Meteorologii anunţă până la 40 de grade Celsius în Timişoara, în această săptămână, cele mai ridicate temperaturi urmând să fie înregistrate joi şi vineri.
În acest sens, autorităţile au deschis mai multe centre de prim ajutor, iar Aguatim dechide puncte de hidratare.
În total, sunt trei astfel de puncte, în toate locațiile în care există program de relaționare cu publicul: Gheorghe Lazăr nr. 11 A, Enric Baader nr. 11 și Treboniu Laurian nr. 7.
Punctele de hidratare vor fi amenajate în corturi instalate special pentru a conferi umbră și vor fi dotate cu dozatoare de apă rece.
“Toți clienții noștri sunt așteptați, cu drag, să se răcorească în aceste locuri gândite special pentru ei, la un pahar de apă sigură și o discuție amicală. Punctele de hidratare vor deveni funcționale, în toate cele trei locații, de miercuri, 29 iunie. Ele vor funcționa pe toată perioada caniculară”, transmite Aquatim.
De asemenea, Aquatim care gestionează fântânile publice din oraș, precizează că apa este analizată de către specialiștii Direcției de Sănătate Publică Timiș și ai Laboratorului Control Calitate Apă din cadrul Aquatim, pentru verificarea conformării la cerințele legislației în vigoare.
Adresele și calitatea apei pot fi consultate aici.
“Astăzi, 28 iunie 2022, a avut loc la sediul Agenţiei pentru Dezvoltare Regională (ADR) Vest din Timişoara, vizita reprezenanţilor Parchetului European. Scopul acesi vizite a fost acela de a identifica şi obţine documente prinvind finanţarea din fonduri europene a şase societăţi comerciale, care au depus proiecte la ADR Vest, pe axa 2. Dintre acestea, cinci proiecte sunt în implementare, iar unul a fost respins”, transmite ADR Vest.
Reprezentanţii instituţiei precizează că ancheta nu îi vizează pe angajaţii ADR şi nici activitatea Agenţiei.
Oamenii legii au descins cu scopul de a ridica documente există doar în arhiva ADR.
MNaB vă provoacă și săptămâna aceasta la un eveniment inedit, în cadrul expoziției „O privire spre viitor – 100 de ani de la nașterea lui Pier Paolo Pasolini”.
Este un proiect inițiat Călin Timoc, de la Muzeul Naţional al Banatului, care te invită la o conferință despre cel care a fost cineast genial, poet inegalabil, eseist remarcabil, jurnalist incomparabil, scenarist şi actor de referinţă, romancier de neignorat, pictor surprinzător și om de teatru, Pier Paolo Pasolini.
„De la Yemenul lui Pasolini la Yemenul distrus de război: istoria palpitantă a Orientului Mijlociu”, va avea loc mâine, 29 iunie, de la 18:30, în mansarda B1 a Bastionului Maria Theresia.
Pier Paolo Pasolini (5 martie 1922 – 2 noiembrie 1975) a fost un regizor de film, poet, scriitor și intelectual italian.
A început să scrie poezii la vârsta de șapte ani.
Pasolini s-a remarcat de asemenea ca actor, jurnalist, romancier, dramaturg și figură politică. Are zeci de scrieri la activ, publicate, care merită descoperite.
Pasolini a fost asasinat în 1975 pe plaja din Ostia, moartea sa stârnind și în prezent controverse.
Te-ai întrebat vreodată cum apar noi preparate culinare, care, dincolo de gust și aspect, țin cont și de evitarea problemelor de sănătate, care predomină, la un moment dat?
Unul dintre răspunsuri vine de la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului din Timișoara, unde profesorii pun mare accent pe creativitate, spirit antreprenorial și, nu în ultimul rând pe invovație.
Așa a luat naștere și StudentFest, un eveniment care are scopul de a promova şi provoca tinerii studenţi care se pregătesc să devină specialiști în domeniul industriei alimentare.
Mai exact, absolvenții Facultății de Industrie Alimentară își prezintă produsele, care mai de care mai inovative și care reprezintă de fapt, lucrările lor de licență sau de dizertație.
“Particip la StudentFest 2022, cu un produs inovativ, biscuiți aglutenici din făină de teci uscate de fasole. Este un produs nou pe piața alimentară, deoarece tecile de fasole au întrebuințare doar în scop farmaceutic, mai exact pentru ceai”, spune Cristiana Dragotă, una dintre tinerele prezente la ediția din acest an a StudentFest.
“Preparatul pe care îl prezint astăzi, la Student Fest, este un preparat hibrid, fiind o combinație între brioșă și croissant, este un produs funcțional, care are efecte benefice asupra sănătății rganismului și, de asemenea, aduce foarte mari beneficii asupra noastră. Nu îngrașă, nu conține aditivi și este un produs fără coloranți”, explică Oana Maria Bicu, o altă absolventă de Inginerie Alimentară.
Evenimentul este o bună oportunitate pentru tineri să fie remarcați de investitori.
Pentru că la StudentFest participă și reprezentanți ai mediului economic, iar mulți dintre ei sunt deschiși la colaborări.
„O serie dintre aceste produse, de la edițiile precedente, au fost apreciate de către ei și unele produse chiar au fost introduse în circuitul economic, respectiv în restaurante, sau în anumite produse prezentate de ei. Avem Complexul Flonta, Restaurantul Continental, avem chiar un student de-al nostru, de anul III, care lucrează în cadrul bucătăriei de la Continenta. Sunt o serie de produse care apare în oferta acestor restaurante”, explică Adrian Riviș, decanul Facultății de Inginerie Alimentară.
Studenții Facultății de Inginerie Alimentară au deja 10 produse marcă înregistrată, iar acum se fac pașii pentru brevetarea lor.
Este un succes atât pentru ei și Universitatea pe care au urmat-o, cât și pentru Timișoara.
“Eu am venit cu un desert făcut din brânză, un cheesecake. Am ales acest desert pentru că este un desert foarte energic și foarte fresh, de vară. Am ales să aduc ceva inovativ la acest desert și am adus un pic de lavandă. Lavanda este o plantă foarte benefică pentru organism, este o plantă calmantă și are un gust deosebit”, spune Alexandra Băsescu, o altă participantă la ediția din acest an a StudentFest.
„Produsul este unul 100% natural, este compus din mai multe tipuri de făină aglutenică și fără adaus de zahăr. Tehnologia este una simplă și ieftină și este destinat categoriilor de oameni cu probleme de diabet și cu boala celiacă”, explică Sigrid Cimponeriu, absolventă a Facultății de Inginerie Alimentară.
„Am venit la Student Fest să prezint produsul meu, Vegie Meat. Este un parizer vegan, obținut din caju, care are ca și colorant natural sucul de sfeclă roșie. Este dedicat persoanelor care își doresc o viață echilibrată și sănătoasă”, spune Mădălina Rochian, despre produsul pe care l-a prezentat la ediía din acest an.
Din primele informaţii, patru persoane au fost rănite şi transportate de urgenţă la spital.
Conform autorităţilor, nu există persoane decedate, însă acţiunile de căutare-salvare sunt în desfăşurare.
Deocamdată nu se ştie ce a provocat teribilul accident, însă la faţa locului sunt echipe de anchetatori care încearcă să stabilească împrejurările în care s-a petrecut totul.
Clădirea era în atenţia autorităţilor încă din 2017, atunci când primarul din Budapesta a propus-o spre demolare, tocmai pentru că prezenta risc de prăbuşire.
De astăzi, echipele Aquatim încep un amplu proces de verificare a branșamentelor în mai multe localități din județul Timiș.
Această acțiune are loc ca urmare atât a sesizărilor venite din partea populației, cât și a neconcordanțelor apărute între cantitățile de apă declarate și cele reale.
De-a lungul timpului s-au depistat mai multe cazuri în care unii utilizatori au apelat la metode ilegale, încercând să ocolească contorul societății pentru a nu înregistra consumul real de apă potabilă.
“Dincolo de disconfortul creat altor consumatori din acea rețea, reprezentanții Aquatim S.A. reamintesc că o asemenea intervenție constituie infracțiune și se pedepsește conform legii. Consecințele furtului de apă realizat prin branșamente ilegale sunt serioase, și se văd la nivelul întregii comunități, prin modificarea funcționării corecte a sistemului (supra-solicitarea conductelor, scăderea presiunii în rețea) și creșterea pierderilor fictive de apă (plata acestor consumuri se face de către ceilalți consumatori)”, transmite Aquatim.
În perioadele caniculare, aceste probleme se văd cel mai bine, deoarece consumul de apă este crescut și din cauza persoanelor care folosesc apa de la rețea pentru udatul grădinilor.
Pentru posesorii de grădini există și alte soluții, la îndemână, pe care Aquatim S.A. le recomandă. Una e instalarea în gospodărie a unor bazine de captare a apei de ploaie și folosirea acesteia.
O alta e forarea de puțuri de mică adâncime. Ca exemplu, folosind o pompă acționată de un motor de 1 kW, costul cu energia electrică folosită pentru un metru cub de apă extrasă e de șapte ori mai mic decât costul unui metru cub de apă potabilă.
CITEŞTE ŞI: S-au afișat rezultatele la Bac! Nicio medie de 10 în Timiş
Aquatim atrage atenția asupra faptului că menținerea rezervelor de apă potabilă și a unei presiuni adecvate în rețea sunt esențiale și pentru protecția împotriva incendiilor.
Practicile ilegale și consumul exagerat pun în pericol întreaga comunitate, pe când printr-un consum rațional și cinstit, apa va fi acolo când vom avea nevoie de ea, chiar și pe perioade de secetă.
Pentru că educația civică este bine să fie predată copiilor de la vârste cât mai mici, polițiștii locali din Timișoara continuă să se implice în lecții de prevenire ori de cât ori sunt solicitați.
Astăzi invitația a venit din partea Gradiniței Mini Kids Braytim, unde s-a desfășurat activitatea denumită ”Prietenul meu, polițistul”.
Agenţii le-au prezentat micuților dotarea, echipamentul Poliției Locale, au împățit pliante concepute special pentru vârsta lor și le-au povestit câte ceva despre ce înseamnă să fii polițist local.
Copiii au fost foarte încântați de acest lucru și și-au exprimat dorința de a-i mai primi în rândurile lor pe oamenii în uniformă.
“Poliția Locală Timișoara se implică permanent în educația civică, rutieră și de prevenire a delincvenței juvenile și a bullyingului atât la copiii de vârste mici, cât și la cei de vârste mai mari, la șapte unități de învățământ din municipiu, prezența în rândul micuților și tinerilor fiind foarte importantă în a conferi acestora siguranță în mediul în care trăiesc”, transmite Poliţia Locală Timişoara.
O ieşire la picnic s-a transformat într-o dublă tragedie, după ce un grup de prieteni a intrat în apele râului Timiş.
Unul dintre ei, un bărbat de 39 de ani, nu a mai ieşit iar soţia lui, a intrat şi ea în apă, cu intenţia de a-l salva.
CITEŞTE ŞI: Strigător la cer! Bătrân bătut şi jefuit, în propria casă
Din păcate, în locul în care s-au aventurat, apa are o adâncime de aproximativ metri şi niciunul dintre cei doi soţi nu a reuşit să se salveze.
Pe marginea râului, erau prietenii cu care cei doi ieşiseră la picnic, dar şi copiii lor, de 10, respectiv 11 ani.
“A fost alertat Detașamentul de Pompieri Lugoj și dislocate la locul intervenției următoarele forțe si mijloace: 1 Autospecială de Descarcerare cu Barca Pneumatica BP6, o autosanitară SMURD tip B, cu un efectiv de 6 subofițeri. De asemenea, a fost alertat echipajul de scafandri din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Timișoara care s-a deplasat la locul intervenției cu o Autospecială de intervenție cu 2 scafandri și un subofițer. Totodată, din cadrul celorlalte subunități de intervenție au fost trimise la locul intervenției câte o autospecială de serviciu cu barca si 2 subofițeri”, transmite ISU Banat.
Cei doi soţi au fost scoşi din apă şi aduşi la mal, dar, din păcate, medicii nu au mai putu face nimic pentru ei, decât să declare decesul.
Din fericire, înauntru nu era nimeni, iar flăcările violente se manifestau într-o cameră, unde ardea mobilierul şi aparatura electrocasnică.
“Pentru misiune au fost mobilizate două autospeciale de stingere, autoscara mecanică, un echipaj SMURD și unul al Serviciului de Ambulanță Județean. Incendiul a fost lichidat prompt de către forțele de intervenție”, transmite ISU Hunedoara.
Fumul dens, degajat de incendiu, a inundat întreaga casă a scarii, până la etajul 4.
Locatarii au fost sfătuiţi să rămână în apartamente, până la ventilarea spaţiului.
Totuşi, două persoane au fost intoxicate cu fum, având nevoie de îngrijiri medicale la faţa locului, ulterior fiind transportate la spital.
Din primele cercetări, se pare că incendiul a fost provocat de o lumânare aprinsă lăsată nesupravegheată.
Membrii PSD Lugoj și-au ales o nouă echipă de conducere, cu care vor să câştige Primăria oraşului, la următoarele alegeri locale.
Călin Dobra, care era și președinte interimar al organizației locale, încă din noiembrie 2020, a fost ales să conducă în continuare filiala.
Vechiul birou a fost dizolvat după rezultatele slabe obținute la alegerile locale din septembrie 2020. Acum, principalul lui obiectiv este obţinerea unui rezultat bun, la alegerile din 2024.
,,Pe fondul unor nemulțumiri acumulate ale cetățenilor, a unei campanii agresive împotriva PSD, la nivel național, dar și din lipsa unei strategii pe termen lung, conducerea primăriei a fost pierdută după 12 ani. Este obligatoriu să înţelegem că nu trebuie să rămânem fără reacţie, că trebuie să adaptăm mijloacele şi acţiunile politice la nevoile locuitorilor și localității. Pentru a deveni apreciată în comunitate, activitatea noastră în plan local va trebui să fie relevantă faţă de nevoile oamenilor şi adaptată specificului local”, transmite Dobra.
Proaspăt ales preşedinte al PSD Lugoj, Dobra vine cu o echipă despre care spune că este alcătuită atât din oameni cu experiență politică, cât și din membrii noi, tineri, care au ceva de spus în domeniul în care performează.
“Este o echipă alcătuită din oameni de acțiune, capabili să facă față încercărilor zilnice din orașul nostru, cu o viziune, care conţine multe reguli, măsuri şi recomandări, ştiind foarte bine că numai dacă ne propunem un proiect politic pe termen lung, vom reuşi să trecem peste momentele grele în care ne-am aflat de multe ori, pentru a recâștiga încrederea oamenilor și conducerea Primăriei Lugoj!”, mai spune Călin Dobra, președintele PSD Lugoj.
În cadrul conferinței extraordinare a fost aleasă conducerea completă a Organizației PSD Lugoj: Călin Dobra – președinte; Oana Tyukodi – secretar executiv; Cristian Oros, Florin Subțire, Daniel Jurjescu – vicepreședinți; Iosif Crăciunescu, Marius Belin, Andreea Ionescu, Ionuț Dumitriu, Simina Ghiurchi, Emanuel Blaj, Liliana Băluță, Doru Bohotici, Baru Cosmin, Marius Baboniu– membri.
Coloana uriaşă de fum este vizibilă şi din Timişoara, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj Ro-Alert.
Oamenii sunt sfătuiţi să evite sau măcar să ocolească zona şi să lase libere cile de acces, pentru forţelle de intervenţie.
“La fața locului s-au deplasat de urgență 2 ofițeri și 15 subofițeri din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Timișoara, cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială de lucru și salvare de la înălțime, un container de stingere cu o capacitate de 7000 l apă și un echipaj SMURD. De asemenea, au fost alertate Serviciile voluntare pentru Situații de Urgență Becicherecu Mic și Biled, dar și Serviciul Privat pentru Situații de Urgență Biarena Sânandrei. Suprafața pe care se manifestă incendiul este de aproximativ 400 mp”, transmite ISU Timiş.
În paralel, a fost anunţată şi Garda de Mediu, care va stabili dacă este afectată calitatea aerului.