Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

pistol gasit in parcare

Încătuşare cu focuri de armă, după ce un individ a încercat să ia pistolul unui poliţist

Scandal în zorii zilei, când s-a dat alarma la 112, fiind anunţată o ceartă între doi soţi.
S-a întâmplat în localitatea Sebeş din judeţul Arad, iar poliţiştii s-au deplasat de urgenţă la adresa indicată.

CITEŞTE ŞI: Copiii au făcut spectacol pe terenul de fotbal! Competiția organizată de ACS Timstar și-a desemnat câștigătorii

Când au ajuns, bărbatul care a provocat scandalul nu a mai fost de găsit, iar oamenii legii au început procedurile pentru emiterea unui ordin de protecţie provizoriu.
Doar că, la scurt timp, individul a revenit acasă şi, băut fiind, a început din nou să facă scandal.
De data aceasta şi-a îndreptat furia, nu doar asupra soţiei sale, ci şi a unuia dintre poliţiştii prezenţi, căruia a încercat chiar să îi ia pistolul din dotare.

“Bărbatul de 38 de ani, din Sebiș, a revenit la locul faptei, pe fondul consumului de alcool manifestându-se violent față de unul din polițiști. Întrucât bărbatul continua să se manifeste violent, încercând să ia pistolul unuia dintre polițiști, pentru imobilizarea acestuia s-a impus folosirea spray-ului din dotare”, transmite IPJ Arad.

Nici aşa, individul nu a putut fi calmat, astfel că oamenii legii au fost nevoiţi să folosească armamentul din dotare.

Au tras un foc de avertisment, în plan vertical, după care au tras unul în direcţia bărbatului care devenie şi mai agresiv.

Acesta a fost rănit în zona picioarelor, după care a fost încătuşat şi predat unei echipe medicale, care l-a transportat de urgenţă la spital, pentru îngrijri.

Cercetările în acest caz continup, dosarul fiind preluat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Gurahonț.

CITEŞTE ŞI: Tânăr de 18 ani, băut și fără permis, a furat o mașină și a provocat un accident pe Calea Șagului din Timișoara!

Începe Vest Fest! Poţi ajunge la şi de la Aerodromul Cioca, direct cu autobuzul, chiar şi târziu în noapte

La Timişoara, ai parte de un weekend plin de muzică şi distracţie, pentru că începe Vest Fest.

BUG Mafia, El Nino, Luna Amară sau Omu Gnom sunt doar câteva dintre numele care vor urca, în perioada 10-12 iunie, pe scena amplasată la Aeroportul Cioca.

CITEŞTE ŞI: Firme timișene invitate la Forumul Global de Sănătate Dublin 2022

Pentru a veni în sprijinul celor care vor să participe la cele trei zile de distracţie, Societatea de Transport Public Timisoara prelungeşte programul autobuzelor de pe linia Expres 6 pe perioada mai sus menţionată, astfel:

– vineri,10.06.2022, ultima plecare din staţia Bastion (Oituz) spre Aerodromul CIOCA va fi la ora 02:32,

– sâmbătă şi duminică, ultima plecare din staţia Bastion (Oituz) spre Aerodromul CIOCA va fi la ora 03:09.

Autobuzul va circula la un interval de aproximativ 35 minute.

CITEŞTE ŞI: Vezi aici programul angajaţilor RETIM de Rusalii

Firme timișene invitate la Forumul Global de Sănătate Dublin 2022

Urmarea agendei de lucru stabilite la întâlnirea E.S. Paul McGarry, Ambasadorul Irlandei în România, cu Președintele CCIA Timiș, doamna Florica Chiriță, desfășurată la Timișoara, în 25 mai a.c., o delegație de afaceri timișeană, alcătuită din 8 directori ai unor cunoscute spitale și clinici medicale private și de stat din Timișoara, va participa în perioada 14-16 iunie la Forumul Global de Sănătate din Dublin, în condiții de gratuitate la transport și cazare.

CITEŞTE ŞI: Vezi aici programul angajaţilor RETIM de Rusalii

Organizat de Enterprise Ireland – Agenția comercială a Guvernului irlandez pentru promovarea comerțului, Forumul Global de Sănătate / Global Healthcare Forum va reuni peste 100 de oameni de afaceri, experți și specialiști din sectorul serviciilor medicale din Europa, America de Nord, Asia-Pacific, Orientul Mijlociu, India, Africa.

Evenimentul își propune să creeze o platformă de dialog între lideri ai serviciilor de asistență medicală la nivel mondial, care cunosc provocările și cum pot fi acestea transformate în oportunitățile, dar și cele mai presante probleme cu care se confruntă sistemele de sănătate, astăzi și în viitor.

Agenda evenimentului cuprinde un simpozion de o zi care va avea loc la Centrul de Conferințe al Stadionului Național Aviva din Dublin, urmată de două zile de vizite la producători de echipamente medicale, hub-uri de inovație medicală și furnizori de soluții de digitalizare pentru spitale – Galway “Irish Medical Innovation Tour”, Dublin „Innovation Tour of Ireland” – cât și de întâlniri cu companii irlandeze din domeniu.

Următorul eveniment de pe agenda comună de lucru este participarea companiilor timișene la Târgul de Agricultură care va avea loc în Irlanda, în septembrie anul acesta.

CITEŞTE ŞI: Nu avem centură pentru maşini, dar visăm la una pentru trenuri! CJT lansează licitaţia pentru SF

Vezi aici programul angajaţilor RETIM de Rusalii

Compania RETIM informează clienţii şi colaboratorii săi din județul Timiș asupra programului de lucru valabil în data de 13 iunie 2022, a doua zi de Rusalii.

COLECTAREA DE DEŞEURI

Activitatea de colectare a deşeurilor din toate localităţile din județul Timiș în care operează compania RETIM se va desfăşura în data de 13 iunie 2022 la fel ca într-o ZI OBIȘNUITĂ.

Astfel, dacă erau programate colectări de la adrese, acestea se vor face ca de obicei, compania RETIM asigurând permanența serviciului.

Utilizatorii serviciului de salubrizare sunt rugați să scoată la stradă recipientele de colectare a deșeurilor, ca de obicei.

CITEŞTE ŞI: Nu avem centură pentru maşini, dar visăm la una pentru trenuri! CJT lansează licitaţia pentru SF

BIROURI DE RELAŢII CLIENŢI ŞI CASIERII – Timișoara și Lugoj
Birourile de relaţii clienţi şi casieriile vor fi:

  • ÎNCHISE în ziua de 13 iunie 2022, sărbătoare legală.
  • DESCHISE din data de 14 iunie 2022, de când se va relua programul obișnuit, de la ora 08.00 până la ora 16.00
    Compania RETIM recomandă utilizarea cu precădere a instrumentelor de plată electronice disponibile pe site-ul www.retim.ro , a sistemelor de plată rapidă PayPoint, Un-Doi, Self-Pay sau a aplicației mobile Pago.

CENTRELE FIXE DE COLECTARE A DEŞEURILOR VOLUMINOASE, VEGETALE, DIN CONSTRUCŢII, DIN POLISTIREN ȘI CARTON PROVENITE DIN AMBALAJE DIN TIMIŞOARA

Cele patru puncte de colectare a deşeurilor voluminoase, vegetale, din construcţii, din polistiren și carton provenite din ambalaje, centre deschise de către compania RETIM împreună cu Primăria Timişoara, vor avea următorul program:

  • ÎNCHIS în ziua de 13 iunie 2022, sărbătoare legală.
  • DESCHIS din data de 14 iunie 2022, de când se va relua programul obișnuit.
    Adresele și programele de funționare obișnuite ale celor patru puncte de colectare din Timişoara sunt:
  • Calea Torontalului, nr. 94 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  • Calea Moşniţei, nr 2-4 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  • Str. Avram Imbroane, nr 70 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  • Calea Chișodei, Str. Mile Cărpenișan, nr 3 (L-V: 9:00-17:00, S: 8:00-16:00).

RETIM rămâne în contact direct cu clienţii săi pe canalele de comunicare online – website www.retim.ro, email contact@retim.ro si pagina oficială de Facebook.  De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07.00 – 19.00.

Nu avem centură pentru maşini, dar visăm la una pentru trenuri! CJT lansează licitaţia pentru SF

Timișoara ar putea avea centură feroviară, care să scoată traficul de marfă din centrul orașului, conformul Consiliului Judeţean Timiş, care a lansat deja licitaţia pentru realizarea studiului de fezabilitate.

CJ Timiș își propune să realizeze un traseu de cale ferată cu racord la magistrală la Remetea Mare, trecând prin Ghiroda, Giarmata, Pișchia, Sânandrei și racord la linia Ronaț – Arad.

Valoarea estimată a contractului conform studiului de piață realizat este de 9.800.000 lei, la care se adaugă 2.352.000 lei TVA, valoarea totală fiind de 12.152.000 lei cu TVA, din care 800.000 pentru anul 2022.

CITEŞTE ŞI: Poliţiştii locali, tot mai puţini! Primăria anunţă reorganizarea instituţiei

“Pentru această investiție există un studiu de prefezabilitate din 2009, însă, acum, în contextul lucrărilor la calea ferată pe culoarul pan-european IV, s-a repus pe tapet ideea realizării unei centuri feroviare. Studiul de fezabilitate, scos la licitație, este menit a stabili culoarul final, cât și valoarea investiției.Firmele interesate de realizarea documentației pot depune oferte până pe 20 iulie. Câștigătorul licitației va avea la dispoziție 12 luni pentru predarea studiului de fezabilitate”, anunţă CJT.

Realizarea unei centuri feroviare, în special pentru transportul de marfă, având în vedere și interconectarea Aeroportului Internațional Traian Vuia cu magistrala 900, contribuie la eliminarea blocajelor și a disconfortului creat de traversarea trenurilor de marfă prin centrul Timișoarei.
Magistrala 900 de cale ferată, al cărui traseu este București Nord – Roșiori – Craiova – Filiași – Caransebeș – Timișoara Nord, străbate teritoriul județului pe relația Lugoj – Timișoara.
Aceasta face parte din Coridorul IV Pan European.

CITEŞTE ŞI: Urmează minivacanţa de Rusalii! Cum vor funcţiona casieriile Aquatim?

Poliţiştii locali, tot mai puţini! Primăria anunţă reorganizarea instituţiei

Dominic Fritz va supune aprobării Consiliului Local un proiect de hotărâre care vizează restructurarea și eficientizarea Poliției Locale.

Reorganizarea se face prin transformarea vechiului departament într-o structură nouă, o direcție generală, cum este organizată această activitate și în alte mari orașe ale țării (București, Cluj-Napoca, Arad, Sibiu, Iași etc).

CITEŞTE ŞI: Urmează minivacanţa de Rusalii! Cum vor funcţiona casieriile Aquatim?

“Numărul de posturi se reduce cu 14, de la 372 la 358, ca urmare a reducerii numărului de locuitori ai Timișoarei, conform datelor de la Statistică, transmise prin Prefectura Timiș. Posturile reduse fac parte din categoria celor neocupate. Este importantă, însă, restructurarea internă a direcției, modificându-se o serie de servicii și birouri, reducându-se numărul de posturi de conducere de la 25 în vechea organigramă, la 21 în noua organigramă”, transmite Primăria Timişoara.

Astfel, devine un compartiment de sine stătător, în subordinea directă a directorului general, Compartimentul de Intervenție Rapidă, care înainte era încorporat în Biroul Ordine Publică și Intervenție Rapidă.

Acesta va avea 21 de polițiști locali, iar la Serviciul Inspecție Comercială vor fi 5 polițiști în plus, suplimentarea fiind de la 8 la 13.

La Serviciul Protecția Mediului vor fi 13 față de 10 în vechea organigramă, la Poliția Piețelor vor fi doi polițiști în plus, ajungând la 15 în total, iar la Serviciul Disciplina în Construcții va fi cu unul în plus, adică 11.

În urma reorganizării, se restructurează departamentele.

Astfel, Biroul Proximitate și Siguranță Publică (114 posturi) va fi grupat cu Poliția Piețelor (15 posturi ) și Paza Obiectivelor (33 posturi) în subordinea unui adjunct, în timp ce Siguranța Circulației (31 posturi), împreună cu Monitorizarea Video (17 posturi) și Biroul Transport Urban care se comasează cu Patrulare Navală (13 posturi) vor fi girate de alt adjunct, iar al treilea adjunct se va ocupa de Inspecție Comercială (13 posturi), Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal (11 posturi), Protecția Mediului (13 posturi), Financiar, Achiziții, Logistică.

CITEŞTE ŞI: Jasmina Ciocoiu în cel mai așteptat duel de la MFS 3! Un eveniment unic în România

Consiliul Local urmează să se pronunțe asupra reorganizării, schimbării denumirii instituției în Direcția Generală a Poliției Locale, modificarea și aprobarea Organigramei, Statului de funcții, Regulamentului de Organizare și Funcționare și aprobarea coeficienților de ierarhizare a posturilor.

Proiectul de hotărâre poate fi consultat aici: https://www.primariatm.ro/administratie/consiliul-local/proiecte-de-hotarari/?uid=B12BE9A216D6D786C225885A003E92BA

Urmează minivacanţa de Rusalii! Cum vor funcţiona casieriile Aquatim?

Sărbătoarea Rusaliilor le aduce celor din sistemul public, o nouă zi liberă, pe data de 13 iunie.

Astfel că luni, instituţiile vor fi închise, iar aici se încadrează şi casieriile şi birourile de relaţii cu publicul ale societăţii Aquatim.

CITEŞTE ŞI: Jasmina Ciocoiu în cel mai așteptat duel de la MFS 3! Un eveniment unic în România

“Reamintim clienţilor că factura de apă poate fi achitată on-line, pe site-ul www.aquatim.ro, prin reţelele bancare, la Poșta Română, magazinele din reţeaua PayPoint, centrele de plăți un-doi ale Mobile Distribution și prin serviciul Westaco Express, disponibil în stațiile OMV. Mai multe detalii la: Unde și cum puteți plăti, transmite Aquatim.

În această perioadă va fi asigurată permanenţa echipelor de intervenţie pentru rezolvarea eventualelor avarii, iar dispeceratul este disponibil non-stop.

Consumatorii pot anunța lipsa apei reci, presiunea scăzută la robinet,  înfundarea canalului sau alte probleme ale reţelelor publice de apă şi canalizare la numerele de telefon 0356 914.

CITEŞTE ŞI: Universitatea de Vest din Timișoara, prezentă în ediția 2023 aQS World University Rankings

Jasmina Ciocoiu în cel mai așteptat duel de la MFS 3! Un eveniment unic în România

Revenită la antrenamente după întoarcerea cu lotul național de kempo de la Campionatul mondial din Tunisia, Jasmina Ciocoiu- The Dark Angel, e gata să o înfrunte în main eventul galei MFS Kids Promotion pe Steliana Luncan de la ACS Kickboxing Rodna.

Cu două medalii de bronz, la Full-Kempo și Knockdown la prima ei experiență la un mondial la acest stil de luptă, sportiva legitimată la CSC Ghiroda și Giarmata Vii retrăiește emoția unei competiții în fața propriilor suporteri, sâmbătă, 18 iunie în Sala Sporturilor din Moșnița Nouă.

CITEŞTE ŞI: Universitatea de Vest din Timișoara, prezentă în ediția 2023 aQS World University Rankings

Extrem de tenace și ambițioasă, spotiva antrenată de Cristian Stoenescu și Marius Eugen Ciocoiu a căpătat experiență în precedenta gală desfășurată la Moșnița, când a luptat de la egal la egal cu olandeza Sarah Ettaheri, o sportivă mai experimentată cu doi ani și mai grea cu peste cinci kilograme.

Fanii vor trăi, cu siguranță, la cote maxime și evoluția unei alte speranțe locale, dubla campioană mondială XFC de la Roma în 2021, Alessia Marcu de la CSC Moșnița, urmând să o înfrunte pe Andrada Neacșu de la ACS Ambiția Irinel.

Un alt punct de atracție al evenimentului e momentul în care va intra în luptă un alt sportiv de mare perspectivă și extrem de popular pentru stilul său propriu în ring, Edwin Petrea, care la doar 13 ani e deja o vedetă a competițiilor de gen.

Ploieșteanul, antrenat de Florentin Petrea, îl va înfrunta pe Ionuț Lăuneanu de la CS Viitorul Fântânele.
MFS Kids Promotion este un concept original şi unic în România, care îi aduce în ring pe cei mai talentați sportivi juniori din România, practicanți de sporturi de contact, în care sunt puse la bătaie centuri de amatori, recunoscute de Organizații Internaționale de profil, precum Organizația WKU cu sediul în Germania și Organizația XFC cu sediul la Roma.

CITEŞTE ŞI: Timişul, sub avertizare de cod galben de ploi şi vijelii!

În gala de sâmbătă, 18 iunie, de la Moșnița Nouă, organizată sub egida Federatiei Romane de Kempo vor fi puse în joc 8 centuri versiunea WKU și 6 centuri versiunea XFC.

Dezvăluiri din interiorul USR! Concursuri de angajare măsluite în Primăria Timişoara şi lipsă de viziune

Membrii USR continuă să îşi arate nemulţumirea faţă de matrapazlâcurile din partid şi din administraţia locală, girate chiar de primarul Dominic Fritz.

De această dată, cel care rupe tăcerea este Cristian Puşcaş, care şi-a dat demmisia din USR şi a anunţat acest lucru pe facebook, unde a scris şi motivele pentru care a luat această decizie.

CITEŞTE ŞI: FOTO Inspectorii OPC au oprit activitatea Kaufland Grill de pe Gheorghe Lazăr și au aplicat două amenzi în valoarea totală de 45.000 de lei!

“1. DUBLA MĂSURĂ. Strigi în parlament când majoritatea PSD-PNL (sau PSD-ALDE, în mandatul trecut) trece la foc automat tot ce-i convine prin vot fără a ține cont de opoziție (dictatura majorității), dar când te întorci acasă, în partid, faci exact la fel, treci orice prin vot, fără a ține cont de absolut nimeni, pur mașinal. Exact ca bețivul care își snopește muierea și copiii acasă, pentru că e frustrat că-l iau la mișto colegii la muncă.

2. ORGANIZAREA DE CONCURSURI TIP SIMULACRU. Ca primar, sau orice alt lider executiv, mi se pare OK să vii și să spui că ai nevoie ca șeful tău de cabinet, care îți organizează absolut tot, să fie un om în care ai deplină încredere, în primul rând, și apoi cauți competențele necesare. Acolo e nevoie în primul rând de chimie, apoi de competențe.

La Timișoara, pentru ocuparea acestei poziții, s-a organizat CONCURS PUBLIC, care a fost câștigat de președintele USR Timișoara la acea vreme. ”Great success!”, vorba unui clasic care se folosea de România pentru a face de râs Kazakhstanul.

Sunt de părere că există unele poziții cheie, pretențioase, în astfel de structuri, care trebuie ocupate prin numiri asumate politic, nu prin concursuri cu mantă. Acesta este doar un exemplu, sunt și altele.

3. LIPSA DE VIZIUNE ȘI STRATEGIE POLITICĂ. Strategia cu care Fritz pornea la drum și avea să implementeze programul revoluționar de guvernare locală promis în campanie: printr-o majoritate extrem de fragilă, obținută prin votul unui dizident din PNL, răsplătit prin tot felul de concesii.
Personal, consider că un om politic de calibru, s-ar fi așezat la masa negocierilor din secunda 1, ar fi negociat o majoritate largă, cu care să poată conduce efectiv orașul, chiar dacă ar fi trebuit negociate unele capitole din acel program politic, care probabil trebuiau ajustate sau amânate.
Rămâneau, însă, câteva în picioare, care se puteau livra concret.

Din păcate, asistăm de aproape 2 ani la un spectacol ludic, pueril pe alocuri, conferințe de presă cu greaua moștenire, explicații și motive pentru care lucrurile NU se pot face, etc.

4. INCAPACITATEA DE A PURTA O NEGOCIERE CU EFECT UTIL. Actuala conducere a USR a demonstrat, prin actualul proces de fisiune/sciziune, proces care este în plină desfășurare în aceste zile/săptămâni, că nu poate negocia absolut nimic, nici măcar intern, în partid, ce să mai discutăm de coaliții de guvernare.

Guvernarea nu mai e o miză pentru USR în 2024. Adevărata miză a USR, cu actuala conducere la timonă, a devenit satisfacerea pragului electoral și intrarea în parlament”, a scris Puşcaş, pe facebook.

Proaspătul demisionar din USR mai spne că cei care conduc acum partidul, o fac cu ghioaga sau cu ranga.

Puşcaş mai spune că deşi a susţinut USR mereu, nu a candidat la nicio funcţie publică, ceea ce îi permite să se considere parte a electoratului. Un electorat dezamăgit.

CITEŞTE ŞI: Sistem inteligent de iluminat public în Parcul Botanic! Lucrările de implementare încep în scurt timp

Durere fără margini, pentru familia unui băiat! Copilul a murit înecat!

Un copil din localitatea Bodo, din judeţul Timiş, a plecat să se scalde în râul Bega, dar şi-a găsit sfârşitul.

Tragedia s-a întâmplat în urmă cu puţin timp, când s-a şi dat alarma, la 112

CITEŞTE ŞI: Provocarea Asociaţiei Acasă în Banat! Trei zile-maraton de reparații și renovări în cadrul proiectului Color the Village

„La fața locului s-au deplasat de urgență pompieri din cadrul Detașamentului Lugoj, cu o autospecială de serviciu și o barcă pneumatică. În sprijinul lor a fost trimisă autospeciala de scafandri din cadrul Detașamentului 1 Pompieri Timișoara. De asemenea, alți 4 subofițeri din cadrul Stațiilor de pompieri Buziaș și Făget s-au deplasat la locul evenimentului”, transmite ISU Timiş.

Victima, un băiat în vârstă de 15 ani, a fost extrasă de către pompieri și predată echipajului medical.

Acesta a început imediat manevrele de aflat la fața locului pentru începerea manevrelor de resuscitare.

Din păcate, însă, în ciuda eforturilor depuse de medici, copilul nu a mai putut fi salvat.

Drona celebrului Charlie Ottley a ajuns la Bacău! Jurnalistul britanic o va primi mâine înapoi

Realizatorul celebrelor documentare Wild Carpathia şi Flavors of Romania poate răsufla uşurat, pentru că poliţiştii i-au găsit drona furată în noaptea de 5 spre 6 iunie.

A doua zi după incident, oamenii legii i-au identificat pe autori, care au recunoscut că au furat rucsacul cu echipamente al lui Charlie Ottley.

Este vorba despre doi băieţi şi o fată cu vârste cuprinse între 10 şi 14 ani, care le-au spus poliţiştilot că, imediat după comiterea faptei, s-au speriat şi au aruncat geanta.

CITEŞTE ŞI: Premieră la Timişoara! Începe Simpozionul Național de Numismatică

Oamenii legii au făcut verificări în zona respective şi au analizat şi imaginile surprinse de camera de supraveghere şi au reuşit să afle ce s-a întpmplat cu echipamentul video.

Un trecător a găsit rucsacul, l-a luat şi a plecat cu el, tocmai la Bacău, pentru că în Timişoara era doar în tranzit.

“După ce au fost depistați cei 3 bănuiți de comiterea furtului din Parcul Civic, polițiștii Secției 1 Timișoara au continuat investigațiile, iar, la scurt timp, în aceeași zi, a fost identificat și bărbatul care a găsit drona, ce a fost abandonată pe strada I.C. Brătianu din Timișoara. Bărbatul a fost contactat și a predat drona polițiștilor în cursul acestei zile, 07 iunie a.c,urmând ca aceasta să fie înmânată aparținătorului”, transmite IPJ Timiş.

CITEŞTE ŞI: Ştim cine va urca pe scena Codru Festival 2022! Vezi aici lista artiştilor care au confirmat prezenţa

Premieră la Timişoara! Începe Simpozionul Național de Numismatică

Muzeul Național al Banatului, în colaborare cu Societatea Numismatică Română și cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, organizează între 8 și 10 iunie 2022, în premieră pentru Timișoara „Al XXXVII-lea Simpozion Național de Numismatică”.

Cei mai prestigioși numismați din țară, dar și din străinătate participă la această ediție a manifestării.

CITEŞTE ŞI: Ştim cine va urca pe scena Codru Festival 2022! Vezi aici lista artiştilor care au confirmat prezenţa

În ultimele decenii, începând din 1984, anual Societatea Numismatică Română (cea mai importantă organizaţie de numismatică din România – înfiinţată în 1903) organizează împreună cu un muzeu sau altă instituţie culturală sau de învăţământ superior (exceptând 2020-2021, când din cauze sanitare nu s-a mai organizat) un simpozion naţional de numismatică. 2022 este anul în care instituția de cultură celebrează un secol și jumătate de la înființare, prilej cu care sunt pregătite evenimente de calibru. Printre acestea se numără și Simpozionul Național de Numismatică.

Deschiderea festivă a simpozionului va avea loc miercuri, 8 iunie, ora 10:00 în mansarda B1 a Bastionului Maria Theresia.

Vor lua cuvântul: dr. Viorel Petac – președintele Societății Numismatice Române, dr. Raoul M. Șeptilici – muzeograf în cadrul Muzeului Național al Banatului și responsabil de proiect.

De la ora 12:00 cercet. șt. dr. Nicoleta Demian va prezenta „Perla” colecțiilor lui Ormos Zsigmond: colecția numismatică.

Comunicările științifice încep miercuri, 8 iunie, de la ora 15.00, în sala de conferințe a hotelului „Atlas” din Timișoara, Piața Sfântul Gheorghe, nr. 2-3.

CITEŞTE ŞI: Anunț public privind luarea deciziei etapei de încadrare