Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Bebeluşi, internaţi de urgenţă în spital, cu coronavirus! Numărul infectărilor creşte alarmant

Şase copii, cu vârste cuprinse între 3 luni și 10 ani au ajuns la Spitalul Victor Babeş din Timişoara, cu sindron febril acut.

Iniţal, micuţii au fost evaluaţi la Spitalul de Copii, fiind diagnosticaţi cu coronavirus.

Doi dintre ei au fost evaluați în cursul zilei de ieri și de către specialiștii imagiști ai Spitalului Victor Babeș pentru depistarea unor posibile afecțiuni respiratorii.

Unul prezintă o ușoară insuficiență respiratorie, fără a avea însă alți factori de risc.

Copiii sunt internați împreună cu unul dintre părinți în zona roșie a secției de Boli Infecțioase.

CITEŞTE ŞI: Înfiorător! O tânără mămică şi bebeluşul ei, surprinşi de explozia dintr-un apartament

În același timp, în ultimele zile a crescut numărul pacienților care se prezintă pentru evaluare în urma infectării cu SARS-CoV 2.

“Creșterea numărului de cazuri a început acum aproape o săptămână. De la unul – doi pacienți pe zi care se prezentau pentru evaluare în Ambulatoriu, ieri după-amiază am avut 9 pacienți cu COVID-19. Din fericire, majoritatea au forme ușoare de boală. Principalul simptom este febra, dar au fost persoane care au dezvoltat și o tuse ușoară și chiar dureri musculare. Cele mai multe cazuri sunt din clustere familiale. Practic, au luat virusul unul de la celălalt, în familie. Evaluarea se face ca și până acum. Vorbim de analizele biologice obișnuite, se măsoară saturația de oxigen din sânge, tensiunea, se realizează un EKG și, dacă este nevoie, facem și un low-dose CT. Evaluarea se face în urma unei programări”, spune dr. Ana Enoiu Văduva, medic specialist boli infecțioase de la Spitalul Victor Babeș Timișoara.

În prezent, în Spitalul de Boli Infecțioase din Timişoara sunt internați 16 pacienți cu forme ușoare de COVID, care au dezvoltat pneumonii ce necesită monitorizare, și asta cu atât mai mult cu cât unii dintre ei au diverse comorbidități.

“Vorbim de un început de val 6. Din fericire, în România, cel puțin deocamdată, acest nou val care se bazează pe două subtulpini Omicron, BA4 și BA5, este mult mai redus decât în restul Europei. Cele două subtulpini sunt însă mult mai contagioase, și asta se vede și în rapiditatea cu care se exinde infecția. Sunt țări care se confruntă acum cu zeci de mii de cazuri pe zi. Deocamdată, nu avem pacienți internați în Terapie Intensivă, dar trebuie sa fim pregătiți pentru ce e mai rău. Cuvântul de ordine ar trebui să fie, în această perioadă, prudența. Asta nu înseamnă că trebuie să stăm în casă, să nu mergem în vacanțe, ci recomandarea noastră este să purtăm, în locurile aglomerate, masca de protecție. În mijloacele de transport, în magazine și, evident, în continuare să ne spălăm pe mâini, să ne dezinfectăm după ce am intrat în contact cu suprafețe ce pot transmite virusuri. Dacă avem un simptom dintre cele specifice acestei boli, să ne izolăm, să cerem ajutorul medicilor și chiar să mergem la evaluările COVID-19 care se fac in unitățile sanitare”, spune Cristian Oancea, managerul Spitalului.

CITEŞTE ŞI: Fritz măsoară străzile din oraş! Plăteşte aproape 40 de mii de euro ca să afle unde trebuie făcută curăţenie

Având în vedere numărul în creștere a cazurilor de COVID-19, conducerea Spitalului Victor Babeș Timișoara a solicitat DSP creșterea numărului de paturi alocate infecției cu Sars-CoV 2, dar și redeschiderea unui compartiment de COVID-19 la Spitalul de Copii Louis Țurcanu.

Înfiorător! O tânără mămică şi bebeluşul ei, surprinşi de explozia dintr-un apartament

Mai multe echipaje de pompieri s-au deplasat de urgenţă, în această dimineaţă, la locul unei explozii care s-a produs la etajul 9 al unui bloc.

S-a întâmplat în municipiul Hunedoara, din cauza unei acumulări de gaze în bucătăria apartamentului.

CITEŞTE ŞI: Fritz măsoară străzile din oraş! Plăteşte aproape 40 de mii de euro ca să afle unde trebuie făcută curăţenie

În locuinţă erau o femeie de 27 de ani şi copilul ei, o fetiţă de 1 an şi 3 luni.

Atât mama cât şi bebeluşul au fost răniţi, însă au fost găsite de echipajele de salvare, în stare de conştienţă.

Copilaşul are arsuri minore la nivelul feţei şi primeşte îngrijiri la de la medicii care au ajuns de urgenţă la locul deflagraţiei.

Tânăra de 27 de ani are arsuri de gradul II şi III laa nivelul toracelui şi al membrelor.

Cel mai probabil, atât bebeluşul cât şi mama vor fi transportaţi ulterior, la spital.

Din fericire, explozia nu a fost urmată de incendiu.

CITEŞTE ŞI: S-a deschis magazinul în care toate produsele sunt gratuite pentru ucraineni

Fritz măsoară străzile din oraş! Plăteşte aproape 40 de mii de euro ca să afle unde trebuie făcută curăţenie

Primarul Timişoarei a găsit explicaţia pentru imaginea mizerabilă a oraşului, din ultima perioadă de timp: contractul în vigoare, nu a fost bine făcut.

Aşa că pregăteşte altul, care va fi atribuit în februarie anul viitor, când expiră actualul.

Pentru asta, Friz plăteşte o firmă care să îi spună ce suprafaţă au străzile, trotuarele sau malurile Begăi.

CITEŞTE ŞI: S-a deschis magazinul în care toate produsele sunt gratuite pentru ucraineni

”Am spus-o de multe ori, actualul contract de salubrizare stradală are multe deficiențe, pe care nu le vom repeta și cu viitorul contract. Salubrizarea domeniului public nu poate să se termine la marginea trotuarului, trebuie să includem și spațiul verde de lângă sau pistele de bicicletă sau malurile Canalului Bega. Nu putem să facem achiziții bazându-ne pe date și suprafețe imaginare, ci trebuie să avem suprafețe concrete, corect măsurate, pe baza cărora să putem face o estimare a costurilor viitorului contract de salubrizare și să oferim operatorilor care vor veni la licitație o situație reală a așteptărilor pe care le avem de la cel care va câștiga licitația”, explică primarul Dominic Fritz.

Ce nu spune Fritz este că Timişoara a primit eticheta de oraş al gunoaielor, nu din cauza zonelor care nu sunt incluse în contract, ci pentru că nimeni din Primărie nu urmăreşte respectarea atribuţiilor de către firma de salubritate.

Insistă însă că trebuie măsurată toată Timişoara, pentru întocmirea caietului de sarcini pentru următorul contract.

Iar pentru asta  alocă suma de 153 de mii de lei plus TVA.

“Realizarea studiului presupune: măsurarea lungimii și lățimii străzilor, trotuarelor, pistelor de biciclete, parcărilor, podurilor, aliniamentelor de spații verzi situate între trotuar și carosabil sau între benzile de circulație, pistele de biciclete, malurile Canalului Bega, ce fac obiectul activității salubrizării stradale. Studiul va constitui o sursă de informaţii corectă și necesară pentru determinarea suprafețelor propuse pentru salubrizare, pentru întocmirea graficelor cu frecvența de execuție și determinarea volumului anual de lucrări”, transmite Primăria Timişoara.

Firmele interesate de acest „Studiu privind efectuarea de măsurători ale străzilor din municipiul Timișoara și determinarea lungimii, lățimii și suprafeței necesare pentru stabilirea suprafețelor de salubrizare stradală”, pot să îşi depună ofertele până pe data de 21 iulie, ora 15:00

S-a deschis magazinul în care toate produsele sunt gratuite pentru ucraineni

La Timişoara funcţioneayă primul magazin social destinat refugiaților de război din Ucraina, în incinta căruia aceștia vor avea acces la o gamă largă de produse donate de persoane fizice sau companii.

De asemenea, magazinul este gândit ca un punct de întâlnire pentru comunitatea de ucraineni din Timișoara.

Magazinul a fost lansat de Asociația INTERSECT, în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială a Primăriei Timișoara, cu suport financiar din partea Fundației Comunitare Timișoara, prin intermediul OFXAM.

„Deschiderea acestui magazin reprezintă un prim pas pe care Asociația INTERSECT, împreună cu partenerii ei, îl face pentru reducerea risipei alimentare și facilitarea accesului la hrană al persoanelor aflate în dificultate. Ne dorim ca în această perioadă în care vecinii noștri ucraineni au fost nevoiți să își părăsească țara din cauza războiului, să știe că au la dispoziție, în magazinul social, alimentele și produsele de uz casnic de care au nevoie”, a declarat Mihaela Vețan, președinte INTERSECT.

CITEŞTE ŞI: Festivalul ISWinT, organizat de Liga AC din Universitatea Politehnica Timișoara, vine anul acesta cu o temă provocatoare: „Reunite. Rebuild. Restart”

Produsele sunt oferite gratuit celor care au nevoie, pe baza unei adeverințe emisă de Direcția de Asistență Socială a Primăriei Timișoara.

”Majoritatea dintre ucrainenii ajunși în oraș trec mai întâi la Centru de Suport Timișoara pentru Ucraina, organizat la inițiativa Primăriei Municipiului Timișoara și coordonat de noi, pentru a fi luați în evidență și ajutați să ajungă la locuințele puse la dispoziție atât de autorități, cât și de persoane fizice și juridice. Procedura de înregistrare este simplă și durează doar câteva minute, apoi beneficiarii primesc o adeverință cu ajutorul căreia pot beneficia de serviciile din comunitate”, explică Angela Ciupa Rad, din partea Direcţiei de Asistenţă Socială.

Programul magazinului este de luni până joi, între orele 12:00 și 20:00.

Cei care vor să doneze bunuri sunt rugați să urmărească anunțurile făcute de asociația INTERSECT, pentru a se asigura că acestea sunt cu adevărat necesare, deoarece spațiul nu permite o depozitare excesivă de obiecte.

Se dorește deschiderea unor astfel de magazine sociale destinate și altor categorii vulnerabile din comunitatea orașului.

Cu ocazia lansării magazinului social, au fost prezentate și o parte dintre activitățile în care Asociația INTERSECT va fi implicată, în următoarele luni.

Este vorba despre organizarea a trei excursii, pentru minim 75 de copii și adulți, în care aceștia să interacționeze și să petreacă timp de calitate împreună, în timp ce se bucură de diferite activități culturale și educative.

Primele două  excursii sunt deja programate. Una va avea loc în data de 7 iulie 2022, la Murani, unde, pe lângă vizitarea domeniilor de la Murani, va avea loc și un atelier de circ modern cu Școala de Circ.

CITEŞTE ŞI: Atenţie la recenzori! La Timişoara, o femeie îndoliată a rămas fără banii pentru înmormântarea bunicii, iar Poliţia şi-a bătut joc de ea

A doua excursie se va desfășura în 30 iulie, la Margina, unde va fi organizată o plimbare cu căruța, o vizită la muzeu, dar și un prânz pregătit din produse locale.

De asemenea, în următoarele luni, Asociația INTERSECT va organiza trei evenimente gastronomice, prin care propune comunității locale preparate realizate după rețete tradiționale din Ucraina.

Întregul program social se realizează cu sprijinul a patru ucraineni, angajați de către Asociația INTERSECT în cadrul magazinului.

Festivalul ISWinT, organizat de Liga AC din Universitatea Politehnica Timișoara, vine anul acesta cu o temă provocatoare: „Reunite. Rebuild. Restart”

ISWinT (International Student Week in Timișoara), tradiționalul festival intercultural și educațional organizat de voluntarii din Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare (Liga AC), împreună cu Universitatea Politehnica din Timișoara încă din anul 1994, revine după doi ani în care s-a desfășurat doar online.

Sunt nelipsite entuziasmul și motivația de a realiza o experiență de neuitat pentru toți participanții, studenți cu vârste cuprinse între 18 și 30 de ani, de la orice universitate din lume.

Pe parcursul ISWinT-ului, studenţii vor lua parte la o serie de workshopuri prin care vor pune în valoare tema acestei ediții a festivalului, „Reunite. Rebuild. Restart”.

CITEŞTE ŞI: Atenţie la recenzori! La Timişoara, o femeie îndoliată a rămas fără banii pentru înmormântarea bunicii, iar Poliţia şi-a bătut joc de ea

Prin workshopurile şi activităţile de anul acesta organizatorii își propun să îndrepte atenția către importanța educației prin diverse metode inovative.

“Cele 8 workshopuri doresc rezolvarea unor probleme reale de care se lovesc studenții în ziua de azi. Temele abordate urmăresc dezvoltarea personală și efectele post-pandemice, precum viață sănătoasă, manipulare media, agresiune pe internet, voluntariat, teama de a vorbi în public, gestionarea timpului și obiceiuri sănătoase de viață.Festivalul va avea loc între 25 iulie-2 august 2022 și vor exista și o serie de activități adresate atât studenților participanți, cât și cetățenilor din publicul din publicul timișorean”, transmite Universitatea Politehnica.

Cea mai cunoscută astfel de activitate este Parada, în cadrul căreia participanții ISWinT vor defila pe străzile orașului de pe Bega, promovând multiculturalitatea și spiritul liber în timp ce își vor flutura cu mândrie steagurile țărilor lor de proveniență.

Evenimentul promovează egalitatea de șanse, studenții fiind cei care contribuie la răspândirea incluziunii sociale.

CITEŞTE ŞI: Alertă în tabăra şcolară! Copii luaţi de urgenţă, cu ambulanţa

Parada se va încheia cu concertul trupei BlackBird care va anima atmosfera în incinta Iulius Town.

Alte informațiii în legătură cu ediția de anul accesta sunt disponibile pe site-ul festivalului (https://iswint.ro/) sau pe pagina de Facebook (https://www.facebook.com/iswint.ro).

Atenţie la recenzori! La Timişoara, o femeie îndoliată a rămas fără banii pentru înmormântarea bunicii, iar Poliţia şi-a bătut joc de ea

Incident revoltător la Timişoara, unde o tânără angajată de Primăria Timişoara ca recenzor, a profitat de o familie îndurerată şi a furat tot ce i-a căzut în mână.

S-a întâmplat chiar în timpul înmormântării, când individa a intrat într-o capelă privată din Cimitirul Eroilor şi, cum lumea conducea sicriul la groapă, a luat toate poşetele, telefoanele mobile, cardurile bancare şi suma de 6.000 de lei.

Când şi-au dat seama ce s-a întâmplat, păgubiţii, printre care şi Andreea Gheran, care tocmai îşi înmormântase bunica, au sunat la 112.

Doar că, în loc să primească ajutor, s-au lovit de incompetenţă, rea voinţă şi nepăsare.

Păgubiţii au fost plimbaţi de la Secţia 5, la Secţia 4 şi înapoi la Secţia 5, timp în care niciunul dintre poliţişti nu şi-a dat interesul să facă ceva concret pentru identificarea hoţului şi recuperarea prejudiciului.

Aşa că victimele au început propria anchetă, iar după câteva ore au aflat că este vorba despre Roxana Lungu, o tânără care lucrează ca recenzor şi care locuieşte în blocul în care locuia şi bunica Andreei.

CITEŞTE ŞI: Alertă în tabăra şcolară! Copii luaţi de urgenţă, cu ambulanţa

Au mers din nou la Poliţie, cu numele şi adresa acesteia, dar şi cu dovezile adunate, însă oamenii legii nu s-au sinchisit să îi facă suspectei vreo vizită ca să recupereze prejudiciul.

Au făcut-o victimele care, ajutate de tatăl suspectei, au mers la apartamentul acesteia, unde şi-au găsit o parte dintre lucruri.

Nu şi banii, pe care tânăra i-a cheltuit în timpul în care poliţiştii plimbau cazul de la unii la alţii şi amânau momentul în care să bată la uşa suspectei.

De altfel, aceasta s-a şi filmat în restaurantul în care petrecea pe banii furaţi, iar tatăl ei le-a oferit înregistrarea păgubiţilor.

În filmuleţ, victimele şi-au recunoscut bunurile furate, dar asta nu i-a înduplecat pe poliţişti să îşi facă treaba.

Au venit în zonă, după miezul nopţii, însă nu au intrat în apartamentul suspectei, decât a doua zi, după ce păgubiţii i-au făcut şi a doua vizită, în încercarea de o convinge să le înapoieze telefoanele mobile.

A zis ceva de niște țigani, iar tatăl ei și-a dat seama ca ar putea fi cei cu care şi-a văzut fata de multe ori. Ulterior au venit și poliţiştii, care au dus-o la secție unde a mers și verisorul meu pentru a da o declaratie. Verisorul meu m-a sunat pe mine și pe sora mea să mergem și noi să facem același lucru în calitate de păgubiți. Atenţie, nu Poliţia ne-a chemat, ci verişorul meu. Le-am spus oamenilor legii că ne este şi frică de răzbunarea tinerei, mai ales că am biroul în bloc cu ea, iar mătuşa mea îi este vecină. Dar, nimic nu a contat. În mai puțin de două ore suspecta a fost eliberată şi a postat pe facebook, o amenințare la adresa vecinilor”, povesteşte Andreea Gheran, pentru sursadevest.ro.

“Mâine trec la Șomo să donez ultimele 3 kg, îmi e că zboară de la 4 vreun kg când mă antrenez și poate trece vreun vecin nevinovat”, a scris Roxana Lungu în postarea sa. Textul este însoțit de o fotografie cu două discuri metalice de la o ganteră.

Tatăl tinerei mărturiseşte că se teme de ea, pentru că adesea devine violentă.

Iar situaţia este cu atât mai gravă cu cât, din poziţia de recenzor, intră zilnic în casele a zeci de timişoreni.

“În geanta pe care ne-a dat-o tatăl ei se aflau lucruri furate de la noi, mai puţin banii şi telefoanele. De asemenea am găsit în geanta ei o legitimatie emisă de Primaria Timişoara pe numele ei, pentru activitatea de recenzare. Domnişoara este angajată a Primariei și intră la oameni în casă. Este foarte grav”, mai spune Andreea Gheran.

CITEŞTE ŞI: VIDEO: Incendiu uriaş, la o hală de prelucrare a lemnului, din cauza unui cablu electric defect

Contactați pentru a emite un punct de vedere legat acest caz, dar mai ales de de atitudinea polițiștilor cei de la IPJ Timiș își asumă integral rolul de investigatori.

“ La data de 25.06.2022, în jurul orei 15:00, polițiștii Secției 5 Urbane Timișoara au fost sesizați cu privire la faptul că din capela cimitirului situat pe strada Calea Sever Bocu din municipiul Timișoara, ar fi fost sustrase mai multe bunuri și o sumă de bani. Ajunși la fața locului polițiștii au constatat că o persoană necunoscută ar fi sustras mai multe telefoane mobile, acte, carduri bancare și o sumă de bani. În urma investigațiilor efectuate a fost identificată și depistată pe strada Gheorghe Lazăr din municipiu Timișoara, persoana banuită de comiterea faptei, respectiv o femeie de 25 de ani, aceasta fiind condusă la sediul poliției pentru audieri. Prejudiciul a fost recuperat partial”, se arată în răspunsul transmis de IPJ Timiş, la solicitarea sursadevest.ro

Alertă în tabăra şcolară! Copii luaţi de urgenţă, cu ambulanţa

Mai multe echipaje medicale s-au deplasat de urgenţă în staţiunea Lacul Roşu, la tabăra de copii, după ce profesorii au dat alarma.

Problemele au început încî de ieri dimineaţă, când unii dintre elevi au început să se simtă rău, acuzând dureri de stomac şi de cap, ameţeli şi diaree.

Cu toţii fac parte dintr-un grup de 56 de copii de la Colegiul CD Loga Timişoara, care erau însoţiţi de patru profesori.

CITEŞTE ŞI: VIDEO: Incendiu uriaş, la o hală de prelucrare a lemnului, din cauza unui cablu electric defect

A fost chemat imediat medicul din zonă, care i-a evaluat, iar starea copiilor a rămas stabilă până spre seară.

Au luat cina și imediat după aceea, au început din nou să se simtă rău.

“33 de copii au avut febră, frisoane, au acuzat dureri de cap, stomac. S-a anunțat serviciul de urgență la 112 și copiii au fost imediat evaluați. Pentru că starea a 9 dintre ei era mai precară, aceștia au fost transportați spre unitățile spitalicești din zonă”, anunţă Aura Danielescu, inspectorul şcolar general – ISJ Timiş.

Speriaţi, unii dintre prinţi au plecat imediat la Lacul Roşu pentru a-şi la copiii acasă.

Cei sănătoși, după care nu a mers familia, vor pleca acasa astăzi cu 3 dintre profesori, iar un dascăl  va rămâne încă 24 de ore până vor fi externaţi cei nouă elevi care sunt în spital.

CITEŞTE ŞI: Se caută constructor pentru refacerea acoperișului la Liceul Shakespeare

DSP, DSVSA, IPJ şi Poliţia Economică au demarat verificări amănunţite în tabăra în care s-a întâmplat incidentul.

Organizatorii taberei sunt cei de la Evo Camp, iar persoana care s-a ocupat direct de gestionarea situaţie, nu le mai răspunde la telefon profesorilor.

VIDEO: Incendiu uriaş, la o hală de prelucrare a lemnului, din cauza unui cablu electric defect

Peste 20 de pompieri militari cu cinci autospeciale de lucru cu apă și spumă a intervenit de urgenţă la un incendiu devastator, care ameninţa să se extindă.

Flăcările au cuprins o hală de prelucrare a lemnului din localitatea Vărăşeni, judeţul Bihor, iar intervenţia pompierilor a vizat, pe lângă stingerea focului, limitarea propagării lui.

Riscul era uriaş, în condiţiile în care în apropiere erau alte două hale, autovehicule, utilaje, cantități mari de bușteni și cherestea și un rezervor cu 6000 de litri de motorină.

CITEŞTE ŞI: Se caută constructor pentru refacerea acoperișului la Liceul Shakespeare

La sosirea primelor echipaje, flăcările înalte de câțiva metri, alimentate de cantitatea mare de materiale combustibile și favorizate de vântul puternic, se manifestau violent la întreaga hală, la utilaje, respectiv la bușteni din apropierea acesteia.

Pompierii au reuşit să localizeze incendiul în aproape o oră, însă pentru stingerea completă a mai fost nevoie de încă o oră şi jumătate.

Timp de încă 5 ore, echipele de intervenţie au acţionat pentru căutarea eventualelor focare ascunse și înlăturarea efectelor negative.

Din fericire, nu au existat persoane rănite, în halele și curtea societății comerciale nefiind nimeni în momentul izbucnirii incendiului.

CITEŞTE ŞI: Ovidiu Lipan Țăndărică revine la Timișoara, pentru a susține cultura, arta și sportul!

Din primele cercetări se pare că un cablu electric defect a provocat incendiul care a mistuit hala de 300 de metri pătrați, utilaje de prelucrare a lemnului, 5 metri cubi bușteni, 5 metri cubi cherestea, un transpalet, 100 de paleți, un tractor Ifron și o autoutilitară.

Pompierii militari au reușit să salveze: 2 hale (una în care erau depozitate materiale de construcții și o alta în care era depozitată o cantitate de circa 40 metri cubi cherestea), 4 capuri de TIR, o remorcă de TIR, 2 autoturisme, un autogreder, o volă, aproximativ 14 metri cubi lemn paletat depozitat în jurul halei în flăcări și circa 90 de metri cubi bușteni.

Se caută constructor pentru refacerea acoperișului la Liceul Shakespeare

Primăria Municipiului Timișoara a lansat anunțul pentru achiziția serviciilor de execuție a lucrărilor necesare la acoperișul clădirii din Piața Romanilor nr.13 unde funcționează Liceul Teoretic William Shakespeare.

Anunțul a fost publicat astăzi, iar serviciile de execuție a lucrărilor vor fi contractate în urma procedurii de selecție prin achiziție directă a executantului.

CITEŞTE ŞI: Ovidiu Lipan Țăndărică revine la Timișoara, pentru a susține cultura, arta și sportul!

Clădirea necesită reparații ale acoperișului care prezintă degradări datorate vechimii materialelor, care duc la infiltrații și la degradarea clădirii. Imobilul din str.Romanilor nr.13 este monument istoric, parte din Ansamblul urban „Fabric” (II)- TM-II-a-A-06097.

Pentru acest obiectiv Municipiul Timișoara a obținut finanțare prin programul Timbrul Monumentelor Istorice – sesiunea I / 2021 Subprogramul acțiuni tematice: Timișoara – Capitală Europeană a Culturii cu termen de finalizare 02.12.2022 în baza Contractului de finanțare nr.34/11.05.2022.

Prin documentația tehnică se propun lucrări de refacere a integrității și funcționalității sistemelor de acoperire (astereală și învelitoare) și a sistemele de colectare și evacuare a apelor pluviale (jgheaburi, și burlane).

Realizarea lucrărilor de întreținere și reparații la nivelul acoperișului au ca scop final păstrarea integrității imobilului.

Nivelul de finisare, exigențele tehnice ale construcției trebuie să fie în conformitate cu cerințele funcționale stabilite prin reglementările tehnice, de patrimoniu și de mediu, în vigoare.

Valoarea a lucrărilor este de 253.340 lei fără TVA, iar durata contractului este de 4 luni, începând cu data din ordinul de începere a lucrărilor.

CITEŞTE ŞI: Începe Festivalul de Jazz de la Gărâna! Vezi aici programul integral al celui mai aşteptat eveniment

Pentru realizarea efectivă a reparaţiilor, firma câştigătoare va avea la dispoziţie 3 luni, iar temenul de finalizare nu trebuie să depăşească data de 11 noiembrie 2022.

Data limită de depunere a ofertelor este 15 iulie 2022, iar detaliie documentației necesare aplicanților se găsesc AICI.

Ovidiu Lipan Țăndărică revine la Timișoara, pentru a susține cultura, arta și sportul!

Timișoara va avea parte săptămâna aceasta de un oaspete de seamă: artistul Ovidiu Lipan Țăndărică, într-o acţiune de susţinere a culturii, artei și sportului.

Acesta este cunoscut ca fiind mereu alături de tineri, promovând educația, sub toate formele ei.

Științele vieții și importanța lor în educația tinerilor, precum și implicarea constantă a principalilor actori din mediul cultural și sportiv în susținerea unei educații de calitate, costituie tematica de discuție abordată de Cosmin Popescu, rectorul Universității de Științe Agricole din Timișoara, și Ovidiu Lipan Țăndărică, într-un eveniment organizat în parteneriat cu Aeroportul Internațional Timișoara ”Traian Vuia”

CITEŞTE ŞI: Începe Festivalul de Jazz de la Gărâna! Vezi aici programul integral al celui mai aşteptat eveniment

Ovidiu Lipan Țăndărică va sosi în dimineața zilei de 7 iulie la Aeroportul Internațional Timișoara ”Traian Vuia”, unde va fi întâmpinat de studenți ai tuturor facultăților Universității de Științe, precum și de sportivii echipei de rugby SCM USAMVB Timișoara.

Aceşti sportivi sunt un simbol al orașului Timișoara și al USAB.

Ei au obținut victorii importante sub conducerea managerului Dan Borzaș, prin seriozitate, tenacitate dar și cu antrenamente grele și constante, câștigând anul acesta Cupa României!

“Științele vieții și importanța lor în educația tinerilor, precum și implicarea constantă a principalilor actori din mediul cultural și sportiv în susținerea unei educații de calitate, costituie una dintre strategiile de dezvoltare ale Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului ”Regele Mihai I al României” din Timișoara”, transmite USAB.

CITEŞTE ŞI: Hai să afli totul, despre finanţările de care poţi beneficia! CCIAT organizează o sesiune de informare

Începe Festivalul de Jazz de la Gărâna! Vezi aici programul integral al celui mai aşteptat eveniment

Joi, 7 iulie, începe a 26-a ediţie a Gărâna Jazz Festival care în acest an va avea două scene: Scena Principală din Poiana Lupului – Gărâna și Experimental Stage Empowered by UniCredit Bank în Biserica Catolică din Văliug.

Pe aceste scene se vor defășura, de-a lungul a patru zile, 27 de concerte, trei proiecții de film și o lansare de album.

Publicul de la Gărâna Jazz Festival 2022 va avea ocazia să se delecteze cu improvizații uluitoare și să se bucure de energia creativă și virtuozitatea unora dintre cei mai valoroși muzicieni jazz ai momentului.

CITEŞTE ŞI: Hai să afli totul, despre finanţările de care poţi beneficia! CCIAT organizează o sesiune de informare

“Pentru Ediția a XXVI-a avem, în premieră, trei seri dedicate jazzului din Norvegia (joi, 7 iulie), Finlanda (vineri, 8 iulie) și Suedia (sâmbătă, 9 iulie). Muzicienii legendari nu lipsesc nici anul acesta de pe scena noastră: Charles Lloyd, aflat în ultimul său turneu european, inovatorii Bill Frisell și Frank Gambale. Concertul celebrei trupe britanice Soft Machine, de duminică, 10 iulie, este așteptat ca evenimentul anului în România de către fani și critici muzicali. Line-up-ul mai cuprinde proiectele extraordinarilor Eivind Aarset, Michael Wollny, Émile Parisien, Liv Warfield, Svante Henryson, Per Mathisen, Vincent Courtois, Kari Ikonen și Magnus Öström. Mult așteptați de public sunt Håkon Kornstad Trio și Mathias Eick Quintet, în timp ce Charley Rose Trio, Alexi Tuomarila Trio, Arne Jansen Trio, Verneri Pohjola Quartet, Alexandre Herer Nunataq, Ciśnienie și AdHd suntem convinși că vor fi revelațiile festivalului pentru mulți dintre melomani. Printre atâtea nume consacrate avem pregătit și un debut: tânăra cântăreață Eva Maria Gârlea va evolua pentru prima oară într-un festival de jazz”, anunţă Marius Giura, organizatorul evenimentului.

Gărâna Jazz Festival organizează și în acest an Romanian Jazz Meeting, care îi reunește pe unii dintre cei mai buni muzicieni jazz români, în principal pe Experimental Stage de la Biserica Catolică din Văliug.

De vineri până duminică, de la ora 11:00 vor fi Fluidian, Eva Maria Gârlea, Adi Stoenescu Trio, Ionuț Dorobanțu & Alina Giurgiu, Nicolas Simion Trio – Crazy World, Cătălin Milea Sonoterra Ensemble, iar VanDerCris va evolua duminică, pe scena din Poiana Lupului, după ora 18:00.

Programul complet pentru Gărâna Jazz Festival 2022

Joi, 7 iulie 2022
ora 18:00, Scena din Poiana Lupului
Charles Lloyd & The Marvels feat. Bill Frisell (S.U.A.)
Håkon Kornstad Trio (Norvegia)
Mathias Eick Quintet (Norvegia)
Eivind Aarset Quartet (Norvegia)
Per Mathisen’s “Heavy Weather” (Norvegia, Israel, Cehia, Slovacia)

Proiecție de film, după ultimul concert:
• Sonja – The White Swan (2018, Norvegia)
Dramă, durata: 110 min., audiență: 12+
Regia: Anne Sewitsky
Cu: Ine Marie Wilmann, Pål Sverre Hagen, Valene Kane, Malcolm Adams
Filmul este disponibil prin Film Collection și proiectat în colaborare cu Norwegian Film Institute.

Vineri, 8 iulie 2022
ora 11:00, Experimental Stage Empowered by UniCredit Bank – Biserica Catolică din Satul Văliug:
Vincent Courtois – West (solo) (Franța)
Fluidian (România)
Eva Maria Gârlea (România)

ora 18:00, Scena din Poiana Lupului
Arne Jansen Trio (Germania)
Kari Ikonen Trio (Finlanda)
Verneri Pohjola Quartet (Finlanda)
Alexi Tuomarila Trio (Finlanda)
Charley Rose Trio (Franța)

Proiecție de film, după ultimul concert:
• Metsäjätti / en. Forest Giant (2020, Finlanda)
Dramă, durata: 88 min., audiență: 7+
Regia: Ville Jankeri
Cu: Jussi Vatanen, Hannes Suominen, Sara Soulié, Anu Sinisalo

CITEŞTE ŞI: Festivalul Inimilor revine la Timişoara, după doi ani de pauză

Sâmbătă, 9 iulie 2022
ora 11:00, Experimental Stage Empowered by UniCredit Bank – Biserica Catolică din Satul Văliug:
Adi Stoenescu Trio (România)
Ionuț Dorobanțu & Alina Giurgiu (România)

ora 18:00, Scena din Poiana Lupului:
Frank Gambale All Star Band (Australia, Franța, Ungaria, Mauritius)
Michael Wollny & Émile Parisien Duo (Germania, Franța, S.U.A.)
Magnus Öström Band (Suedia)
Svante Henryson’s Back to Base (Suedia, Norvegia)
Alexandre Herer Nunataq (Franța)

Proiecție de film, după ultimul concert:
• Goliat (2018, Suedia)
Dramă, durata: 88 min., audiență: 15+
Regia: Peter Grönlund
Cu: Sebastian Ljungblad, Joakim Sällquist, Cornelia Andersson, Davina Robinson

Duminică, 10 iulie 2022
ora 11:00, Experimental Stage Empowered by UniCredit Bank – Biserica Catolică din Satul Văliug:
Nicolas Simion Trio (România)
Cătălin Milea Sonoterra Ensemble (România)

ora 18:00, Scena din Poiana Lupului:
VanDerCris (România)
Ciśnienie (Polonia)

Soft Machine: 55 Years Tour (Marea Britanie)
AdHd (Islanda)
Liv Warfield Band (S.U.A.)

bilant cciat 2

Hai să afli totul, despre finanţările de care poţi beneficia! CCIAT organizează o sesiune de informare

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș organizează în data de 12 iulie 2022, între orele 9.00 – 14.00, la Centrul Regional de Afaceri al CCIAT din Timișoara, Bd. Eroilor de la Tisa nr.22, în Sala Europa (etaj), o sesiune de informare și prezentare a programelor de finanțare pentru perioada 2022-2027.

Evenimentul este structurat pe paneluri în cadrul cărora vor fi prezentate:

  • Surse de finanțare guvernamentale pentru Start-Up-uri și firme cu vechime
  • Surse de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) – componentele Sănătate, Digitalizare, Energii regenerabile;
  • Granturi pentru investiții – Electric Up, Surse de finanțare pentru zone rurale și balneoclimaterice, Granturi SEE și norvergiene.

CITEŞTE ŞI: Festivalul Inimilor revine la Timişoara, după doi ani de pauză

Seminarul este susținut de Lelica CRIȘAN, consultant invitat al Consulting Staff și Bianca JURCA, Director General.

Persoanele fizice și/sau persoanele juridice interesate de obținerea de fonduri nerambursabile prin intermediul acestor apeluri pot solicita informații și consultanță în vederea scrierii cererilor de finanțare la Dept. Programe de Dezvoltare, Finanțare și Consultanță al CCIAT.

Taxă de participare:

  • pentru firmele membre: 175 lei + TVA
  • pentru- firmele ne-membre: 250 lei + TVA

Înregistrarea se face completând talonul de participare disponibil pe site-ul CCIAT.

Termenul de înscriere este 8 iulie 2022.

CITEŞTE ŞI: Aquatim continuă lucrările de spălare a reţelelor! De această dată, în Făget