Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Şi tu poţi da o mână de ajutor! Fii voluntar în cel mai frumos şi colorat proiect din Banat!

Voluntarii care doresc să participe la evenimentul „Color the Village”, de la Fărășești, județul Timiș se pot înscrie începând de astăzi, completând formularul online disponibil pe site-ul proiectului, www.colorthevillage.ro.

Evenimentul se află la a patra ediție și va avea loc în localitatea Fărășești, în județul Timiș, în perioada 9-11 iunie 2022.

În cele trei zile, voluntarii vor lucra împreună pentru a renova 30 de fațade de case, vor trata lemnul, vor zugrăvi și vor vopsi, pentru a le păstra frumusețea de odinioară.

CITEŞTE ŞI: Plăţi online şi documente electronice! CJT a câştigat 3 milioane de lei pentru digitalizare

Voluntarii pot participa la una sau mai multe zile de eveniment, iar experiența în construcții nu este obligatorie deoarece pentru fiecare casă vor fi organizate echipe de mai mulți voluntari, sub coordonarea unui voluntar cu experiență.

Perioada de înscriere este 27 aprilie 2022 – 31 mai 2022.

„Suntem la a patra ediție de Color the Village și scopul nostru este să demonstrăm că putem face ceva în mod activ, pentru a opri distrugerea arhitecturii tradiționale din Banat și pentru a o pune în valoare. Este o provocare și în acest an, ca fiecare ediție precedentă, însă noi suntem încrezători că unindu-ne forțele vom putea face diferența, implicând atât voluntari, cât și localnici și administrația publică”, a declarat Radu Trifan, președintele Asociației Acasă în Banat care le transmite celor interesaţi că experienţa nu e necesară.

Fiecare echipă are câte un coordonator şi, abilităţile fiecărui voluntar vor ajuta cu siguranţă, la întregul proiect, indiferent dacă acesta va fi implicat o zi, două sau trei.

În acest an, Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Timiș sprijină Asociația Acasă în Banat în organizarea evenimentului prin diferite activități comune care vor îmbogăți experiența voluntarilor la Color the Village.

Astfel, pe termen mediu și lung, Asociaţia va aduce un plus de promovare turistică a zonei, iar tot mai mulți turiști să vină să descopere această zonă unică a județului Timiș.

Localitatea Fărășești, din comuna Pietroasa, județul Timis, este una dintre cele mai pitorești sate din județ.

Satul se remarcă prin numărul mare de case bătrânești care s-au păstrat, multe dintre le construite din lemn, cu o arhitectură specifică zonei etnografice Făget, cu fațade frumos ornate, cruci din lemn, o moară de apă și diverse construcții din piatră, cu un farmec greu de găsit în alte sate din județul Timiș.

CITEŞTE ŞI: Un nou regulament pentru comerțul stradal, la Timișoara! Primăria anunță condiții unitare pentru toți comercianții

Color the Village/Colorează Satul se află la a patra ediție și, an de an, are loc într-un sat din Banat, alternativ din județele Timiș și Caraș-Severin.

Edițiile precedente au avut loc la Ilidia (2021), Racovița (2020) și Eftimie Murgu (2019). Proiectul Asociației Acasă în Banat este unic în țară și își propune să pune în valoare arhitectura tipică din această zonă.

În cele trei zile, sute de voluntari muncesc contra cronometru pentru a reuși să își atingă ținta.

Plăţi online şi documente electronice! CJT a câştigat 3 milioane de lei pentru digitalizare

Consiliul Județean Timiș a câștigat o finanțare pe fonduri europene de aproape 3 milioane de lei pentru o platforma ce va avea rolul de a digitaliza fluxurile de lucru cu beneficiarii și colaboratorii externi.

Proiectul a trecut de etapele de evaluare, pasul următor fiind semnarea contractului de finanțare. Trebuie spus că acesta este complementar proiectului ce prevede digitalizarea proceselor interne ale instituției, aflat deja în lucru și finanțat din surse bugetare proprii.

Soluția informatică de interacțiune digitală cu beneficiarii și partenerii Consiliului Județean are ca scop reducerea timpilor alocați, cât și oferirea unui mediu prietenos de relaționare.

O altă componentă importantă prevede retrodigitizarea arhivelor instituției. Mai exact, vor fi scanate și arhivate electronic aproximativ 900.000 de pagini, 180 metri linari de arhivă.

Funcționalitatea platformei va permite logarea mai multor tipuri de utilizatori, cum ar fi cetățeni, primării, instituții subordonate, deconcentrate, universități.

Fiecare tip de user va avea contul optimizat după nevoile de colaborare cu instituția județeană, ele nefiind aceleași pentru toți.

După logare, fiecare user va avea la dispoziție documentele dedicate.

De asemenea, utilizatorul va putea să programeze întâlniri video sau să primească răspunsuri automate la întrebările uzuale prin intermediul unui chatbot.

lnteroperabilitatea cu sistemul financiar intern al instituției va permite, prin operatori dedicați, plata online a taxelor, impozitelor, cât și alocarea diferitelor sume cuvenite către utilizatori, cu monitorizarea acestora în timp real.

„Modulul colaborativ interinstituțional va permite lucrul la proiecte comune cu alte instituții, evitând astfel transferul informațiilor pe hârtie între acestea. Toate documentele intrate și ieșite prin platforma vor fi indexate cu metadate, pentru a putea fi identificate cât mai facil și a putea fi reutilizate. De asemenea, va fi creată și o componentă prin care se vor depune și monitoriza proiectele pe bugetul participativ. Este un sistem complex, care răspunde multor nevoi identificate prin muncă de echipă”, spune administratorul public al județului, Marian Constantin Vasile.

Proiectul are capacitatea de a fi multiplicat la nivelul altor UAT-uri, asigurând în prima fază posibilitatea acestora de a folosi platforma ca utilizatori, apoi posibilitatea de interconectare cu aceasta.

L-aţi văzut cumva? A dispărut fără urmă, de dinainte de Paşte

Este disperare în familia unui bărbat care a plecat de acasă, în Vinerea Mare, iar de atunci parcă a intrat în pământ.

Adrian Nicolae Beleag a fost văzut ultima dată, pe 22 aprilie, la ora 8:30, în locuinţa lui din satul Belejeni, judeţul Bihor.

Rudele l-au căutat peste tot, însă nu au reuşit să îi dea de urmă, aşa că au cerut ajutorul Poliţiei.

Acum, oamenii legii fac apel şi la populaţie, pentru găsirea bărbatului.

Adrian Beleag are următoarele semnalmente: înălţime 1,80 m, greutate aproximativ 100 de kg., constituție robustă, faţă ovală, ten deschis, ochi căprui, păr negru, tuns scurt, prezintă calviție frontală.

Când a plecat de acasă, purta o bluză de trening roșie, pantaloni de trening negri şi pantofi sport de culoare închisă.

Cei care pot furniza orice informaţii în legătură cu această persoană sunt rugaţi să contacteze cea mai apropiată unitate de Poliţie şi să apeleze gratuit numărul de telefon 112!

Hai la Retroparada Primăverii, la care te aşteaptă peste 100 de maşini de epocă!

Dacă îţi plac maşinile, mai ales cele încărcate de istorie, atunci Reparada Primăverii te va bucura, cu siguranţă.

Sâmbătă, 30 aprilie, în Piaţa Unirii din Timişoara, vei putea admira peste 100 de vehicule istorice.

“După doi ani în care nu s-au putut organiza evenimente expoziționale așa cum eram cu toții obișnuiți, și am fost nevoiți sa ne rezumam la paradele în mers, anul acesta revenim la vechile obiceiuri”, transmit organizatorii.

Hristos a înviat! Mitropolitul Banatului s-a rugat, în noaptea de Înviere, pentru pace în Ucraina

Anul acesta, românii sărbătoresc Paştele, fără nicio restricţie, exact ca înainte de pandemie.

Şi tot ca înainte de pandemie, la Catedrala Mitropolitană din Timişoara, a fost foarte multă lume.

Aproximativ 2.000 de credincioşi au venit să primească Lumina Sfântă, adusă de la Ierusalem.

În cuvântarea sa, mitropolitul Banatului a făcut referire la războiul din Ucraina şi i-a aminit în rugăciunile sale, pe cei care în loc de Lumina Sfânta, primesc bombe şi gloanţe.

„Iubiți frați și surori, mulțumim bunului Dumnezeu, că și anul acesta am putut și ne-a învrednicit să primim Sfânta Lumină, de la Mormântul Sfânt al Domnului, de la Ieruaslim. A ajuns până în zona Banatului, dându-se mângâierea pe care o așteptăm de fiecare dată, la acest mare praznic Dumnezeiesc. Îi mulțumim lui Dumnezeu, pentru pacea și liniștea pe care le avem în țara noastră Îl rugăm acum, pe bunul Dumnezeu, să-și reverse pacea sa cea sfântă, la granița de răsărit a României. Dumnezeu să-i mângâie pe cei care sunt în suferință și poate, în clipele acestea sunt prin catacombe ascunși. Doamne, în țara noastră, bat clopotele. Dincolo de Nistru, bat tunurile. Doamne, oprește încrâncenarea și revarsă pace peste lume”, a spus mitropolitul Banatului, Ioan Selejan.

Veşti bune pentru biciclişti! Iepuraşul le-a adus o parcare ca-n Olanda

Dacă îţi place să mergi pe două roti şi ai drum în zona Consiliului Judeţean, cu siguranţă te va bucura noua investiţie.

Autorităţile au inaugurat, chiar în Ajunul Paştelui, o parcare exclusiv pentru biciclete.

Anunţul a fost făcut de vicepreşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Cristian Moş, pe pagina lui de facebook.

“Inaugurăm prima parcare de biciclete ca-n Olanda, din Timișoara. Sunt încântat că pașii pe care i-am făcut în ultimele luni, pentru a contribui la dezvoltarea unei infrastructuri de calitate pentru transportul alternativ din județ, încep să se vadă. Strategia #VeloTimiș nu este doar despre piste de biciclete, ci despre încurajarea timișenilor să aleagă cât pot de des transportul nepoluant”, a scris Cristian Moş.

Acesta spune că lipsa locurilor de parcare sigure este pe lista motivelor pentru care unii timișeni nu aleg să folosească bicicleta pentru drumurile zilnice.

Iar planul administraţiei judeţene este ca astfel de parcări moderne să fie amplasate în cât mai multe locuri unde este nevoie de ele.

Moş mai spune că aceste parcării sunt relativ uşor de amenajat, mai ales că nu este nevoie de mult spaţiu.
Două locuri pentru maşini echivalează cu 20 de locuri de parcare pentru biciclete.

“Dotată cu cea mai recentă generație de sisteme de parcare pentru biciclete pe două niveluri, aici li se permite utilizatorilor să depoziteze bicicletele una deasupra celeilalte, dublând astfel capacitatea de depozitare. Tot aici bicicliștii pot să-și umfle roțile de la bicicletă folosind sistemul Velopump Air pus la dispoziție.Iar posesorii de biciclete și trotinete electrice își pot încărca gratuit vehiculele”, a mai scris Cristian Moş.

Astfel de parcări de biciclete sunt folosite în orașe ca: Amsterdam, Barcelona, Rotterdam și Salzburg.

Parcarea de biciclete de la Consiliul Județean este deschisă pentru toți bicicliștii, iar în perioada următoare autorităţile vor aduna sugestii pentru îmbunătățirea sistemul astfel încât să răspundă cât mai bine nevoilor comunității.

“Pentru orice tip de feedback vă rog să nu ezitați să-mi un scrieți un mesaj aici, pe facebook, sau pe adresa de mail cristian.mos@cjtimis.ro. Pedalări plăcute tuturor!”, a mai transmis vicepreşedintele CJT:

migranti 2

Traficul de migranţi, o afacere prosperă! Poliţiştii au capturat un individ care transporta cetăţeni din Afganistan și Pakistan

Poliţiştii de Frontieră din vestul ţări continuă acţiunile pentru combaterea migraţiei ilegale şi a traficului de migranţi.

Astfel, cei din zona Moraviţa, judeţul Timiş, au oprit pe DN 57, la intrarea în Jamu Mare, o autoutilitară plină cu pasageri.

Şoferul, un tânăr de 20 de ani, a fost atent verificat, la fel şi vehiculul pe care îl conducea.

Oamenii legii au descoperit în interior, 12 cetăţeni străini, toți bărbați, fără documente de identitate asupra lor.

Poliţiştii de frontieră i-au dus la sediul instituţiei pentru cercetări şi pe ei, şi pe şofer.

În cadrul verificărilor, s-a stabilit că persoanele descoperite în autovehicul sunt cetăţeni din Afganistan și Pakistan, cu vârste cuprinse între 18 şi 44 de ani.

De asemenea, poliţiştii au constat că șoferul a condus mijlocul de transport fără a poseda un permis de conducere.

Acum, el s-a ales cu dosar penal pentru trafic de migranţi și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Migranţii sunt şi ei cercetaţi, pentru trecerea frauduloasă a frontierei de stat, ancheta fiind coordonată de un procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiş.

foto: arhivă

Se închide traficul rutier, în zona Gării de Nord! Vezi aici cum vor circula mijloacele de transport în comun

În perioada 26 - 30.04.2022, se va restricționa/închide circulația rutieră în zona Gării de Nord Timișoara, în intersecția dintre bulevardul Republicii, bulevardul General Ion Dragalina și strada Gării.
În aceste condiții, traseele mijloacelor de transport în comun din zona respectivă vor suferi modificari, după cum urmează:
  • tramvaiele de pe liniile 1, 8 și 9 vor întoarce în bucla de pe bulevardul Dâmbovița;
  • troleibuzele de pe liniile 11, 13, 14 și 18 vor întoarce la Piața Regina Maria/Spitalul de Copii, unde vor avea și capăt de linie;
  • troleibuzele de pe liniile M11 și M14 vor circula deviat până la pasajul Jiul: strada Paris – bulevardul Republicii – Piața Regina Maria – bulevardul Regele Ferdinand I – bulevardul 16 Decembrie 1989 – splaiul Nicolae Titulescu – strada Jiul – bulevardul Republicii; în stația “Jiul” vor staționa și vor pleca la grafic pe bulevardul Republicii – Spitalul de Copii “Louis Ţurcanu”
  • autobuzele de pe liniile Expres1 și Expres3/3 vor circula deviat în zona Gării de Nord, fără modificare de grafic: traseul dus: pasaj Jiul/bulevardul Republicii – strada Jiul – splaiul Nicolae Titulescu – podul Eroilor – splaiul Tudor Vladimirescu – pe sub podul Muncii se iese pe bulevardul Iuliu Maniu; traseu întors: bulevardul Iuliu Maniu pe lângă Podul Muncii – splaiul Tudor Vladimirescu – podul Ștefan cel Mare – bulevardul General Ion Dragalina – Gara de Nord – bulevardul Republicii;
  • autobuzele de pe linia Expres 4b vor circula deviat, în zona Gării de Nord, fără modificare de grafic; traseul dus: bulevardul Republicii – strada Jiul – splaiul Nicolae Titulescu până la Podul Muncii – vor ieși pe breteaua din dreapta pe strada Gheorghe Pop de Băsești – strada Gării – strada Gheorghe Barițiu; traseu întors: strada Gheorghe Barițiu – strada Gării – strada Gheorghe Pop de Băsești – dreapta pe breteaua de lângă podul Muncii – pe sub podul Muncii, stânga pe Splaiul Nicolae Titulescu – dreapta peste Podul Eroilor – stânga pe splaiul Tudor Vladimirescu – podul Ștefan cel Mare – bulevardul General Ion Dragalina – Gara de Nord – Bulevardul Republicii.

Aviz, iubitorilor de mare! Se deschide Neversea Beach

Neversea Beach revine în acest an, cu un decor de poveste și cu o oază de relaxare și distracție în ritmurile Mării Negre și ale festivalului Neversea.

Organizatorii celui mai mare festival de muzică de pe o plajă din Europa, Neversea, deschid și în acest an cea mai mare și mai modernă plajă din Constanța.

Sezonul estival 2022 începe pe Neversea Beach pe 30 aprilie – 1 mai, cu petreceri de zi la care sunt invitați Pascal Junior, Adrian Șaguna, Andrew Maze și Arias.

Între 7 și 10 iulie, Neversea Beach va fi parte din lumea fantastică Neversea, iar fanii care vor veni la festival se vor putea bucura de energia locului și de zonele speciale ale plajei, care își are inspirația din insulele grecești.
Cu elemente din materiale naturale, precum paie, răchită și iută, și o temă marină, plaja Neversea se întinde pe 28.000 de metri pătrați și este una dintre cele mai mari plaje de pe litoralul românesc.

Creatorii festivalului Neversea au investit aproape un milion de euro în Neversea Beach.

800 de șezlonguri cu umbrele de stuf vor fi întinse în fața mării și vor exista 3 zone de plajă: Golden Beach și White Sands.

Prețurile variază între 30 și 100 lei, iar rezervările se fac online, pe https://neverseabeach.com/.

O altă zonă de plajă și relaxare, Pearl Paradise, va fi la câțiva metri de mare, cu baldachine, perne, canapele, scoici din ratan și perdele care se unduiesc pe briza mării în bătaia soarelui.

Două baruri și două zone de lounge vor fi active atât pe timp de zi, cât și pe seară. Meniul include limonade, fresh-uri și cocktailuri delicioase, croissante, boluri cu fructe, granola, acai, ciocolată sau unt de arahide, sandvișuri gustoase și sănătoase pentru carnivori, vegetarieni și vegani.

Din iunie, pe plajă va exista și un food court, cu 5 vendori de mâncare.

Pofticioșii vor putea alege dintre pizza, burgeri, fructe de mare, salate, hot dog, humus și multe alte preparate de vară.

De la răsărit până la apus, plaja Neversea este zona perfectă pentru relaxare, dar și pentru activități și mișcare.
Din iunie, doritorii pot juca volei, pe un teren în nisip, sau pot face sporturi pe apă, precum stand-up paddle boarding, surfing, kayak sau cursuri introductive de kitesurfing.

Plaja Neversea are propriul ulei și parfum, cu miros de mare, alge, sare de mare și arome florale de lavandă, busuioc și lăcrămioare.

Parfumul Neversea Beach se numește Lily of the Sea și poate fi găsit în concept store-ul de pe plajă.
Tot acolo, vizitatorii găsesc haine, încălțăminte și accesorii de plajă create de designeri români.

Neversea Beach este locul potrivit și pentru cei care vor să lucreze de pe plajă.

Va exista o zonă special amenajată pentru biroul de la malul mării, cu internet wireless și o priveliște aparte.

Mai multe detalii despre Neversea Beach sunt disponibile pe neverseabeach.com, pe pagina de Instagram și Facebook Neversea Beach.

Teribilismul se plăteşte! Tânăr amendat, pentru că facea drifturi în miez de noapte

Un şofer în vârstă de 21 de ani este bun de plată, după ce a fost prins de poliţiştii locali din Timişoara, în timp ce făcea difturi.

Tânărul era în zona Stadionului Dan Păltinişanu, la volanul unui autoturism BMW de culoare neagră.

Tura la maximum motorul şi efectua derapaje în parcare, în jurul orei 02.30 noaptea.

Acesta a fost sancționat de polițiștii locali care se aflau  în patrulare în perimetrul respectiv cu o amendă de 800 de lei.

Conform legii, este interzisă folosirea autovehiculelor cu turarea motoarelor și efectuarea de manevre prin derapaje, întoarceri bruște pe loc, accelerări și frânări bruște, pe domeniul public, în scop de divertisment și fără aviz.

În ultimele luni, 12 tineri care se distrau în acest mod au fost surprinși de polițiștii locali și sancționați, cei mai mulți dintre aceștia în zona Stadionului Dan Păltinișanu.  

UVT, în clasamentele internaționale! Este pe locul 1.206 la nivel mondial şi pe 437, în Europa

Universitatea de Vest din Timişoara (UVT) se situează între primele 6% dintre universitățile lumii, dintr-un total de 19.788 de instituții de învățământ superior clasificate de către Center for World University Rankings (CWUR), ediția 2022-2023.

UVT ocupă poziția 1206 la nivel internațional și locul 437 la nivel european.

La nivel național, UVT se situează pe cel de-al cincilea loc, în contextul în care doar opt universități din România au fost ierarhizate în clasamentul celor mai bune 10% universități din lume.

“UVT se situează între primele cinci universități din România, în clasificarea internațională CWUR 2022-2023, o ierarhie referențială pentru competiția academică internațională. Această clasificare are o specificitate aparte, care îi conferă un loc distinct între clasamentele internaționale anuale, respectiv faptul că se bazează doar pe indicatori de performanță obiectivi pentru toți cei patru piloni din metodologia clasamentului: calitatea educației, inserția profesională a absolvenților, calitatea personalului academic și performanța cercetării. Locul al cincilea în România și poziționarea printre primele 6% dintre universitățile lumii ne ambiționează și ne motivează pentru viitor”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Rezultatele acestui clasament rezultă din evaluarea celor patru piloni cheie care stau la baza metodologiei clasamentului (calitatea educației, inserția profesională a absolvenților, calitatea personalului academic și performanța cercetării), fără a se baza pe sondaje de opinie și pe informații raportate de universități.

Clasamentul pune accent egal pe educație și cercetare, iar cele 20.000 de universități sunt analizate și clasificate în funcție de performanțele lor.

CWUR măsoară performanța universităților pe baza a 4 indicatori de performanţă:

·      calitatea educației (25%),

·      inserţia profesională a absolvenților (25%),

·      calitatea personalului academic (10%) și

·      performanța cercetării (40%).

Acest ultim indicator este împărțit astfel:

·      rezultatele cercetării – număr de articole (10%),

·      publicațiile de înaltă calitate – număr de articole apărute în jurnale de top (10%),

·      influența cercetării – număr de articole apărute în jurnale de mare influență (10%) și  

·      citările – număr de articole  cu număr mare de citări (10%).

Încep lucrările la Centrul pentru Artă, Tehnologie şi Experiment din Timişoara

Contractul de execuție pentru „Centrul pentru Artă, Tehnologie și Experiment, MultipleXity – Faza I” a fost semnat cu asociația de firme Rogera Prest COM SRL, ca lider de proiect, și Rogera SRL, ca asociat.

”Până la sfârșitul anului vom avea un nou spațiu amenajat pentru evenimente culturale în aer liber, la actualul Muzeu Corneliu Mikloși. Va fi unul din punctele de interes pentru anul Capitalei Culturale. Spațiul va fi amenajat după un concept îndrăzneț, cu mult spațiu verde și amenajări de calitate, care să pună în valoare moștenirea istorică a locului”, a declarat Dominic Fritz, primarul Timișoarei.

Investiția prevede modernizarea/realizarea de:
● 2408 mp de suprafață pavată cu piatră naturală
● 1012 mp de suprafață vegetală
● 857 mp de suprafață plantată cu graminee și plante perene

De asemenea, 19 arbori vor fi plantați, iar cei 3 pini maturi existenți vor fi păstrați.

Pentru demararea lucrărilor mai este nevoie de încheierea unui contract pentru partea de supervizare, respectiv dirigenția de șantier.

Valoarea lucrărilor de execuție este de 2.383.220,57 lei (TVA inclus), iar termenul de realizare a investiției este de 6 luni de la ordinul de începere a lucrărilor.

VEZI AICI CUM VA ARĂTA MULIPLEXITY:

Vorbe goale! Primăria Timişoara stârpeşte ambrozia prin… informare

După ce anul trecut, administraţia Fritz a scăpat de sub control problema ambroziei, parcurile şi alte spaţii publice fiind invadate de această buruiană, acum anunţă o campanie de informare.

Mai exact, municipalitatea vine cu o serie de recomandări şi le spune proprietarilor de terenuri ce să facă, pentru a distruge ambrozia.

„Primăria Timișoara derulează, în perioada următoare, o campanie de creștere a gradului de conștientizare a pericolului răspândirii ambroziei și a efectelor negative asupra sănătății oamenilor. Pentru a spori eficiența combaterii acestei buruieni și pentru o bună informare a cetățenilor, venim cu o serie de recomandări pentru îndepărtarea acesteia”, transmite Primăria Timişoara.

Autorităţile atrag atenţia că distrugerea acestei buruieni se face, conform obligațiilor legale, de către toți proprietarii sau deținătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigații și ai bazinelor piscicole, precum și beneficiarii lucrărilor de construcții, unde au fost identificate focare de infestare.

Aceștia au obligația ca, după distrugerea buruienii, să informeze în scris autoritatea administrației publice locale pe raza căruia se află terenul infestat, în vederea verificării aplicării lucrărilor de combatere.

„Buruiana ambrozia trebuie distrusă în perioada cuprinsă între răsărire și apariția primelor inflorescențe, respectiv până la data de 30 iunie a fiecărui an. În cazul reapariției focarelor de infestare se recomandă efectuarea repetată a lucrărilor de combatere pe întreaga perioadă a anului, evitându-se astfel apariția inflorescențelor”, mai anunţă Primăria, care vine şi cu câteva sfaturi despre cum poate fi combătută ambrozia.

În majoritatea cazurilor buruiana este răspândită și ocupă spații/vetre compacte.

Ca urmare, cele mai bune rezultate se pot obține prin cosirea manuală a acestor vetre sau prin folosirea diferitelor echipamente mecanice de tuns iarba, în special pe alineamentele căilor ferate, a drumurilor și pe marginea parcelelor.

Atunci când buruiana este răspândită în interiorul tarlalelor/solelor agricole, în special în interiorul unor crovuri, stufărișuri, denivelări etc., distrugerea se poate face prin aplicarea unor lucrări de discuit, grăpat sau prin folosirea unor cositori mecanice.

Când buruiana este răspândită pe suprafețe mai mari se pot aplica erbicide, după caz, începând de primăvara devreme, când buruiana are 10 – 15 cm și poate fi recunoscută cu ușurință.

În vederea stabilirii tipului de erbicid și a dozei, proprietarii/deținătorii/administratorii de terenuri pot apela la specialiștii direcțiilor pentru agricultură județene pentru a primi informații detaliate sau, după caz, la specialiști din cadrul primăriilor.

În cazul existenței unor focare izolate, buruiana poate fi smulsă relativ ușor, folosind mănuși de protecție pentru evitarea iritațiilor, distrusă cu sapa sau prin secerare.

Pentru ca lucrările de combatere să fie cât mai eficiente, cositul mecanic sau manual trebuie efectuat cât mai aproape de suprafața solului, în vederea distrugerii tuturor ramificațiilor care pornesc din tulpina principală. În caz contrar, se distruge doar tulpina principală, iar restul ramificațiilor se dezvoltă, înfloresc și produc în continuare polen.

Se recomandă cositul repetat de 2 – 3 ori pe an.

Lucrările de combatere se repetă în fiecare an până la eradicarea buruienii.

De Înviere, poţi merge cu mijloacele de transport în comun. STPT prelungeşte programul

Cu ocazia Sărbătorilor Pascale, în noaptea de 23/24.04.2022, programul de circulaţie pentru liniile de tramvai 1, 2 şi 8, liniile de troleibuz 14 şi 16 şi liniile de autobuz 33 şi Expres 7 se va prelungi.

Acestea vor fi pe traseu până la orele 03:30, cu pauză pe durata slujbei religioase, între orele 24:00 – 01:30, când mijloacele de transport vor staţiona la capetele de linie.

Totodată, STPT îi anunţă pe călători că singurele puncte de vânzare care vor fi deschise în perioada 22.04-25.04.2022 sunt cele aflate în zona AEM, Piaţa 700 şi Calea Lipovei.

Acestea vor avea program vineri şi sâmbătă, în intervalul orar 08:00-16:00, iar duminică şi luni vor fi închise.