Copii dispăruţi fără urmă! I-ai văzut cumva? Ajută la găsirea lor
O fată de 14 ani şi un băiat de 15 ani au fost daţi în urmărire naţională, după ce ai dispărut şi nimeni nu reuşeşte să îi contacteze.
O fată de 14 ani şi un băiat de 15 ani au fost daţi în urmărire naţională, după ce ai dispărut şi nimeni nu reuşeşte să îi contacteze.
Anchetă amplă, derulată de Poliţia Animalelor, după ce un patruped din rasa Rottweiller a fost găsit spânzurat.
Joi, 18 august, între orele 8-16 se va întrerupe furnizarea apei în Chizătău pentru spălarea rețelei de distribuție și a bazinului de înmagazinare.
A treia ediție a Festivalului Rod aduce filmul, teatrul independent, fotografia de artă în fața publicului larg din Lugoj.
Un bărbat a fost arestat preventive, pe o perioadă de 30 de zile, fiind acuzat de tenativă de omor, după ce şi-a înjunghiat un prieten.
Sunt deja două zile de când cei 77 de pompierii români ajută la lichidarea flăcărilor violente care au cuprins sud-vestul Franţei.
Spitalul Județean Timișoara este în avangarda procesului de digitalizare a sistemului sanitar românesc.
Asta graţie unui priect de digitalizare a activității medicale în Blocul Operator și Clinica ATI, care a fost demarat în anul 2020.
Acum, sistemul este finalizat, iar în prezent se derulează instruirea celor peste 300 de angajaţi din segmentul de terapie intensivă, medici titulari, rezidenți și asistenți medicali.
CITEŞTE ŞI: Terifiant! O femeie şi un copil, loviţi de fulger, în vârf de munte
Aceștia vor folosi aplicația digitală și vor ști să „vadă” viul în simboluri fine, redate cu acurateţe.
Mai exact, proiectul a conectat digital secția ATI cu Blocul Operator, respectiv cu sălile de operații.
Parametrii funcțiilor vitale, gestionați de aparatele de anestezie, ventilatoare mecanice, infuzomate, injectomate, aparatelor de hemodializă/hemofiltrare etc din sala de operație sunt preluați automat și afișați și pe Medical-computerul de la fiecare pat a pacientului, continuând toate recomandările de îngrijire și tratament.
„Ne aflăm pe un culoar deschis tehnicii digitale. Procesul este ireversibil și ne aduce alături de oricare alt spital din Europa. Modul actual de lucru va fi convertit treptat, în unul performant și dinamic“, explică managerul spitalului, Sorin Barac.
Programul are nenumărate funcții care cresc siguranța și calitatea îngrijirii pacienților precum și o bogată bibliotecă cu ghiduri și protocoale medicale ce pot fi consultate.
Prin digitalizare, va fi redus timpul dedicat documentării manuale cu datele pacienților, este eliminată varianta suprapunerii informațiilor, tratamentele pot fi prescrise de la distanță, resursele vor fi utilizate optim, se reduce riscul de transmitere a infecției nosocomiale iar pacientul și personalul medical este protejat.
CITEŞTE ŞI: Incendii uriaşe în Franţa! Pompierii români ajută la lichidarea flăcărilor
Cu alte cuvinte, medicul vede, în orice minut, datele pacientului corelate complet de pe mai multe canale și poate merge cu precizie pentru a le urmări fluctuația, cu posibilitatea să anticipeze și să decidă în avans.
În prima etapă, foaia de observație pe hârtie va coexista cu dublura electronică.
Evidența medicală stocată virtual permite accesarea acesteia în timp real, inclusiv pentru date operabile în mediul științific.
Investiția financiară totală a proiectului de digitalizare este de peste 18 milioane de lei, iar recepția oficială a proiectului va avea loc la începutul lunii septembrie.
Un grup de turişti aflat pe munte, a trecut prin clipe de groază, după ce vremea s-a înrăutăţit şi a început să plouă cu descărcări electrice.
Pompieri din mai multe ţări europene lutpă cu flăcările violente care se întind pe zeci de hectare în Franţa.
Coronavirusul a dus la o transformare uriaşă a sistemului de învăţământ din România, în ceea ce priveşte comunicarea online.
Un accident mortal a avut loc, în urmă cu puţin timp, la Timişoara, în zona AEM.
S-au încins spiritele, în această după-amiază, la dezbaterea publică privind soarta Centrului de Zi din comuna Dumbrăviţa.
Un bărbat de 34 de ani a intrat într-un supermarket, şi-a făcut cumpărături, dar nu a mai trecut pe la casa de marcat.
Tensiunile din Administraţia Apelor Române par departe de a se finaliza, după ce negocierile dintre sindicate şi conducerea ANAR au eşuat.