Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Festivalul Inimilor revine la Timişoara, după doi ani de pauză

Mâine, la Timşoara începe o nouă ediţie a Festivalului Inimilor, care va dura până duminică înclusiv.

În aceste cinci zile, 30 de ansambluri din 11 țări, de pe 3 continente vor urca pe scena din Parcul Rozelor.

CITEŞTE ŞI: Aquatim continuă lucrările de spălare a reţelelor! De această dată, în Făget

Nelipsite vor fi, şi în acest an, ansamblurile din judeţul Timiş, iar publicul va avea parte şi de o paradă a portului popular.

Aceasta se va desfăşura pe traseul Piața Libertății – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor.

“Nu uitați să vizitați și cele două expoziții pe care vi le propune, în acest an, Festivalul Inimilor: „Les danses du monde”, a artistului fotograf François Guénet, și „Inimile Timișoarei”, cuprinzând fotografii semnate Claudia Tănăsescu. Prima – la Galeria Rotonda, iar cea de-a doua – pe Podul Michelangelo”, anunţă oraganizatorii evenimentului.

Festivalul Inimilor este organizat în memoria eroilor Revoluției Române din Decembrie 1989 de la Timișoara.

Evenimentul este finanțat de Primăria Timișoara și Consiliul Local şi organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara.

CITEŞTE ŞI: Alege-ţi proiectul pe care îl vrei pentru Timişoara! Se deschide sesiunea de vot

Aquatim continuă lucrările de spălare a reţelelor! De această dată, în Făget

Miercuri, 7 iulie a.c., între orele 9 – 14, se va întrerupe furnizarea apei în orașul Făget, pe străzile Coriolan Brediceanu, 1 Decembrie 1918, V Alecsandri și Dorobanti, pentru efectuarea lucrărilor de spălare și igienizare a rețelei de distribuție.

Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Aquatim în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție.

CITEŞTE ŞI: Alege-ţi proiectul pe care îl vrei pentru Timişoara! Se deschide sesiunea de vot

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure.

Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă.

De asemenea, consumatorii sunt sfătuiţi să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată.

CITEŞTE ŞI: La Timişoara Capitală Culturală Europeană, anul începe în… februarie. Nu ştim nici acum programul final din 2023

Alege-ţi proiectul pe care îl vrei pentru Timişoara! Se deschide sesiunea de vot

Au mai rămas 10 zile în care puteți alege proiectele propuse de timișoreni pe care doriți ca Primăria Municipiului Timișoara să le pună în practică în prima campanie de buget participativ. Peste 5000 de persoane au susținut deja proiectele pe care le-au considerat cele mai bune dintre cele dintre cele selectate pentru etapa de vot. 

Primăria Municipiului Timișoara alocă 3 milioane de lei pentru 5 domenii cheie: orașul mobil, orașul verde, orașul relaxat, orașul comunităților, orașul digital.

Proiectele care nu s-au încadrat în aceste categorii sunt catalogate ca fiind „alt domeniu”.

CITEŞTE ŞI: La Timişoara Capitală Culturală Europeană, anul începe în… februarie. Nu ştim nici acum programul final din 2023

Cum puteți vota pentru proiectele favorite?   

Vă invităm să parcurgeți lista de proiecte și să le susțineți pe cele care au impact în zona în care locuiți sau corespund cu preferințele voastre.

Puteți alege maximum 5 proiecte, de la cele pentru amenajare spații verzi, la locuri de joacă, terenuri de sport sau altele.

Înregistrați-vă online pe platforma Decidem și votați proiectele preferate.

Un click pe butonul alocat pe site-ul Primăriei Municipiului Timișoara (www.primariatm.ro) vă conduce, de asemenea, către platforma de vot a campaniei Decidem. Veți aloca un vot unic fiecărui proiect ales: https://decidem.primariatm.ro/bp/proiecte

Dacă doriți să votați fizic, puteți face acest lucru la Serviciul de Guvernanță Participativă și Management Cartiere din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara din Piața Victoriei nr. 5 (lângă Prospero).

În 18 iulie, vor fi anunțate rezultatele votului.

Bugetul Participativ a fost aprobat la finalul anului 2021, cu un calendar complet până la jumătatea acestui an.

CITEŞTE ŞI: Ea este noua consilieră personală a lui Fritz! Ce atribuţii va avea şi ce o recomandă?

În luna martie a început etapa de depunere și au fost depuse 113 propuneri de proiecte.

În perioada aprilie-iunie, toate propunerile au trecut printr-un proces de evaluare a eligibilității, derulat de către Comisia Bugetului Participativ, comisie compusă din aparatul de specialitate al Primăriei Municipiului Timișoara și reprezentanți ai societății civile.

Apoi a urmat analiza tehnică, juridică și financiară, iar în perioada 7-14 iunie a fost perioada de soluționare a contestațiilor.

La Timişoara Capitală Culturală Europeană, anul începe în… februarie. Nu ştim nici acum programul final din 2023

Centrul de Proiecte Timișoara împreună cu Echipa Curatorială Timișoara 2023 au găzduit o întâlnire cu operatorii culturali, presa și invitați: manageri culturali, artiști și reprezentanți ai industriilor creative.

Întâlnirea, pe care organizatorii doresc să o reia lună de lună, și-a propus să prezinte progresele și situația la zi a programului Timișoara 2023, cu șase luni înainte de exercitarea titlului de Capitală Europeană a Culturii.

În acest sens, evenimentul a adus în atenția publicului programele și evenimentele – expoziții, lansări, rezidențe, concerte – care constituie programul cultural central Timișoara 2023 actualizat de către echipa curatorială conform dosarului de candidatură aprobat de către Comisia Europeană.

CITEŞTE ŞI: Ea este noua consilieră personală a lui Fritz! Ce atribuţii va avea şi ce o recomandă?

Mă bucur să anunț public că evenimentul oficial de deschidere al programului Timișoara, Capitală Europeană a Culturii va fi în 17 – 19 februarie 2023. Evenimentele culturale premergătoare Capitalei Culturale au început încă din această primăvară. În noiembrie vom avea o conferință internațională împreună cu Elefsina și Veszprém, celelalte două orașe capitale culturale de anul viitor pentru a prezenta oferta de evenimente pentru 2023.

Până atunci, urmează un program intens de promovare. Chiar mâine voi fi la București la o întâlnire cu peste 20 de ambasadori din țări ale Uniunii Europene și nu numai care doresc să contribuie la promovarea Timișoarei și a Capitalei Culturale în țările lor. Este un efort diplomatic fără precedent în istoria orașului nostru, pe măsura titlului european pe care îl deținem”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Primarul Municipiului Timișoara a făcut o recapitulare a susținerii municipalității pentru program.

Din cele 6 milioane de euro alocate în 2022 pentru programul Timișoara 2023, Centrul de Proiecte Timișoara a acordat apelul Boarding Station 10.606.947 lei în finanțări nerambursabile, fiind semnate cu operatorii incluși în programul central toate contractele pentru proiectele și evenimentele din acest an.

Această finanțare înseamnă: peste 1800 de artiști și operatori culturali implicați, 55 de artiști în rezidențe, 329 de evenimente și producții locale, peste 1300 de voluntari incluși în proiecte, precum și colaborări cu operatori și instituții din 26 de țări europene. 

Alexandra-Maria Rigler, directoarea Centrului de Proiecte Timișoara, a anunțat că, începând cu luna septembrie, operatorii culturali și instituțiile culturale vor avea la dispoziție noi oportunități de implicare și colaborare în cadrul programului cultural Timișoara 2023, prin apeluri deschise pentru completarea și consolidarea acestuia.

Echipa curatorială, aflată în contact constant cu reprezentanții juriului european, Comisiei Europene, precum și orașele din familia Capitalelor Europene ale Culturii, au trecut în revistă ultimele consultări și colaborări la nivel european.

CITEŞTE ŞI: I-a murit stăpâna, iar un individ a lovit-o intenţionat cu maşina! Povestea unei căţeluşe salvate de poliţişti

Orașele deținătoare ale titlului și instituțiile culturale europene vor avea o prezență consistentă în Timișoara în anul 2023, prin apeluri și finanțări dedicate la nivel european. Pentru a crește impactul și vizibilitatea titlului de Capitală Europeană a Culturii, cele trei orașe care vor primi titlul, Timișoara, Elefsina și Veszprém, vor anunța în același timp, în luna noiembrie, programul cultural detaliat pentru anul 2023.

Ea este noua consilieră personală a lui Fritz! Ce atribuţii va avea şi ce o recomandă?

Primarul Timişoarei i-a găsit înlocuitor Danei Lazăr, care a renunţat la postul de consilier personal, pentru o funcţie de execuţie la Direcţia de Asistenţă Socală.

Este vorba despre Carmen Proteasa, expertă în politici educaționale, cercetare educațională și management de proiect, care s-a alăturat deja grupului de consilieri ai lui Fritz.

CITEŞTE ŞI: I-a murit stăpâna, iar un individ a lovit-o intenţionat cu maşina! Povestea unei căţeluşe salvate de poliţişti

Carmen Proteasa a absolvit Facultatea de Științe Politice din cadrul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative București și are o diplomă de Master în Strategii Inovative ale Învățării, obținută în cadrul Facultății de Psihologie și Științele Educației – Universitatea București.

Înainte de a prelua funcția de consilier personal al primarului Timișoarei, ea a lucrat ca manager de proiect în cadrul Asociației pentru Valori în Educație unde, printre altele, a coordonat un program național de formare de directori de școli. 

„Carmen Proteasa va prelua relația primăriei cu directorii de școli, pentru a răspunde mai bine nevoilor extrem de multe care vin din această direcție, dar și pentru a gestiona mai bine resursele pe care le avem la dispoziție. De asemenea, ea va lucra la conceperea unor noi politici educaționale care să vină în beneficiul timișorenilor”, spune Timișoarei, Dominic Fritz.

CITEŞTE ŞI: Microbuz plin cu pasageri, răsturnat! Printre victime, 4 copii

I-a murit stăpâna, iar un individ a lovit-o intenţionat cu maşina! Povestea unei căţeluşe salvate de poliţişti

Oamenii legii fac căutări pentru a depista un individ fără suflet, care a lovit intenţionat cu maşina o căţeluşă.

S-a întâmplat pe strada Pricazului din Orăştie, unde şoferul unei maşini a virat cu bună ştiinţă spre patruped lovindu-l.

CITEŞTE ŞI: Microbuz plin cu pasageri, răsturnat! Printre victime, 4 copii

Martorii au anunţat imediat Poliţia, care a deschis un dosar penal pentru rănirea cu intenţie a unui animal.

Din primele cercetări, a ieşit la iveală povestea căţeluşei care a fost rănită în urma impactului.

Patrupedul a aparţinut unui locuitpr din oaş care a murit şi nimeni nu a vrut să îl adopte, astfel că a ajuns pe străzi.

„Animalul prezenta o fractură la nivelul membrului anterior drept și se afla în stare de șoc, motiv pentru care a fost transportat la o clinică veterinară din municipiul Deva, pentru acordarea ajutorului medical specializat. Totodată, poliţiştii au emis un ordin de plasare în adăpost, animalul fiind preluat de către reprezentanții unei asociaţii pentru protecţia animalelor în vederea asigurării asistenței medicale veterinare și a cazării într-un adăpost autorizat pentru protecția animalelor, conform dispozițiilor legale”, anunţă IPJ Hunedoara.

CITEŞTE ŞI: Ca în filme! Clinica de Urologie de la Timişoara, la cele mai înalte standarde

Microbuz plin cu pasageri, răsturnat! Printre victime, 4 copii

Un accident rutier grav s-a petrecut în urmă cu puţin timp, când s-a dat alarma la 112.

Mai multe echipaje de poliţie, pompieri şi medici s-au deplasat de urgenţă la faţa locului, în apropiere de localitatea Pojejena, judeţul Caraş-Severin.

CITEŞTE ŞI: Ca în filme! Clinica de Urologie de la Timişoara, la cele mai înalte standarde

De asemenea, a fost trimis şi un elicopter SMURD, pentru preluarea victimelor în stare gravă, dar şi un echipaj de descarcerare.

Din primele informaţii, şoferul unui microbuz a pierdut controlul asupra direcţiei de mers şi s-a răsturnat în afara părţii carosabile.

În vehicul erau patru persoane adulte şi patru copii.

Toţi copiii şi trei dintre adulţi au fost răniţi să transportaţi de urgenţă la Spitalul Orăşenesc Moldova Nouă.

Acum, poliţiştii au deschis un dosar penal pentru vătătmare corporală din culpă şi încearcă să stabilească exact, cum s-a petrecut totul.

CITEŞTE ŞI: Bătaie pentru reabilitarea Liceului Pedagogic! Cinci firme vor să facă reparaţiile necesare

Ca în filme! Clinica de Urologie de la Timişoara, la cele mai înalte standarde

Au fost finalizate lucrările de reparaţii şi modernizare a Secţiei de Urologie de la Spitalul Judeţean Timişoara, care au început încă din 2018.

“Astăzi, spațiul clinicii este redat medicilor și pacienților complet refăcut. Sunt în total 25 de saloane, respectiv 22 de saloane pentru Urologie cu 64 de paturi și 3 saloane cu 8 paturi, destinate transplantului renal. Toate saloanele au fost modernizate, au grup sanitar propriu cu toaletă și duș și au fost amenajate și saloane speciale pentru pacienții cu dizabilități. A fost înlocuită întreaga instalație electrică și fiecare pat în parte are propria stație de oxigen, Există instalații moderne pentru semnalizarea și monitorizarea incendiilor iar zona compartimentului transplant este dotată cu aer condiționat laminar”, transmite Spitalul Judeţean Timişoara.

CITEŞTE ŞI: Bătaie pentru reabilitarea Liceului Pedagogic! Cinci firme vor să facă reparaţiile necesare

Sunt de asemenea, circuite separate pentru donator și primitor și saloane amenajate special pentru tratamentul post transplant.

Ce aproape 75 de paturi sunt gestionate de o echipă formată din 12 medici specialiști și primari secondați de 20 de medici rezidenți.

Cel mai tânăr asistent medical are 25 de ani.

“Este parte a unui colectiv care funcționează după norme etice medicale înalte, instruit să trateze toate afecțiunile care implică tractul urinar, masculin și feminin și organele de reproducere masculină. Clinica de Urologie a SCJUT este singura clinică din județ care practică chirurgia aparatului reno-urinar și genital masculine”, mai exlică repreprezentanţii SCJUT.

Cea mai frecventă patologie tratată este patologia litiazică și afecțiunile oncologice, respectiv tumorile vezicale și cancerul de prostată.

De altfel, secția –clinică a SCJUT deservește toate județele limitrofe Timișului.

De regulă, sunt tratate aici mai bine de 300 de cazuri pe lună.

În perioada Ianuarie – Iunie 2022 secția –clinică Urologie a tratat și externat 1400 de pacienți.

CITEŞTE ŞI: VIDEO: Infernul cu care luptă pompierii români! Ard zeci de hectare de pădure

“Sunt bucuros că vedem secția redeschisă în totalitate. Am trecut cu bine peste perioadele delicate și iată-ne într-un spațiu total refăcut și mult mai luminos. Suntem prezenți alături de pacienți și ne preocupăm pe mai departe de confortul lor și de calitatea actului medical”, spune Alin Cumpănaș, șeful Secției de Urologie a SCJUT.

Secția-clinică Urologie are și un cabinet ce funcționează în sistem Ambulatoriu, la parterul clădirii principale a SCJUT.

Bătaie pentru reabilitarea Liceului Pedagogic! Cinci firme vor să facă reparaţiile necesare

Astăzi au fost deschise ofertele pentru licitația lansată de Primăria Municipiului Timișoara pentru „Reabilitare fațade, acoperiș și tâmplărie la Liceul Pedagogic Carmen Sylva”.

Licitația a fost reluată după reactulizarea valorii totale a devizului investiției, în funcție de prețurile în creștere din domeniul construcțiilor.

Din 7 înscrieri inițiale la anunțul de licitație, 5 firme au depus oferte pentru la licitația lansată de Primăria Municipiului Timișoara pentru lucrările de execuție aferente proiectului.

CITEŞTE ŞI: VIDEO: Infernul cu care luptă pompierii români! Ard zeci de hectare de pădure

Clădirea este monument istoric și, ca urmare, se va urmări tratarea cu deosebită atenție a detaliilor arhitecturale.

Lucrările vizează reabilitarea pereților exteriori în mod unitar, hidroizolarea și termoizolarea fațadei, cu materiale adaptate substanței construite istorice, iar tâmplăria exterioară va fi restaurată folosind același tip de material ca și cel existent.

Pentru siguranța elevilor, structura de lemn a acoperișului va fi ignifugată şi se va interveni și asupra structurii clădirii acolo unde este necesar.

Edificată în anul 1903, clădirea liceului nu este conformă, în acest moment, cerințelor de eficiență energetică.

Reabilitarea termică a fațadelor și a acoperișului va avea ca efect economii operaționale de aproximativ 390.000 lei în fiecare an.

 Astfel, costurile investiției vor fi acoperite în 15 ani, așa cum rezultă din concluziile documentației aferente lucrărilor.

 Calculele au la bază costurile pentru energie, raportate la anul 2020.

Cele 5 oferte vor intra în evaluare pentru selectarea firmei executante a lucrărilor.

Valoarea estimată pentru contractul de execuție este de 6.488.745,13 lei (TVA inclus), reactualizată conform prețurilor actuale din piața construcțiilor și aprobată de Consiliul Local al Municipiului Timișoara.

Durata de execuție a lucrărilor va fi de 12 luni din momentul semnării contractului.

CITEŞTE ŞI: Aquatim anunţă noi lucrări din cauza cărora opreşte furnizarea apei

VIDEO: Infernul cu care luptă pompierii români! Ard zeci de hectare de pădure

Zeci de pompieri au sărit în ajutorul colegilor din Grecia, unde sunt incendii devastatoare, care ameninţă să mistuie localităţi întregi.

În aceste momente, salvatorii din România acţionează în zona Schimatari, situată la nord de Atena, unde flăcările au cuprins zeci de hectare de pădure.

CITEŞTE ŞI: Aquatim anunţă noi lucrări din cauza cărora opreşte furnizarea apei

28 de pompieri români, cu 3 mașini de stingere incendii de pădure și o cisternă de mare capacitate intervin pentru localizarea și lichidarea incendiului care ameninţă să se extindă, la vegetația uscată din apropiere.

“Un rol foarte important pe timpul misiunii este reprezentat de cisterna de mare capacitate, utilizată pentru alimentarea cu apă a dispozitivelor de stingere. Autospeciala poate transporta 30.000 litri apă și este utilă în zonele unde nu există surse suplimentare de alimentare (hidranți, râuri, lacuri sau alte surse de apă)”, transmite ISU Bihor.

Pompierii români acționează în sprijinul colegilor eleni, care au dislocat, în zona Dilesi, un număr mare de resurse (peste 25 de mașini de stingere, precum și aeronave specializate).

CITEŞTE ŞI: Atenţie, şoferi şi pietoni! Este interzis să treceţi prin faţa Primăriei Timişoara

Intervenția modulului are loc la solicitarea ofițerului elen, delegat în asistarea și buna desfășurarea a întregii misiuni derulate de salvatorii români.

Aquatim anunţă noi lucrări din cauza cărora opreşte furnizarea apei

În perioada 6 – 7 iulie 2022, se va întrerupe alimentarea cu apă în mai multe localități din județ, pentru efectuarea lucrărilor de spălare și igienizare a rețelelor de alimentare cu apă.

Astfel, miercuri, 6 iulie, între orele 9 – 15, se va întrerupe furnizarea apei în localitatea Liebling, iar joi, 7 iulie, între orele 9 – 15, în localitățile Ciacova și Sacoșu Turcesc.

CITEŞTE ŞI: Atenţie, şoferi şi pietoni! Este interzis să treceţi prin faţa Primăriei Timişoara

Lucrările din Sacoșu Turcesc au fost programate initial în data de 5 iulie, însă, au fost reprogramate pentru data de 7 iulie.

De asemenea, joi, 7 iulie, în Timișoara, între orele 8 – 17, se vor executa lucrări la conductele Dn 300 și Dn 125, în cadrul proiectului Pasaj Inferior Solventul și se va întrerupe furnizarea apei pe străzile Gării, Nufăr și Gheorghe Barițiu.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure.

Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă.

De asemenea, consumatorii sunt sfătuiţi să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată.

CITEŞTE ŞI: TNT construiește astăzi, un teatru pentru mâine

primaria tm

Atenţie, şoferi şi pietoni! Este interzis să treceţi prin faţa Primăriei Timişoara

Decizie de ultimă oră, luată de autorităţile locale din Timişoara, care anunţă închiderea circulaţiei prin centrul oraşului.

Este vorba despre o măsură temporară, necesară pentru efectuarea de lucrări de fixare a olanelor desprinse de pe coama acoperişului Primăriei.

CITEŞTE ŞI: TNT construiește astăzi, un teatru pentru mâine

Astfel, mâine, între orele 9:00 şi 12:00, este închis şi traficul rutier, şi cel pietonal, pe bulevardul CD Loga, în faţa Primăriei.

Traseul liniei de transport public local L16 va fi deviat pe perioada în care se desfășoară aceste lucrări.

Va fi permis accesul vehiculelor aparținând poliției, ambulanței, pompierilor, SMURD-ului aflate în misiune de intervenție.

CITEŞTE ŞI: Îngrozitor! Un bărbat a rămas înfipt într-o ţepuşă din fier, de la propria poartă

TNT construiește astăzi, un teatru pentru mâine

Teatrul Național din Timișoara deschide drumuri. Face parte din istoria lui, din destinul lui.

Așa cum România modernă va trebui să își asume momentul în care actorii Naționalului au oprit spectacolul de pe scenă și le-au deschis revoluționarilor strânși în Piața Victoriei, în 16 decembrie 1989, porțile Teatrului în numele libertății și al adevărului, schimbând istoria, tot așa, în același spirit, urmându-și rostul și rolul său de creator de spectacole, dar urmărind excelența, profesionalismul, Teatrul Național deschide drumuri în direcția civismului, a determinării, a umanității în toate aspectele pe care le reunește acest concept.

Cu mijloacele artei sale, Teatrul Național oferă în acest fel un contur identitar înalt Timișoarei, în dimensiunea ei națională și europeană, respectându-i și punându-i în valoare aparentele paradoxuri care dau unicitate orașului.

CITEŞTE ŞI: Îngrozitor! Un bărbat a rămas înfipt într-o ţepuşă din fier, de la propria poartă

În mijlocul Parcului Civic, Sala 2 a Teatrului Național din Timișoara coagulează toate aceste trăsături, ceea ce face din ea punctul zero pentru o Capitală Europeană a Teatrului și inima Capitalei Europene a Culturii – Timișoara 2023.

“Desigur, am început să jucăm în acest spațiu în 2008, imediat după ce Teatrul finaliza primele intervenții de urgență și operațiuni de igienizare. Forma pe care o are în acest moment Sala 2 TNTm datează din anul 2009, când întreaga clădire a trecut printr-o refacere de amploare care a presupus construirea unei structuri autonome în interiorul zidurilor fostului manej, crearea și utilarea spațiului destinat scenei și a celui destinat publicului, dar și crearea unui nivel destinat cabinelor, sub nivelul sălii de spectacole”, transmite conducerea TNT.

Sala 2 TNTm a devenit în 2016, un spațiu exclusiv pentru teatru – un pas important în istoria contemporană a culturii românești și pentru infrastructura culturală a țării.

Trei ani mai târziu, refacerea Sălii 2 TNTm este inclusă în ordonanța de urgență privind finanțarea proiectului Timișoara – Capitală Europeană a Culturii, ca obiectiv prioritar.

Extinderea și modernizarea obiectivului reprezintă o uriașă oportunitate pentru evoluție și dezvoltare: „Naționalul timișorean construiește astăzi un teatru pentru mâine, pentru generația viitoare.

“Sala 2 TNTm reprezintă o expresie a evoluției societății în termenii civilizației și ai educației. Este un proiect vizionar care depășește cu mult granițele prezentului și întruchipează, în cel mai concret mod, o moștenire valoroasă pentru viitor a Capitalei Europene a Culturii. Căci despre asta este vorba, în definitiv: anul 2023 transformă Timișoara într-o placă turnantă care va transporta România dinspre trecut înspre viitor. Așa cum o pregătim acum, așa vor trăi oamenii în viitor. Iar Teatrul Național din Timișoara este ferm în opțiunea lui asumată de a construi o infrastructură culturală durabilă, valoroasă, accesibilă și de perspectivă”, spune Ada Hausvater, managerul Teatrului Național.

CITEŞTE ŞI: Totul despre înscrierea la UVT! Primeşti şi ajutor pentru alegerea facultăţii

Ca atare, în noua sa configurație, Sala 2 TNTm va răspunde standardelor spectacolului de teatru pentru omul secolului al XXI-lea.

Acum, Sala 2 TNTm este cuprinsă în Programul de investiții pentru Capitala Europeană a Culturii, un proiect care înseamnă o cursă contra cronometru, pentru care conducerea TNT se declară pregătită.