Nica-Fritz, 1-0! CJT primeşte mai mulţi bani decât suma iniţială, pentru Timişoara Capitală Culturală Europeană
A fost aprobată Ordonanţa de Guvern prin care se împart banii de la Ministerul Culturii pentru proiectul Timişoara Capitală Culturală Europeană.
Este vorba despre actul normativ care prevede alocarea a 136 de milioane de lei, din care Primăria va primi 86 de milioane de lei pentru investiţii în infrastructura culturală şi proiecte culturale.
De cealaltă parte, Consiliul Judeţean va primi 50 de milioane de lei, dublu faţă de cât era prevăzut initial, ceea ce îl revoltă pe primarul Dominic Fritz.
“Poftim, cultură! De la peste 100 de milioane de lei promiși în 2019, am ajuns azi, cu șase luni înainte de începerea programului Capitalei Culturale, la o alocare de doar 53 de milioane de lei”, a scris Fritz pe facebook, referindu-se la banii pentru investiţii în infrastructură.
De altfel, primarul şi colegii lui de partid l-au atacat constant pe Alin Nica, pe acest subiect, acuzându-l că vrea să deturneze banii destinaţi proiectului Timişoara Capitală Culturală Europeană.
De cealaltă parte, liberalii spun că USR şi PSD încearcă să confişte proiectul.
“Primarul Fritz, ajutat de „locotenentul” său Freddy Simonis, au lansat în spațiul public informații mincinoase pentru a acoperi amatorismul și lipsa de experiență în administrație. Zilele trecute, primarul Fritz urla ca din gură de șarpe că președintele PNL Timiș blochează la Guvern Ordonanța prin care sunt împărțiți banii de la Ministerul Culturii pentru acest proiect. Primarul Zerou se credea probabil la Radio Erevan pentru că fumigena pe care a lansat-o în spațiul public avea o doză de adevăr, dar nu legat de PNL Timiș. Cel care blocase Ordonanța era chiar deputatul PSD Freddy Simonis, fapt recunoscut ulterior de acesta într-o declarație publică”, se arată într-un comunicat transmis de PNL Timiş.
Liberalii mai spun că supărarea lui Fritz şi a lui Simonis este mai degrabă o frustrare, pentru că preşedintele CJT a făcut paşi spre deblocarea proiectului.
Chiar şi aşa, PNL-iştii propun un armistiţiu politic cu cei de la USR, în timp ce social-democraţilor le transmit că pot asista de pe margine pentru că nici nu sunt implicaţi direct în proiect şi nici nu înţeleg mare lucru din el.











