Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Nica-Fritz, 1-0! CJT primeşte mai mulţi bani decât suma iniţială, pentru Timişoara Capitală Culturală Europeană

A fost aprobată Ordonanţa de Guvern prin care se împart banii de la Ministerul Culturii pentru proiectul Timişoara Capitală Culturală Europeană.

Este vorba despre actul normativ care prevede alocarea a 136 de milioane de lei, din care Primăria va primi 86 de milioane de lei pentru investiţii în infrastructura culturală şi proiecte culturale.

De cealaltă parte, Consiliul Judeţean va primi 50 de milioane de lei, dublu faţă de cât era prevăzut initial, ceea ce îl revoltă pe primarul Dominic Fritz.

“Poftim, cultură! De la peste 100 de milioane de lei promiși în 2019, am ajuns azi, cu șase luni înainte de începerea programului Capitalei Culturale, la o alocare de doar 53 de milioane de lei”, a scris Fritz pe facebook, referindu-se la banii pentru investiţii în infrastructură.

CITEŞTE ŞI: Clădirea ruină de pe Calea Torontalului va fi reconsolidată și extinsă! La finalul lucrărilor, aici va funcționa Institutul Regional de Oncologie

De altfel, primarul şi colegii lui de partid l-au atacat constant pe Alin Nica, pe acest subiect, acuzându-l că vrea să deturneze banii destinaţi proiectului Timişoara Capitală Culturală Europeană.

De cealaltă parte, liberalii spun că USR şi PSD încearcă să confişte proiectul.

“Primarul Fritz, ajutat de „locotenentul” său Freddy Simonis, au lansat în spațiul public informații mincinoase pentru a acoperi amatorismul și lipsa de experiență în administrație. Zilele trecute, primarul Fritz urla ca din gură de șarpe că președintele PNL Timiș blochează la Guvern Ordonanța prin care sunt împărțiți banii de la Ministerul Culturii pentru acest proiect. Primarul Zerou se credea probabil la Radio Erevan pentru că fumigena pe care a lansat-o în spațiul public avea o doză de adevăr, dar nu legat de PNL Timiș. Cel care blocase Ordonanța era chiar deputatul PSD Freddy Simonis, fapt recunoscut ulterior de acesta într-o declarație publică”, se arată într-un comunicat transmis de PNL Timiş.

Liberalii mai spun că supărarea lui Fritz şi a lui Simonis este mai degrabă o frustrare, pentru că preşedintele CJT a făcut paşi spre deblocarea proiectului.

Chiar şi aşa, PNL-iştii propun un armistiţiu politic cu cei de la USR, în timp ce social-democraţilor le transmit că pot asista de pe margine pentru că nici nu sunt implicaţi direct în proiect şi nici nu înţeleg mare lucru din el.

CITEŞTE ŞI: Vrei să faci o sesizare la Primăria Timişoara, de pe telefon? Ghinion! Aplicaţia este nefuncţională

Vrei să faci o sesizare la Primăria Timişoara, de pe telefon? Ghinion! Aplicaţia este nefuncţională

Aplicația Primăriei Timișoara care permite transmiterea sesizărilor și reclamațiilor prin intermediul telefoanelor mobile va trece, în următoarea perioadă, printr-un proces de transformare.

Asta anunţă reprezentanţii municipalităţii, care spun că scopul este de a deveni mai uşor de folosit, mai transparentă şi mai utilă.

CITEŞTE ŞI: Doi ani de coşmar! Un cioban a dispărut din 2020, iar familia de gândeşte la ce e mai rău

Problema este că, pe perioada acestui proces, care va dura două luni, aplicaţia va fi nefunţională.

Nici măcar nu va putea fi instalată pe telefon, de pe Google Play şi din App Store.

Însă, sesizările pot fi depuse în continuare, online pe site-ul www.primariatm.ro.
Așadar, pentru orice sesizare, trebuie folosită platforma web a primăriei la următorul link: https://www.primariatm.ro/sesizari-si-reclamatii/
Odată înregistrată, sesizarea dare un termen de răspuns de maximum 30 de zile.

CITEŞTE ŞI: Proprietatea în dreptul afacerilor. Subiectul, dezbătut două zile, la UVT

Doi ani de coşmar! Un cioban a dispărut din 2020, iar familia de gândeşte la ce e mai rău

Un bărbat în vârstă de 68 de ani este căutat cu disperare de rude şi prieteni, de doi ani de zile.

Miron Brăilean, din localitatea Cerbăl, judeţul Hunedoara, a plecat în 2018, în satul Poienişa Tomii, ca cioban la un localnic.

CITEŞTE ŞI: Proprietatea în dreptul afacerilor. Subiectul, dezbătut două zile, la UVT

Doi ani mai târziu, acesta şi-a vândut toate oile, iar din acel moment, Brăilean parcă a intrat în pământ.
Nimeni nu mai ştie nimic despre el, iar rudele au tot sperat că acesta se va întoarce acasă.

Acum, sora lui şi-a pierdut orice speranţă ca va afla ceva pe cont propriu, aşa că a cerut ajutorul Poliţiei.

La rândul lor, oamenii legii fac apel la populaţie, pentru găsirea bărbatului.

Miron Brăilean are următoarele semnalmente: înălțime aproximativ 1,65 m, 50 kg., constituție slabă, păr negru, ochi căprui.

Bărbatul a fost dat în urmărire naţională, iar cei care deţin informaţii care pot duce la găsirea lui sunt rugaţi să sune la 112 sau se adreseze celei mai apropiate Secţii de Poliţie.

CITEŞTE ŞI: Vestul ţării, sub cod galben de ploi şi vânt! Şi Timişul este vizat

Proprietatea în dreptul afacerilor. Subiectul, dezbătut două zile, la UVT

Facultatea de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara, prin Centrul pentru Dreptul Afacerilor Timișoara, în colaborare cu Facultatea de Drept din cadrul Universității „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca, prin Centre for Business Law and Information Technology, organizează Conferința Națională de Drept Comercial. Aflat la a douăsprezecea ediție, evenimentul se desfășoară în zilele de 17 și 18 iunie 2022, la Timișoara.
La conferință participă profesori și cercetători de la universități de prestigiu din România, precum și alți specialiști ai dreptului afacerilor interesați de dezbaterile circumscrise temei Proprietatea în dreptul afacerilor.

CITEŞTE ŞI: Vestul ţării, sub cod galben de ploi şi vânt! Şi Timişul este vizat

“Conferința își propune să discute probleme complexe și actuale privind proprietatea în dreptul afacerilor, sub aspectul prerogativelor, formelor, modalităților, regimurilor și aplicațiilor sale. Dintr-o perspectivă generală, subiectele în discuție vor aborda rolul drepturilor reale în mecanismul apropierii bunurilor, valoarea ca trăsătură a bunurilor sau a drepturilor patrimoniale, diferențele conceptuale lucru – bun – drept, respectiv (in)existența unui regim comun al bunurilor incorporale. Totodată, din perspectiva specifică dreptului afacerilor, conferința își propune să abordeze teme actuale relevante, cum ar fi proprietatea corporativă, proprietatea asupra criptoactivelor / token-urilor, proprietatea asupra conturilor din aplicații și a datelor personale, proprietatea în cadrul platformelor și rețelelor digitale / virtuale”, transmite UVT.

Evenimentul se adresează atât juriștilor (magistrați, avocați, consilieri juridici, notari publici, executori judecătorești etc.), cât și altor specialiști interesați de problematica abordată, fiind deschis, de asemenea, studenților, masteranzilor și doctoranzilor.

În acest an, conferința face parte din seria de evenimente Facultatea de Drept din Timișoara – 30 de ani, ocazionată de aniversarea a 30 de ani de existență a Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

CITEŞTE ŞI: Inconştienţă maximă! S-a drogat cu 4 tipuri de substanţe interzise şi a urcat la volan

„Un domeniu important al cunoașterii și științelor inovatoare, aflat la granița dintre științele juridice și cele economice, proprietatea în dreptul afacerilor este, în acest an, în centrul atenției specialiștilor prezenți la UVT, în cadrul Conferinței Naționale de Drept Comercial. Tema este de actualitate și mare importanță, o propunere binevenită pentru ca acest eveniment, care marchează 30 de ani de existență a Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara, să devină de referință între preocupările profesioniștilor români ai dreptului”, explică Marilen Pirtea, rectorul UVT.

Inconştienţă maximă! S-a drogat cu 4 tipuri de substanţe interzise şi a urcat la volan

În timpul unui control de rutină în trafic, poliţiştii timişeni au avut parte de o surpriză, în momentul în care au tras pe dreapta un autoturism.

Pentru că şoferul avea un comportament ciudat, oamenii legi au decis să îl testeze pentru consumul de droguri.

CITEŞTE ŞI: Jos pălăria! 31 de medalii de aur şi 5 premii speciale, aduse de Poli, de la Salonul Internaţional de Inventică

Nu mică le-a fost mirarea ca rezultatele să fie pozitive la patru dintre substanţele interzise.

Mai exact, bărbatul de 33 de ani, consumase cocaină, amfetamină, canabis şi metamfetamină, înainte de a urca la volan.

Şoferul, depistat pozitiv la consumul de droguri, a fost oprit pe raza localităţii Giroc.

El s-a ales acum cu dosar penal pentru „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influența substanțelor psihoactive”.

În paralel, ancheta continuă, iar poliţiştii aşteaptă şi rezultatele de laborator a probelor biologice.

CITEŞTE ŞI: Atenție, se trage! Jandarmii timișeni se vor antrena săptămâna viitoare la Poligonul Modoș

Jos pălăria! 31 de medalii de aur şi 5 premii speciale, aduse de Poli, de la Salonul Internaţional de Inventică

După succesul repurtat la finalul lunii mai la Salonul Internațional Euroinvent de la Iași, unde s-au câștigat multe premii și medalii, inclusiv Marele Premiu Ştiinţific şi Trofeul Euroinvent 2022, echipa Universității Politehnica Timișoara a participat la prestigiosul Salon Internațional de Inventică IDEA 2022, ediția a XIII-a, desfășurat în orașul Szolnok din Ungaria.

Echipa Politehnicii Timişoara a avut 31 de înscrieri (brevete, proiecte studențești și de cercetare, teze de doctorat și publicații şi a reuşit performanța de a obține 31 de medalii de aur și 5 premii speciale.

CITEŞTE ŞI: Atenție, se trage! Jandarmii timișeni se vor antrena săptămâna viitoare la Poligonul Modoș

Dintre premiile speciale obținute, cel mai important este Julianna Dij Award, care a fost acordat Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic Politehnica 2020.

Juriul Internațional a apreciat necesitatea, respectiv utilitatea centrului în regiunea de Vest a României, prin aportul adus în inovare și transfer tenhnologic.

“Și de această dată, participarea la Salonul Internațional de Inventică IDEA 2022 s-a realizat sub egida Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic Politehnica 2022 prin proiectul de cercetare POR/824/1/1/140100 (7185/20.10.2021). Coordonatorul echipei CITT-UPT, prezent la Szolnok, a fost ș.l.dr.ing. Corneliu Birtok-Băneasa, cadru didactic la Universitatea Politehnica Timișiara și responsabil cu inovarea în cadrul CITT UPT. Salonul Internațional de Inventică IDEA este organizat în mod regulat din anul 1999, de Asociația IDEA 13, reunind inventatori și cercetători din toată lumea. Ediția din acest an a salonului a fost organizată cu sprijinul Consiliului Local Szolnok și a Oficiului Maghiar pentru Proprietate Intelectuală”, transmite UPT.

CITEŞTE ŞI: Inteligenţa artificială, la loc de cinste la Continental Timişoara!

Inteligenţa artificială, la loc de cinste la Continental Timişoara!

Continental Automotive Timişoara inaugurează o nouă clădire care va găzdui Centrul de cercetare şi dezvoltare.

Aceasta va fi data în folosinţă vineri, 17 iunie, în prezenţa autorităţilor locale şi centrale, a reprezentanţilor mediului universitare şi a parteneriloro şi colaboratorilor Continental.

CITEŞTE ŞI: România, reprezentată de firmele timișene la Forumul Global de Sănătate Dublin

“Pentru inginerii și specialiștii IT din centrul de cercetare și dezvoltare din Timișoara, dezvoltarea de soluții software pentru o mobilitate curată reprezintă o prioritate. Zero accidente, zero emisii și zero stres, datorită conectivității inteligente: acest lucru ajută la realizarea tehnologiilor noastre de pionierat. Idei inovative în direcția conducerii autonome (prin sisteme active și pasive de siguranță), pentru o mobilitate conectată (computere de înaltă performanță, interacțiune om-mașină, vehicul-to-everything ș.a.) prin folosirea inteligenței artificiale, a tehnologiei cloud și atenția acordată securității cibernetice reprezintă tot atâtea preocupări în dezvoltarea și punerea în aplicare a megatrendurilor industriei”, transmit reprezentanţii Continental Automotive.

salon 2

Hai să îţi schimbi garderoba, la Salonul Industriei Uşoare, ediţia de vară

În perioada 22 – 26 iunie 2022, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș organizează la Centrul Regional de Afaceri prima ediție de vară a Salonului Industriei Ușoare.

CITEŞTE ŞI: Scandal, lângă Timişoara, din cauza unui concert!

Și-au anunțat participarea peste 50 de companii din țară, atât producători cât și comercianți, care oferă spre vânzare o gamă largă de articole de sezon: îmbrăcăminte și lenjerie intimă, încălțăminte, marochinărie și accesorii, produse cosmetice, bijuterii și gablonţuri, cadouri.

Târgul de produse tradiționale din exterior întâmpină vizitatorii cu dulciuri de casă, produse naturiste, produse apicole, produse de carmangerie, unități de alimentație publică.

Expoziţia este deschisă de miercuri până sâmbătă, orele 1000- 2000, iar duminică, orele 1000 – 1800.

Intrarea publicului este gratuită.

CITEŞTE ŞI: Tu decizi ce proiecte merită să fie finanţate de Primăria Timişoara! Start vot!

Scandal, lângă Timişoara, din cauza unui concert!

Acuzaţii de mită electorală, după un concert DJ Project, care ar fi trebuit să aibă loc în cadrul unui eveniment finanţat din bani publici.

Este vorba despre Ruga din Dumbrăviţa, pentru care Alina Sperlea, consilier local, a antamat şi plătit şi artişti care să fie pe gustul tinerilor.

Doar că primarul Horia Bugarin a decis pe ultima sută de metri, să nu le permită celor de la DJ Project să cânte, pe motiv că la eveniment îşi doreşte doar muzică populară.

În aceste condiţii, Sperlea s-a văzut nevoită să amenajeze o altă scenă, pe care să urce DJ Project.

CITEŞTE ŞI: Tu decizi ce proiecte merită să fie finanţate de Primăria Timişoara! Start vot!

Evenimentul a atras un public mai numeros decât ruga, lucru care l-a scos din minţi pe primarul comunei, Horia Bugarin, care o acuză acum pe Alina Sperlea, de mită electorală.

“Am aprobat concertul, tocmai pentru a evita orice discuție politică. Din păcate, de aici lucrurile au luat amploare, concertul transformându-se de fapt intr-un eveniment concurent, cu program pe întreaga durată a serii, cu mâncare și cu băutură gratis pentru adulți, respectiv înghețată și activități gratuite pentru copii. Dezaprob acest tip de mită electorală, care nu a făcut altceva decât să dezbine comunitatea, determinându-i pe localnici să participe fie într-o parte, fie în alta. Ba mai mult, prin oferirea gratuită de mâncare și băutură s-a produs un prejudiciu comercianților locali participanți la Rugă, atât de încercați pe perioada pandemiei, și care s-au trezit cu o concurență neloială. Nu în ultimul rând, atât în timpul cât și la finalul evenimentelor a avut loc o adevărată campanie de defăimare a Rugii și asta doar din cauze politice”, spune Horia Bugarin, primarul comunei Dumbrăviţa.

Reacţia Alinei Sperlea nu a întârziat să apară.

Într-o postare pe facebook, ea spune că de fapt primarul dezbină comunitatea, iar de organizarea concertului DJ Project s-a ocupat şi un consilier al lui Horia Bugarin.

“Referitor la DJ Project, aceștia au contactat unul dintre organizatorii Rugii, iar prin vocea consilierului primarului, Cosmin Dan, au primit acceptul pentru prezența pe scena Rugii de la Dumbrăvița, duminică, începândcu ora 22.00, Cosmin Dan asumându-și chiar realizarea unui afiș special. După acordul acestuia și acceptul DJ Project, Horia Bugarin s-a răzgândit și a interzis acest concert pe care tinerii Dumbrăviței îl doreau, iar acum invocă motive de natură religioasă. El, Horia Bugarin, care până acum doi ani nu știa unde unde se află biserica din comună, iar la finalul slujbei de duminică a spus în biserică că se simte obligat să fie acolo”, a scris Ana Sperlea.

Pentru evenimentul organizat de Primărie, a fost alocată de la bugetul local, suma de 40.000 de lei, la care s-au adăugat bani din taxele de participare și contractele de sponsorizare.

CITEŞTE ŞI: Nica îl amenință cu procese, pe un deputat USR, dacă nu șterge acuzațiile făcute pe facebook

Acum, primarul vrea să ştie din ce bani au fost plătiţi cei de la DJ Project, în condiţiile în care, spune el, veniturile Alinei Sperlea sunt de doar 1.500 de lei pe lună.

Aceasta i-a răspuns imediat primarului, într-o postare pe facebook.

“Noaptea minții! Este atitudinea unui om părăsit de toți cei care l-au susținut și au crezut în el, a unui om disperat și fricos. Evenimentul a fost susținut de oameni de afaceri din Dumbrăvița care pun suflet în această comunitate și care își asumă acțiunile lor, unul dintre ei fiind Sorin Davidean, care a suportat financiar o mare parte a evenimentului”, a scris Sperlea.

Tu decizi ce proiecte merită să fie finanţate de Primăria Timişoara! Start vot!

Primăria Timişoara a deschis sesiunea în care poţi vota proiectele care să fie finanţate de la bugetul local.

Sunt puse în joc 3 milioane de lei, în acest buget participative, iar începând de astăzi, timp de o lună, poţi alege din 52 de propuneri de pe lista finală.

CITEŞTE ŞI: Nica îl amenință cu procese, pe un deputat USR, dacă nu șterge acuzațiile făcute pe facebook

Proiectele supuse votului sunt din 5 domenii cheie: orașul mobil, orașul verde, orașul relaxat, orașul comunităților, orașul digital. Proiectele care nu s-au încadrat în aceste categorii sunt catalogate ca fiind „alt domeniu”.

Bugetul Participativ a fost aprobat la finalul anului 2021, cu un calendar complet până la jumătatea acestui an.

În luna martie a început etapa de depunere și au fost depuse 113 propuneri de proiecte care  au trecut printr-un proces de evaluare a eligibilității, derulat de către Comisia Bugetului Participativ, comisie compusă din aparatul de specialitate al Primăriei Municipiului Timișoara și reprezentanți ai societății civile.

Apoi a urmat analiza tehnică, juridică și financiară. În perioada 7-14 iunie a fost perioada de soluționare a contestațiilor.

Cum puteți vota pentru proiectele favorite?

Puteți vota online la https://decidem.primariatm.ro/bp/proiecte

Pentru a vota, este nevoie să vă înregistrați cu un cont pe platforma Primăriei – „Decidem”. Puteți face asta la adresa https://decidem.primariatm.ro/users/sign_up sau direct din platforma de votare în momentul votului. Pentru a vă înregistra, declarați pe propria răspundere că locuiți, lucrați sau studiați în Timișoara și aveți vârsta de minim 16 ani.

Puteți vota maxim 5 proiecte, alocând un vot unic pentru fiecare proiect.

CITEŞTE ŞI: Dispariţie învăluită în mister! O fată de 17 ani parcă a intrat în pământ

Dacă doriți să votați fizic, puteți face acest lucru la Serviciul de Guvernanță Participativă și Management Cartiere din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara. Adresa este Piața Victoriei nr. 5 (lângă Prospero).

Pe data de18 iulie, vor fi anunțate rezultatele votului.

Nica îl amenință cu procese, pe un deputat USR, dacă nu șterge acuzațiile făcute pe facebook

Implicarea Consiliului Județean Timiș în proiectul „Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023” continuă să provoace scandaluri, la nivel local.

Cei mai aprigi contestatari sunt USR-iștii, printre care se numără și deputatul Raoul Trifan.
Acesta a făcut o serie de postări pe facebook, în care îl acuză pe președintele CJT, că urmărește să deturneze banii pentru “Timișoara Capitală Culturală”.

CITEȘTE ȘI: Dispariţie învăluită în mister! O fată de 17 ani parcă a intrat în pământ

Acum, Alin Nica îi răspune acestuia printr-o adresă oficială, în care îi cere lui Trifan să retracteze toate acuzațiile, în termen de cel mult 12 ore.

“Să procedați la retractarea informațiilor acuzative formulate la adresa subsemnatului, prin articolele publicate în data de 11.06.2022 și în data de 15.03.2022 pe pagina dumneavoastră de Facebook și, totodată, să încetați orice fel de declarații publice denigratoare cu privire la persoana subsemnatului și la activitatea pe care o desfășor în calitate de Președinte al Consiliului Județean Timiș. Să indicați, în concret, care sunt dovezile ce stau la baza acuzelor formulate și care justifică publicarea celor două articole în spațiul public”, a scris Nica în notificarea către Raoul Trifan.

În cazul în care deputatul USR nu se va conforma, Nica îl amenință pe acesta că își va căuta dreptatea în sala de judecată.

„Fac precizarea că articolele ante-menționate conțin judecăți de valoare și informații fără bază factuală, false și denigratoare cu privire la organizarea evenimentului ”Timișoara-Capitala Culturală Europeană” și cu privire la activitatea pe care o desfășor în calitate de Președinte al Consiliului Județean Timiș, care aduc atingere onoarei, demnității și reputației subsemnatului. Vă atrag atenția că, deși libertatea de exprimare este un drept garantat de art. 10 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, acesta nu este totuși un drept absolut și nu poate fi exercitat dincolo de orice limite.

Atitudinea dumneavoastră de a expune, într-un spațiu destinat publicului, într-un limbaj acuzativ și tendențios, o situație în care subsemnatul aș avea vreun interes patrimonial propriu din fondurile destinate organizării evenimentului antemenționat, fără a avea un minim suport probatoriu, și de a insinua săvârșirea unor fapte de natură penală, reprezintă afirmații denigratoare lipsite de bază factuală ce sunt sancționate conform Jurisprudenţei Curţii Europene”, a mai scris președintele CJT.

CITEŞTE ŞI: Interes american pentru afaceri cu firmele timișene, participante la misiunea economică de la New York și Miami

Dispariţie învăluită în mister! O fată de 17 ani parcă a intrat în pământ

Sunt căutări ample, pentru găsirea unei tinere de 17 ani, a cărei dispariţie a fost anunţată chiar de iubitul acesteia.

ărbatul, din municipiul Hunedoara, a alertat Poliţia, la o zi după ce tânăra a plecat din baraca în care locuiau amândoi, şi nu s-a mai întors.

CITEŞTE ŞI:Interes american pentru afaceri cu firmele timișene, participante la misiunea economică de la New York și Miami

Alexandra Ciurar a fost văzută ultima dată sâmbătă, 11 iunie, iar de atunci nimeni nu i-a dat de urmă.

“Poliţiştii care s-au deplasat la fața locului au stabilit că minora a plecat în data de 11 iunie a.c. de la locuinţa bărbatului în timp ce acesta dormea, motiv pentru care acesta nu cunoaște cu certitudine ce obiecte de îmbrăcăminte purta aceasta când a plecat, însă ultima dată când a văzut-o purta un trening negru, fără înscrisuri, un tricou roșu cu scris alb în zona pieptului și pantofi sport albi”, transmite IPJ Hunedoara.

Alexandra Ciurar are următoarele semnalmente: înălțime 1,55 m, aproximativ 45 kg., păr brunet, ochi căprui, constituție slabă, tatuaj cu mai multe litere pe dosul palmei drepte, iar ca semn particular îi lipsește un dinte frontal.

Poliţiştii au început imediat căutările fetei pe care au dat-o şi în urmărire naţională.

De asemenea fac apel la toţi care au informaţii despre dispariţia tinerei, să sune la 112 sau se prezinte la cea mai apropiată Secţie de Poliţie.

CITEŞTE ŞI: Ritualul semănatului în Banat, prezentat la Muzeul Satului din Timișoara!