O misiune de rutină a poliţiştilor locali din Timişoara s-a transformat într-o urmărire ca în filme, după ce unul dintre agenţi a fost lovit de o maşină parcată neregulamentar.
Incidentul s-a petrecut în această dimineaţă, pe strada Palanca, unde echipaţul Poliţiei Locale, aflat în patrulare, a observat că un autoturism staţionează în zona pietonală.
CITEŞTE ŞI: Avem primii artişti confirmaţi pentru JAZZx! Printre ei, şi Thundercat, câştigătorul titlului de cel mai bun album, la Premiile Grammy
Agenţii s-au apropiat de maşină, momentu în care şoferul acesteia a vrut să scape cu fuga.
Aşa că a accelerat şi a făcut mai multe manevre, lovindu-l în plin, pe unul dintre poliţişti.
„Pentru a fi identificat, acesta a fost interpelat de o patrula de polițiști locali, dar nu a stat pe gânduri, a făcut manevre și derapaje la volan pentru a-i intimida pe agenți, după care s-a urcat la volanul autoturismului marca Audi și a demarat, lovindu-l direct pe polițistul local aflat în teren”, anunţă Poliţia Locală Timişoara.
Agentul a fost transportat de urgenţă, la Spitalul Municipal Timişoara, cu leziuni la ambele picioare.
În paralel, şoferul care l-a accidentat, a încercat să îşi piardă urma, însă poliţiştii locali de la Intervenţie Rapidă au pornit în căutarea lui.
L-au găsit în scurt, timp, într-o clădire de pe strada Herculane.
Este vorba despre un timişorean în vârstp de 39 de ani, care era ănsoţit de o femeie de 30 de ani.
Bărbatul a fost predat poliţiştilor de la IPJ Timiş, care au deschis o anchetă în acest caz.
CITEŞTE ŞI: Mult zgomot, pentru nimic! Terapie de grup, în şedinţa Consiliului Local, pe tema falimentului care bate la uşa Colterm