Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Hai să vezi ce e în spatele unui film de succes! Îţi arată totul, Alina Grigore – actriţă, scenaristă şi regizoare

Pasionaţii de film sunt invitaţi să se înscrie la un curs de actorie pe care îl va susţine actriţa, scenarista şi regizoarea Alina Grigore în cadrul celei de-a noua ediţii a Festivalului Ceau, Cinema! de la Timişoara.
Atelierul Ceau, Cineva! este organizat în acest an în parteneriat cu şcoala de actorie InLight.

În perioada 15-17 iulie, participanţii la acest curs intensiv vor învăţa de la Alina Grigore şi echipa ei, instrumentele pe care le foloseşte tehnica de actorie de film InLight, de la explorarea propriei personalităţi şi a personalităţii celuilalt, la lucrul în echipă, studierea limbajului cinematografic, învăţarea termenilor uzuali pe platoul de filmare şi crearea unui C.V. şi a unui headshot pentru cariera de actor de film.

CITEŞTE ŞI: Ucigaşul tăcut! Fumatul îţi distruge sănătatea şi afectează mediul înconjurător

De asemenea, cursanţii vor avea acces la proiecţii din cadrul Ceau, Cinema!

Participarea la atelier este gratuită, iar locurile sunt limitate.

Cei care doresc să se înscrie sunt rugați să completeze formularul disponibil pe site-ul ceaucinema.ro: Atelierul Ceau, Cineva!

Atelierul Ceau, Cineva! este adresat în acest an persoanelor de peste 16 ani interesate să afle mai multe despre actorie.

Termenul limită pentru înscrieri este 1 iulie.

Alina Grigore este actriţă, scenaristă şi regizoare.
A jucat în filme precum “Aurora” (2011), în regia lui Cristi Puiu, şi “Din dragoste cu cele mai bune intenţii” (2011) şi “Ilegitim” (2016), ambele în regia lui Adrian Sitaru.

CITEŞTE ŞI: Concluziile specialiștilor ABA Banat în cazul peștilor găsiți morți pe râul Bega!

Debutul său în regie, “Crai nou” (2021), a obţinut anul trecut premiul cel mare, Scoica de Aur, la San Sebastian, cel mai important festival de film din Spania.

În 2011, a creat şcoala de actorie InLight, pe care o conduce împreună cu actorul Robi Urs.

Ucigaşul tăcut! Fumatul îţi distruge sănătatea şi afectează mediul înconjurător

Te-ai întrebat vreodată cum afectează fumatul, mediul înconjurător? Să ştii că acest obicei nociv pentru sănătatea ta, are efecte negative şi asupra ecosistemului.

În ultimii 50 de ani, 1,5 miliarde de hectare de păduri au fost tăiate, iar 200.000 de hectare de teren sunt defrișate an de an pentru cultivarea tutunului.

Iar industria tutunului produce 82 de milioane de tone de emisii de CO2 anual.

CITEŞTE ŞI: Concluziile specialiștilor ABA Banat în cazul peștilor găsiți morți pe râul Bega!

Cât despre efectele negative asupra populaţiei, trebuie spus că anual se înregistrează peste 6 milioane de decese, la nivel mondial, cauzate de consumul de țigări sau tutun.

Organizația Mondială a Sănătății estimează că, la nivel global, numărul fumătorilor va depăși cifra de 1,3 miliarde în 2025, iar trendul, spun specialiștii, este unul de creștere.

Data de 31 mai a fost declarată, în 1987, Ziua Mondială fară Tutun.

Tema din acest an este dedicată mediului înconjurător și efectelor pe care le au țigările și tutunul asupra acestuia.

Acțiunea lor este deopotrivă asupra surselor de apă, asupra aerului și asupra solului.

De exemplu, tutunul este cultivat pe milioane de hectare în detrimentul culturilor agricole care ar putea hrăni câteva milioane de oameni.

Pentru fabricarea a 300 de țigări este necesară tăierea unui copac, ceea ce a dus în ultima jumătate de secol la defrișări masive.

Mai mult, filtrele de țigări care ajung în apă duc la afectarea ecosistemelor, infestându-le cu substanțe toxice.

Fumul de tutun conține mai multe tipuri de gaze care produc efecte de seră.

Costul total al fumatului este de peste 1.400 miliarde de dolari, reprezentând echivalentul a 1,8% din produsul intern brut (PIB) anual al lumii.

“Nu doar ecosistemul este afectat de tutun, ci și cei care se ocupă de cultivarea și prelucrarea acestuia. În literatură a fost descrisă ,,boală tutunului verde’’, o formă de intoxicație cu nicotină care apare la aproximativ 1 din 4 cultivatori. Aceștia pot prezenta concentrații crescute de aluminiu și arsenic în sânge, din cauza expunerii la pesticide, cu consecințe majore asupra sănătății (malformații congenitale, tumori benigne și maligne, modificări genetice, tulburări hematologice, tulburări neurologice și tulburări endocrine)”, spune dr. Monica Marc, medic penumolog La Spitalul Dr. Victor Babeș Timișoara.

CITEŞTE ŞI: Rezidenţii din Timişoara şi proprietarii de maşini electrice îşi pot face online abonamente de parcare

În cadrul acestei unităţi sanitare, funcționează un cabinet de consiliere pentru renunțarea la fumat.
Cei care doresc să nu mai fumeze pot primi sfaturi de la consilieri specializați, dar și recomandări de tratament.

De altfel, pe parcursul a 8 episoade, postate pe pagina de Facebook a spitalului, medicul Monica Marc explică ce efecte poate avea fumatul, ce înseamnă dependența de tutun, ce substanțe conține tutunul și cât sunt de toxice țigările, dar și ce trebuie să facă cei care vor să renunțe la fumat.

Rezidenţii din Timişoara şi proprietarii de maşini electrice îşi pot face online abonamente de parcare

Abonamentele Timpark pentru rezidenți și pentru vehicule electrice pot fi obţinute online, începând de mâine.

După verificarea documentelor, în funcție de volumul de cereri depuse, abonamentele vor fi transmise posesorilor, prin e-mail.

CITEŞTE ŞI: Hoț de buzunare cu tupeu! A încercat să fure portofelul unei femei chiar în apropierea polițiștilor locali

Acestea vor putea fi achiziționate prin intermediul site-ului https://www.timpark.ro/, unde sunt deja disponibile abonamentele de uz general pentru Zonele I, II și III și cel mixt.

Tranzacția va putea fi realizată prin intermediul unui card bancar și va fi condiționată de transmiterea documentelor necesare pentru eliberarea abonamentului de rezident.

Angajații Timpark vor verifica documentele și vor elibera abonamentul.

“Până la automatizarea completă a procesului, va fi posibil să existe un decalaj de câteva zile între depunerea cererii și eliberarea abonamentului, impus de numărul de cereri care se înregistrează pe site. Vă mulțumim pentru înțelegere și vă rugăm să-l luați în calcul”, transmite Primăria Timişoara.

Pentru eliberarea abonamentului de rezident este nevoie de: actul de identitate (inclusiv mențiunea privind stabilirea reședinței pentru persoanele care nu au domiciliu în Timișoara) și certificatul de înmatriculare al vehiculului cu inspecția tehnică periodică valabilă.

CITEŞTE ŞI: Casieriile și centrul clienți Aquatim, închise în 1 iunie

Suplimentar, sunt necesare:

• certificatul de căsătorie pentru persoanele care solicită un abonament rezidențial pentru un vehicul deținut de soțul/soția acestora

• certificatul de naștere pentru persoanele care solicită un abonament rezidențial pentru un vehicul deținut de o rudă de gradul I sau

• o dovadă din partea proprietarului entității juridice pentru persoanele fizice care solicită un abonament rezidențial pentru un autovehicul înmatriculat pe persoana juridică respectivă.

Abonamentul rezidențial se poate elibera pentru un singur autovehicul/persoană și nu este transmisibil.

Casieriile și centrul clienți Aquatim, închise în 1 iunie

Miercuri, 1 iunie, zi de sărbătoare legală, toate casieriile Aquatim și centrul relații clienți din Timișoara, str. Enric Baader nr. 11, vor fi închise.

Însă, factura de apă poate fi achitată on-line, cu card bancar, pe site-ul www.aquatim.ro, prin rețelele bancare, oficiile poștale și diverși parteneri comerciali (pentru detalii consultați secțiunea Informații utile de pe site-ul Aquatim).

Serviciul dispecerat este disponibil non-stop, la numărul de telefon 0356914, pentru preluarea sesizărilor legate de serviciile de apă și de canalizare, iar permanența echipelor de intervenție este asigurată, în funcție de necesitate.

Ajutor, mă înec! Strigătul disperat, care a pus pe jar pompierii

Două echipaje de pompieri s-au deplasat de urgenţă, pentru salvarea unui bărbat, care era în pericolul de a fi înghiţit de ape.

S-a întâmplat în Crişul Repede, pe raza oraşului Oradea, iar cel care a dat alarma a fost un martor.

Acesta a sunat la 112 şi a cerut ajutor, când a văzut că victima nu reuşea să se menţină la suprafaţă, decât preţ de câteva secunde.

„Pentru salvarea victimei, la locul indicat au fost mobilizate de urgență, două echipaje de pompieri militari din cadrul Detașamentului 2 Oradea și echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea. Sosiți în aproximativ trei minute la fața locului, pompierii au intervenit rapid cu barca din dotare, reușind în scurt timp să salveze victima și să o aducă la mal, unde a fost preluată și asistată medical de echipajul SMURD”, transmite ISU Bihor.

Din fericire, bărbatul de 34 de ani a fost salvat, însă după ce a primit primul ajutor medical, a fost transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean Oradea.

Prezenta hipotermie, dar medicii urmează să îi facă mai multe investigaţii, pentru a se asigura că viaţa nu îi este pusă în pericol.

Doliu în lumea artistică! A murit unul dintre cei mai apreciaţi istorici de teatru

Istoric de teatru şi consultant artistic, Marina Voicu s-a stins din viaţă, la vârsta de 74 de ani.

Mariana Voicu s-a născut în 1948, în comuna Ciacova şi a absolvit Liceul de Muzică și Arte plastice, la secția Arte plastice.

A făcut o schimbare de direcție, iar după absolvirea Facultății de Filologie a Universității din Timișoara, Mariana Voicu a fost repartizată „pentru efectuarea stagiului de trei ani” la Teatrul Național, pe care nu l-a părăsit timp de patru decenii.

“A fost un om de un optimism inepuizabil, o permanentă furtună de emoții bine temperate de inteligența ascuțită, voința puternică și spiritul amplu. A trăit cu toată ființa ei, la propriu, istoria ultimilor 50 de ani ai Teatrului Național din Timișoara. Spiritul său luptător, dublat de simțul umorului, de o loialitate profundă și de o dragoste autentică față de teatru au făcut ca Mariana Voicu să își dedice Teatrului Național din Timișoara întregul parcurs profesional, devenind parte integrantă a sa, dar și imortalizându-i existența printr-un document valoros pentru istoria culturii române, Istoria Teatrului Național „Mihai Eminescu” Timișoara – 1945-2005”, transmite Teatrul Naţional Timişoara.

Din postura de secretar literar și, mai apoi, de consultant artistic al Teatrului Național, Mariana Voicu a colaborat, practic, cu toți regizorii care au marcat parcursul acestei instituții începând cu anul 1971.

De asemenea, a publicat Caietele Teatrului Național și volumul Aplauze, lucrări dedicate artiștilor instituției timișorene, dar și cronici de teatru, interviuri etc.

Mariana Voicu a fost membru al Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru – secția română, iar în anul 2017, senatul UNITER i-a decernat Premiul pentru întreaga activitate.

“A ieșit la pensie în 2010, dar a rămas mereu alături de Naționalul timișorean, chiar și atunci când un destin teribil a împiedicat-o să mai pășească, și nu doar în teatru. Chiar și astăzi, la peste un deceniu de când a ieșit la pensie, biroul în care a lucrat și care adăpostește arhiva de spectacole se numește tot „la Mariana”. Plănuia să continue Istoria Teatrului Național și cu toții am fost convinși că o va duce la bun sfârșit, că nu se va lăsa înfrântă nici de această dată. Colegii ei de la Teatrul Național vor păstra mereu amintirea extraordinarei, uriașei energii a Marianei Voicu, amintirea enormei sale bucurii de a fi și de a trăi teatrul. Teatrul Național din Timișoara este alături de familia îndoliată. Nu o vom uita!”, mai transmite TNT.

Începe Săptămâna Verde Europeană la UVT

Săptămâna Verde Europeană la UVT este în 2022 la cea de-a cincea ediție.

Şi anul acesta evenimentul a fost selectat de Comisia Europeană ca eveniment partener al Săptămânii Verzi Europene, un program de evenimente europene care are loc la nivel internațional în perioada 30 mai – 5 iunie 2022.

Selectarea Universității de Vest din Timișoara de către Comisia Europeană, ca partener pentru seria de evenimente EU Green Week 2022, presupune că se vor prelua toate însemnele programului EU Green Week 2022 în cadrul elementelor de imagine și promovare ale Săptămânii Verzi Europene la UVT, aceasta beneficiind totodată de promovare pe pagina oficială a Săptămânii Verzi Europene”, transmite UVT.

Programul de anul acesta a fost integral propus de membri ai comunității UVT (studenți, personal academic sau administrativ), evenimentele fiind apoi supuse votului participativ.

Poţi consulta agenda Săptămânii Verzi Europene la UVT și fii parte a evenimentului, prin completarea acestui formular.

Campania de primăvară pentru colectarea deșeurilor voluminoase în Zona 1 RURAL Timiș se apropie de final!

Dacă locuieşti în Zona 1 rural a judeţului Timiş şi ai deşeuri voluminoase de care vrei să scapi, ar trebui să te grăbeşti.

Campania de primăvară, organizată de RETIM și ADID Timiș în această zonă, mai durează astăzi şi mâine.

Sunt cuprinse localitățile Bucovăț, Parța, Variaș, Sânandrei, Săcălaz, Șandra, Iecea Mare, Mașloc, Pișchia, Fibiș, Cărpiniș, Cenei, Checea, Foeni, Otelec, Uivar, Dudeștii Noi, Becicherecu Mic, Satchinez, Biled, Giulvăz, Peciu Nou.

CINE poate preda deşeuri voluminoase

Cetățenii din localităţile menţionate mai sus pot depune prin aport voluntar și gratuit deșeurile voluminoase în containerele special puse la dispoziție în punctele de colectare și între orele menționate în tabelul de mai jos.

CE se poate preda în cadrul acestei campanii

DEŞEURILE VOLUMINOASE sunt:

  • mobilier, comode, mese de cafea, de toaletă, decorative
  • mese de scris pentru copii, rafturi, etajere, etajere metalice
  • covoare, carpete, preșuri
  • canapele, paturi, dulapuri, birouri, scaune, banchete,saltele
  • oale
  • ceasuri
  • perdele, draperii
  • dulapuri de baie, suporturi prosoape
  • lustre, tablouri
  • obiecte sanitare, căzi, vase de toaletă, robineți, cabine de duș, suporturi, baterii sanitare, chiuvete, bideuri, capace vase de toaletă, lavoare, rezervoare de apă pentru vase de toaletă
  • obiecte mari de folosință îndelungată precum : calorifere fontă, calorifere aluminiu, uși, tocuri de uși şi tocuri de geamuri, etc

CE NU se poate preda în cadrul acestei campanii

  • NU se preiau alte categorii de deșeuri : reziduale, reciclabile, de construcții, vegetale,periculoase
  • NU se colectează deșeurile de echipamente electrice, electronice și electrocasnice (televizoare, mașini de spălat, frigidere, radio-uri, echipamente de iluminat, computere, etc.)

Detalii despre efectuarea acestor campanii pe www.retim.ro si www.adidtimis.ro/stiri.

De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07.00 – 19.00.

Cum va fi săptămâna viitoare, apa la robinet? Aquatim anunţă lucrările de spălare a reţelelor

În zilele următoare se va efectua spălarea rețelei de distribuție a apei, în mai multe localități din judeţul Timiş.

Ca urmare, luni, 30 mai, presiunea apei va fi scăzută în Șipet între orele 8-17, iar marți, 31 mai, în același interval orar se va întrerupe furnizarea apei în Boldur.

De asemenea, în perioada 30 mai – 3 iunie, zilnic între orele 9-15, se va opri apa în Remetea Mare.  

Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Aquatim în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă.

Consumatorii sunt de asemenea sfătuiţi să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată.

VIDEO EMOŢIONANT! Ucrainencele din Timişoara au dansat cu amintirile celor dragi

De trei luni, Ucraina rezistă eroic în faţa armatei ruse, care atacă fără încetare obiective militare şi civile deopotrivă.

Conform ONU, de la începutul războiului, aproape 9 milioane de femei şi copii au fugit din calea invadatorilor.

Taţii, bunicii, fraţii sau nepoţii au rămas în urmă, să lupte pentru libertate şi să ţină piept soldaţilor trimişi de Putin să le nimicească ţara.

De dorul lor, femeile refugiate la Timişoara au organizat un flashmob, în Piaţa Libertăţii.

Au purtat tricouri inscripţionate cu numele celor dragi, pe care abia aşteaptă să îi revadă şi au dansat singure, închipuindu-şi că sunt alături de ei.

Nu ai contract pentru ridicarea gunoiului? Eşti amendat!

Poliţiştii locali din Timişoara împreună cu jandarmii au descins în zona Gării de Sud, într-o acţiune care a avut drept scop prevenirea abandonului de deșeuri, ocuparea abuzivă a domeniului public, neîntreținerea curățeniei în fața imobilelor și identificarea persoanelor care nu dețin contracte de salubrizare.

CITEŞTE ŞI: Restricţii rutiere, în Timişoara! Sunt afectate şi mijloacele de transport în comun

Controalele au fost efectuate pe străzile Ceferiștilor, Emil Zola, Titus Maior Mureșan, Bârsei, Eternității, Secerei.

Au fost verificate nu mai puțin de 93 de imobile, fiind aplicate și 9 sancțiuni contravenționale, în valoare de 9000 lei, cele mai multe dintre acestea pentru lipsa contractelor de salubrizare, dar și pentru neîntreținerea curățeniei în fața imobilelor de locuit, creșterea animalelor de fermă în zonă în care nu este permis acest lucru, parcări pe spațiul verde.

La acțiune au participat și consilieri din cadrul Serviciului Managementul Deșeurilor și Salubritate din Primăria Timișoara și lucrători ai societății de salubrizare Retim, care au sprijinit prin salubrizarea zonelor care necesitau acest lucru.

CITEŞTE ŞI: Timişoara devine capitala internaţională a sportului!

Restricţii rutiere, în Timişoara! Sunt afectate şi mijloacele de transport în comun

Ca urmare a evenimentului “Timotion Timişoara se mişcă!”, circulaţia mijloacelor de transport va fi restricţionată în data de 29.05.2022, între orele 08:45 -12:00, în zona desfăşurării evenimentului. Liniile de transport care tranzitează zona vor fi deviate după cum urmează:

– troleibuzele liniei 16 vor circula, dus-întors, pe traseul liniei 15, între Poşta Mare şi Complexul Studenţesc (bulevardul Vasile Pârvan fiind închis);

CITEŞTE ŞI: Timişoara devine capitala internaţională a sportului!

– autobuzele liniei E8, între Ciclop şi Piaţa N. Bălcescu, vor circula, dus- întors, pe traseul: strada Iepurelui – strada Ştefan cel Mare – bulevardul Eroilor de la Tisa – bulevardul Victor Babeş – bulevardul Mihai Viteazu – Piaţa Bălcescu,

– autobuzele liniilor Expres 7, M36, M37 şi M51 vor circula pe traseul dus: strada Traian Grozăvescu – bulevardul Mihai Eminescu – strada Michelangelo – strada Cluj  – bulevardul Victor Babeş – bulevardul Mihai Viteazu – splaiul Tudor Vladimirescu  şi, în continuare, pe traseul existent. Traseul de întoarcere: traseul existent până pe splaiul Tudor Vladimirescu, apoi pe bulevardul Mihai Viteazu – bulevardul Victor Babeş –  bulevardul Eroilor de la Tisa – Aleea F.C. Ripensia – strada Michelangelo – bulevardul I.C.Bratianu – strada Traian Grozăvescu,

– autobuzele liniei Expres 3, între Complexul Studenţesc şi Catedrala Mitopolitană, vor circula pe următorul traseu, la dus: Aleea F.C..Ripensia –  bulevardul Eroilor de la Tisa – bulevardul Victor Babeş – bulevardul Mihai Viteazu – splaiul Tudor Vladimirescu şi, în continuare, pe traseul existent. Traseul de întoarcere: traseul existent până pe bulevardul Mihai Viteazu, apoi pe bulevardul Victor Babeş – strada Cluj şi, în continuare, pe traseul existent,

– autobuzul liniei 21, între Ciclop şi Poşta Mare,  va circula pe următorul traseu, la dus: strada Iepurelui – strada Ştefan cel Mare –  bulevardul Eroilor de la Tisa – Aleea F.C. Ripensia – strada Michelangelo – bulevardul I.C.Bratianu – strada Traian Grozăvescu. Traseul de  întoarcere va fi: strada Traian Grozăvescu – bulevardul Mihai Eminescu – strada Michelangelo – strada Cluj – bulevardul Eroilor de la Tisa – strada Ştefan cel Mare – strada Iepurelui şi, în continuare, pe traseul existent.

CITEŞTE ŞI: Caz şocant! Violuri, sclavie şi copii împiedicaţi să meargă la şcoală, sub umbrela unei secte spirituale