Coşmarul unei mame! Fata de 12 ani i-a dispărut fără urmă
Familia unei copile de 12 ani trece prin clipe grele, după ce fata a plecat de acasă şi nu s-a mai întors.
Familia unei copile de 12 ani trece prin clipe grele, după ce fata a plecat de acasă şi nu s-a mai întors.
Un sondaj de opinie realizat de Sociopol, în perioada 15 iunie-4 iulie 2022, îl dă pe fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, pe primul loc în preferinţele electoratului.
S-a dat alarma, în miez de noapte, printr-un apel la 112 care anunţa un incendiu la Spitalul de Copii din Timişoara.
Imediat a fost declanşat planul roşu de intervenţii, iar la faţa locului au ajuns de urgenţă, mai multe echipaje de pompieri.
CITEŞTE ŞI: Avertizare meteo! Vijelii şi risc de inundaţii în vestul ţării!
„Au fost alertate următoarele forte și mijloace: 5 Autospeciale de stingere cu apă și spumă ASAS, 2 Autoscari S42, 2 ambulanțe SMURD B, 1 amulanta SMURD tip C, 2 autospeciale de transport personal și victime multiple din cadrul Detașamentelor 1 si 2 de pompieri Timisoara, 2 ofiteri, 20 subofiteri.
La sosirea echipajelor de pompieri, dupa efectuarea recunoașterii, s-a constatat că există degajări masive de fum la nivelul etajelor 1 si 2″, a transmis ISU Timiş.
42 de copii şi 41 de părinţi au fost evacuaţi de urgenţă, iar pompierii au intervenit pentru lichidarea flăcărilor şi descoperirea sursei incnediului.
Se pare că totul a pornit de la un scurtcircuit la cablurile unui aparat de tratare a aerului, relativ nou.
Conform managerului unităţii sanitare, acesta a fost instalat în urmă cu 10 ani.
Cei 42 de copii au fost transferați la alte unități sanitare din Timișoara cu ajutorul a 3 autosanitare SMURD, 7 ambulanțe SAJ, 2 autospeciale de transport personal și victime multiple și un microbuz de transport persoane din cadrul ISU Timiș
17 dintre ei au fost transferați pe Sectia de Chirurgie pediatrică a aceluiași spital, dintre care un pacient intubat a fost transferat de către personalul spitalului.
16 copii au fost transferați la Maternitatea Bega, dintre care 5 au necesitat administrarea de oxigen pe timpul transportului.
7 copii transferați pe Sectia de prematuri a Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Louis Țurcanu” Timișoara, iar alţi 2 au ajuns la Spitalul Victor Babeș Timișoara, dintre care, un pacient cu COVID și un pacient cu insuficiență respiratorie.
Din fericire, nicio persoană nu a necesitat îngrijiri medicale suplimentare.
Meteorologii au emis două avertizări de vreme rea, valabile până mâine la ora 12:00, pentru mai multe judeţe ale ţării.
Aproape o lună a durat ancheta demarată de poliţişti, în cazul unui furt comis de doi indivizi cu feţele acoperite.
Timişoara se mândreşte cu o investiţie privată de 5 milioane de euro, în sistemul de sănătate.
Consiliul Local al Municipiului Timișoara a aprobat, astăzi, valoarea totală a proiectului de achiziționare a 25 de troleibuze.
Primăria Timișoara și TimPark fac primii pași pentru construcția unei noi parcări multietajate de aproximativ 150 de locuri, în zona Gării de Nord.
O nouă operație de prelevare ficat, rinichi și cornee a avut loc în această dimineață, la Spitalul Judeţean Timişoara.
Veşti bune pentru părinţii copiilor din Dumbrăviţa care aşteaptă de aproape un an, redeschiderea Centrului de Zi din comună.
A început procesiunea de stat, în cadrul căreia sicriul cu trupul neînsufleţit al Reginei Elisabeta a II-a este scos din Palatul Buckingham şi dus la Westmister Hall.
O nouă ediţie a Galei Blues – Jazz KAMO aduce în fața publicului timișorean nume mari ale genului muzical din țară și din străinătate.
Evenimentul se desfăşoară în perioada 23 – 25 septembrie 2022, în Grădina de vară a Filarmonicii Banatul din Timișoara.
Cel mai longeviv festival de jazz şi blues din Timişoara şi, după cel de la Sibiu, cel mai timpuriu festival de jazz din ţară, va fi deschis, în acest an, de Elena Mîndru, alături de Orchesta Filarmonicii Banatul din Timișoara, dirijată de maestrul Tiberiu Oprea.
Premiată și apreciată de către critici și public, Elena Mîndru este astăzi una dintre cele mai valoroase reprezentante ale jazzului românesc și european.
Stabilită de ani buni în Finlanda, Elena este cântăreață, compozitoare, aranjor, producător, organizator de festival și director de casă de discuri.
Deschiderea are loc vineri, 23 septembrie, ora 19:00.
În cadrul concertului extraordinar îi regăsim și pe Artturi Rönkä (Finlanda) – pian, Johnny Bota – contrabas, Tuomas Timonen – baterie.
A doua seară pe scenă vor urca, de la ora 19:00, Milan Petrovic (Serbia), legendara trupă Bega Blues Band, FanQbello (Germania) și Viktorija Pilatovic Band (Spania).
Ultima seară a Galei Blues – Jazz KAMO va fi deschisă de JazzAtronik, formația tinerilor artiști ai Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara. Vor urca pe scenă și deja consacrații membrii ai Puba Jazz Connection (Germania) și Peter Sarik Trio (Ungaria).
Gala Blues – Jazz KAMO presupune și o serie de workshop-uri cu participare gratuită susținute de artiștii care vor concerta în cadrul evenimentului.
Cursurile de măiestrie interpretativă se vor desfășura la Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara, în perioada 23 – 25 septrembrie 2022.
Înscrierea se face trimițând un e-mail la adresa secretariatulartistic@filarmonicabanatul.ro.
Fiecare seară a evenimentului se va încheia cu jam session-uri la cluburile Aethernativ, Manufactura, respectiv Retro.
Ramona Olteanu, antreprenor din Timişoara, este acum în direct la Sursa de Vest fără Filtru, luni – 12 septembrie 2022.
Problemele societăţii de termoficare a Timişoarei se acutizează de la o zi la alta, în ciuda mesajelor optimiste pe care le dă din când în când, primarul oraşului.