Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

UVT pregăteşte profesorii pentru digitalizarea învăţământului. Încept înscrierile, pentru un nou curs postuniversitar

Universitatea de Vest din Timișoara își adaptează și își promovează permanent rolul public, de formator în educație și centru de gândire strategică în comunitate.

Acest program se înscrie în strategia națională privind digitalizarea procesului educațional.

 Programul propus are ca obiectiv formarea cadrelor didactice din învățământul preuniversitar privind utilizarea de instrumente, tehnologii și resurse digitale în realizarea activităților de predare, învățare, evaluare în modul sincron și asincron, în învățământul de tip clasic și în învățământul de tip mixt (blended learning).

„Tehnologii digitale în procesul educațional” valorifică experiența, bunele practici, dar și feedback-ul primit în urma derulării programului de studii postuniversitare „Resurse Educaționale și Digitale pentru Instruire Online (RediOn)”, desfășurat la UVT cu trei serii de cursanți, într-o perioadă de un an și jumătate, la care au participat peste 180 de cadre didactice din 25 de județe. A fost actualizat, în noul program, atât planul de învățământ cât și conținutul disciplinelor, care au fost completate cu noile versiuni ale tehnologiilor digitale și cu bunele practici pedagogice. Noul program se adresează cu predilecție dascălilor din preuniversitar, pe care îi așteptăm la UVT, pentru o nouă viziune despre desfășurarea activităților educaționale școlare”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Programul de studii postuniversitare se organizează în format online, pentru dezvoltarea de competențe cheie/transversale și specifice – stabilite prin documentul European Framework for Digital Competence of Educators (DigCompEdu), care particularizează competențele specifice pentru educatori din Cadrul european al competențelor digitale cheie.

Planul de învățământ propus acoperă partea didactică și pedagogică necesară în procesul educațional care utilizează tehnologii digitale, resurse educaționale, securitate și etică pe Internet și platforme educaționale cu posibilitatea aprofundării uneia din cele trei propuse: Classroom, Moodle și Microsoft Teams.

Cadrele didactice implicate în derularea programului provin de la cinci departamente ale universității: Științele Educației, Informatică, Management, Informatică Economică, Perfecționarea Personalului Didactic și dispun de cunoștințe și experiență practică, atestate prin rezultatele obținute în activitățile de cercetare și prin activitățile de predare-învățare-evaluare desfășurate cu studenții pe platforma e-learning.e-uvt.ro, care va fi și suportul pentru activitățile didactice ale programului propus.

 Universitatea de Vest din Timișoara le acordă un Certificat de absolvire celor care promovează examenul de absolvire, sub egida Ministerului Educației, însoțit de Suplimentul descriptiv. Nr. credite ECTS (sistemul european de acumulare și transfer al creditelor de studii): 10, care pot fi echivalate cu min. 30 – max. 60 CPT (credite profesionale transferabile) (Casa Corpului Didactic Timiș, în anul 2021 a echivalat cu 50 CPT).

Perioada de înscriere propusă pentru noua serie de cursuri este 19 Aprilie – 5 Mai 2022. 

Înscrierea se va face de pe adresa: https://admitere21.uvt.ro/.

După Paşte, începe o nouă acţiune de dezinsecție la Timişoara

În perioada 26.04.2022-04.05.2022, în intervalul orar 21:00 – 06:00, se va desfășura o nouă acțiune de dezinsecție terestră pentru combaterea țânțarilor și de larvicidare pe domeniul public al municipiului Timișoara.

Firma care se ocupă de aceste acţiuni este Coral Impex SRL, iar produsele folosite fac parte din Grupa III de toxicitate (pesticide non-agricole), Tip 18 (insecticide, acaricide şi produse pentru combaterea artropodelor).

Personalul implicat în efectuarea lucrărilor este calificat și autorizat în conformitate cu legislația în vigoare, fiind dotat cu echipament de protecție corespunzător.

“Crescătorii de albine sunt rugaţi ca, în perioada menţionată, să ia toate măsurile ce se impun în vederea protejării albinelor, respectiv scoaterea stupilor de albine în afara ariei de stropire; în caz contrar Primăria Municipiului Timişoara şi S.C. Coral Impex sunt absolvite de orice responsabilitate. Rugăm cetăţenii să evite să treacă sau să stea în zona de acţiune a utilajelor în timp ce acestea pulverizează soluţii de combatere a ţânţarilor şi larvele acestora, pentru a evita eventualele incidente neplăcute.Menționăm că, organizarea, derularea şi participarea la activităţile edilitar – gospodăreşti constituie o obligaţie permanentă a consiliilor locale şi a primarilor, a autorităţilor şi instituţiilor publice, a agenţilor economici, cu sau fără personalitate juridică, precum şi a cetăţenilor”, transmite Primăria Timişoara.

Pentru ca tratamentele să aibă o eficienţă ridicată, autorităţile fac apel la toţi locuitorii să ia măsuri urgente de efectuare a curăţeniei în gospodăriile proprii şi lucrări de combatere a muştelor, ţânţarilor şi a altor insecte producătoare de discomfort.

“Totodată, reamintim că HCL nr. 371/30.10.2007 privind constatarea şi sancţionarea contravenţiilor pe teritoriul municipiului Timişoara, modificată şi completată, cap. VI – Reglementări privind combaterea vectorilor-rozătoare, insecte, dăunători, consemnează sancțiuni, de pildă amendă de la 500 lei la 1.000 lei pentru persoanele fizice şi de la 1.000 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice în situația neefectuării lucrărilor de deratizare şi dezinsecţie, imediat ce se constată apariţia de rozătoare (şoareci, şobolani) şi/ sau insecte (ţânţari, muşte, gândaci), fără a se lua măsuri de combatere a dăunătorilor din spaţiile proprii”, mai anunţă Primăria.

În cazul în care condițiile meteo vor fi nefavorabile, perioada de desfășurare a acestei acțiuni va fi extinsă.

Vizita de lucru la Belgrad a CCIAT, finalizată cu rezultate remarcabile

Președintele Camerei de Comerț, Industrie si Agricultura Timiș a efectuat o vizită de lucru la Belgrad ce a avut ca scop revigorarea relațiilor economice și de afaceri bilaterale.

Prima întâlnire a Floricăi Chiriţă a fost cu conducerea CCI Belgrad, unde în prezența Ambasadorului României în Republica Serbia, E.S. Silvia  Davidoiu, și a reprezentaților Camerei Naționale a Serbiei, a fost reactualizată Convenția de Colaborare între cele două organizații camerale.

„Avem o lungă colaborare cu România, încă din 1990. Mă bucur să fiu astăzi gazda evenimentului de semnare a acestui document care stabilește cadrul instituțional al unei colaborări de lungă durată„, a spus Vidosava Dzagic, Directorul CCI Belgrad.

Vizita a continuat la Centrul Expozițional Belgrad, unde conducerea Centrului a făcut o prezentare a acestuia și a manifestărilor găzduite. 

Cele două întâlniri s-au finalizat cu rezultate concrete: gratuități pentru firmele timișene care vor participa cu stand la două expoziții sectoriale – Salonul de Mobilă  și Ethnic Food Drink Fair mcar și la forumul de afaceri din noiembrie 2022.

Deasemenea, firme membre ale CCI Belgrad vor fi prezente la prima ediție a SPORT FEST Timișoara, din iunie 2022.

Ministrul Consilier al Ambasadei României la Belgrad, Tullia Balla, a însoțit delegația camerală pe întreaga durată a vizitei.  

Programul de lucru RETIM, pentru perioada de Paște

Compania RETIM informează toți utilizatorii și colaboratorii săi cu privire la programul de lucru în perioada sărbătorilor Pascale în județul Timiș.

COLECTAREA DE DEŞEURI

Activitatea de colectare a deşeurilor din toate localităţile din județul Timiș în care operează compania RETIM se va desfăşura conform PROGRAMELOR ZILNICE OBIŞNUITE. Nu există modificări faţă de orarele curente. Utilizatorii serviciului de salubrizare sunt rugați să scoată la stradă recipientele de colectare a deșeurilor în zilele obișnuite ale săptămânii.

BIROURI DE RELAŢII CLIENŢI ŞI CASIERII – Timișoara și Lugoj

Birourile de relaţii clienţi şi casierii vor fi:

  • inclusiv– program obișnuit, de la ora 08.00 până la ora 16.00;
  • de când se va reluaprogramul obișnuit, de la ora 08.00 până la ora 16.00

Compania RETIM recomandă utilizarea cu precădere a instrumentelor de plată electronice disponibile pe site-ul www.retim.ro , a sistemelor de plată rapidă PayPoint, Un-Doi, Self-Pay sau a aplicației mobile Pago.

PUNCTELE DE COLECTARE A DEŞEURILOR VOLUMINOASE, VEGETALE ŞI DIN CONSTRUCŢII DIN TIMIŞOARA

Cele patru puncte de colectare a deşeurilor voluminoase, vegetale şi din construcţii care sunt operate de către compania RETIM împreună cu Primăria Timişoara vor avea următorul program:

  • inclusiv – program obișnuit;
  • program scurt de lucru 08:00-16:00;
  • de când se va reluaprogramul obișnuit.

Adresele și programele de funționare obișnuite ale celor patru puncte de colectare din Timişoara sunt:

  • Calea Torontalului, nr. 94 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  • Calea Moşniţei, nr 2-4 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  • Str. Avram Imbroane, nr 70 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  • Calea Chișodei, Str. Mile Cărpenișan, nr 3  (L-V: 9:00-17:00, S: 8:00-16:00)

RETIM rămâne în contact direct cu clienţii săi pe canalele de comunicare online – website www.retim.ro, email contact@retim.ro si pagina oficială de Facebook

De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07.00 – 19.00.

Consilierul local, Roxana Iliescu, acuzaţii grave la adresa firmei de salubritatea din Timişoara!

Brantner, firma care se ocupă de curăţenia pe străzile Timişoarei, este acuzată de furt, după ce una dintre maşinile societăţii a fost filmată în timp ce se alimenta de un hidrant.

“Firma de salubrizare Brantner fură apa cu care spală anemic străzile din Timisoara, din hidranții stradali! De ce? Simplu! Dacă s-ar fi prezentat la punctele din care au voie să alimenteze mașinile cu apa, cantitățile folosite ar fi fost ușor de identificat (ceea ce nu-i avantajează deloc, pentru că ei mai mult mimează spălatul în loc să facă o treabă serioasă) și-n plus, ar trebui să mai și plătească apa folosită la Aquatim!”, a scris Roxana Iliescu pe facebook,.

Roxana a publicat şi documentul prin care care cei de la Aquatim solicită conducerii Brantner discuţii pe această temă.

“Vă notificăm că maşini ale dumneavoastră (ex. B 20 BSE) se alimenteayă cu apă din reţeaua publică de la hidranţi stradali (accesul la hidranţii stradali îl are doar proprietarul şi pompierii, nicidecum firmele din Timişoara), fără a avea un contract în acest sens. Solicităm a vă prezenta de urgenţă la sediul societăţii noastre, pentru a clarifica situaţia neplăcută în care s-a ajuns”, se arată în adresa semnată de directorul comercial al Aquatim şi şeful Serviciului de Facturare.

În notificare, cei de la Regia de Apă, amintesc faptul că i-au anunţat pe reprezentanţii Brantner cu privire la locurile din care pot lua apă.

Şi, tot în această adresă,anunţă conducerea societăţii de salubritate că vor emite o factură pentru o mie de metri cubi de apă.

Neversea caută voluntari. Vezi aici, cum poţi să faci parte din echipă

Fanii celui mai mare festival de pe o plajă din Europa, Neversea, pot trăi în această vară una dintre cele mai frumoase experiențe din viața lor.

Organizatorii festivalului caută peste 1.000 de voluntari care să li se alăture în cea de-a patra călătorie de la malul Mării Negre.

Cei care doresc să se înscrie în cea mai tare experiență a verii, au sanșa să vadă culisele evenimentului, să facă parte din echipele artiștilor internaționali și să guste din ceea ce înseamnă lumea fantastică a celui mai așteptat festival de la malul Mării Negre.

Alan Walker, Alesso, Black Eyed Peas, Dimitri Vegas & Like Mike, Don Diablo, KSHMR, Nervo, Nicky Romero, Parov Stelar, Steve Aoki, Timmy Trumpet, ZHU, BBNO$ sau Paul Kalkbrenner sunt câțiva dintre artiștii care vin în această vară, între 7 și 10 iulie, la Neversea.

Pentru a putea intra în echipa voluntarilor, participanții trebuie să aibă între 16 și 35 de ani.

Perioada de recrutare are loc între 19 aprilie și 19 mai, iar răspunsurile vor fi trimise de organizatori pe e-mail pe 25 mai.

Înscrierea pentru voluntariat se face online pe neversea.com/volunteers.

Cei peste 1.000 de norocoși vor fi repartizați în festival în funcție de preferințele, aptitudinile și abilitățile lor.

Departamentele unde pot activa sunt: angels (artiști), acreditări, check-in, emergency team, logistică, comunicare, user experience și acces.

Voluntarii vor beneficia de un program de pregătire în care vor învăța tehnici și elemente de management al proiectelor, comunicare, customer care și self-management.

Fiecare va primi câte un echipament și acces în festival.

Voluntarii aleși se vor bucura de cea mai frumoasă vară la mare alături de organizatorii celui mai mare festival de muzică de pe o plajă din Europa, de artiști și DJ-i de top la nivel mondial, de experiențe unice, de prieteni și de oameni noi veniți din toate colțurile lumii la Neversea.

Cei care nu și-au achiziționat încă un abonament pentru cea de-a patra ediție a festivalului Neversea o pot face de pe neversea.com/tickets la următoarele preturi:

• General Access – 134 euro + taxe

• General Access Risk Free – 144 euro + taxe

• VIP – 260 euro + taxe.

În acest an, fanii pot cumpăra abonamente și în rate, exclusiv prin Aplicația Extasy, care poate fi descărcată din Google Play pentru Android și din iOS pentru iPhone.

Cei care au abonamente ANYTIME pot alege să participe la ediția din această vară sau la una dintre următoarele două ediții, iar cei care au Freedom Passports pot opta pentru ediția din acest an sau pentru cea de anul următor.

Cea de-a patra ediție a festivalului Neversea are loc între 7 și 10 iulie 2022, la Constanța. Peste 150 de artiști naționali și internaționali vor completa line-up-ul distracției, timp de 4 zile și 4 nopți, pe The Island of Dreams.

Risc uriaş de explozie, după ce o locuinţă a luat foc! Un pompier aflat în timpul liber a înlăturat pericolul

Trei echipaje de stingere şi unul de prim ajutor calificat au intervenit de urgenţă, la locul unui incendiu violent care ameninţa să se extindă.

Flăcările au cuprins o gospodărie din localitatea Petrani, judeţul Bihor, cel mai probabil din cauza unui echipament de iluminat electric.

Un vecin a sunat la 112 şi a cerut ajutor, după ce a văzut că acoperişul casei, dar şi două anexe, ard violent.

Pericolul a fost cu atât mai mare cu cât, într-una dintre clădirile în flăcări, era o butelie, care putea să explodeze în orice moment.

„Până la sosirea colegilor, un pompier militar din cadrul Secției Beiuș, care locuiește în satul menționat și care se afla în timpul liber, a intervenit rapid și a evacuat o butelie dintr-una dintre construcțiile cuprinse de flăcări, preîntâmpinând producerea unei deflagrații și, ajutat de vecinii proprietarului (care în momentul producerii evenimentului nu era acasă), a salvat două autoturisme aflate lângă focare, în curtea gospodăriei afectate de incendiu, remorcându-le la loc sigur”, transmite ISU Bihor.

Pompierii militari au acționat de urgenţă, localizând și lichidând focarele de incendiu.

Au reuşit să protejeze interiorul locuinţei, dar şi gospodăriile alăturate, la care flăcările ameninţau să se extindă.

Însă, acțiunea de stingere a fost îngreunată de existența numeroaselor materiale combustibile depozitate în construcțiile auxiliare afectate de flăcări, ce au favorizat dezvoltarea, pe timpul arderii, a unor temperaturi înalte și degajarea unei cantităţi mari de gaze şi fum.

Ca urmare a producerii evenimentului, au ars două acareturi (șură și magazie) și circa 300 metri pătrați acoperiș.

Din fericire, nu au existat persoane rănite, iar pompierii au reuşit să stabilească ce anume a provocat incendiul: un bec defect.

cciat agro

CCIAT continuă se se implice în toate aspectele legate de piaţa forţei de muncă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener în cadrul proiectului transfrontalier România-Ungaria „Initiativă Comună pentru Ocuparea Forței de Muncă”, finanțat prin Programul Interreg V-A România-Ungaria 2014 – 2020, organizează în data de 28 aprilie un seminar interactiv.

Tema acestuia este “Mobilitatea forței de muncă în regiunea transfrontalieră România – Ungaria. Noutăți, tendințe, provocări, aspecte practice

Obiectivul este informarea cu privire la noutăți, tendințe și cadrul legal în domeniul forței de muncă, de ambele părți ale frontierei.

Evenimentul se adresează reprezentanților instituțiilor și organizațiilor din domeniul pieței muncii, impozite și taxe, ajutor social din regiunea transfrontalieră România – Ungaria, județele Timiș, Arad și Csongrád-Csanád.

Agenda

11:00 – 11:15Prezentare proiect JEDICristina Bădulescu Manager proiect, CCIAT
11:15 – 12:15Trenduri pe piața forței de muncă din ambele regiuni – evoluția regimului de lucru către remotesau lucru in sistem hybridlupta pentru talente și creșterea numărului de oportunități de munca tendințe ale unor sectoare de activitate, tipuri de oportunitățicum s-au schimbat beneficiile ca urmare a pandemiei Sesiune întrebări și răspunsuriDragoș Gheban ManagingPartnerCatalystSolutions
12:15 – 13:15Noutăți, tendințe și cadrul legal în domeniul forței de muncă din România Sesiune întrebări și răspunsuriClaudiu Feraru Avocat
13:15 – 13:45Pauză 
13:45 – 14:45Rețeaua EURES, Oportunități pentru muncitorii români Sesiune întrebări și răspunsuriIldikó Járai, consilier EURES, Departamentul Judeţean pentru Ocuparea Forţei de Muncă Csongrád-Csanád
14:45 – 15:15Discuțieliberă noutăți, tendințe și modificări legislative în domeniul forței de muncă, de cealaltă parte a frontiereioportunitățile viitorului (green, dar nu numai)cum lucrăm? de acasă/ de la birou/ format hybridinflație / salariiDragoș Gheban ManagingPartnerCatalystSolutions

Evenimentul se desfășoară online, pe platforma Zoom.

Înregistrarea se face până la data de  26 aprilie 2022, .

Limba de conversație folosită este română și maghiară şi se asigură traducere simulta.

Mizăm pe ei, în Liga Elitelor U 15! Alb-violeţii joacă la Arad turneul semifinal

Politehnica Under 15 şi-a aflat astăzi programul din cadrul turneului semifinal al Ligii Elitelor, care va avea loc în perioada 6-10 mai.

Băieţii pregătiţi de Paul Codrea vor înfrunta pe arena „Banatul”, din cartierul arădean Sânnicolau Mic, formaţiile ACS Gloria Tăuţii-Măgherăuş, CS Atletico Arad şi Universitatea Craiova.

Primele două clasate se vor califica la turneul final naţional!

Puştii alb-violeţi sub 15 ani îşi continuă parcursul frumos din sezonul 2021-22 prin participarea la turneul semifinal 2. Politehnica U15 s-a calificat în această fază de pe locul 2 al grupei din sferturi, găzduită chiar la Baza nr. 2 a Politehnicii.

Alb-violeţii vor debuta în „semifinal” vineri, 6 mai, de la ora 11:00, în compania maramureşenilor de la Gloria Tăuţii-Măgheruăuş, una dintre surprizele competiţiei.

Al doilea joc e duminică, 8 mai, de la aceeaşi oră, cu localnica CS Atletico Arad, în timp ce ultimul joc al Politehnicii în cadrul turneului va fi cu „mai vechea cunoştinţă”, Universitatea Craiova, echipa care a câştigat grupa sferturilor de la Timişoara după ce i-a învins pe timişoreni, în duelul direct.

Mă aşteptam să jucăm cu echipele acestea, ştiam că aşa se va împărţi la turneul semifinal. Bineînţeles, o să plecăm cu şansa a treia, pentru că Atletico Arad, pe care o cunoaştem foarte bine, e şi o echipă foarte bună, Craiova – ne-a bătut la meciul direct – şi cu formaţia din Maramureş rămâne să ne luptăm. Eu spun că 50% avem şanse să mergem mai departe. Ne dezavantajează că jucăm pe iarbă, în condiţiile în care noi nu prea facem antrenamente pe iarbă, ci pe sintetic, iar acum e vacanţă de Paşti şi e un pic mai complicat, dar încercăm să ne pregătim în perioada următoare pe un teren natural”, a spus Paul Codrea, antrenorul Politehnicii Timişoara Under 15.

Primele două clasate din grupa de la Arad se vor califica la turneul final, programat în 24 şi 25 mai. Cealaltă grupă semifinală e formată din: ACS FC Bacău, ACS Kids Tâmpa Braşov, Farul Constanţa şi Fotbal Club FCSB.

Foto: Leczki Jozsi

Amenda uriaşă primită de o firmă care a lăsat la întâmplare, deşeurile rezultate din construcţii

Polițiștii locali din Timişoara continuă monitorizarea locațiilor în care sunt organizate șantiere.

Scopul acestor acţiuni este de a preveni încălcarea normelor privind gestionarea deșeurilor și de a lua măsurile legale acolo unde situația impune acest lucru.

Astfel, în ultimele 15 zile au fost efectuate verificări și reverificări zilnice la 42 de șantiere din oraș.

În urma acțiunilor întreprinse, au fost aplicate 6 sancțiuni contravenționale cu amenzi totale de 9.500 de lei, pentru fapte precum murdărirea căilor publice, neluarea măsurilor de amenajare a rampelor pentru spălarea roților, depozitarea direct pe trotuar de materiale de construcți în zone precum Str. Marin Constantin – Torontalului, Ion Ionescu de la Brad, Marginii – Aradului, str. Ion Românu, Tristan Tzara, Măgura.

O societate care a deschis un șantier pe strada Renașterii a fost sancționată cu 20.000 de lei pentru gestionarea neconformă a deșeurilor.

Poliția Locală Timișoara atrage atenția atât persoanelor juridice, cât și persoanelor fizice să se informeze și să ia toate măsurile legale privind gestionarea deșeurilor din construcții, pentru a evita astfel aplicarea de sancțiuni contravenționale drastice, mai ales că aceste verificări rămân în atenția polițiștilor locali.

Echipa Facultăţii de Drept de la UVT, locul I la cel mai prestigious concurs de profil!

În perioada 13-16 aprilie s-a desfășurat la Timișoara ediția 2022 a Hexagonului Facultăților de Drept.

Este vorba despre cel mai prestigios concurs studențesc național în domeniul dreptului, organizat anual între echipele facultăților de drept ale Universității din București, Universității „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca, Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Universității „Lucian Blaga” Sibiu, Universității din Craiova și Universității de Vest din Timișoara, cu participarea ca invitat special a Universității de Stat din Moldova (Chișinău).

Ediția din acest an a concursului a inclus 3 probe științifice (Drept civil, Drept penal, Drept constitutional= și a reunit 70 de studenți și profesori de la cele șapte facultăți.

Competiția a fost câștigată de echipa Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara, care s-a situat pe locul I în clasamentul general.

“Rezultatul obținut de echipa Facultății de Drept a UVT, în ediția 2022 a Hexagonului Facultăților de Drept din România, confirmă apartenența studenților Facultății de Drept la elita învățământului superior juridic din România și se adaugă performanțelor deosebite obținute de echipele facultății noastre la concursurile internaționale și europene de drepturile omului, drept internațional public și dreptul Uniunii Europene”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Totodată, Facultatea de Drept din Timișoara a obținut locul I la proba de Drept civil, prin Anisia Coroamă și Iulia Ungureanu, coordonate de asist.cercet.dr. Maximilian-Andrei Druță și drd. Alexandra Bob, locul II la proba de Drept penal, prin Adrian Coșa și Iasmina Drăguescu, coordonați de dr. Cristina Nicorici și drd. Ionela Bleahu și locul II la proba de Drept constituțional, prin Dan Boișteanu și Daniel Jivi, coordonați de lect.univ.dr. Andreea Verteș-Olteanu.

Rezultatele obținute de Facultatea de Drept din Timișoara se înscriu în linia ascendentă a participărilor din ultimii ani la Hexagonul Facultăților de Drept, ocupând în clasamentul general al competiției locul II în 2013, locul II în 2015, locul III în 2016, locul III în 2017, locul II în 2018, locul I în 2019 și locul III în 2021 (după reluarea concursului suspendat în 2020).

Copil dispărut fără urmă, de trei zile! Părinţii se tem de ce este mai rău

Tătăl unui copil de 14 ani cere disperat, ajutoul Poliţiei, după ce fiul lui a dispărut fără urmă.

Alin Ovidiu Beloş a plecat de acasă, din Petroşani, în dimineaţa zilei de 15 aprilie, iar de atunci nimeni nu l-a mai văzut.

Copilul i-a spus tatălui că merge să se plimbe, în oraş, dar nu s-a mai întors.

Familia l-a căutat peste tot, a încercat să îl contacteze, dar totul a fost în zadar.

Acum, poliţiştii fac apel şi la populaţie, pentru a da de urma băiatului.

Alin Ovidiu Beloş are următoarele semnalmente: înălțime 1,70, greutate 50-55 kilograme, constituție astenică, față ovală, păr brunet, tuns cu breton, ochi căprui.

Tatăl copilului nu a putut să ofere detalii despre cum era îmbrăcat acesta, în momentul dispariţiei, însă a precizat că obişnuieşte să poate haine sport.

Din momentul primirii sesizării, poliţiştii hunedoreni au efectuat activităţi specifice în scopul depistării minorului, care a fost dat în urmărire naţională şi în consemn la frontieră.

Întrerupere de câteva ore în furnizarea apei! Aquatim anunţă lucrări în zona Circumvalaţiunii-Bogdăneştilor

Miercuri, 20 aprilie, între orele 9-14, la intersecția Căii Bogdăneștilor cu Calea Circumvalațiunii  se va executa o cuplare de conducte.

Lucrările fac parte din proiectul Aquatim de închidere a inelului de rețea, iar pe durata lor se va întrerupe furnizarea apei pe Calea Bogdăneștilor – porțiunea dintre străzile Bogdan Petriceicu Hasdeu și Calea Circumvalațiunii, precum și pe străzile Făgăraș, Toplița, Chișinău, Sibiu și Franyó Zoltán.  

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure.

Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, cei de la Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă.

De asemenea, reprezentanţii Aquatim îi sfătuiesc pe consumatori să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată.

accident resita01

Înfiorător! Un bărbat a furat o maşină şi a provocat un accident mortal

Accident mortal în ziua de Florii, provocat de un bărbat de 50 de ani, care a furat o maşină.

S-a întâmplat pe DN 7, în zona localităţii Pecica, judeţul Arad, unde şoferul a pierdut controlul asupra direcţiei de mers.

A pătruns pe contrasens, apoi a părăsit partea carosabilă şi s-a izbit cu maşina de un cap de mod.

Impactul a fost atât de puternic, încât bărbatul de la volan a murit pe loc.

La faţa locului au ajuns de urgenţă şi poliţiştii, care au început cercetările în acest caz.

“În urma primelor verificări, s-a stabilit că autoturismul ar fi fost sustras din Pecica, unde ar fi fost parcat, având cheile în contact, cu puțin timp înainte de accident. Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor care au dus la producerea accidentului rutier”, transmite IPJ Arad.

foto: arhivă