Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Peisagist de succes, noul şef al Direcţiei Agricole Timiş

Direcţia Agricolă Timiş se primeneşte, prin numirea unui tânăr inginer horticol, în funcţia de director al instituţiei.

Este vorba despre Codruţ Ancheş, în vârstă de 41 de ani, care a absolvit Facultatea de Horticultură din cadrul USAB Timişoara şi are şi un doctorat în Horticultură.

Provine dintr-o familie de agricultori din comuna Liebling, judeţul Timiş, iar timp de 10 ani a fost inginer horticol la Iulius Mall Timişoara.

Ulterior, şi-a continuat activitatea în mediul privat, fiind unul dintre cei mai apreciaţi peisagişti din judeţul Timiş.

Ancheş a fost detaşat din funcţia de consilier superior în cadrul Ministerului Agriculturii, în cea de director al DAJ Timiş, printr-un Ordin al ministrului de resort.

“Această funcție mă onorează dar, în același timp, mă și obligă să implementez o nouă viziune în această instituție. Mi-am propus să ne apropiem mai mult de agricultori și de nevoile lor și împreună cu ei să realizăm strategii eficiente în agricultură și zootehnie. Vreau să mă apropii mai mult de agricultura ecologică, pentru că este un sector care a luat avânt în ultimii ani și după cum ați observat, foarte mulți agricultori în special cultivatorii de legume s-au reorientat spre acest tip de agricultură. Evident voi fi foarte atent la programele de sprijin destinate agricultorilor. Procedurile trebuie să fie simple și rapide”, a declarat Codruţ Ancheş, pentru sursadevest.ro.

Codruş Ancheş îl înlocuieşte pe liberalul Gabriel Ilaş, cel care a ocupat pentru scurtă vreme fotoliul de şef al DAJ Timiş, după ce înainte a fost primar al comunei Cenei.

De noaptea minţii! Fritz lasă terasele din Timişoara în beznă şi fără muzică. Roxana Iliescu critică dur noul Regulament

Noul Regulament de funcţionare a teraselor din Timişoara continuă să stârnească revoltă, atât în rândul proprietarilor cât şi a consilierilor locali.

Este şi cazul Roxanei Iliescu, care este deranjată de mai multe aspecte şi aşteaptă acum şi părerile timişorenilor de rând.

Ea critică în special articolele care nu permit iluminarea teraselor, interzic muzica şi restricţionează programul de funcţionare.

Conform regulamentului propus de aparatul propriu al primarului, acestea pot rămâne deschise de duminică până joi, până la ora 24:00, dacă sunt în zona istorică, şi până la 22:00, dacă sunt în alte zone.

Iar pentru zilele de vineri şi sâmbătă, programul se prelungeşte cu o oră.

“Cred că se impune stabilirea unui program mai lung de funcționare, în special pentru locațiile de pe malurile Begăi/ Piața Unirii. Mai mult decât atât, Regulamentul prevede ca în afară de Cetate, Elisabetin, Iosefin, Fabric, Piața Victoriei, malurile Begăi, programul de funcționare să fie doar până la ora 22:00!? (…) Interzicerea iluminatului teraselor (vezi art. 24 pct13 si art 28 pct. 6) – este prevăzută doar dotarea meselor cu lumânări, ceea ce cred că reprezintă o uniformizare exagerată, o viziune mult prea romantica pentru gusturile majorității consumatorilor (…) Interzicerea muzicii prin sisteme de sonorizare în spațiu public (vezi art. 28, pct. 7): să nu confundăm orașul cu vreun sanatoriu, dar cred că și într-un sanatoriu o muzică în surdină este acceptată. Mai mult decât atât, cel puțin două locații ar dispărea: Epic si Fratelli (ambele funcționează în cea mai mare parte din an ca terase, cu un specific mai aparte, fiind locații unde mergi în special să asculți muzică și să dansezi)”, a scris Roxana Iliescu, pe facebook.

Consilierul local este nemulţumit şi de reducerea suprafeţelor teraselor, în contextul în care,
noul Regulament prevede ca cele din zona centrală să fie amplasate la o distanţă de 3 metri de faţada clădirii.

În alt articol, se arată că după trei abateri, indiferent de natura lor, proprietarului terasei i se retrage acordul de funcţionare, definitiv.

Roxana Iliescu spune despre această prevedere că este abuzivă.

Pe de altă parte, apreciază că propunerea ei, privind acceptarea şi a umbrelelor de tip “ghiocel”, a fost agreată de arhitectul-şef al oraşului.

“Eu cred că sunt foarte drăguțe, elegante și mult mai practice pentru comercianți (pentru că permit un numar mai mare de mese), dar și pentru consumatori (șanse mai mici să le curgă apa-n cap când plouă)”, a mai scris Roxana Iliescu.

Itinerant teatral la Liceul de Artă ”Ion Vidu” Timișoara


Liceul de Artă „Ion Vidu” din Timișoara, în parteneriat cu Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara anunţă prima ediție a proiectului cultural-educațional „Itinerant teatral”.

Este un eveniment al secției de arta actorului din cadrul Liceului de Artă „Ion Vidu”, care se desfășoară luni, 23 mai de la ora 18.

Spectacolele și scenetele coordonate de profesorii-actori Cătălin Ursu, Mirela Puia și Raul Bastean se vor juca atât în Sala ”Mihai Perian” cât și pe scena din curtea interioară din cadrul Liceului de Artă.

Itinerantul teatral s-a născut din dorința de a promova tinerii actori în devenire cât și activitatea lor artistică.
Elevii claselor IX – XII se vor reuni, într-un eveniment dedicat zilei artelor spectacolului de teatru în care vor juca în fața publicului.

Această zi a teatrului este marcată de trei spectacole: ”Împăratul muștelor” dupa William Golding, ”Un bărbat și mai multe femei” de Leonid Zorin și ”Justificarea dragostei” de Joel Pommerat dar și de câteva scenete scurte: ”În autobus”, ”Cititorul de contoare”, ”La oficiul forțelor de muncă” și ”Costică, dormi?”.

De remarcat este faptul că, anul acesta, elevii actori de la Liceul de Artă ”Ion Vidu” din Timișoara au participat la etapa națională a Olimpiadei Naționale de Arta Actorului unde au obținut locul I la nivel național cu spectacolul ”Împăratul muștelor” după William Golding (spectacol prezentat și în cadrul acestui proiect).
Pe scenă vor evolua elevii celor patru clase de liceu: Theodora Afrim, Miriam Stoica, Daniel Săvescu, Alexandra Pena Grbici, Vlad Talpeș, Paula Munteanu, Ana Maria Secheșan, Luca Șandor, Cornel Miron, Sara Ghilezan, Cadmiel Peleș, Maia Crușcov, Mara Lung, Naomi Filip, Adelina Măreț, Andrada Tăuș, Anca Bolocan, Crina Ghervase, Riana Lungu, Dorothea Lazăr, Loriana Constantin, Bianca Stavilă, Maria Peptan, Mattia Sardone și Frida Fehervari.

„Ne propunem prin această primă ediție să scoatem în luminile scenei activitatea din învățământul artistic – teatral preuniversitar timișorean. Acest eveniment unic are menirea de a promova tinerii liceeni care studiază arta actorului și de a ține cont de nevoile reale de afirmare ale tinerilor artiști în devenire și contactul acestora cu scena și publicul. Vă așteptăm la itinerant teatral!”, transmite conducerea Liceului de Artă „Ion Vidu”.

Preşedintele CCIAT caută oportunităţi de afaceri, în Ungaria

Președintele CCIA Timiș, Florica CHIRIȚĂ, a avut o vizită de lucru la Budapesta unde a avut a participat la două întâlniri destinate identificării de oportunități de cooperare cu comunitatea de afaceri din Ungaria dar și cu cea a țărilor dunărene.

Cea de-a doua întâlnire a fost cu Áron LITTVAY-KOVÁCS, Șef de Departament în cadrul Federației Camerelor de Comerț Dunărene (FDCC).

În calitatea CCIAT de membru al Federației, a fost lansată propunerea de realizare la Timișoara, în septembrie a.c., a unui Forum de Afaceri Dunărean, cu participarea companiilor din Austria, Serbia, Ungaria și România, beneficiind de sprijinul camerelor de comerț din Viena, Budapesta și Belgrad cât și al Ambasadei României în Serbia.

Totodată, Președintele CCIAT a înaintat propunerea ca Adunarea Generală a FDCC, preconizată a avea loc la Ruse (Bulgaria), în septembrie 2022, să se desfășoare la Timișoara.

Propunerea a fost preluată și va fi supusă aprobării în ședința Consiliului Director al FCDD din 26 mai a.c.

Copiii de peste 3 ani, la prima lecţie de zbor! Tarom anunţă un eveniment special, pentru 1 Iunie

Compania TAROM organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „AVION CU MOTOR, IA-MĂ ȘI PE MINE-N ZBOR!”, în data de 1 iunie, cu un număr de 7 zboruri dedicate copiilor.

Cursele vor fi efectuate atât de pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” București, cât și de pe Aeroportul Internațional „Traian Vuia” Timişoara, iar zborurile vor avea o durată de aproximativ 45 de minute, decolările și aterizările efectuându-se în cadrul aceluiași aeroport.

Copiii se vor îmbarca la bordul unei aeronave Boeing 737-800 NG pentru a se familiariza cu zborul, pentru a face cunoștință cu personalul navigant și pentru a vizita cabina piloților, unde li se vor explica ce presupune pilotarea unui avion, având ocazia să afle cum arată și cum funcționează aparatura de bord.

De această primă lecție de zbor pot beneficia copiii care la momentul călătoriei au vârste cuprinse între 3 ani (împliniți) și 12 ani (neîmpliniți) și care sunt însoțiți de un adult.

Un adult poate însoți un număr de maximum 3 copii.

Minorii cu vârste cuprinse între 12 ani (împliniți) și 18 ani vor putea achiziționa bilet de adult, iar aceștia vor fi acceptați pe zbor și fără însoțitor. Atenție, acestei categorii de minori nu i se aplică statutul de însoțitori pentru alți copii minori.

Tariful promoțional pentru plecarea din București este de 29,90 € / copil, respectiv 59,90 € / adult.

Tariful promoțional pentru plecarea din Timișoara este de 33,33 € / copil, respective 63,33 € / adult.

Biletele pot fi achiziționate de pe site-ul TAROM – www.tarom.ro/ secțiunea „Zboruri speciale”, de la orice agenție TAROM sau prin Call Center TAROM.

Plata se poate face în lei sau în euro, cash sau cu cardul, online sau prin link de plată.

Orarul de zbor „AVION CU MOTOR, IA-MĂ ȘI PE MINE-N ZBOR!”:
Nr. zbor Data Decolare/Aterizare Ruta Plecare Sosire
RO4001 1JUN22 OTP Otopeni (OTP) – Ploiești (QPL)* 10:00 11:00
RO4003 1JUN22 OTP Otopeni (OTP) – Ploiești (QPL)* 12:00 13:00
RO4005 1JUN22 OTP Otopeni (OTP) – Ploiești (QPL)* 14:00 15:00
RO4007 1JUN22 OTP Otopeni (OTP) – Ploiești (QPL)* 16:00 17:00
RO4009 1JUN22 TSR Timișoara (TSR) – Arad (ARW)* 11:00 12:00
RO4011 1JUN22 TSR Timișoara (TSR) – Arad (ARW)* 13:00 14:00
RO4013 1JUN22 TSR Timișoara (TSR) – Arad (ARW)* 15:00 16:00

*Decolarea și aterizarea vor avea loc de pe aceleași aeroporturi, Aeroportul Internațional „Henri Coandă” București, respectiv Aeroportul Internațional „TraianVuia” Timişoara.

Selectarea zborurilor pe site-ul TAROM se face astfel: Otopeni (OTP) –> Ploiești (QPL) și, respectiv, Timișoara (TSR) –> Arad (ARW), orașele Ploiești și Arad fiind survolate de aeronavele TAROM.

Hai la prima ediţie a evenimentului “Produs în Banat”

În acest weekend, ai parte de o mulţime de surprize, la prima ediţie a târgului “Produs în Banat”organizat de GAL Colinele Recaș alături de Auchan, MMTCG, GAL Timișoara, ADI Zurobara și  GAL Timișul de Centru.Evenimentul se va desfăşura la în zona Iulius Expo şi în parcarea VIP de la Iulius Town Timişoara, în perioada 20-22.

Pentru că Banatul înseamnă cultură și civilizație, modele de urmat, o școală de valori, dar mai ales un mod special de a conviețui, în cele trei zile de târg, pe lângă preparate și producători locali, MMTCG vor organiza evenimente pentru cei mici.

Şi cum muzica este un partener excelent pentru astfel de evenimente, Asociația Pro Datina și invitații săi (soliștii Zorica Savu, Ciprian Pop, Doriana Talpeș, Florin Boita, Felicia Stoian, Ioan Surdu, Maria Coman, Bogdan Firu, Loredana Sur, Ileana Colțan alături de ansamblurile folclorice Doina Timișului, Ghiocelul, Cununa Timișului, Pro Datina, Flori din Câmpie, Junii Timișului, Școala De Dans Maria Și Marius Ursu și formațiile Maria Didraga Band, Pera Todorovici și Tamburașii, Taraful Pro Datina și Orchestra Junii Timișului), vor încânta publicul, în fiecare seară seară.

Organizarea târgului este posibilă şi datorită implicării Consiliului Județean Timiș care susţine evenimentul ce se dorește a deveni unul de tradiție în regiunea noastră.

„Toți locuitorii Banatului, și nu numai, sunt conștienți și trebuie încurajați că atunci când au de cheltuit o sumă de bani, să o facă astfel încât o parte din această sumă să rămână pentru dezvoltarea comunității în care trăim. Doar împreună putem spera la un viitor mai bun”, declară Cătălin Tiuch, președinte GAL Colinele Recaș.

El este soldatul rus judecat pentru crime de război! A pledat vinovat

Astăzi, la Tribunalul Solomianski din Kiev, a început primul proces împotriva unui soldat rus acuzat de crime de război.

Este vorba despre Vadim Șișiman din Siberia, care este judecat pentru că a ucis un civil neînarmat, în vârstă de 62 de ani.

În rechizitoriu, se arată că soldatul, în vârstă de 21 de ani făcea parte dintr-un convoi de tancuri capturat de ucraineni.

În încercarea de a se salva, a furat alături de patru camarazi o mașină cu care au pornit la drum.

La un moment dat, ei s-au întâlnit cu un bărbat de 62 de ani, care mergea pe bicicletă.

Vadim Șișiman a scos Kalașnikovul pe geamul mașinii și l-a mitralliat, bărbatul decedând pe loc.

În timpul procesului, soldatul a recunoscut totul, spunând că i s-a ordonat să tragă.

Acum, el este acuzat de crime de război și crimă cu premeditare.

În momentul în care a fost arestat de autoritățile ucrainene, Vadim le-a spus acestora, într-o declarație filmată, că a ales războiul, pentru a-și susține financiar mama.

Scandalos! Condițiile mizere în care se gătește, în bucătăriile unor restaurante din Timișoara!

Restaurantele din mall-uri, dar și din zona centrală a Timișoarei, verificate de inspectorii OPC! Au fost aplicate amenzi de 120.000 de lei, iar la trei operatori economici activitatea le-a fost suspendată.

principalele abateri nerespectare temperaturi de păstrare preparate calde și preparate reci, condiții de depozitare necorespunzătoare in spatii insalubre, cu pământ pe paviment, pereți netencuiti, utilaje, ustensile și mobilier, murdar, cu strat gros grăsime arsă.

În perioada 16-17 mai am efectuat o serie de controale (reclamații și controale operative) la restaurantele din mall-uri și din zona centrală a Municipiului Timișoara,precum și din județ. Astfel au fost verificați 13 operatori economici. Am dat 10 amenzi în valoare de 120.000 lei și două avertismente și măsuri complementare de oprire temporară a prestării serviciilor pentru 3 operatori economici și distrugerea produselor cu deficiențe” transmit reprezentanții OPC Timiș.

colterm

Colterm, prima reacţie după de amenda de 72 de milioane de lei!

Cristian Amza, administratorul special al Colterm, anunţă public, la o săptămână de când societatea de termoficare a fost din nou amendată că se va adresa instanţei de judecată.

El vrea să conteste amenda de 71,8 milioanee de lei, primită la începutul aceste luni, pentru că societatea nu a cumpărat nici în acest an, toate cele 232.7349 de certificate verzi, aferente anului 2021.

La sfârşitul anului trecut, Colterm a cumpărat 79.306 certificate de emisii de gaze cu effect de seră şi avea obligativitatea să le cumpere şi pe restul, până pe data de 30 aprilie.

Cum acest lucru nu s-a întâmplat,  Administraţia Fondului de Mediu a amendat Colterm.

„Ca urmare a Deciziei de impunere nr. 10/05.05.2022 privind aplicarea penalității prevăzute în cazul nerestituirii certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră, emisă de către Direcția Generală de Administrare Fiscală/ Direcția Evidență și Colectare, Administrația Fondului pentru Mediu,  prin care compania  noastră a fost obligată la plata sumei de 71.862.921 lei, dorim să vă informăm că vom proceda la contestarea acesteia, pe căile legale existente. Mai exact, în conformitate cu art. 268 și 270 din Legea nr. 270/2015 Cod Procedură Fiscală, vom formula contestație la organul emitent. Totodată, concomitent cu acest demers, vom formula în instanță cerere de suspendare a executării actului administrativ, până la judecarea acțiunii în anulare a respectivului document, în temeiul dispozițiilor art. 278 din Legea 207/2015 privind Codul de procedură fiscal, coroborat cu prevederile art. 14 din Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004”, anunţă Cristian Amza, administatorul special al Colterm.

 Această amendă, de 14,5 milioane de euro, se adaugă altor 300 de milioane de lei, pe care Colterm îi datorează furnizorilor şi ANAF.

Grăbeşte-te să devii membru al Leadership Academy! Înscrierile se încheie mâine

Chiar de la lansarea inițiativei de formare a „North American Economic Club” la Timișoara, unul dintre proiectele strategice care au fost propuse centrului universitar timișorean, alături de Universitatea de Vest din Timișoara, a vizat realizarea unei școli superioare de leadership, orientate către realizarea specializării inteligente a viitorilor lideri, pe baza transferului de experiențe de valoare și a preluării modelelor de leadership apreciate și recunoscute în comunitate.

Preluând acest obiectiv major, UVT, în colaborare cu „North American Economic Club”, a lansat „Leadership Academy”, un produs educațional care promite o spectaculoasă călătorie de formare, descoperire și transformare, pentru dezvoltarea viitorilor lideri. „Leadership Academy” s-a structurat în jurul unui program modern și dinamic care are ca obiectiv dezvoltarea competențelor studenților, ori ale absolvenților din centrul universitar timișorean, pe parcursul mai multor întâlniri cu specialiști din domeniu.

Leadership Academy se adresează tinerilor studenți sau absolvenți din centrul universitar timișorean, indiferent de universitatea sau specializarea în care cursanții și-au realizat pregătirea universitară de bază. Fiind o școală superioară de leadership, academia își propune atragerea studenților sau absolvenților care s-au pregătit în ciclul licență sau sunt la master în oricare universitate sau la oricare program de studii, pentru că, indiferent de specializarea inițială, viitorii practicieni ai afacerilor din regiunea noastră vor avea nevoie de capacitățile de management și conducere avansată pe care Leadership Academy le va forma„, spune rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea.

Clubul Economic Nord-American din Timișoara și-a asumat implicarea în viața comunității și realizarea unui proiect educațional major, alături de UVT. Suntem foarte bucuroși să aducem în spațiul public acest concept educațional bazat pe transferul de experiențe dinspre mediul de afaceri, pentru formarea viitorilor lideri, beneficiind de tradiția și puterea exemplului managerilor de companii nord-americane prezente în Timișoara, actuali lideri de succes, care au înțeles importanța implicării în acest cadru ambițios. Îi invităm pe tinerii care își doresc o carieră în leadership să nu ezite și să se înscrie la cursurile Leadership Academy, o școală pentru viitorul lor”, a transmis Adrian Bădescu, din partea boardului NAEC.

Înscrierile sunt deschise până în 19 mai, ora 18, și se realizează prin transmiterea unei aplicații sub forma unei scrisori de intenție ori a unui mesaj video la adresa de e-mail leadership@e-uvt.ro, aplicațiile fiind necesare pentru selecția finală a viitorilor cursanți.

Zilele Regalităţii, marcate la Universitatea de Ştiinţe Agricole! Va fi prezentă şi Majestatea Sa Margareta

Mâine, 19 mai, la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului  „Regele Mihai I al Romaniei” din Timișoara va avea loc un eveniment dedicat Zilei Regalității.

Invitați de onoare sunt Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei Române și Alteţa Sa Regală Radu Principele Consort al României.

În cadrul acestor manifestări, care vor debuta la ora 13:45 în Aula Magna a Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului  „Regele Mihai I al Romaniei” din Timișoara, vor avea loc alocuțiuni despre contribuția Casei Regale a României de-a lungul timpului la dezvoltarea agriculturii și a învățământului agricol românesc, Regele Mihai I al României având un rol esențial în înființarea Facultății de Agronomie în Timișoara, punând bazele învățământului superior agricol timișorean.

După momentul oficial din Aula Magna, evenimentele vor continua cu o serie de manifestări sportive: prezentarea echipei de rugby SCM-USAMVB Timișoara, campioană națională și o competiție de cros organizată în campusul universitar. 

Hai să vezi ce se ascunde în spatele muncii de poliţist local!

Direcția Poliția Locală Timișoara organizează vineri, 20 Mai, Ziua Porților Deschise, activitate dedicată Zilei Poliției Locale din România.

Evenimentul este marcat în fiecare an de Sfinții Constantin și Elena şi a devenit deja o tradiție, care a început în anul 2013.

Cu această ocazie, toți cei interesați vor putea vizita sediul instituției de pe str. Avram Imbroane nr. 54, vor putea cunoaște direct atribuțiile polițiștilor locali, locul unde o parte dintre ei își desfășoară activitatea, unde se antrenează, vor putea vedea elementele din dotarea acestora, motoscutere, bicicletele, autovehiculele cu care polițiștii locali patrulează în teren.

Manifestarea s-a bucurat de un real succes în fiecare an, motiv pentru care s-a și decis să se păstreze tradiția și să fie organizată în continuare.