Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Ai o idee de afacere inovatoare şi de impact? Şansa ta de a primi finanţare

Antreprenorii din regiunea de vest a țării sunt așteptați să se înscrie în primul program de accelerare dedicat proiectelor și start-up-urilor aflate la început de drum, organizat de Institutul de Excelență în Antreprenoriat, în parteneriat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională VEST

Institutul de Excelență în Antreprenoriat (IdEA), care a dezvoltat, în ultimii ani, mai multe proiecte de educație antreprenorială, evenimente, hackathoane și acceleratoare, între care și Commons Accel, demarează un nou proiect antreprenorial, în parteneriat cu ADRVest, numit  ”ADRVEST Accel”.

CITEŞTE ŞI: Mafia italiană, conexiuni în Timişoara! Cum şi-a întins temuta reţea ‘Ndragheta, tentaculele aici?

Proiectul își propune să contribuie la dezvoltarea regiunii, prin pregătirea antreprenorilor și start-up-urilor acestora în cadrul unui program de accelerare modern și dinamic, cu un design de învățare inovator și personalizat, alături de mentorii, experții, investitorii și echipa IdEA, susținuți resurse și experți locali.

Căutăm antreprenori inspirați, cu soluții inovative și de impact, cu componentă tehnologică și ne propunem să oferim start-up-urilor inovatoare oportunitatea de a-și finanța și crește afacerea. E o ocazie foarte bună pentru ei să intre în contact cu investitori de succes. Am pregătit programul împreună cu specialiștii de la Institutul de Excelență în Antreprenoriat, astfel încât să aibă un format atractiv, cu workshopuri dinamice, susținute de o curriculă modernă și care să permită interacțiunea one-to-one cu mentori cu o vastă experiență”, declară Sorin Maxim, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest.

Deschiderea programului va avea loc în septembrie, cu un număr minim de 20 de participanți din județele Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara, selectați în urma aplicațiilor depuse. Participanții vor fi pregătiți pe parcursul a trei luni, în cadrul a câte trei module încărcate cu activități, workshop-uri, prezentări și sesiuni de lucru pe teme esențiale de business.

Am pornit de la nevoia start-up-urilor de a găsi investitori care să îi sprijine în dezvoltarea afacerii lor. Trebuia ca cineva să construiască o punte între aceste două lumi care nu pot funcționa separat. Asta înseamnă un accelerator: să pregătești start-up-urile astfel încât să știe să execute un business și să gestioneze eficient banii investitorilor. Este piesa de legătură dintre oameni și capital, fără de care rata de succes oricum mică a unui start-up se duce spre zero. Este adevărat că, în ultimii 10 ani, am pregătit mii de antreprenori, însă potențialul României este să producă zeci de mii de antreprenori, pe an! Misiunea pe care ne-am propus-o, aceea de a contribui la formarea antreprenorială a tinerilor din România, nu poate reuși fără un program scalabil și replicabil, iar un parteneriat cum ar fi cel cu ADRVEST nu poate decât să ne ajute să replicăm impactul pe care îl avem în ecosistem și în zona de vest”, explică Matei Dumitrescu, Fondator Commons Accel si IdEA.

CITEŞTE ŞI: Încă trei proiecte de modernizare și extindere a iluminatului public stradal, la Timișoara! Zeci de străzi din oraș sunt vizate

Programul este gratuit, iar înscrierile încep în 1 iulie 2022.

Cei interesați pot afla mai multe informații și se pot înscrie în acest program de accelerare pe www.adrvestaccel.ro sau pe paginile dedicate din social-media.

Mafia italiană, conexiuni în Timişoara! Cum şi-a întins temuta reţea ‘Ndragheta, tentaculele aici?

Percheziţii ample la Timişoara, în baza unui ordin European de Anchetă, care viza două firme din oraş.

S-a ajuns aici, după ce mai mulţi membri ai temutei reţele mafiote ‘Ndragheta din Italia au fost reţinuţi.

Printre aceştia, şi un bărbat care, printre alte infracţiuni se ocupa şi de spălarea de bani în România.

CITEŞTE ŞI: Încă trei proiecte de modernizare și extindere a iluminatului public stradal, la Timișoara! Zeci de străzi din oraș sunt vizate

“Acesta s-a folosit de interpuși dispuși să-și asume calitatea de titulari ai anumitor bunuri provenite din infracțiuni, în scopul evitării sechestrării acestora (printre care și 2 microhidrocentrale situate în localitățile Feneș și Obreja din România), prin Ordinul European de Ancheta emis de autoritățile judiciare din Germania și Parchetul Bologna – Direcția Districtuală Antimafia, s-a solicitat efectuarea de către autoritățile române a mai multor activități de anchetă penală și a unor percheziții la sediile a două societăți comerciale din Timișoara”, transmite IPJ Timiş.

În urma efectuării perchezițiilor au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, mai multe documente contabile din anii 2017-2021, precum și documente juridice.

De asemenea, au fost identificate mai multe conturi și bunuri imobile ale societăților (2 microhidrocentrale) în vederea aplicării de sechestre.

O femeie a fost condusă la sediul Timișoara, pentru audieri.

CITEŞTE ŞI: Peste 300 de proprietari de terenuri pline cu ambrozie, somați de Primăria Timișoara! Dacă nu iau măsuri riscă amenzi de până la 20.000 de lei

Din Ucraina, la Timişoara! Expoziţia care uneşte oameni şi suflete!

Universitatea de Vest din Timișoara, prin Facultatea de Arte și Design, găzduieşte o expoţie foto pe care nu trebuie să o ratezi.

Evenimentul, organizat cu ajutorul Annei Safronova, artist fotograf, din Kiev, are vernisajul astăzi, la Galeria MANSARDA a Facultății de Arte și Design Timișoara, strada Oituz nr.4.

 „INTERFOTO” – ediția 2022 – UCRAINA are, de această dată, un caracter special, datorat contextului socio-politic din Ucraina și este dedicată tinerilor artiști fotografi ucraineni.

CITEŞTE ŞI: Începe Festivalul de Jazz de la Timişoara! Vezi aici programul complet de la JAZZx

„Fotografia ucraineană, așa cum este și cultura sa, se dezvoltă astăzi pentru a defini ideea unei țări independente, cu propria sa istorie, cultură, mod de gândire și percepție a frumosului. Istoric, școala de fotografie ucraineană și-a câștigat recunoașterea datorită Școlii de fotografie din Harkov, care avea ca scop, în primul rând, să dezvăluie problemele sociale asociate cu traiul în perioada sovietică și post-sovietică”, spune Anna Safronova care urmează studiile postdoctorale la Universitatea de Vest Timișoara.

Kievul poate fi numit un oraș fotografic, bogat în studiouri foto, școli de fotografie, cercuri fotografice și galerii de artă.

În consecință, numărul fotografilor cu proiecte proprii, atât comerciale, cât și artistice, crește în fiecare an.

În ultimul an, în capitala Ucrainei au avut loc frecvent festivaluri, expoziții și târguri de fotografie, precum și festivaluri de carte ale artiștilor fotografi ucraineni.

“Deși expoziția INTERFOTO 2022 UCRAINA a fost organizată într-un interval de timp foarte scurt, aceasta include, în schimb, o colecție de lucrări ale unor fotografi complet diferiți, cu care am avut plăcerea de a comunica și de a lucra. Toți acești oameni și-au exprimat disponibilitatea de a se angaja în proiect. Din păcate, mulți dintre ei au fost nevoiți să părăsească urgent țara, iar multe lucrări s-au pierdut sau au fost lăsate în patria lor, fără posibilitatea promovării în continuare a acestora. Unii dintre prietenii mei apropiați, dintr-un motiv sau altul nu au putut participa la expoziție dar toți s-au bucurat chiar și pentru că li s-a oferit posibilitatea de a participa. Primul motiv pentru o astfel de atitudine este că toți sunt îndrăgostiți de fotografie ca de munca vieții lor, nu nu doar ca de un hobby obișnuit sau o profesie. Lucrările prezentate sunt create de artiști de diferite vârste, experiență și abilități profesionale, precum și nivel de recunoaștere, deși toate sunt interesante și originale în felul lor”, mai spune Anna Safronova.

Expoziția poate fi vizitată în Galeria MANSARDA a Facultății de Arte și Design Timișoara, strada Oituz nr.4, în perioada 30 iunie – 7 iulie 2022, sau online pe www.arte-fact.uvt.ro.

CITEŞTE ŞI: VIDEO: Nereguli de 7 milioane de euro, descoperite de prefectul de Timiş, după un control la centrele de permanenţă

Începe Festivalul de Jazz de la Timişoara! Vezi aici programul complet de la JAZZx

A început numărătoarea inverstă pentru cel mai aşteptat eveniment muzical din Timişoara, Festivalul de Jazz.

JAZZx începe vineri, ora 20:00, când pe scena din Piaţa Operei va urca Radu Vâlcu Quintet, urmat de Lucz Woodward şi Ashlez Henry Trio.

CITEŞTE ŞI: VIDEO:Nereguli de 7 milioane de euro, descoperite de prefectul de Timiş, după un control la centrele de permanenţă

Organizatorii anunţă trei seri pline de muzică de calitate, iar intrarea este liberă.

Ediţia din acest an va fi un mix de jazz, muzică instrumental contemporană și proiecte emergente ce trec peste limitele genurilor muzicale.

JAZZx are o scenă principală și un spațiu special dedicat jam session-urilor: Aethernativ.

PROGRAMUL COMPLET:

Vineri 1.07
Piața Victoriei

20:00 – Radu Vâlcu Quintet
21:00 – Lucy Woodward
22:15 – Ashley Henry Trio

Nocturnal Jams / Aethernativ
23:45 RVQ

Sâmbătă 2.07
Junior Jams / Aethernativ
17:00 Polybrisé

Piața Victoriei
20:00 – Muntet
21:00 – Ilhan Ersahin’s Istanbul Sessions
22:15 – Hiromi – The Piano Quintet

Nocturnal Jams / Aethernativ
23:45 Muntet

Duminică 3.07
Junior Jams / Aethernative
17:00 Polybrisé

Piața Victoriei
20:00 – TajNic Trio
21:00 – Ebi Soda
22:15 – Stanley Clarke N 4EVER

CITEŞTE ŞI: Retim anunță demararea campaniei de vară pentru colectarea gratuită a deșeurilor voluminoase în Zona 1 Rural

VIDEO:Nereguli de 7 milioane de euro, descoperite de prefectul de Timiş, după un control la centrele de permanenţă

Cele 47 de centre de permanenţă din judeţul Timiş i-au ridicat mari semne de întrebare prefectului, care a solicitat un control în acest sens.

Aşa a descoperit că numărul lor este mult mai mare decât media pe ţară, iar unele dintre ele nici nu au activitate.

Cu toate acestea, fiecare dintre ele înghit mii de euro, în fiecare lună.

CITEŞTE ŞI: Retim anunță demararea campaniei de vară pentru colectarea gratuită a deșeurilor voluminoase în Zona 1 Rural

Conform legii, centrele de permanenţă ar trebui deschise în zone izolate, unde populaţia nu are acces la servicii medicale.

Însă, în Timiş, acestea funcţionează inclusiv în oraşe şi municipii.

“Clujul are patru centre de permanenţă, Bucureştiul are două, Timişul are 47. Sunt 400 în toată ţara, dintre care noi avem aproape 50. Doar în Timişoara sunt 17, deşi există Unităţi de Primiri Urgenţe la spitale. Problema este că aceste centre de permanenţă nu sunt plătite pe numărul de pacienţi trataţi, ci sunt plătite cu ora. Sunt deschise de la 3 după amiază până la 8 dimineaţa şi încasează 40 de lei doctorul, 20 de lei, asistenta şi încă 20 de lei, cheltuieli de funcţionare. Aceste centre de permanenţă ne costă, în acest an, 7 milioane de euro (…) Sunt o mulţime de bani, cu care se pot face secţii întregi de spitale”, a declarat prefectul de Timiş, Mihai Ritivoiu, la podcastul Sursa de Vest fără Filtru.

Reprezentantul Guvernului în teritoriu spune că funcţionarea acestor centre ar trebui reglementată mai clar.

În primul rând, plata ar trebui făcută în funcţie de numărul de pacienţi şi nu de orele de funcţionare.

De asemenea, pentru eficientizarea activităţii, este nevoie ca lumea să ştie despre existenţa lor şi locul în are sunt deschise.

Ritivoiu mai crede că ar fi oportun ca problemele medicale semnalate la 112, care nu sunt sunt urgenţe, să fie direcţionate către aceste centre.

CITEŞTE ŞI: Restricții de circulație în Timiș, din cauza temperaturilor ridicate! Autovehiculele de peste 7,5 tone, trase pe dreapta

Reacţia primarului din Lugoj, în scandalul cu desfiinţarea mai multor instituţii!

Ameninţat cu excluderea din partid, pe motiv că a abuzat de funcţia pe care o ocupă, primarul din Lugoj, Claudiu Buciu, reacţionează.

El spune că demersurile lui şi ale Consiliului Local sunt exploatate politic, exact de cei care s-au folosit de structurile de cultură, în scopuri personale.

„Constat cu stupoare că demersurile noastre au fost exploatate politic de cei care au folosit banii publici pentru a plăti lăutari la propriile chefuri de partid. Cei care citesc doar titlurile au făcut afirmații de genul: ”act criminal”, ”demolarea culturii”, ”dezastru”, ”abuz și nerespectarea valorilor liberale”.  Paleta politică deranjată are, din păcate pentru noi toți, toate culorile, dar are și aceeași lacună: ignoranța. De 30 de ani ne zbatem între politică și hoție, uitând de ceea ce trebuie făcut cu adevărat, dovada fiind situația în care am ajuns. Nu ne interesează ce nevoi reale au semenii noștri, ci doar ce ne omoară ”adversarul politic” (pentru că, îngust, doar așa ne privim între noi) sau ce (judecat cu aceeași minte îngustă) ne aduce un vot în plus…”, transmite primarul din Lugoj.

CITEŞTE ŞI: Video: Prefectul de Timiş dezvăluie cum a destructurat mafia de la Serviciul de Înmatriculări

Buciu explică şi faptul că propunerile au fost votate de 2/3 dintre consilierii locali şi au vizat desfiinţarea Casei de Cultură Lugoj, a Școlii Populare de Arte, a Galeriei de Arte, a Serviciului Public de Administrare a Cinematografului și a Bazelor de Agrement dar şi modificarea Organigramei și preluarea activităților instituțiilor enumerate mai sus.

Mai exact, a fost înfiinţată Direcţia Comunicare, Cultură și Evenimente, în cadrul Primăriei Municipiului Lugoj, structură care prevede 48 de posturi nou create şi care va gestiona activitatea tuturor instituţiilor desfiinţate, care în prezent cumulează 16 angajaţi.

„Așadar, am desființat niște structuri și am înființat o altă structură care prevede preluarea majorității personalului din vechile structuri, dar și angajarea unui număr net superior de persoane care să se ocupe de activitățile culturale.

Cu privire la fiecare instituție în parte, consider necesar să aduc anumite clarificări:

  • Casa de Cultură este instituția prin care fosta administrație a plătit lăutarii care au cântat la chefurile de partid. Camera de Conturi Timiș a constatat aceste fapte și a dispus restituirea sumelor, lucru care s-a și întâmplat. Casa de Cultură are angajați care și-au dus mobilierul de la serviciu acasă de mai bine de 10 ani, iar la sesizarea noastră, l-au returnat motivând că l-au avut în comodat (nescris)… Poate cineva consideră că acești indivizi pot fi responsabili de cultura unei comunități? Vor fi preluați toți angajații Casei de Cultură, mai puțin personalul administrativ, cel care a făcut posibile situațiile arătate mai sus.
  • Școala Populară de Arte funcționează ilegal de după Revoluție. Conform legislației în vigoare, se prevede posibilitatea funcționării unor astfel de instituții, doar în subordinea Consiliilor Județene. Pe de altă parte, niciodată, această școală nu a deținut vreo autorizație de funcționare sau vreo acreditare din partea Ministerului Educației sau a altor instituții abilitate. Tot astfel, în cadrul acestei școli, nu s-a predat niciodată după curricula oficial aprobată a Ministerului Educației, pentru nicio disciplină, niciun ”cadru didactic” neavând nicio autorizare legal valabilă să predea. Au mințit copiii și părinții, folosind diletanți care, practic, și-au bătut joc de actul de educație, toate acestea cu concursul tuturor autorităților care au finanțat sau care ar fi putut controla dacă aceste activități se desfășoară legal sau nu. Menționez deasemenea faptul că această instituție nu are nicio activitate relevantă de mai mult de cinci ani, neavând nici cadre didactice angajate.
  • Galeria de Artă este închisă de 12 ani și are un singur angajat. În prezent sediul Galeriei de Artă este în curs de renovare, lucrările urmând să se finalizeze în luna august, lună în care va fi și redeschisă publicului. Sediul Galeriei va fi dat în administrare Uniunii Artiștilor Plastici – Filiala Lugoj.
  • Serviciul Public de Administrare a Cinematografului și a Bazelor de Agrement are în prezent în gestiune doar Cinematograful. SPA-ul a fost inaugurat de două ori de fosta administrație dar nu a fost deschis publicului niciodată… în schimb avea personal angajat. Ștrandul a funcționat un sezon și jumătate, după care, problemele tehnice majore au făcut imposibilă redeschiderea acestuia. Societatea (care a dat o garanție de 20 de ani lucrărilor) s-a desființat imediat după finalizarea acestora. În perioada în care a funcționat, ștrandul a produs pierderi de 1 milion de lei bugetului local. Toți angajații care deservesc în prezent Cinematograful vor fi preluați de către noua Direcție din cadrul Primăriei, Cinematograful urmând să funcționeze în continuare.

Din punct de vedere politic, fiind guvernat de un optimism de neclintit, rămân surprins de reacțiile publice ale unor politicieni locali, dar și de reacția Ministrului Culturii.

Când știi că ai dansat la chefurile partidului pe muzica unor lăutari plătiți cu bună știință din bani publici, prin intermediul Casei de Cultură, cum poți veni să acuzi desființarea unei astfel de instituții? Desigur, îți aperi lăutarii, pentru că îți place și nu știi să trăiești decât într-un mod de care încă unii dintre noi mai vrem să ne scăpăm. Am obosit să fiu optimist și să cred că textele manelelor nu vor mai domina viața comunității noastre. N-am obosit însă să cred că există o mai mare parte a comunității care-și dorește altceva. Și nu am obosit să fac orice efort pentru a-i reprezenta pe cei care-și doresc altceva.

Mă minunez că un Ministru al Culturii pleacă urechea la colegii de partid care-l mint cu nerușinare și nu caută Adevărul.  Am adus (noi politicienii) Cultura Românească în acel hal în care, în mare parte, pentru a supraviețui, depinde de partide, de finanțarea decisă de oameni politici. Și atunci, așa zișii oameni de cultură, pupă poalele politicienilor, uitând că oamenii de cultură drepți au fost singura  sursă a libertății și a democrației, în condiții mult mai vitrege decât cele actuale.   

Cu privire la faptul că PNL Timiș, prin vocea Dlui Nica, președintele filialei, anunță că ia în calcul să mă suspende din calitatea de simplu membru al PNL, ori chiar să mă excludă, citind doar declarațiile dlui Dobra – Președintele PSD Lugoj, nu am de spus decât că nu mă surprinde. Nu am contestat decizia PNL Timiș de a-mi retrage la un moment dat, pentru ”delict de opinie” funcția de Președinte al Filialei Lugoj, însă voi contesta o decizie prin care mi s-ar retrage calitatea de membru simplu de partid. Dreptul constituțional de a face parte dintr-un partid nu mi-l poate retrage nimeni pe nedrept.

În acest an, comunitatea noastră a avut onoarea să găzduiască un concert al Romanian Chamber Orchestra iar tot începând cu acest an, o dată la două săptămâni, vor concerta în Lugoj Filarmonica Banatul și Opera Națională Română din Timișoara. Finanțările pentru evenimente culturale de calitate asigurate din bugetul local s-au dublat anul acesta.

Însă toate acestea nu contează în analiza celor care au ales să apere incultura.

Contează și deranjează că rupem legătura dintre cultură și politică, contează și deranjează că încercăm să lăsăm oamenii de cultură să facă ce cred că este potrivit, iar nu ceea ce ne place nouă, politicienilor. Am evitat să particip la majoritatea evenimentelor culturale organizate, tocmai pentru a nu mai lipi imaginea politicienilor de oamenii de cultură, tocmai pentru a nu mai promova modul josnic de a cerși voturi folosindu-ne de simpatism, lipindu-ne mereu de oamenii de cultură care încă mai atrag publicul. Așa ne-am lipit (noi politicienii) de Biserică, de Armată și de alte instituții pentru a fura din încrederea pe care Românii încă o au în acestea, profanând domenii esențiale ale comunității. Asta pentru că nimeni nu mai crede cu adevărat în noi, indiferent cum se numește partidul din care facem parte”, mai spune Buciu.

Video: Prefectul de Timiş dezvăluie cum a destructurat mafia de la Serviciul de Înmatriculări

Cozile şi listele lungi de aşteptare pentru o programare pentru înmatricularea unei maşini au devenit o amintire, la Timişoara.

În loc de 90 de zile, sau chiar mai mult, acum timpul maxim pentru o programare este de 2-3 săptămâni.

Dar, pentru a se ajunge aici, a fost nevoie de o intervenţie a prefectului, care a verificat în prealabil, care sunt cauzele problemei.

CITEŞTE ŞI: Fabulos! Universitatea Politehnica Timişoara aduce încă 5 medalii de aur și mai multe premii speciale pentru invenţii

A observat o mulţime de nereguli, comise de firmele de intermedieri, care ocupau toate locurile de programări, deşi nu aveau nevoie.

Astfel, proprietarii de maşini trebuiau fie să aştepte luni întregi până să găsească un loc liber, fie să apeleze la aceste firme, care săreau rândul.

“Contra unei taxe de urgenţă, îi rezolvau. Este o chestiune încetăţenită, ştim cum merge treaba în România. Cum procedau, fără a avea nevoie de intervenţia cuiva din Direcţia noastră?!? Aveau programări, dar cu serii de saşiu false. În momentul în care primeau actele şi taxa de urgenţă, esita acces la aceste programări să le modifice. Îşi anulau programarea, la ora 11, când nu stă nimeni să facă programări, şi îşi făceau alta, moment în care calculatorul îi dădea locurile libere. Îşi punea seria bună şi venea a doua zi, cu actele”, a explicat Mihai Ritivoiu, prefectul judeţului Timiş, la podcastul Sursa de Vest fără Filtru.

Reprezentantul Guvernului în teritoriu a aprofundat aceste verificări, în momentul în care a confruntat lista programărilor cu cea a maşinilor înmatriculate.

A remarcat că doar la 30% dintre cei care şi-au făcut programare se şi prezentau.

Astfel că a anulat posibilitatea ca cei care îşi pun serii fictive, să nu mai aibă posibilitatea să se reprogrameze.

CITEŞTE ŞI: O nouă premieră la Timişoara! Muzeul Naţional al Banatului, gazda unui simpozion internaţional

Fabulos! Universitatea Politehnica Timişoara aduce încă 5 medalii de aur și mai multe premii speciale pentru invenţii

Cu o puternică preocupare în sfera cercetării și numeroase premii câștigate în ultima perioadă la saloanele internaționale de inventică, Universitatea Politehnica Timișoara și completat bogatul palmares cu noi distincții, obținând 5 medalii de aur la Salonul Internațional de Inventică – INVENTICA 2022, care a avut loc în perioada 22 – 24 Iunie 2022, la Iași.

Pe lângă cele 5 medalii de aur, echipa UPT a obținut și 8 medalii de argint, 16 medalii de bronz, 3 premii speciale și 9 diplome de excelență, pentru complexitatea, diversitatea și nivelul lucrărilor înscrise.

Mai mult, Centrul de Inovare și Transfer Tehnologic Politehnica 2020 a obținut Premiul de Excelență în Inovare, distincție acordată de Universitatea Politehnica București.

CITEŞTE ŞI: O nouă premieră la Timişoara! Muzeul Naţional al Banatului, gazda unui simpozion internaţional

Și de această dată, participarea s-a realizat sub egida Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic Politehnica 2020, cu un total de 29 de înscrieri (brevete, proiecte studențești și de cercetare, teze de doctorat și publicații).

Echipa CITT-UPT prezentă la Iași a fost formată din ș.l.dr.ing. Corneliu Birtok-Băneasa, ș.l.dr.ing. Adina Budiul-Berghian și Agnes Stepanian.

Manifestarea a fost organizată de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași și Institutul Național de Inventică din Iași, cu scopul de a crea un forum academic pentru dezvoltarea inovației științifice la care au participat invitați din mai multe țări, precum România, Suedia, Taiwan, Croația, Malaezia sau Polonia.

În urmă cu două săptămâni, echipa UPT a participat la Salonul Internațional de Inventică IDEA 2022 din Szolnok din Ungaria.

Acolo, a avut 31 de înscrieri (brevete, proiecte studențești și de cercetare, teze de doctorat și publicații şi a reuşit performanța de a obține 31 de medalii de aur și 5 premii speciale.

CITEŞTE ŞI: Cod portocaliu de caniculă în vestul ţării! Temperaturile ajung la 38 de grade iar disconfortul termic va fi accentuat

O nouă premieră la Timişoara! Muzeul Naţional al Banatului, gazda unui simpozion internaţional

În premieră națională, Muzeul Național al Banatului împreună cu Institutul de Arheologie din cadrul Academiei Române, Filiala Iași și sprijinul Consiliului Județean Timiș, organizează un simpozion internațional dedicat culturii sarmaților din Eurasia.

Încă din septembrie 2020, Muzeul Național al Banatului din Timișoara și-a propus organizarea unui simpozion internațional dedicat culturii sarmaților din Eurasia.

Însă din cauza pandemiei de SARS-COV2 a tot fost amânat evenimentul pentru anul 2021, fiind însă posibilă organizarea lui abia în vara lui 2022.

CITEŞTE ŞI: Cod portocaliu de caniculă în vestul ţării! Temperaturile ajung la 38 de grade iar disconfortul termic va fi accentuat

Noua situație economică devastatoare, precum și izbucnirea războiului din Ucraina, a obligat organizatorii să restrângă subiectul conferinței, la titlul următor: „Sarmații și „ceilalți”: culturi nomadice și sedentare în Europa Centrală și de Est”, în prima jumătate a mileniului I.

La manifestarea științifică se vor întâlni peste 50 de participanți din diverse țări (cum ar fi România, Serbia, Ungaria, Republica Moldova, SUA, Polonia, Germania) cu interes de cercetare pentru tema evenimentului. Conferința internațională – prima de acest fel din România – își propune să sprijine comunicarea între specialiștii tineri și cei consacrați pentru a discuta despre culturile nomadice și sedentare din Europa Centrală și de Est în prima jumătate a mileniului I d.Hr. (cu accent principal pe sarmați) și de a dezbate științific ultimele descoperiri arheologice și antropologice în domeniu.

Abordările vor fi diferite (prelegeri, prezentări-poster, display de ceramică) și vor permite specialiștilor din diverse țari să facă schimb de cunoștințe și abilități metodologice pe diverse teme (de istorie, arheologie, antropologie, arheozoologie).

Limba de comunicare în cadrul conferinței va fi engleză și discuțiile se vor concentra pe următoarele subiecte:

1. Ce este un „Sarmat” în zilele noastre? Cimitire și comunități din diferite regiuni ale Europei.

2. Identități culturale în Barbaricum pe Dunărea Mijlocie și Inferioară (în secolele I – IV d.Hr.): Sarmații și vecinii lor (sciți, daci, germanici etc.).

3. Materiale atribuite popoarelor sedentare și nomade; produse locale versus importurile romane.

4. Abordări multidisciplinare noi pentru înțelegerea paleodemografiei, a stării de sănătate, a dietei și a mobilității comunităților sedentare și nomade.

CITEŞTE ŞI: Scandal de proporţii în PNL Timiş! Nica vrea capul primarului din Lugoj

Scandal de proporţii în PNL Timiş! Nica vrea capul primarului din Lugoj

Desfiinţarea Casei de Cultură din Lugoj, unde primar este liberalul Claudiu Buciu, este noul măr al discordiei în PNL Timiş.

Alin Nica, preşedintele filialei, vrea sancţionarea edilului, în forul de conducere, motiv pentru care a convocat de urgenţă, Biroul Permanent Judeţean.

CITEŞTE ŞI: Anunţul Parchetului European, cu privire la percheziţiile din Timişoara!

În cadrul şedinţei care va avea loc săptămâna viitoare, va fi analizată activitatea lui Buciu, dar şi motivele pentru care acesta a desfiinţat atât Casa de Cultură a Municipiului, cât şi Școala de Arte „Remus Tașcău”, Galeria de Artă și Serviciul de Administrare a Cinematografului „Bela Lugosi”.

„Din punctul meu de vedere, ce a făcut Claudiu Buciu la Lugoj este un abuz și o nerespectare a valorilor liberale care promovează cultura și dialogul civic. Voi cere în cadrul BPJ, cel puțin suspendarea pe 6 luni” spune Alin Nica, președintele PNL Timiș.

Sancțiunea care îi va fi aplicată va fi supusă dezbaterii Biroului Permanent Judeţean (BPJ) al organizaţiei județene PNL Timiș, Claudiu Buciu riscând chiar și excluderea din partid.

Totodată, va fi analizată activitatea consilierilor locali ai PNL Lugoj și rezultatele organizației municipale a PNL Lugoj.

CITEŞTE ŞI: Atenţie! Sunt zile caniculare! Aquatim deschide centre de hidratare

Anunţul Parchetului European, cu privire la percheziţiile din Timişoara!

Sunt descidneri de amploare, la această oră, într-un dosar privind fraudarea de fonduri europene, iar oamenii legii au descins la 160 de locaţii.

Conform Parchetului European, care instrumentează cazul, este vizat un grup infracţional activ în România şi Austria.

Pe lângă ADR Vest, anchetatorii au descins şi la alte instituţii publice, dar şi la locuinţele unor funcţionari publici.

CITEŞTE ŞI: Atenţie! Sunt zile caniculare! Aquatim deschide centre de hidratare

Ancheta a început în urmă cu 6 luni, iar oamenii legii verifică modul în care au fost accesate şi folosite fonduri europene în valoare de peste 5 milioane de euro.

“Din 2017, un grup infracțional organizat a înființat peste 150 de firme fictive și le-a folosit pentru a obține în mod fraudulos finanțare europeană și națională. Aceste companii au solicitat finanțare publică pentru achiziționarea de echipamente sau bunuri pentru operațiunile de zi cu zi, pe baza unor documente inexacte, incomplete sau false, sau au folosit facturi fictive pentru achiziționarea de mijloace fixe, echipamente sau bunuri. În majoritatea cazurilor, echipamentele sau bunurile enumerate ca achiziționate în cadrul proiectelor nu au fost efectiv achiziționate, aceleași echipamente sau bunuri fiind folosite în mai multe proiecte”, transmite Parchetul European.

Sumele obținute din bugetul UU și din bugetul național de către firmele respective erau de regulă retrase în numerar de la bancomate de către diverse persoane din anturajul membrilor grupului organizat, după care le erau predate acestora.

Ulterior, banii erau folosiţi pentru achiziționarea de bunuri sau servicii pe numele altor persoane fizice sau juridice pentru a ascunde proveniența ilicită.

30 de persoane vor fi ridicate şi duse la audieri, după care vor fi luate măsurile legale care se impun.

CITEŞTE ŞI: Descinderi la ADR Vest! Procurorii europeni anchetează fraudarea fondurilor comunitare