Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Alegeri interne în PNL, pentru stabilirea candidaţilor! Nica schimbă modul de desemnare a pretendenţilor la funcţiile publice

Președintele PNL Timiș, Alin Nica, a anunțat astăzi, în cadrul unei ședințe comune cu birourile de conducere PNL Timiș, PNL Timișoara și TNL Timiș, că, pentru alegerile din 2024, va propune o nouă modalitate de stabilire a candidaților: alegeri interne.

Continuă lectura

Doliu, pe scena politică locală! A murit unul dintre cei mai longevivi primari PSD

Zi neagră pentru familia şi toţi cei care l-au cunoscut pe Ionel Toma, unul dintre cei mai longevivi primari din judeţul Timiş.

Edilul comunei Giroc, de lângă Timişoara, a încetat astăzi din viaţă, după o suferinţă îndelungată.

CITEŞTE ŞI: Video: Tomac, la Timişoara: Cristian Diaconescu este o mediocritate politică

„Cu regret și tristețe am aflat de trecerea în neființă a celui care a fost un bun coleg social-democrat, Ionel Toma, primar al comunei Giroc. Dumnezeu să îl odihnească în pace! Condoleanțe familiei!”, este mesajul postat pe pagina oficială de facebook a PSD Timiş.

Toma avea 69 de ani şi a condus primăria Giroc, timp de 26 de ani.

În urmă cu cîţiva ani a fost diagnosticat cu o boală necruţătoare, cu care a luptat.

Starea lui de sănătate s-a deteriorat în ultimele luni, motiv pentru care a făcut un pas în spate.

Atribuţiile de primar au fost preluate de viceprimarul comunei Giroc, Dan Vîrtosu, de la PNL.

În această dimineaţă, Ionel Toma s-a stins din viaţă, la locuinţa lui din Giroc.

Dumnezeu să îl odihnească!

CITEŞTE ŞI: 12 morţi şi 72 de răniţi! Bilanţul îngrozitor, care i-a scos pe poliţişti la un control de amploare

12 morţi şi 72 de răniţi! Bilanţul îngrozitor, care i-a scos pe poliţişti la un control de amploare

Viteza excesivă, oboseala la volan şi neatenţia sunt de cele mai multe ori cauzele unor accidente rutiere înfiorătoare, soldate cu persoane decedate şi rănite.

Continuă lectura

Video: Comuna cu cei mai mulţi bani pentru investiţii, pentru un singur proiect prin Anghel Saligny

Programul Naţional de Investiţii Anghel Saligny reprezintă o şansă reală pentru localităţile care au nevoie de lucrări de amploare, însă bugetele sunt limitate.

Continuă lectura

Mănăstirea cisterciană de la Igriș, din perspectiva cercetărilor arheologice! Expoziţie de neratat, la Muzeul Naţional al Banatului

Muzeul Național al Banatului, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, aduce în fața vizitatorilor parte din măreţia a ceea ce a fost odinioară mănăstirea cisterciană Egres.

Continuă lectura

ATELIER #newTogether. Operatorii culturali în interacțiune cu comunitatea locală

Teatrul Național din Timișoara și Forumul Cultural Austriac organizează joi, 15 septembrie, la Sala 2 TNTm, în intervalul orar 9,30 – 13,30 un workshop în care participanții vor avea ocazia să pună în discuție relația și dinamica dintre comunitate și artele spectacolului, în cadrul proiectului #newTogether.

Continuă lectura

Cinema Victoria te aşteaptă la film şi nu numai! Vor fi o mulţime de evenimente

Începând cu luna septembrie, Cinema Victoria, prima dintre fostele săli de cinema reabilitate de Primăria Timișoara, începe programarea constantă a evenimentelor cultural-artistice ce va cuprinde proiecții de film, piese de teatru, dezbateri și multe altele.

Continuă lectura