Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

ipj 4

Şocant! Un bărbat a încercat să îşi pună capăt zilelor, sub ochii poliţiştilor!

Caz învălui în mister, în judeţul Timiş, descoeprit de poliţişti, după ce un bărbat a sunat la 112 anunţând că fratele lui nu îi permite să îşi vadă tatăl vitreg.

Oamenii legii au mers imediat la adresa inndicată, din comuna Banloc, unde au găsit un bărbat de 50 de ani, fratele reclamantului.

CITEŞTE ŞI: Presiune scăzută la apă în două localități din Timiș! Aquatim anunță lucrări de spălare a rețelei de distribuție

Bărbatul a încercat să îi împiedice pe poliţişti să intre în curte, însă aceştia au reuşit să pătrundă, cu ajutorul pompierilor.

În momentul în care au intrat în casă, bărbatul de 50d e ani a ameninţat că se sinucide şi chiar şi-a provocat mai multe leziuni la nivelul gâtului şi al mâinilor.

Din fericire, rănile pe care şi le-a făcut, nu i-au pus viaţa în pericol, iar poliţiştii au reuşit s îl imobilizeze şi l-au dus la Spitalul din Deta, unde a primit îngrijiri medicale.

Ulterior, bărbatul a fost internat la un spital de psihiatrie.

CITEŞTE ŞI: Culiță Chiș dezvăluie de ce deraiază sau se opresc pe șine tramvaiele Bozankaya!

În casă, poliţiştii au descoperit cadavrul unui bărbat de 66 de ani, despre care nu ştie deocamdată ce i-a provocat decesul.

Este vorba despre tatăl vitreg al reclamantului şi al bărbatului care a încercat să se sinucidă.

Acum, oamenii legii anchetează cazul şi au deschis un dosar penal in rem, pentru ucidere din culpă.

Echipa studențească a Facultății de Drept din cadrul UVT marchează o nouă participare internațională, în cadrul prestigiosului concurs științific Telders Moot Court Competition

În perioada 6-11 iunie 2022 s-a desfășurat, în format online, finala internațională a Telders Moot Court Competition, prestigios concurs științific studențesc organizat de Grotius Centre for International Legal Studies și Universitatea din Leiden (Olanda).  

În etapa internațională au participat 25 de echipe ale facultăților de drept din prestigioase universități din Europa, printre care și echipa Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara.  

CITEŞTE ŞI: Veste mult așteptată de șoferi! Primăria a deschis circulația pe un sector nou al Inelului IV, care leagă Calea Sever Bocu de Muzeul Satului!

Echipa, alcătuită din Bianca Iaici, Anisia Mateia, Raoul Simionescu și Marin Ugnenco (studenți în anul II), a ocupat locul V în clasamentul pledoariilor scrise pentru reclamanți.  

Competiția a constat într-o simulare a procedurilor în fața Curții Internaționale de Justiție, în care echipele participante au prezentat argumentele părților dintr-o speță vizând acordarea de despăgubiri pentru prejudicii cauzate prin încălcarea regulilor de drept internațional al spațiului, dreptul mediului și drept internațional al drepturilor omului.  

Echipa Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara a fost pregătită de lect. univ. dr. Sorina Doroga și drd. Alexandra Burdulea, fostă participantă la concursurile internaționale de pledoarii.

„În anul în care UVT aniversează 30 de ani de la fondarea școlii timișorene superioare de științe juridice, participările internaționale ale echipelor studențești formate la Facultatea de Drept din cadrul UVT, în etapele finale ale unor competiții prestigioase, sunt un semn binevenit al maturizării și consacrării științelor juridice de la Timișoara. Le transmit felicitări studenților și mentorilor lor, pentru participarea competitivă în cadrul concursului studențesc Telders Moot Court Competition!” , spune Marilen Pirtea, rectorul UVT.


 

Sorin Grindeanu, ministru al Agriculturii! Preia interimatul, după demisia lui Chesnoiu

Ministerul Agriculturii este în mijlocul unui scandal de proporţii, după ce DNA a cerut ridicarea imunităţii lui Adrian Chesnoiu.

S-a ajuns aici, după ce procurorii anticorupţie au început ancehta într-un dosar privind trucarea unor concursuri de angajare.

CITEŞTE ŞI: VIDEO: Ca în filmele SF! Continental aduce mașina fără șofer, la Timișoara!

Mai exact, conform DNA, există suspiciuni cum că în perioada 9 februarie – 11 aprilie 2022, ministrul Agriculturii ar fi determinat o persoană din subordine, la vremea respectivă membru în mai multe comisii de examinare, să-i furnizeze unui coleg (persoană de încredere a ministrului) o parte din subiectele concepute pentru probele scrise ce urmau a fi susținute cu ocazia organizării a patru concursuri pentru ocuparea unor posturi de: consilier clasa I, șef serviciu, director executiv adjunct și director executiv ai unor direcții județene.

“Subiectele respective ar fi ajuns ulterior la patru candidați “agreați” dintre care, în urma susținerii probelor scrise și orale, doar trei au promovat concursurile respective. De menționat este faptul că, la intervenția directă a ministrului, în cazul unuia dintre candidați, membrii comisiei ar fi fost nevoiți să-l promoveze pe acesta în condițiile în care nu obținuse un punctaj corespunzător. Ca urmare a acestui demers, persoana respectivă a fost numită în funcția de șef serviciu, obținând până în prezent venituri salariale în valoare de 33.782 lei”, transmite DNA.

La scurt timp după ce informaţiile au ajuns în spaţiul public, Chesnoiu şi-a anunţat demisia din funcţia de ministru al Agriculturii.

Portofoliul va fi preluat de ministrul Trasnporturilor, Sorin Grindeanu, care va asigura interimatul la Agricultură, până la desemnarea unui ministru.

CITEŞTE ŞI: Consiliul Județean pregătește demolarea Stadionului „Dan Păltinișanu”! Au fost scoase la licitație serviciile de proiectare

VIDEO: Ca în filmele SF! Continental aduce mașina fără șofer, la Timișoara!

Continental Automotive a prezentat astăzi, în premieră naţională, la Timişoara, un vehicul complet autonom.

Este vorba despre un prototip dezvoltat în parteneriat cu firma Easy Mile, care poate atinge o viteză de 30 km/oră şi este sigură, graţie senzorilor montaţi de jur-împrejur.

Acesşia detectează orice obstacol în mişcare sau static şi opreşte uşor, pentru a nu pune în pericol pasagerii.

CITEŞTE ŞI: Consiliul Județean pregătește demolarea Stadionului „Dan Păltinișanu”! Au fost scoase la licitație serviciile de proiectare

Compania Continental este convinsă că aceste vehicule autonome, propulsate electric, fără șofer, volan sau pedală de frână, vor aduce o contribuție importantă la îmbunătățirea traficului și, în consecință, și a calității vieții în zonele urbane.

„Industria automotive trece printr-o transformare completă, de la una în care mașina reprezintă un concept format din componențe la un vehicul care are în prim plan funcționalitățile și software-ul. Mașina devine un smartphone pe roți, cu funcții precum aplicațiile în top, urmate la nivel secund de un sistem de operare, apoi de 4-5 computere cu o putere ridicată de calcul, iar abia apoi vin componentele precum senzorii și actuatorii. Nu mai putem discuta despre vehicule individuale, ci despre interconectarea lor care merge în direcția unui ecosistem de mobilitate inteligentă, integrând diverse modalități de transport, de la trotineta și bicicleta eletrice la mașini și chiar sisteme de transport public. Așa cum este chiar robo-taxiul prezentat azi. Toate aceste direcții sunt dezvoltate în strânsă conexiune cu megatrendurile industriei: conducerea autonomă, conectivitatea, electrificarea. Acest vehicul autonom prezintă performanța și maturitatea unei game de tehnologii Continental pe care le vedem deja folosite în multe modele diferite de mașini care circulă astăzi în trafic. Vorbim despre produse și tehnologii, precum și cele care vizează zona de siguranță atât a pasagerilor, cât și a celorlalți participanți la trafic. Prin această platformă continuăm să ne dezvoltăm produsele pe baza experiențelor din viața reală, astfel încât să putem rămâne lideri în numeroasele noastre domenii diferite de expertiză tehnică”, spune Christian von Albrichsfeld, Head of Country Continental România.

180 de astfel de maşini sunt deja în circulaţie în ţări din vestul Europei, unde sunt folosite în parcuri, în zone industriale, unde traseele sunt lipsite de obstacole, sau în preajma aeroporturilor, unde ajută la transferul pasagerilor.

Un astfel de vehicul costă cam 150 de mii de euro, însă acestea nu vor ajunge prea curând în România, din cauza legislaţiei deficitare.

“Ca să putem folosi astfel de soluții, avem nevoie de o schimbare de legislație. Următorul pas este să lucrăm să alegem o posibilă rută, poate doar un kilometru, poate doar doi kilometri, pe care să circule o mașină de aceasta autonomă. Nu este nevoie de o schimbare a infrastructurii, nu e nevoie de o bandă specială pentru aceste vehicule. Ele pot circula în trafic, însă doar cu o viteză limitată”, spune primarul Timişoarei, Dominic Fritz.

CITEŞTE ŞI: Un bărbat din Timiș, reținut după ce a omorât un câine cu o armă de vânătoare, deținută ilegal!

Ia naţională, la loc de cinste, la Muzeul Banatului!

Se apropie Ziua Universală a Iei, sărbătoare prin care se celebrează portul national românesc şi în special cămaşa cu altiţă.

În acest context, Muzeul national al Banatului organizează vineri la Bastion un eveniment cultural realizat împreună cu CJT.

Astfel, de la ora 12:00, în mansarda B2, va avea loc „Ia, haină a zborului”, atelier creativ pentru zâne și voinici.

În cadrul acestui eveniment, copiii vor fi ghidați prin expoziția „Artă și măiestrie bănățeană”, vor avea parte de un „treasure hunt” dar și de un atelier „cu altiță”.

Evenimentul de valorificare a culturii tradiționale este oferit gratuit.

Invitaţie la tango! Timişoara devine capitala acestui dans

Un eveniment ca o… îmbrățișare muzicală. De asta au parte toți îndrăgostiții de tango din Timișoara, la finalul acestei săptămâni.

În perioada 23 – 26 iunie, Asociația „Tango Timișoara” pune la punct o nouă ediție a proiectului Tango Cultura.

Evenimentul din acest an se intitulează ”Îmbrățisarea/L’abrazo/L’embrace”.

CITEŞTE ŞI: UVT, gazda unui eveniment organizat în premieră în România!

„Evenimentul nostru este dedicat tangoului argentinian, un dans înscris de ceva vreme în patrimoniul UNESCO. Întâlnirile din cele patru zile se adresează cu precădere publicului larg, dar și dansatorilor de tango argentinian. Ne-am intitulat evenimentul “L’abrazo – Îmbrățisarea – L’embrace” pentru că, după atâta vreme în care am fost nevoiți să ținem distanță, acum revenim la normalitate, la acea apropiere între oameni atât de necesară”, spune Maria Tirtea presedinta Asociatiei Tango Timișoara.

Timișorenii vor avea parte, vreme de patru zile, de întâmplări tentante: mici spectacole de dans stradal, lecții gratuite de tango, serate dansante – „milonga”, un vernisaj al artistei plastice Sarah Raluca Miulescu și o „întâlnire” stradală intitulată: „De vorba cu tine ,trecătorule”.

Invitații acestei ediții sunt Franz Alvaro Bravo și Sabrina Raffa din Argentina, dansatori fideli stilului tradițional de tango salon „Villa Urquiza”.

Tango Cultura 2022 este un eveniment organizat în parteneriat cu Consiliul Judetean Timis, Institutul Cultural Francez, cu sprijinul Direcției Județene pentru Cultură Timiș si Tango Total Constanța.

CITEŞTE ŞI: Aquatim anunţă întreruperi în furnizarea apei, ca urmare a unor lucrări

PROGRAM TANGO CULTURA 2022
23 – 26 iunie 2022

Joi, 23 iunie
18:00 – 20:00 – ASFALTTANGO, dans stradal, str. Marasesti nr.10, pe stradă (acces liber)

Vineri, 24 iunie
20:00 – 21:00 – ASFALTTANGO, dans stradal, Curtea de onoare Bastion (acces liber)
21:00 – 01:00 – MILONGA, DJ Roxana Iovanesc, Bastionul Theresia, Centrul Multifuncțional

Sâmbătă, 25 iunie

11:00 – 13:00 – ASFALTTANGO, dans stradal, str. Marasesti, nr 14, Coffeerize Botanic (acces liber)
13:00 – 16:00 – Lectii pentru dansatorii de tango argentinian
16:00 – 19:00 – TANGO VERDE, dans și picnic, Parcul Carmen Sylva, Foișor (acces liber)
22:00 – 01:00 – MILONGA A LA FRANCAISE”- DJ Anca Madroane, Institutul Cultural Francez

Duminica, 26 iunie

11:00 – 13:00 – TANGO LA IOJI, brunch si dans – Terasa La Ioji, str.Franyó Zoltán, nr. 33, Dumbravita (acces liber)
14:00 – 17:00 – Lectii pentru dansatorii de tango argentinian
18:00 – 20:00 – DE VORBA CU TINE – vernisaj Sarah Raluca Miulescu, str. A Pacha nr. 8, Galeria Pigmalion, (acces liber)
18:00 – 20:00 – DE VORBA CU TINE, TRECĂTORULE – întâmplare stradală, str. A Pacha nr. 8, pe stradă (acces liber)
21:00 – 01:00 – MILONGA LA GALERIE str. A Pacha nr. 8, Galeria Pigmalion

UVT, gazda unui eveniment organizat în premieră în România!

În această săptămână, la Universitatea de Vest din Timișoara se desfășoară „European Conference on Information Systems” ECIS 2022, care reuneşte 370 de cercetători din domeniul sistemelor informaționale din ţările Europei și nu numai, fie ei profesori cu reputație sau tineri studenți doctoranzi.

Conferinţa, desfășurată sub egida Association for Information Systems (AIS), aflată la a 30-a ediție, este doar a doua oară organizată în Europa de Est, după cea organizată la Gdańsk, în 2002, în Polonia.

Conducerea conferinței este asigurată de: Roman Beck (IT University din Copenhaga), Dana Petcu, decan FMI (Universitatea de Vest din Timi;oara) și Marin Fotache (Universitatea „Al. I. Cuza” Iași).

Printre personalitățile științifice și publice care au confirmat prezența la evenimentul de deschidere ECIS 2022 se numără Sabine Matook (Universitatea din Queensland), Nancy Pouloudi (University of Economics and Business Atena), Wynne Chin (Universitatea din Houston), iar din partea echipei de conducere a UVT va participa Cosmin Enache, prorector responsabil cu strategia financiară și de digitalizare.

CITEŞTE ŞI: Aquatim anunţă întreruperi în furnizarea apei, ca urmare a unor lucrări

Tematica conferinței fiind una complexă, programul se derulează pe parcursul a cinci zile, până pe 25 iunie 2022, în formatul specific conferințelor de acest calibru, patronate de către AIS: workshop-uri premergătoare, 25 secțiuni tematice derulate în paralel, paneluri și alte întâlniri specifice.

De menționat si organizarea prealabilă, în perioada 18-21 iunie, a unei secțiuni speciale dedicată tinerilor doctoranzi (Doctoral Consortium), amplasată în cadrul minunat al Banatului montan, la Sasca Montană.

„Timișoara este orașul premierelor, ceea ce îl face și mai interesant pentru premiera organizării prestigioasei ECIS în România. Organizând acest prestigios eveniment, Universitatea de Vest din Timișoara oferă un cadru pentru întâlnirea cercetătorilor din domeniul sistemelor informaționale din țările Europei, precum și din întreaga lume, într-o experiență unică și memorabilă„, spune recotrul UVT, Marilen Pirtea.

Digitalizarea schimbă deja Europa și întreaga lume. Deciziile strategice pe care le luăm astăzi vor influența oportunitățile, prosperitatea, bunăstarea umană și sustenabilitatea în viitor.

Vor lucra țările împreună, pentru a îmbrățișa aceste oportunități, sau vor lăsa să treacă această șansă? Depășirea diviziunilor istorice și acționarea solidarității unite într-o Europă prosperă este singura cale, în viziunea participanților la ECIS 2022.

În calitate de lideri în domeniul digital, cercetătorii din domeniul sistemelor informaționale au de jucat un rol cheie și responsabilitatea de a acționa ca un motor pentru ca tranziția digitală să se întâmple într-un ritm suficient de rapid pentru ca Europa să rămână competitivă, într-o lume care se digitalizează rapid.

CITEŞTE ŞI: Acțiune de suflet a polițiștilor locali din Timișoara! S-au mobilizat pentru a dona sânge

Digitalizarea în societățile unite înseamnă a aduce oamenii împreună, a avea o viață mai bună și un viitor prosper.

Împreună putem construi societăți colectiv incluzive, inovatoare și capabile să se adapteze provocărilor societale masive ale secolului 21, iar acest set de valori este considerat primordial și pentru desfășurarea actualei ediții ECIS, de la Timișoara.

Aquatim anunţă întreruperi în furnizarea apei, ca urmare a unor lucrări

Vineri, 24 iunie, între orele 9-16, pe strada Ion Ionescu de la Brad se va executa o legătură de conducte.
Pe durata lucrărilor se va opri furnizarea apei pe tronsonul delimitat de strada Holdelor și Calea Sever Bocu, iar presiunea în zonă va fi scăzută.

CITEŞTE ŞI: Acțiune de suflet a polițiștilor locali din Timișoara! S-au mobilizat pentru a dona sânge

De asemenea, între orele 9-15 se va întrerupe furnizarea apei în Ghilad pentru spălarea rețelei de distribuție.

Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Aquatim în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă.

De asemenea, consumatorii sunt rugaţi să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată.

CITEŞTE ŞI: Tupeu jegos, la Primăria Timişoara! Cum au încercat slugile lui Fritz să denatureze adevărul?

Tupeu jegos, la Primăria Timişoara! Cum au încercat slugile lui Fritz să denatureze adevărul?

Problemele din Timişoara, legate de mizeria care poate fi văzută la totul pasul şi bălăriile care au pus stăpânire pe mai multe zone, par fără rezolvare.

Asta mai ales în contextul în care, administraţia Fritz este preocupată să denatureze adevărul, în loc să caute soluţii.

CITEŞTE ŞI: Accident grav pe DN6, în apropiere de Lugoj! Un om și-a pierdut viața după ce a intrat cu mașina într-un tir!

Cea mai recentă dovadă în acest sens vine odată cu finalizarea controlului Gărzii de Mediu şi Direcţiei Agricole, solicitat de prefectul judeţului.

Înainte ca rezultatele verificărilor să ajungă în spaţiul public, oamenii lui Fritz au anunţat o parte a presei, pe surse, că neregulile au fost minore, drept urmare amenda primită de Primărie, a fost una simbolică, de 500 de lei.

Adevărul este altul: organele de control au sancţionat municipalitatea cu amenda maximă, de 10.000 de lei, pentru situaţia jalnică în care este Parcul Civic, din centrul oraşului.

Această sancţiune nu este o premieră pentru administraţia Fritz.

În luna februarie, inspectorii de mediu au amendat Primăria cu 60.000 de lei, pentru mizeria din oraş.

Municipalitatea a contestat acea sancţiune şi, cel mai probabil, o va contesta şi pe cea pe acum.

CITEŞTE ŞI: Dialog între instituțiile cu atribuții de control și reprezentanții corpurilor profesionale din județul Timiș

UPDATE:

Prefectul judeţului, Mihai Ritivoiu, confirmă amenda maximă primită de Primărie şi speră ca problemele timişorenilor să fie rezolvate cât mai repede.

“Controlul s-a finalizat ieri, iar Primăria Timişoara a fost amendată cu 10.000 de lei, pentru situaţia diin parcuri: iarbă netăiată, ambrozie crescută şi coşuri de gunoi pline cu deşeuri menajre. Au fost lăsate o serie de măsuri, pe care Primăria trebuie să le ia în urmtoarele două săptămâni. Problema trebuie să fie rezolvată. Eu asta îmi doresc, nu neapărat să fie date amenzi”, a declarat pentru sursadevest, Mihai Ritivoiu, prefectul judeţului Timiş.

Avertizare de la Aquatim! Apa potabilă nu este pentru udatul grădinilor

Având în vedere temperaturile crescute și lipsa precipitațiilor din ultima perioadă, Aquatim S.A. face încă un apel către consumatori să evite utilizarea apei potabile pentru udatul grădinilor.

Situaţia este cu atât mai necesară în sezonul estival, când crește consumul menajer al apei de la robinet.

CITEŞTE ŞI: Investiţie uriaşă, la Timişoara! Se construieşte cel mai mare spital privat

Acest mesaj nu este o noutate, compania atrăgând și până acum atenția că sistemul de aprovizionare cu apă a fost dimensionat doar pentru consumul menajer al populației.

Astfel, folosirea de către unii utilizatori a apei potabile în alte scopuri poate provoca probleme în alimentarea celorlalți clienți din rețea.

Iar dacă, urmare a secetei, s-ar ajunge și la o reducere a debitelor de apă ale sursei, ar putea interveni restricții în distibuție.

Într-o asemenea situație de criză, utilizarea apei potabile pentru udatul grădinilor sau a spaţiilor verzi constituie contravenție și se sancționează.

Pentru posesorii de grădini există însă și soluții la îndemână, pe care Aquatim S.A. le recomandă.

Una e instalarea în gospodărie a unor bazine de captare a apei de ploaie și folosirea acesteia. O alta e forarea de puțuri de mică adâncime.

„Ca exemplu, folosind o pompă acționată de un motor de 1 kW, costul cu energia electrică folosită pentru un metru cub de apă extrasă e de șapte ori mai mic decât costul unui metru cub de apă potabilă. Din păcate, de-a lungul timpului s-au depistat însă și cazuri în care unii utilizatori au apelat la o metodă necinstită, încercând să ocolească contorul societății pentru a nu înregistra consumul real de apă potabilă”, transmite Aquatim.

CITEŞTE ŞI: Premieră la TNL Timişoara! O femeie, aleasă preşedinte

Dincolo de disconfortul creat altor consumatori din acea rețea, reprezentanții Aquatim S.A. reamintesc că o asemenea intervenție constituie infracțiune și se pedepsește conform legii.