Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Remorca unui tir, făcută acordeon, după ce mastodontul a dărâmat un limitator de înălţime!

Şoferul unui tir a provocat un accident soldat cu pagube serioase, după ce nu a respectat restricţiile de înălţime.

Incidentul s-a petrecut în zona podului CFR Săuleşti din judeţul Hunedoara, unde mastodontul a dărâmat limitatorul de înălţime.

CITEŞTE ŞI: Horia-Roman Patapievici și Thierry Wolton, invitați la Universitatea de Vest din Timișoara, în cadrul seriei „La UVT, Cultura este Capitală!”

În urma impactului, scructura metalică a s-a prăbuşit peste remorca ttirului, care a fost serios avariată.

„Poliția Orașului Simeria a fost sesizată cu privire la faptul că, pe DJ 700, în zona podului CFR Săulești, s-a produs un eveniment rutier. Polițiștii care s-au deplasat la fața locului au stabilit faptul că un bărbat în vârstă de 55 de ani, din municipiul Deva, care conducea un autotren din direcția DN7- Săulești, a lovit limitatorul de înălțime amplasat în zona podului CFR, care a căzut peste semiremorca autotrenului„, transmite IPJ Hunedoara.

Din fericire, nimeni nu a fost r[nit ]n urma incidentului, ]ns[ ;oferul vinovat a fost amendat.

De asemenea, el a fost testat cu aparatul alcooltest, iar rezultatul a fost negativ.

VIDEO: Explozia din această dimineaţă, care a distrus un pod din Kiev, surprinsă de camerele de supraveghere

Sunt 229 de zile de când Putin atacă fără încetare Ucraina, iar astăzi, armata rusă şi-a reluat bombardamentele asupra capitalei, care în ultimele săptămâni a fost ocolită de rachete.

Continuă lectura

Disperare pentru părinţii unui copil, care s-a rătăcit în pădure, împreună cu bunica lui

Zeci de pompieri şi voluntari din judeţul Timiş au pornit în căutarea unei femei şi a nepoţelului ei, care au plecat să culeagă ciuperci, dar nu au mai găsit drumul de întoarcere.

Continuă lectura

Video: Urmărire ca în filme, pentru capturarea unui şofer! Poliţiştii au folosit banda de cuie

Intervenție spectaculoasă a polițiștilor rutieri care au încercat să tragă pe dreapta o maşină condusă de un bărbat căutat în toată Europa.

Acesta a fost depistat de oamenii legii, în centrul oraşului Caransebeş şi i-au făcut semn să oprească.

Însă, şoferul i-a ignorat pe poliţişti şi a încercat să îşi piardă urma, călcând la maximum, pedala de acceleraţie.

CITEŞTE ŞI: Semnal de alarmă tras de medicii de la Babeş! Abuzul de antibiotice face ca în cazul unor infecții severe să nu mai existe soluții terapeutice

Pe numele şoferului exista un mandat european de arestare, emis de autorităţile din Ungaria, pentru trafic de migranţi.

Poliţiştii cărăşeni au pornit imediat în urmărirea lui, iar după câţiva kilometru au reuşit să îl oprească.

Dar, pentru a fi siguri că nu îl pierd din nou, au desfăşurat o bandă de cuie, astfel încât şoferul să nu fie tentat să o ia din loc.

După o urmărire pe mai mulți kilometri în care șoferul a evitat mai multe filtre, polițiștii rutieri s-au sincronizat și au folosit banda de cuie pentru a determina șoferul să nu demareze în trombă de la locul interceptării. Imediat după ce a fost oprit, șoferul a încercat să se blocheze în interior. Când a văzut însă că polițistul este determinat și este dispus să îi spargă geamul cu arma din dotare, acesta a deschis portiera, nu înainte de a mai încerca o dată să ambaleze motorul pentru a pleca de pe loc. Colegii însă au reușit să îl extragă la timp din autoturism, să îl pună la pământ și să îl imobilizeze”, transmite Sindicatul Europol, care a făcut publice imaginile cu intervenţia poliţiştilor.

În maşină, oamenii legii au găsit două rânduri de plăcuțe de înmatriculare despre care urmează să se stabilească în ce scop le folosea, dar și arme albe.

CITEŞTE ŞI: Explozie, din cauza unei acumulări de gaz! A fost solicitat elicopterul SMURD!

Bărbatul a fostdus la sediul Poliţiei pentru realizarea formalităților în vederea predării către autoritățile din Ungaria unde a comis infracțiuni.

„Pe aceasta cale îi felicităm pe colegi pentru modul exemplar de intervenție și îi spunem din nou ministrului de interne “brutar” dr. Lucian Bode, că grilajele de protecție pentru autospecialele folosite de structurile rutiere reprezintă un factor de siguranță elementar. Nu cum crede el, că doar structurile de ordine publică au de-a face cu bețivi, drogați, dezaxați, agresivi, interlopi etc”, mai transmite Europol.

Explozie, din cauza unei acumulări de gaz! A fost solicitat elicopterul SMURD!

După un apel la 112, pompierii s-au deplasat de urgenţă cu o autospecială de stingere şi un echipaj specializat în asigurarea măsurilor PSI, la locul unei explozii.

Deflagraţia s-a produs într-o gospodărie din localitatea Moroda, judeţul Arad dar, din fericire, nu a fost urmată de incendiu.

CITEŞTE ŞI: Preşedintele CJT a ajuns de râsul lumii! Cum îl ironizează deputatul Alfred Simonis?

Din primele informaţii, explozia a fost provocată de o acumulare de gaz, cel mai probabil, de la o butelie care avea scăpări.

Proprietarul casei, un bărbat de 45 de ani, a fost surprins de deflagraţie şi a suferit răni, la nivelul feţei.

Pentru salvarea lui, la faţa locului a fost trimis de urgenţă şi un elicopter SMURD.

Bărbatul a fost preluat şi transportat la spital, pentru îngrijiri medicale.

CITEŞTE ŞI: Modificări în programele de circulație ale microbuzelor școlare și a liniilor metropolitane, începând de luni!

Veste uriaşă, pentru iubitorii de drumeţii! S-a lansat primul traseu de lungă distanţă, din România!

Primul traseu de lungă distanță din România, Via Transilvanica, a fost finalizat pe întreaga lungime de 1.400 kilometri şi a fost lansat oficial, la Alba Iulia.

Continuă lectura