Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Îngrozitor! Un bărbat a rămas înfipt într-o ţepuşă din fier, de la propria poartă

Accident înfiorător, a cărui victimă a fost un bărbat de 52 de ani, care nu a reuşit să deschidă poarta de la propria gospodărie, ca să intre.

A luat decizia să sară peste ea, însă într-un moment de neatenţie a alunecat şi a căzut într-o bucată ascuţită de fier.

CITEŞTE ŞI: Totul despre înscrierea la UVT! Primeşti şi ajutor pentru alegerea facultăţii

Incidentul s-a înâmplat la localitatea Uileacu de Munte din judeţul Bihor, unde s-au deplasat de urgenţă echipaje de salvatori.

L-au găsit pe bărbat ţintuit pe poartă, cu ţepuşa înfiptă în axilă, fiind nevoie de intervenţia celor de la descarcerare.

„Utilizând echipamentele și accesoriile din dotare, echipajul de descarcerare a tăiat bucata de fier, care țintuia victima, iar pompierii militari paramedici au acordat bărbatului, în vârstă de 52 de ani, primul ajutor calificat, transportându-l ulterior la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Oradea”, transmite ISU Bihor.

CITEŞTE ŞI: Chefuri sparte de poliţiştii locali! A plouat cu amenzi, în acest weekend

Totul despre înscrierea la UVT! Primeşti şi ajutor pentru alegerea facultăţii

Aspiranții la studii universitare și-au început oficial procesul de admitere la Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), prin intermediul platformei online special creată pentru a face înscrierea candidaților mai facilă – admitereonline.uvt.ro.

Până în prima parte a lunii iulie 2022, candidații vor putea să completeze informații și să încarce documente pe platforma de înscriere.

Procesul de înscriere se derulează în mediul online, urmând ca documentele să fie prezentate de către candidați la centrele de admitere, pentru certificarea acestora conform cu originalul, prin scanare de către reprezentanții UVT. 

CITEŞTE ŞI: Chefuri sparte de poliţiştii locali! A plouat cu amenzi, în acest weekend

Pașii pe care trebuie să-i parcurgă candidații în cadrul procesul de înscriere sunt disponibili AICI.

Oferta UVT este formată din 73 de programe de studii universitare de licență și 87 de programe de studii universitare de masterat, din 34 de domenii de studii.

Locurile disponibile la programele de studii universitare din cadrul UVT pentru procesul de admitere din acest an sunt disponibile AICI.

Pentru anul universitar 2022-2022, UVT scoate la concurs peste 11 mii de locuri la programele de studii universitare de licență și masterat, dintre care 2350 finanțate de la bugetul de stat pentru programele de studii universitare de licență, respectiv 1450 de locuri pentru programele de studii universitare finanțate de la bugetul de stat .

 La toate programele de studii universitare de licență din cadrul UVT, procesul de admitere presupune susținerea unei probe de admitere, în format fizic, la sediul central UVT sau la sediile facultăților UVT, fie pentru testarea cunoștințelor / aptitudinilor conexe domeniului de studii ales și a capacităților cognitive, fie de tipul unui test de evaluare a abilităților lingvistice și de raționament (EALR).

Mai multe detalii despre procesul de admitere pentru fiecare program de studii universitare pot fi găsite pe paginile aferente acestora de pe platforma de admitere.

 „Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) știe cât este de important ca tinerii cu rezultate deosebite, care excelează în diverse domenii și care vor să aducă o schimbare în societatea în care trăiesc, să fie susținuți și încurajați în parcursul lor academic. Așadar, pe lângă facilitățile pe care le acordă, pentru performanțe academice, studenților săi (care includ, spre exemplu, burse de excelență, de performanță și de merit), UVT a pregătit și un pachet de beneficii pentru viitorii studenți care, în perioada studiilor liceale, au obținut rezultate deosebite la diverse concursuri și olimpiade naționale și internaționale, care obțin media 10 la examenul de bacalaureat sau care sunt șefi de promoție în cele mai bune licee din fiecare județ, mai multe detalii fiind disponibile AICI”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

 Candidații vor trebui să prezinte toate documentele necesare procesului de admitere, în original sau în copie legalizată, până cu cel puțin o zi înainte de data afișării listelor cu candidații admiși, conform calendarului stabilit prin regulamentele facultăților UVT, la punctele de preluare a documentelor de admitere din sediile UVT sau din centrele județene de admitere organizate de UVT, pentru scanarea și certificarea acestora conform cu originalul de către operatorii UVT.

CITEŞTE ŞI: Înfiorător! Un bărbat a murit pe loc, după ce s-a răsturnat cu maşina pe care o conducea

Candidații care nu vor îndeplini această prevedere nu vor fi incluși în clasamentul procesului de admitere.

Centre de înscriere UVT

Pentru a veni în sprijinul candidaților, Universitatea de Vest din Timișoara a organizat și în anul 2022 mai multe centre de admitere, atât la sediile UVT din municipiul Timișoara, cât și în mai multe județe din bazinul principal de selecție a studenților UVT: Arad, Alba, Bihor, Caraș-Severin, Hunedoara, Gorj, Mehedinți, Satu Mare și Vâlcea:

 Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba-Iulia – bulevardul 1 Decembrie 1918 nr. 11;

Colegiul Național „Vasile Goldiș” Arad – Calea Victoriei nr. 1-3;

Colegiul Național „Mihai Eminescu” Oradea – strada Episcop Roman Ciorogariu nr. 18;

Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – bulevardul Alexandru Ioan Cuza nr. 7;

Colegiul Național „Decebal” Deva – strada 1 Decembrie 1918 nr. 22;

Colegiul Național Economic „Theodor Costescu” Drobeta-Turnu Severin – strada Orly nr. 37;

Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Târgu Jiu – strada 1 Decembrie 1918 nr. 25;

Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare – strada Mihai Eminescu nr. 5;

Colegiul Național „Alexandru Lahovari” Râmnicu Vâlcea – strada General Praporgescu nr. 19.

Centrele județene de admitere sunt deschise în următoarele perioade:

7 – 9 iulie 2022;

11 – 13 iulie 2022 (prin excepție, la centrele de admitere din Arad, Oradea și Reșița, perioada va fi 11-12 iulie 2022);

20 – 22 iulie 2022;

26 – 27 iulie 2022.

Intervalul orar în care se pot prezenta candidații la centrele județene de admitere este 9:00-16:00, de luni până vineri, respectiv 9:00-14:00, sâmbăta.

Punctele de înscriere și de preluare a documentelor de la sediul Universității de Vest din Timișoara (bd. Vasile Pârvan nr. 4, Timișoara, cod poștal 300223, jud. Timiș, România) vor fi deschise în perioada 4-29 iulie 2022, programul detaliat fiind disponibil AICI.

 Ești pregătit de facultate, dar nu știi ce ți se potrivește? Accesează platforma YTM.ro!

 UVT pune la dispoziția elevilor din întreaga țară, în mod gratuit, și servicii permanente de consiliere individuală în carieră.

Platforma YTM.ro este o platformă de testare psiho-vocațională dezvoltată de Universitatea de Vest din Timișoara, adresată elevilor din întreaga țară, prin care aceștia își pot analiza interesele, abilitățile și aptitudinile, prin completarea unor teste specifice, cu scopul orientării spre un anumit traseu educațional și profesional.

Astfel, în urma testării, platforma YTM generează rapoarte personalizate prin care pune la dispoziția beneficiarilor informații referitoare la programele de studii ale universităților din Timișoara care se potrivesc cel mai bine profilului lor.

 Elevii care, în urma completării testelor, au nevoie de clarificări în legătură cu rezultatele oferite de platformă și traseul educațional potrivit pentru ei, au posibilitatea de a programa o sesiune de consiliere individuală (ce se poate desfășura online, având o durată de aproximativ 50 de minute) cu consilierii din cadrul Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră din UVT, completând ACEST FORMULAR.

În cadrul ședinței de consiliere, elevii vor primi informații suplimentare despre potențiale trasee de carieră și sprijin în alegerea unui program de studii universitare potrivit.

Dacă și tu îți dorești să fii, începând cu anul următor, student la cea mai mare instituție de învățământ superior comprehensivă din regiunea de vest a României, creează-ți acum dosarul pe platforma de admitere online!

Chefuri sparte de poliţiştii locali! A plouat cu amenzi, în acest weekend

Polițiștii locali au acționat și în acest weekend pentru luarea măsurilor legale în cazul localurilor, dar și a persoanelor fizice care au tulbură liniștea publică prin muzica dată la maxim.

Trei societăți comerciale care nu au ținut cont de faptul că muzica la intensitate ridicată provoacă disconfort cetățenilor care locuiesc în zonă au fost sancționate în nopțile de vineri spre sâmbătă și sâmbătă spre duminică.

CITEŞTE ŞI: Înfiorător! Un bărbat a murit pe loc, după ce s-a răsturnat cu maşina pe care o conducea

Este vorba despre societatea Chachassa TSM de pe strada Eugeniu de Savoya, societatea M&M Gastro Gardens, tot de pe strada Eugeniu de Savoya și Rainbow SRL, de pe strada Liviu Rebreanu, care au primit sancțiuni între 500 și 1500 de lei, conform Legii 61/1991 republicată.

Un cetățean care a închiriat localul Ciocârlia de pe strada Avram Imbroane, a fost, de asemenea, sancționat cu 1.500 lei pentru că a dat muzica prea tare deranjând mai mulți locuitori, la fel și un alt timișorean care a închiriat localul Amado Tours de pe str. Polonă.

Două persoane care au tulburat liniștea locuitorilor de pe strada Școlii, prin muzică la intensitate ridicată, la un priveghi, au fost de asemenea, sancționate cu câte 1.500 lei.

Tot pentru deranjarea cetățenilor pe timp de noapte, de această dată prin turarea motorului și efectuarea de difturi prin frânări bruște pe loc, a fost sancționat un tânăr de 21 de ani.

CITEŞTE ŞI: Video: Regretul unei fete din LGBTQ+: aş vrea ca părinţii să mă susţină

Acesta a primit o amendă de 800 lei, pentru că s-a distrat în acest fel în pasajul de la Iulius Town. Sancțiunile totale s-au ridicat la 9.300 lei.

Poliția Locală Timișoara atrage atenția din nou asupra faptului că tulburarea liniștii locuitorilor pe timp de noapte se sancționează drastic și că se vor lua măsuri ori de câte ori se constată astfel de fapte pe raza municipiului.

Înfiorător! Un bărbat a murit pe loc, după ce s-a răsturnat cu maşina pe care o conducea

Accident rutier grav, în această dimineaţă, provocat de şoferul unui autoturism, un borbat de 73 de ani.

AcesTa a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, Pe DJ 592 D, care leagă municipiul Lugoj de localitatea Jabăr.

CITEŞTE ŞI: Video: Regretul unei fete din LGBTQ+: aş vrea ca părinţii să mă susţină

Maşina a părăsit partea carosabilă, a lovit un podeţ apoi s-a răsturnat.

La faţa locului au ajuns de urgenţă mai multe echipaje de medici, poliţişti şi pompieri, dar şi un echipaj de descarcerare.

A fost nevoie de intervenţia acestuia, pentru că atât şoferul cât şi pasagera de pe scaunul din dreapta, o femeie de 66 de ani, au ramas blocaţi în maşina distrusă.

Din păcate, pentru conducătorul auto, medicii nu au mai putut face nimic, decât să declare decesul.

Pasagera a fost grav rănită şi transportată de urgenţă la spital.

Poliţiştii au deschis în acest caz un dosar penal pentru ucidere din culpă şi urmează să stabilească exact cum s-a întâmplat tragedia.

CITEŞTE ŞI: Disperare în familia unei copile de 13 ani! Fata a dispărut fără urmă

foto: lugojinfo.ro

Video: Regretul unei fete din LGBTQ+: aş vrea ca părinţii să mă susţină

La Timişoara a avut loc, în această după-amiază, Pride TM, un marş destinat comunităţii LGBTQ+.

Aproximativ 500 de participanţi, membri ai comunităţii dar şi susţinători s-au adunat în parcul din spatele Casei Căsătoriilor, de unde au pornit prin oraş, pe un traseu stabilit de dinainte.

CITEŞTE ŞI: Disperare în familia unei copile de 13 ani! Fata a dispărut fără urmă

Locul de întâlnire nu a fost ales întâmplător. Organizatorii au vrut să tragă un semnal de alarmă cu privire la faptul că în România nu este permis mariajul între două persoane de acelaşi gen, iar relaţiile dintre ele nu sunt privite cu ochi buni.

Ne dorim recunoașterea cuplurilor de același gen, orice formă legală de recunoaștere. România este una dintre puținele țări din UE care nu are o formă legală de recunoaștere în direcția aceasta. De asemenea, ne dorim un limbaj mai incluziv pentru persoane non-binare. Comunitatea noastră este discriminată. Eu personal, mereu trebuie să am grijă la locurila în care merg, trebuie să am grijă unde merg cu partenera mea, ca să nu se uite lumea urât la mine… Chiar săptămâna trecută, o membră a comunității noastre a fost bătută pe stradă„, povesteşte Lexi Caraman, una dintre organizatoarele evenimentului.

Despre discriminare vorbesc şi alţi participanţi la paradă.

Marius crede că societatea ar trebui să îi accepte pe cei din LGBTQ+, pentru că ei există.

„Mesajul meu este: comunitatea LGBTQ+ din Timişoara există, nu suntem invizibili. Suferim foarte mult din cauza discriminării din România. Nu pot să spun că mi s-au închis uși în nas, pentru că sunt altfel decât restul societății, dar eu nici nu sunt foarte vocal. Nu pot atât de open, nu pot să spun tuturor, nu pot să merg cu partenerul meu de mână nicăieri în România, așa cum se întâmplă în UK, spre exemplu. Am fost acolo cu o bursă Erasmus și am văzut bărbați ținându-se de mână. A fost foarte frumos să observ o societate atât de deschisă și tolerantă”, spune Marius, un tânăr de 26 de ani.

Nemulţumită de modul în care ceilalţi tratează comunitatea LGBTQ+ este şi Roxana.

Proaspăt absolventă de liceu, ea şi-a dat seama că este altfel, prin clasa I.

Au urmat ani întregi de sentimente contradictorii, angoase şi frica de reacţia familiei.

Tocmai de aceea, nu şi-a deschis niciodată sufletul în faţa rudelor. Speră însă, ca într-o zi să o poată face.

„Eram un copil când am realizat că îmi plac şi fetele şi băieţii. Nu știam dacă este ceva normal. Fiind dintr-o familie conservatoare, nu am putut să le spun nimic părinților, pentru că știu că nu m-ar fi susținut. Așa că am încercat să mă apropii de persoane care sunt la fel ca mine, am încercat să mă descopăr folosindu-mă de compania altor persoane care sunt la fel ca mine. sper ca într-o zi să am curajul să le mărturisesc ca sunt bisexuală„, spune Roxana.

CITEŞTE ŞI: Tinerii din PNL Timiș au un nou preşedinte! Şi-au stabilit şi un nou obiectiv: scăderea vârstei de vot


Disperare în familia unei copile de 13 ani! Fata a dispărut fără urmă

Părinţii Alexandrei Venţel, o copilă de 13 ani, trăiesc clipe de coşmar, după ce fata a dispărut fără urmă.

Aceasta a plecat de acasă în această dimineaţă, în jurul orei 8:00 şi nimeni nu ştie unde ar putea fi.

CITEŞTE ŞI: Tinerii din PNL Timiș au un nou preşedinte! Şi-au stabilit şi un nou obiectiv: scăderea vârstei de vot

Familia a căutat-o peste tot, însă în zadar, aşa că au cerut şi ajutorul Poliţiei.

Fata a plecat de la domiciliul ei, din localitatea Cadea, judeţul Bihor, iar oamenii legii fac apel la toţi cei care au informaţii despre ea.

Alexandra Venţel are următoarele semnalmente: aproximativ 1,65 – 1,70 m înălțime, aproximativ 55 – 60 de kg., constituție atletică, faţă rotundă, ochi căprui, păr lung, șaten.

În ceea ce priveşte îmbrăcămintea părinţii nu ştiu ce purta fata, în momentul în acre a plecat de acasă.

Cei care pot oferi informaţii care ajute la găsirea fetei sunt rugaţi să sune la numărul unic de urgenţă – 112 ori să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie.

CITEŞTE ŞI: Probleme cu apa din cauza caniculei! Presiune scăzută în mai multe localități din Timiș

Tinerii din PNL Timiș au un nou preşedinte! Şi-au stabilit şi un nou obiectiv: scăderea vârstei de vot

Organizaţia TNL Timiș și-a ales noua conducere pentru un mandat de 4 ani, în prezența a peste 400 de membri, dintre care peste 300 fiind tineri liberali cu drept de vot din tot județul.

Componența noului for de conducere – BPJ TNL Timiș – este formată din:

·      Președinte: Ionuț Sîrbu

·      Prim-vicepreședinte: Alexandru Bodea

·      Prim-vicepreședinte: Milovan Adrian

·      Vicepreședinți: Adrian Nicolae Pop, Florin Munteanu, Darius-Constantin Zamfor, Alin Bătrîn, Bogdan Medelean, Andrada Iova, Alexandru Timiș, Horia Chiriuță

·    Membri: Dorin Giurgiu, Denisa Alexa, Bogdan Demea, Sebastian Tabacu, Larisa Coțofană, Alexandru Oprea, Florin Ciuruș, Cristian Stancu, Brian Bălănescu, Denis Andrei Andraș, Adriana Ciumău, Raul Măgulean, Ionuț Daniel Buc, Denis Stefoni, David Caradjov.

CITEŞTE ŞI: Probleme cu apa din cauza caniculei! Presiune scăzută în mai multe localități din Timiș

La Comitetul de Coordonare Județean al TNL Timiș a fost prezentă Mara Mareș, președinte al tineretului liberal din România, precum și lideri ai filialei: Alin Nica – președintele PNL Timiș, Dănuț Groza – secretarul general, Cosmin Tabără – președintele PNL Timișoara, deputatul Cosmin Șandru, fost președinte al TNL Timiș.

„PNL are viitor. Direcția pe care am pornit în 2020, de a împrospăta organizația PNL Timiș cu oameni noi, energici a fost direcția corectă. Vom avea foarte mult de lucru în următorii 2 ani și avem nevoie de forțe noi cu care să construim viitorul. Ne propunem ca Timișul să fie liberal și în 2024, iar cel mai important țel este să recâștigăm Timișoara. Ne bazăm pe tineri să schimbăm modul de a face politică, un mod atât de blamat de cetățeni. Cred că Timișoara și Timișul nu mai au nevoie de experimente, ci de certitudini, de garanția oamenilor de bună credință, profesioniști și de cultura dialogului sincer”, le-a transmis, în discursul său, Alin Nica, președintele PNL Timiș.

„Noi, Tineretul Național Liberal, avem obligația să ținem partidul conectat la tot ceea ce este nou, la noile generații care în fiecare an devin adulți cu drept de vot. Lor trebuie să le răspundem pe măsura așteptărilor. Dacă vrem să facem politica mai cool și să arătăm că suntem conectați la problemele actuale, atunci TNL are datoria să susțină scăderea vârstei de vot de la 18 la 16 ani. E un proiect în care cred și pe care trebuie să-l promovăm ca normalitate. Noi suntem responsabili pentru ceea ce va fi PNL în viitor, noi suntem cei care vom duce mai departe liberalismul românesc”, a spus noul președinte al tinerilor liberali din Timiș.

CITEŞTE ŞI: Primăria Timişoara se digitalizează! O actriţă, implicată în procesul de tehnologizare

Ionuț Sîrbu are 28 de ani, este căsătorit, fiind, din 2020, consilier local în comuna Boldur.

De curând, a devenit consilier personal al vicepreședintelui CJ Timiș, Alexandru Proteasa.

Anterior a lucrat ca expert achiziții publice la S.C. Drumurile Municipale Timișoara S.A., iar apoi a fost director regional adjunct în cadrul Sucursalei Regionale de Poștă Timișoara. 

primaria tm

Primăria Timişoara se digitalizează! O actriţă, implicată în procesul de tehnologizare

Începând de luni, 4 iulie, vechea centrală analogică a Primăriei Timișoara va intra în pensie și va fi înlocuită de o centrală digitală nou-nouță.

Vocea care îi va ajuta pe timișoreni să obțină informațiile de care au nevoie sau să intre în legătură cu anumite departamente și direcții îi aparține cunoscutei actrițe timișorene Olga Török.

CTEŞTE ŞI: Arme furate dintr-o locuinţă! Hoţii au dat atacul de patru ori la rând, la aceeaşi adresă

Noua centrală digitală este complet automatizată, însă pentru situații neprevăzute timișorenii pot intra în contact și cu un operator uman, care să îi direcționeze către departamentul care le poate soluționa problema.

Pentru a vizualiza meniul de opțiuni de apel accesați următorul link: https://contact.primariatm.ro/

„Trecem din era analogică în era digitală într-un sector important al relației cu cetățenii. Cu ajutorul noii tehnologii vrem să eliminăm situațiile în care cetățenii sună la primărie și nimeni nu răspunde, și în același timp ne dorim să avem o evidență mai bună a departamentelor unde e nevoie să schimbăm modul de lucru sau să suplimentăm personalul. Nu va fi perfect din prima zi și vom face ajustări constante. Le mulțumesc tuturor celor care lucrează constant pentru a îmbunătăți relația administrației noastre cu cetățenii și, totodată, îi mulțumesc Olgăi Török pentru că s-a implicat voluntar în acest proiect”, a spus primarul Dominic Fritz.

Câteva avantaje ale noii centrale digitale sunt:

1. Un singur număr de contact pentru a intra în legătură cu Primăria: 0256 969. De aici, apelurile sunt redirecționate către departamentul responsabil de problema cetățeanului;

2. Se înregistrează / contabilizează apelurile preluate/nepreluate. Această vizibilitate pe care nu o aveam până acum ne ajută să luăm măsuri de îmbunătățire a comunicării cu cetățenii;

3. Timișorenii pot lăsa mesaje pentru a fi contactați;

4. Centrala poate fi folosită și pentru comunicarea internă, atât telefonic, cât și în scris (chat), permițând inclusiv crearea de grupuri de comunicare pentru rezolvarea unor situații de urgență în care sunt implicate mai multe direcții/departamente (de exemplu, în cazul unor evenimente meteo severe);

CITEŞTE ŞI: Ajutor! Am fost răpită şi sechestrată! Apelul care a pus pe jar poliţiştii

5. Noul sistem permite crearea de rapoarte la intervale regulate pentru a monitoriza traficul și calitatea comunicării prin servicii de voce cu primăria;

6. Sistemul va identifica automat procedurile defectuoase, ceea ce va permite perfecționarea proceselor de comunicare cu cetățenii. Astfel, sistemul va permite monitorizarea interacțiunilor dintre timișoreni și angajații Primăriei Timișoara și îmbunătățirea lor, acolo unde acest lucru este necesar.

Valoarea investiției este de aproximativ 120.000 de lei (TVA inclus).

Arme furate dintr-o locuinţă! Hoţii au dat atacul de patru ori la rând, la aceeaşi adresă

Doi indivizi de 29, respectiv 30 de ani, au fost prinşi în fralgrant, în timp ce încercau să pătrundă pe o proprietate privată.

S-a întâmplat azi-noapte, în Făget, iar atacatorii nu erau la prima lovitură de acest gen.
În alte trei nopţi au intrat prin efracţie, în aceeaşi locuinţă de pe strada Gheorghe Doja, de unde au furat tot ce le-a căzut în mână.

CITEŞTE ŞI: Ajutor! Am fost răpită şi sechestrată! Apelul care a pus pe jar poliţiştii

„În urma verificărilor efectuate a reieșit că, cei doi bărbați, împreună cu alți 4 bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, ar fi pătruns în mod repetat (în noapțile de 20/21.06.2022, 26/27.06.2022 şi 28/29.06./2022) în imobilul situat pe strada Gheorghe Doja din oraşul Făget, județul Timiș, de unde ar fi sutras 4 arme neletale tip puşcă cu aer comprimat, 16 telefoane mobile, scule de pescuit, două motoferăstraie mecanice, produse casnice, bijuterii şi un ceas, prejudiciul fiind recuperat parțial”, transmite IPJ Timiş.

De asemenea, în urma investigațiilor efectuate au fost identificați și depistați în orașul Făget și ceilalți 4 bărbați.

Cu toţii au fost duşi la audieri, iar ulterior au fost arestaţi pentru 24 de ore. Cei 6 indivizi sunt acuzaţi de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi urmeză să fie duşi în faţa magistraţilor, cu propunere de arestare preventivă, pentru 30 de zile.

În paralel, oamenii legii încearcă să găsească şi celelalte bunuri care nu au fost încă recuperate.

CITEŞTE ŞI: Parada LGBT, la Timişoara! Evenimentul dă peste cap traficul rutier!

Ajutor! Am fost răpită şi sechestrată! Apelul care a pus pe jar poliţiştii

S-a dat alarma, la 112, după ce o copilă a cerut ajutorul Poliţiei, anunţând că a fost răpită de pe stradă, de un bărcat care purta o mască.

Disperată, fata le-a spus oamenilor legii că incidentul s-a petrecut în zona Nera din Reşiţa şi că individul a dus-o într-o casă din oraş.

CITEŞTE ŞI: Parada LGBT, la Timişoara! Evenimentul dă peste cap traficul rutier!

Imediat, forţele de intervenţie s-au apucat de verificări pentru identificarea copilei, dar şi de căutări pentru găsirea ei.

“Totodată, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Reșița au fost demarate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lipsire de libertate în mod ilegal”, transmite IPJ Caraş-Severin.

După câteva ore de căutări, echipajele de poliție care făceau verificări în teren au identificat o minoră de 14 ani, din Reșița, care a povestit că totul a fost o farsă pusă la cale de ea şi două prietene.

Fata le-a predate oamenilor legii telefonul și cartela de pe care au fost efectuate cele două apeluri 112 sperând că scapă uşor.

“Polițiștii și celelalte structuri implicate au desfășurat multiple activități, au angrenat resurse și au implicat instituții și o parte a comunității. Astfel de fapte sunt de natură să aducă prejudicii foarte grave la nivelul societății și tulburări ale siguranței publice, atât prin natura și amploarea forțelor implicate în luarea măsurilor de investigare, identificare și contracarare (Poliția Română, Serviciul de Telecomunicații Speciale, Parchet), cât și prin stările de temere generate în rândul cetățenilor, atât cei direct afectați, aflați în locurile respective cât și întreaga comunitate”, mai anunţă IPJ Caraş-Severin.

Pentru astfel de glume, apelantul este amendat cu până la 4.000 de lei sau cu prestarea de la 200 de ore la 400 de ore de activităţi în folosul comunităţii.

CITEŞTE ŞI: În pragul falimentului, administratorul Colterm anunţă cum se pregăteşte pentru iarnă

Reamintim tuturor că apelarea nejustificată a numărului 112 poate costa viaţa unei persoane aflate în pericol. În timp ce operatorul și echipajele din teren se ocupă de un apel non-urgent, persoane care au într-adevăr nevoie de ajutor sunt obligate să aștepte nejustificat!”, transmite IPJ Caraş-Severin.

Parada LGBT, la Timişoara! Evenimentul dă peste cap traficul rutier!

Asociatia Identity.Education organizează în această perioadă, de serie de evenimente dedicate comunităţii LGBTI+ din Timişoara, iar acestea vor culmina cu marşul Pride TM.

Marşul se va desfăşura mâine, în intervalul orar 16:30-17:15, pe traseul Parcul Loga – Bulevardul Ion C. Brătianu – Bulevardul Revoluţiei din 1989 – Podul Decebal – Bulevardul 3 August 1919 – Parcul Regina Maria.

CITEŞTE ŞI: În pragul falimentului, administratorul Colterm anunţă cum se pregăteşte pentru iarnă

Din acest motiv, traficul rutier va fi restricţionat, iar afectate vor fi şi mijloacele de transport în comun.
Astfel, cele care tranzitează zona Podului Decebal spre bulevardul 3 August vor staţiona pe perioada când participanţii la marş vor traversa podul.

Troleibuzele de pe linia 16 vor circula pe traseul liniei 15 (dus – întors), între Poșta Mare și Complexul Studențesc, în data de 3 iulie, între orele 08:00 – 18:00.

Traficul va fi restricţionat şi duminică, pentru evenimentul automobilistic „Marele Premiu al Municipiului Timișoara”.

Astfel, circulaţia va fi închisă în parcarea din Piața Iancu Huniade (Modex), pe bulevardul I.C. Brătianu până la intersecția cu strada Michelangelo și pe strada 20 Decembrie 1989 până la intersecția cu strada Nicolaus Lenau.

CITEŞTE ŞI: Premieră la Spitalul Victor Babeș din Timișoara! Radiologii vor realiza ecografii de sân gratuite, la patul pacientelor internate în spital

În pragul falimentului, administratorul Colterm anunţă cum se pregăteşte pentru iarnă

Administratorul special al Colterm, societate aflată în insolvenţă, anunţă că face pregătiri pentru sezonul de încălzire 2022-2023.

În acest moment, în stoc ar fi 10.000 tone de cărbune, urmând ca și în perioada următoare să continue aprovizionarea.

CITEŞTE ŞI: Premieră la Spitalul Victor Babeș din Timișoara! Radiologii vor realiza ecografii de sân gratuite, la patul pacientelor internate în spital

În paralel, se fac stocuri şi de gaze, până acum reprezentanţii Colterm reuşind să înmagazineze 6.000 MWh de gaze, din totalul de 40.000 MWh stabilit de autorități.

Totodată, continuă și lucrările de investiții demarate pe rețelele termice secundare și primară.

“Astfel, de la data demarării lucrărilor aferente proiectului cu finanțare europeană intitulat <<Retehnologizarea sistemului centralizat de termoficare din Municipiul Timișoara în vederea conformării la normele de protecția mediului privind emisiile poluante în aer și pentru creșterea eficienței în alimentarea cu căldură urbană Etapa II>> (martie 2021) și până în prezent, au fost executate lucrări pe o lungime de 4.825 metri rețea primară, dintr-un total de 9.067 metri (realizat 53,21 %) și 16.865 metri rețea secundară, dintr-un total de 20.095 metri (realizat 83,92 %). Reamintim că aceste lucrări vor continua și în perioada următoare, până spre finele lunii iulie 2023, iar ca atare vor genera unele întreruperi în alimentarea cu energie termică, fapt pentru care le cerem din nou scuze clienților noștri și le mulțumim pentru înțelegere și încredere”, transmite administratorul special al Colterm.

Au fost executate şi o serie de reparații la morile de cărbune de la cazanele de abur de la CET Sud, fiind deja finalizate reparațiile la două mori de la cazanul 3 și ventilatorul de gaze arse, precum și la instalațiile de termoficare din incinta CET Sud.

CITEŞTE ŞI: Ai o idee de afacere inovatoare şi de impact? Şansa ta de a primi finanţare

Simultan, se execută lucrări pentru eliminarea neetanșeităților de pe rețelele secundare și primară, astfel încât să fie asigurate condiții optime de furnizare a energiei termice, în sezonul de încălzire 2022-2023.

În ceea ce privește situația debranșărilor/deconectărilor, până în prezent, au depus cereri de deconectare individuală un număr de 793 de proprietari de apartamente, iar 36 au solicitat debranșarea, respectiv rezilieri ale contractelor de furnizare a energiei termice, dintre care 16 asociații de proprietari și 20 de case individuale sau apartamente cu branșamente separate.

Container PERICULOASE 1

Retim a dat starul unei noi campanii de colectare gratuită a deșeurilor periculoase! Până când te poţi debarasa legal de ele?

De astăzi, până pe pe data de 1 august, RETIM și ADID Timiș demarează o nouă campanie prin care adună  gratuit deșeuri periculoase din menajer.

Continuă lectura

Ai o idee de afacere inovatoare şi de impact? Şansa ta de a primi finanţare

Antreprenorii din regiunea de vest a țării sunt așteptați să se înscrie în primul program de accelerare dedicat proiectelor și start-up-urilor aflate la început de drum, organizat de Institutul de Excelență în Antreprenoriat, în parteneriat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională VEST

Institutul de Excelență în Antreprenoriat (IdEA), care a dezvoltat, în ultimii ani, mai multe proiecte de educație antreprenorială, evenimente, hackathoane și acceleratoare, între care și Commons Accel, demarează un nou proiect antreprenorial, în parteneriat cu ADRVest, numit  ”ADRVEST Accel”.

CITEŞTE ŞI: Mafia italiană, conexiuni în Timişoara! Cum şi-a întins temuta reţea ‘Ndragheta, tentaculele aici?

Proiectul își propune să contribuie la dezvoltarea regiunii, prin pregătirea antreprenorilor și start-up-urilor acestora în cadrul unui program de accelerare modern și dinamic, cu un design de învățare inovator și personalizat, alături de mentorii, experții, investitorii și echipa IdEA, susținuți resurse și experți locali.

Căutăm antreprenori inspirați, cu soluții inovative și de impact, cu componentă tehnologică și ne propunem să oferim start-up-urilor inovatoare oportunitatea de a-și finanța și crește afacerea. E o ocazie foarte bună pentru ei să intre în contact cu investitori de succes. Am pregătit programul împreună cu specialiștii de la Institutul de Excelență în Antreprenoriat, astfel încât să aibă un format atractiv, cu workshopuri dinamice, susținute de o curriculă modernă și care să permită interacțiunea one-to-one cu mentori cu o vastă experiență”, declară Sorin Maxim, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest.

Deschiderea programului va avea loc în septembrie, cu un număr minim de 20 de participanți din județele Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara, selectați în urma aplicațiilor depuse. Participanții vor fi pregătiți pe parcursul a trei luni, în cadrul a câte trei module încărcate cu activități, workshop-uri, prezentări și sesiuni de lucru pe teme esențiale de business.

Am pornit de la nevoia start-up-urilor de a găsi investitori care să îi sprijine în dezvoltarea afacerii lor. Trebuia ca cineva să construiască o punte între aceste două lumi care nu pot funcționa separat. Asta înseamnă un accelerator: să pregătești start-up-urile astfel încât să știe să execute un business și să gestioneze eficient banii investitorilor. Este piesa de legătură dintre oameni și capital, fără de care rata de succes oricum mică a unui start-up se duce spre zero. Este adevărat că, în ultimii 10 ani, am pregătit mii de antreprenori, însă potențialul României este să producă zeci de mii de antreprenori, pe an! Misiunea pe care ne-am propus-o, aceea de a contribui la formarea antreprenorială a tinerilor din România, nu poate reuși fără un program scalabil și replicabil, iar un parteneriat cum ar fi cel cu ADRVEST nu poate decât să ne ajute să replicăm impactul pe care îl avem în ecosistem și în zona de vest”, explică Matei Dumitrescu, Fondator Commons Accel si IdEA.

CITEŞTE ŞI: Încă trei proiecte de modernizare și extindere a iluminatului public stradal, la Timișoara! Zeci de străzi din oraș sunt vizate

Programul este gratuit, iar înscrierile încep în 1 iulie 2022.

Cei interesați pot afla mai multe informații și se pot înscrie în acest program de accelerare pe www.adrvestaccel.ro sau pe paginile dedicate din social-media.