Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Timişoara devine capitala internaţională a sportului!

În perioada 3 – 5 iunie 2022, la Timişoara va avea loc o adevărată pledoarie pentru sport și sănătate!
Este vorba despre SportFest, prima ediție din vestul țării a unei manifestări dedicate sportului și vieții sănătoase.

Evenimentul este pentru toate vârstele și toate categoriile de public – copiii, părinți sau bunici, iubitori ai sportului și sportivi de performanță, specialiști dar și persoane care vor să afle regulile unui stil de viață sănătos!

CITEŞTE ŞI: Caz şocant! Violuri, sclavie şi copii împiedicaţi să meargă la şcoală, sub umbrela unei secte spirituale

SportFest este un eveniment internațional care reunește producători și comercianți de articole sportive din toate domeniile, companii care oferă servicii sau produse conexe domeniului sportiv, săli de fitness, centre și cluburi sportive, suplimente alimentare, health and care, articole tehnico-medicale etc., din țară dar și din străinătate: Ungaria, Italia.

SportFest, locul unde puteți asista sau participa la concursuri și demonstrații de baschet, handbal, rugby, fitness, judo, karate, kick-boxing, box și frisbee.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET

„SportFest vă oferă șansa de a întâlni și de a primi autografe de la sportivi români celebri, campioni cu care ne mândrim! Invitat special: Simona Amânar, triplă campioană olimpică (medaliată cu aur la două ediții ale JO de la Atlanta 1996 și Sydney 2000), de șase ori campioană mondială și dublă campioană europeană la gimnastică”, anunţă CCIAT

Orar: Vineri – Sâmbătă 10 – 20 și Duminică 10 – 18.
Intrarea este gratuită.

Fără apă la robinete, în Moşniţa Nouă! Se extinde reţeaua de alimentare

Luni, 30 mai, între orele 9-15 se va întrerupe furnizarea apei în localitățile Moșnița Nouă, Moșnița Veche și Albina.

Motivul este executarea unei conectări de conducte la intersecția DJ 592/ str. Oslo.

Lucrarea face parte din proiectul ”Extindere rețea de alimentare cu apă în comuna Moșnița Nouă”-PNDL II.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim de recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă.

De asemenea, consumatorii sunt sfătuiţi să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată.

Caz şocant! Violuri, sclavie şi copii împiedicaţi să meargă la şcoală, sub umbrela unei secte spirituale

Sub pretextul că îi ajută să se “emancipeze spiritual”, un bărbat a adunat în jurul lui, sute de femei, bărbaţi şi copii.

Autoproclamat lider spiritual al acestei comunităţi, individul în vârstă de 59 de ani trăia împreună cu membrii sectei, în zona localităţii Brad, din judeţul Hunedoara, în locuinţe improvizate.

Situaţia durează de ani buni, timp în care acolo se petreceau lucruri înfiorătoare: violuri şi acte de hărţuire sexuală, chiar şi faţă de minori.

În plus, toţi membrii grupului munceau zi-lumină în agricultură, sau la întreţinerea “centrului de meditaţie” fără a primi niciun ban, iar copiilor le era interzis să meargă la şcoală.

Cazul era de multă vreme în atenţia poliţiştilor, însă aceştia nu au reuşit să adune niciodată probe.

Acum, una dintre persoanele exploatate, şi-a făcut curajul să recunoască ororile la care erau supuşi membrii acestei comunităţi.

“În urma activităților investigative efectuate în cauză, poliţiştii au stabilit că autoproclamatul lider spiritual al comunităţii, un bărbat în vârstă de 59 de ani, a pus bazele unei comunități în care locuiesc diferite persoane, sub pretextul că slujesc „emancipării spirituale” (în relaţie cu persoanele de sex feminin, bărbatul este bănuit că ar fi comis, în mod repetat, fapte de hărțuire sexuală și de viol). Totodată, acesta ar fi împiedicat accesul la învățământul general obligatoriu a minorilor care trăiesc în cadrul comunității, aceștia nefiind înscriși la nici una dintre unitățile de învățământ ale statului român”, transmite IPJ Hunedoara.

Oamenii legii au descins la locuinţele improvizate şi au ridicat mai multe probe relevante.

Ei au fost însoţiţi şi de angajaţi ai Direcţiei pentru Protecţia Copiluluii, care au identificat 23 de minori, însă numărul ar putea fi mult mai mare.

La vederea poliţiştilor, unii dintre membrii comunităţii au fugit şi s-au ascuns în pădurea din apropiere.

În locuinţele improvizate au fost găsite şi mai multe femei însărcinate, care au fost evaluate de echipajele medicale ce i-au însoţit pe poliţişti.

Liderul grupării a fost arestat preventive pe o perioadă de 30 de zile, fiind acuzat de șantaj, viol, împiedicarea accesului la învățământul general obligatoriu şi exercitarea fără drept a unei profesii sau activități.

sursa foto: scena9.ro

Descoperire macabră, în vestul ţării! A fost găsit cadavrul unei femei, împachetat în saci de gunoi

O anchEtă este în plină desfăşurare, după ce un trecător a observat pe marginea drumului, printre buruieni, un cadavru, împachetat în saci menajeri.

Descoperirea fost făcută în localitatea Corniţel, din judeţul Bihor şi, din primele informaţii ar fi vorba despre o tânără de 30 de ani, care a dispărut în urmă cu o săptămână.

“Cu sprijinul polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, în apropierea localității Aleșd, județul Bihor, au identificat cadavrul unei persoane de sex feminin. În cauză, polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea identității cadavrului și pentru verificarea tuturor circumstanțelor în care a avut loc decesul persoanei, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Cluj”, se arată într-un comunicat transmis de Poliţia Cluj.

Conform unor surse din rândul anchetatorilor, citate de ebihoreanul.ro, victima ar fi Beata Molnar, din Târgu Mureş, care în ultima vreme locuia în Cluj.

La sfârşitul săptămâni trecute, a plecat de acasă, împreună cu prietenul ei, un bărbat de 43 de ani, cunscut cu antecedente violente.

De atunci, nu se mai ştie absolut nimic despre niciunul dintre ei.

Bone Ferenc a fost cadru didactic la Universitatea Sapientia din Cluj-Napoca, iar locuinţa lui a fost percheziţionată luni de poliţişti.

Bărbatul a fost concediat după ce, pe 30 iunie 2020, şi-a agresat fosta prietenă în plină stradă.

De altfel, potrivit portalului instanțelor de judecată, pentru acest fapt, Boné a și fost condamnat la 1 an şi 3 luni de închisoare cu suspendare, dar și la tratament pentru eliminarea cauzelor ce provoacă violenţa.

Camerele de supraveghere au înregistrat, atunci, atacul extrem de violent al bărbatului, care şi-a lovit victima cu pumnii şi picioarele, iar apoi a dat-o de câteva ori şi cu capul de pavaj.

În urma bătăii, Boné a fost concediat, s-a ales cu dosar penal pentru loviri, a fost reţinut, iar pe numele lui s-a emis şi un ordin de restricţie.

Procedură nouă la Spitalul Victor Babeș Timișoara, pentru rezecţia tumorilor

Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș Timișoara se numără printre puținele unități sanitare din țară în care se chirurgia toracoscopică video-asistată.

Este o procedură folosită de medicii Clinicii de Chirurgie Toracică pentru eliminarea tumorilor pulmonare, dar și pentru diagnosticarea altor tipuri de cancer toracic.

Până acum, asemenea intervenții presupuneau o operație clasica, toracotomia convențională, cu numeroase riscuri post operatorii.

„Majoritatea intervențiilor se făceau pe cale deschisă, care presupune o incizie de toracotomie. Ce înseamnă această toracotomie? Plasarea pacientului pe lateral și o incizie mai jos de axila, destul de mare. Ce presupune asta? Lezarea spațiului și a nervului intercostal. Durerea era semnificativ crescută față de o intervenție toracoscopică, iar riscul intra și post operatoriu mult mai mare”, spune dr. Turdor Mateescu, medic chirurg la Spitalul Victor Babeș Timișoara.

Dotarea unității sanitare cu aparatură de ultimă generație a permis implementarea procedurii de chirurgie toracoscopică video-asistată.

Aceasta presupune folosirea unei camere video speciale, numită toracoscop, care transmite imagini din interiorul cutiei toracice.

Calitatea și claritatea imaginii sunt foarte bune și asigură chiar o vizionare 360 de grade a cavității pleurale.
Chirurgul realizează câteva incizii mici, la nivelul toracelui, prin care sunt introduse camera video și instrumentele de taiere.

Sunt câteva incizii la nivelul cadranului toracic, prin care noi lucrăm. Operăm prin intermediul unor instrumente care se introduc în torace și vizualizăm totul pe monitoare. Referitor la incizie, aceasta este minimă. Cumulate, practic sunt 4 -5 mici înțepături. De aceea, recuperarea este rapidă și pacientul are o durere foarte mică post operatorie”, explică Tudor Mateescu.

Mai mult, intervenția presupune o perioadă scurtă de spitalizare, o calitate foarte bună a actului operator, limitele de rezecție (tăiere) sunt mult mai bine conturate, iar intervenția chirurgicală în sine este de mai scurtă durată.

Procedura depinde însă și de localizarea tumorii, tipul histopatologic și comorbiditățile bolnavului.

Primii 5 pacienți au fost deja operați prin această procedură la Timişoara, iar intervențiile chirurgicale au decurs fără probleme.

Fritz anunţă amenzi uriaşe pentru firme cu „pedigree liberal”

Sunt aproape 2 ani de când Fântâna cu Peşti, din centrul Timişoarei, este în şantier, iar lucrările par departe de a fi finalizate.

Situaţia în revolt pe primarul oraşului, care anunţă penalităţi de 3.500 de lei pentru fiecare zi de întârziere.

“La Fântâna cu Pești, unde lucrează o firmă cu pedigree liberal, așa cum presa a relatat în mai multe rânduri, situația e gravă. Contractul a fost semnat în iulie 2019, iar apoi a fost întrerupt de fosta administrație în anul electoral. Am dat start la lucrări în 2021, însă firma nu dă niciun semn că se apropie de final, deși termenul contractual a expirat. Șantierul stă părăsit ca o rană deschisă în inima orașului.

Indiferent dacă vorbim de incompetență, rea-voință sau sabotaj, vom aplica penalități de 3500 de lei în fiecare zi, până când constructorul se va achita de obligațiile contractuale. Și ne rezervăm inclusiv dreptul de a acționa această firmă în penal pentru că își bate joc de un monument al Timișoarei și de timișoreni”, a scris Dominic Fritz, pe pagina lui de facebook.

Edilul anunţă sancţiuni şi pentru firma care a făcut lucrările de pe strada Grigore Alexandrescu.

Pentru că nu a respectat termenele prevăzute în contract, va fi somată să achite penalităţi de 1,5 milioane de lei.

“Administrația pe care o conduc nu tolerează ca șantierele să se întindă la nesfârșit. Înțelegem că situația economică actuală pune multe firme în dificultate și suntem deschiși să arătăm flexibilitate. Dar când motivele obiective se termină și încep scuzele fără acoperire, vom aplica penalitățile asumate prin contract de aceste firme. Vreau să fie clar pentru toată lumea: nu voi mai accepta ca o firmă să vină la licitație, să oferteze un preț mic ca să câștige, cu asumarea să finalizeze lucrarea până la o anumită data și după aia să spună că totul a fost doar o păcăleală. Asta este concurență neloială și tocmai ăsta este motivul pentru care nu vom mai accepta astfel de întârzieri”, a mai scris Fritz.

Timişoara este, timp de patru zile, capitala mondială a ecografiei!

Congresul Federației Mondiale pentru Ecografie în Medicină și Biologie aduce la Timişoara, cei mai importanţi specialişti de pe 6 continente.

Evenimentul se desfăşoară în perioada 25-28 mai şi cuprinde o serie de sesiuni de comunicări științifice, cursuri și lucrări de specialitate  în domeniu.

De asemenea, vor fi prezentate noi ghiduri pentru aplicații în ecografie și modalități de adoptare a eforturilor depuse în cercetare de către echipe din întreaga lume.

Lucrările congresului sunt considerate evenimenul mondial al anului în ecografie astfel că cele peste 40 de state participante sunt reprezentate la vârf  de medici și profesori implicați în practica clinică și în cercetare în Grecia, Israel, Franța, Japonia, Oman, Paraguay, Austria, Canada, Venezuela, Taiwan, Ukraina, Korea de Sud, Tunisia, Germania, Italia, Olanda, Fiji, Danemarca sau Elveția.

Ecografia sau sonografia este o tehnică de explorare imagistică neinvazivă  ce oferă informații și diagnostic în timp real. 

Un dispozitiv pus în contact cu pielea produce unde sonore de înaltă frecvență și primește răspuns, sub forma unui ecou, de la organele interne.

Metoda este folosită din anii 50 și de-a lungul timpului a devenit un instrument indispensabil în medicină și biologie.

Se poate face ecografie mamară, endovaginală, abdominală, vasculară, cardiac sau musculoscheletică.

Între președinții Congresului se află  și doi români, respectiv prof. univ. dr Ioan Sporea și prof. univ. dr Alina Popescu, alături de reprezentanți din Germania și Brazilia.

Lucrările, susținute în limba engleză,  încep  zilnic la ora 9  în  Centrul  de congrese al hotelului Timișoara și vor fi susținute și audiate de 1000 de participanți.

Clinica de Gastroenterologie și Hepatologie  este membră a Societății române de ecografie în medicină și Centru de Excelență a Federației Mondiale de Ultrasonografie.

Clinica funcționează în SCJUT cu 12 saloane și 45 de paturi pentru pacienți, personalul medical  este implicat în domenii de cercetare și în educație universitară și postuniversitară.

Ediția precedentă a congresului  a avut loc în Australia.

“În Timișoara, în această săptămână va fi un regal medical, reprezentat de Congresul Mondial de Ultrasonografie WFUMB 2022. Ne dorim să aducem împreună toată lumea medicală care utilizează această tehnică, lume greu încercată în ultimii doi ani și tuturor celor care au răspuns invitației noastre, le urăm  un cald bun venit la Timișoara!” declară Alina Popescu, șeful Clinicii de Gastroenterologie și Hepatologie a SCJUT.

Părinţi disperaţi! Ajută-i să îşi găsească fata!

Familia unei fete de 14 ani trece prin clipe de coşmar, după ce copila a disărut fără urmă.

Este vroba despre Iolanda Monika Gizella Horvath, din municipiul Oradea, care a plecat aseară de acasă, iar de atunci nimeni nu mai ştie nimic despre ea.

Disperaţi, părinţii au căutat-o peste tot, dar în zadar.

Acum, au anunţat Poliţa, care cere şi ajutorul populaţiei, pentru găsirea fetei.

Iolanda Monika are următoarele semnalmente: aproximativ 1,70 m înălțime, aproximativ 70 de kg., constituție normală, ten creol, faţă ovală, ochi căprui, păr negru, lung.

În momentul în acre a fost văzută ultima dată, purta maiou albastru cu dungi albe, bluză neagră, colanți negri cu linii albe pe lateral şi pantofi sport albi.

Persoanele care pot oferi informaţii care să conducă la depistarea minorei sunt rugate să sune la numărul unic de urgenţă – 112 ori să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie.

Hoţii nu ocolesc nici şantierele! Doi indivizi, prinşi în flagrant, când furau scule

Printr-un apel la 112, poliţiştii Secţiei 3 Timişoara, au fost alertaţi cu privire la faptul că hoţii dau atacul la un container de pe strada Rozalia.

Ajunşi imediat la faţa locului, oamenii legii  au surprins în flagrant doi bărbați de 23 și 45 de ani, în timp ce sustrăgeau bunuri electrice ce aparțineau unei societăți care realizează lucrări la schimbarea conductelor subterane din oraș.

Unul dintre aceștia a lăsat din mână un ciocan rotopercutor și a încercat să fugă, fiind imobilizat de un polițist.

Verificările au scos la iveală faptul că cei doi bărbați s-au deplasat în zonă cu un autoturism,în portbagajul căruia se aflau mai multe scule electrice.

Prejudiciul a fost recuperat în totalitate.

Pe numele celor doi, au fost întocmite dosare penale pentru furt calificat, amândoi fiind reţinuţi pentru 24 de ore.

Incendiu uriaș, la o hală cu echipamente pentru construcții, de pe Calea Lugojului

Zeci de pompieri au acționat în această după-amiază, la un incendiu violent, care a cuprins o hală de la intrarea în Timișoara.

Este vorba despre o hală cu echipamente folosite în domeniul construcțiilor, care a luat foc pe o suprafață de 400 de metri pătrați.

Deocamdată nu se știe de la ce au pornit flăcările, dar pompierii au reușit să localizeze incendiul în cel mai scurt timp.

La fața locului s-au deplasat de urgență nouă autospeciale de stingere, cu 40 de pompieri. De asemenea, două platforme de salvare și lucru la înălțime și un echipaj SMURD”, spune Elena Rădulescu, purtătorul de cuvânt al ISU Banat.

Din fericre, nu există victime, însă pagubele materiale sunt uriașe.