Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Un nou scandal, la Dumbrăviţa! Ca un adevărat dictator, primarul a schimbat programul unui Centru, fără să se consulte cu nimeni

Epopeea Centrului de Zi din comuna Dumbrăviţa este tot mai departe de finalizare, deşi instituţia a fost într-un final redeschisă.

Continuă lectura

Două victime, după un impact violent în care au fost implicate două maşini

Un accident rutier s-a petrevut în urmă cu puţin timp, în localitatea Giroc, judeţul Timiş, provocat, din primele informaţii, de un şofer de 67 de ani.

Bărbatul, aflat la volanul unei maşini care se deplasa pe strada Gloria, nu a acordat prioritate unui alt autoturism care circula regulamentar.

CITEŞTE ŞI: Concert Analia Selis, în Piaţa Traian. Nu rata o seară de tango interbelic

Accidentul s-a petrecut la intersecţia străzii Gloria cu strada Muncitorilor, iar în maşina care circula regulamentar era şoferul şi doi pasageri.

Aceştia au fost răniţi, fiind transportaţi la spital, pentru îngrijiri medicale.

„Un bărbat, în vârstă de 67 de ani, a condus un autoturism pe strada Gloria din localitatea Giroc, județul Timiș, iar la intersecția cu strada Muncitorilor a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 47 de ani.

În urma impactului a rezultat rănirea conducătorului auto de 67 de ani, a unui bărbat de 42 de ani și a unei femei de 71 de ani, ambii pasageri în autoturismul care circula pe strada Muncitorilor”, transmite IPJ Timiş.

Ambii şoferi implicaţi în accident au fost testaţi cu etilotestul, iar rezultatele au fost negative.

Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi urmează să stabilească exact cum s-a petrecut accidentul

CITEŞTE ŞI: Hai în Mexic, cu Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş! Oferă pentru antreprenori

Concert Analia Selis, în Piaţa Traian. Nu rata o seară de tango interbelic

În cadrul programului EX-CENTRICA, dedicat organizării de activități culturale în cartiere, dar și implicării în parteneriate benefice cu organizații pro-active în sensul activării culturale a cartierelor, în această seară are loc un concert Ana Selis.

Continuă lectura

colterm

Fritz se laudă cu un poiect grandios, pentru care nu are bani şi nici nu a cerut deocamdată

Primarul Timişoarei anunţă, cu surle şi trâmbiţe, Hotărârea pe care consilieri locali au aprobat-o astăzi, pentru cumpărarea unei instalaţii care va eficientiza sistemul centralizat de încălzire.

Continuă lectura

O partidă de sex era să îl coste viaţa! Bărbat jefuit şi lovit cu maşina

Un bărbat de 43 de ani, aflat sub influenţa băuturilor alcoolice, a cerut ajutorul Poliţiei, după ce a fost victima unui jaf.

Azi noapte, acesta a apelat la serviciile sexuale oferite de două tinere, pe care le cunoştea din vedere.

S-a întâmplat în Petroşani, judeţul Hunedoara, iar după ce s-au pus de acord, bărbatul şi cele două femei au mers cu maşina într-o benzinărie de pe centura oraşului.

CITEŞTE ŞI: Interese meschine, dejucate la Dumbrăvița! Cum explică primarul, încercarea unei exproprieri dubioase?

Aici, bărbatul a coborât din autoturism, iar tinerele au profitat de faptul că acesta era ameţit de aburii alcoolului şi i-au furat 1.300 de lei.

Când şi-a dat seama ce i s-a întâmplat, acesta a încercat să îşi recupereze banii, doar că femeile aveau alte planuri.

Au încercat să îşi piardă urma, astfel că cea care era la volan, a călcat pedala de acceleraţie, sperând că vor scăpa.

Bărbatul s-a pus în faţa maşinii, fiind acroşat şi împins câţiva metri.

Cele două tinere au reuşit să părăsească benzinăria, fără să achite combustibilul cu care au alimentat autoturismul

Una dintre ele a fost prinsă în scurt timp de poliţişti şi a fost reţinută pentru 24 de ore, fiind acuzată de tâlhărie calificată, furt şi tentativă de omor.

“În urma  cercetărilor a fost identificată o tânără de 21 de ani, din municipiul Petrosani, faţă de care poliţiştii au luat măsura preventivă a  măsura reținerii pe o durată de 24 de ore.În cauză, procurorul de caz a dispus extinderea urmăririi penale şi cu privire la comiterea infracţiunii de tentativă de omor  și declinarea cauzei către Parchetul de pe lângă Tribunalul Hunedoara”, transmite IPJ Hunedoara.

CITEŞTE ŞI: Timişoara va găzdui Săptămâna belgiană! Care va fi tematica evenimenului?

Interese meschine, dejucate la Dumbrăvița! Cum explică primarul, încercarea unei exproprieri dubioase?

Alina Sperlea, a atras zilele trecute un semnal de alarmă referitor la achiziția unui drum pe care primăria Dumbrăvița putea să-l cumpere la un preț decent, prin licitație publică.

Continuă lectura

Timişoara va găzdui Săptămâna belgiană! Care va fi tematica evenimenului?

Președintele CCIAT, Florica CHIRIȚĂ, a primit vizita oficială a Ambasadorului Regatului Belgiei în România, E.S. Philippe BENOIT, aflat la Timișoara cu ocazia deschiderii primului Consulat Onorific al Belgiei în orașul de pe Bega.

Continuă lectura

Explicaţie halucinantă, dată de doi tineri, prinşi cu droguri în buzunare!

Poliţiştii locali din Timişoara care patrulau în zorii zilei, pe Calea Moşniţei, au obserat doi tineri care se plimbau cu bicicletele.

În momentul în care şi aceştia i-au văzut pe agenţi, au început să pedaleze mai repede, lucru care le-a atras atenţia oamenilor legii.

CITEŞTE ŞI: UVT, premiată pentru contribuția majoră la tranziția dublă – verde și digitală

Poliţiştii i-au legitimat pe cei doi, apoi i-au verificat, moment în care au descoperit că unul dintre ei are droguri în buzunare.

“Cei doi tineri au fost opriți în vederea identificării în apropierea centrului de colectare a deșeurilor din zonă, stabilind că se numesc P. F. de 20 de ani, cu domiciliul în localitatea Buziaș, și B.A., de 23 de ani, cu domiciliul în Timișoara. În urma controlului efectuat, polițiștii locali au depistat asupra tânărului de 20 de ani un recipient albastru care conținea 12 muguri vegetali de culoare verde-oliv, susceptibili a avea proprietăți psihoactive și un pliculeț din plastic cu cristale incolore, tot din categoria substanțelor interzise”, transmite Poliţia Locală Timişoara.

Atât tânărul care ave droguri asupra lui cât şi prietenul său, le-au spus poliţiştilor că geaca în care erau substanţele interzise nu le aparţine.

Mai exact, cei doi susţin că şi-au petrecut noaptea la o prietenă, unde au jucat un joc de societate, iar la plecare, tânărul de 20 de ani a luat geaca unui amic.

Deşi amândoi spun că habar nu aveau ce e în buzunarele hainei, ei au fost predaţi poliţiştilor din cadrul Brigăzii pentru Combaterea Criminalității Organizate Timișoara.

În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru trafic şi consum ilicit de droguri.

UVT, premiată pentru contribuția majoră la tranziția dublă – verde și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Franceză în România (CCIFER) a găzduit Gala cu ocazia căreia au fost acordate proiectelor cu impact major în protejarea mediului, inserția profesională și transformarea într-un mod responsabil a societății și modelelor relevante și sustenabile de business.

Continuă lectura