Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Votează Timişoara şi Buziaşul, pentru Destinaţia Anului 2022! Ambele au fost nominalizate pentru Finala Regională

Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului în județul Timiș a nominalizat orașele Timișoara și Buziaș ca Destinații ale Anului 2022.
Este vorba despre două categorii distincte:City Break, respectiv Localități Turistice.
Nominalizarea face parte din campania națională de promovare Destinația Anului 2022 în România susținută de Alianța pentru Turism România, Ministerul Antreprenoriatului Turismului și Prima TV.
Campania cuprinde 3 etape: nominalizări pentru Finala Regională (24 Februarie 2022 – 10 Aprilie 2022), desemnarea Destinației Anului 2022 – Faza Regională (10 Aprilie 2022 – 30 Aprilie 2022), Desemnarea Destinației Anului 2022 – Faza Națională (1 Mai 2022 – 30 Iunie 2022).
Pentru a intra în faza regională, destinația trebuie să aibă cel puțin 100 de nominalizări, iar acestea trebuie să fie făcute de public pe site-ul www.destinatiaanului.ro , pentru fiecare dintre cele două categorii menționate.
Conform Regulamentului, competiția se derulează pe trei Provincii istorice, județul Timiș concurând în Transilvania – Banat, Crișana, Maramureș – cu județele Alba, Arad, Bihor, Bistrița Năsăud, Brașov, Caraș Severin, Cluj, Covasna, Harghita, Maramureș, Mureș, Sălaj, Satu Mare și Sibiu.
În 2021 destinațiile câștigătoare au fost Oradea, la categoria City Break, și Banatul Montan la cea de-a doua categorie.
Implicarea publicului, numărul de voturi și susținerea tuturor instituțiilor dintr-o destinație sunt premisele necesare câștigării acestei competiții care poate aduce unei destinații o importantă promovare națională și creșterea numărului de turiști.
Pentru ambele destinaţii, poţi vota aici: https://www.destinatiaanului.ro/

Alertă la Spitalul Victor Babeș, din cauza gripei!

Ultimele zile au adus o creștere a numărului copiilor, dar și al adulților cu infecții cu virusul gripal sau cu viroze respiratorii.

În secțiile de boli infecțioase ale Spitalului Victor Babeș sunt internați, în prezent, trei copii în vârstă de 4 ani, fiecare cu gripă și unul cu ostări febrile.

De asemenea, a crescut numărul copiilor și adulților ce au fost consultați în Ambulatoriul unității sanitare, dar nu au necesitat internare.

“Era, de altfel, și normal să se întâmple așa după ce nu s-au mai purtat măștile de protecție, odată cu ridicarea restricțiilor. Am observat în ultimele zile un trend ascendent în ceea ce privește cazurile de gripă și viroze respiratorii. Majoritatea, din fericire, sunt forme ușoare, iar pacienții pot fi tratați acasă, evident, sub monitorizarea medicului de familie. Din păcate, sunt și cazuri cu complicații , care necesită internare. Trebuie spus că noi preluăm toate cazurile de infecții respiratorii care au nevoie de suport spitalicesc, atât copii, cât și adulți. Cei mici vin la spitalul nostru ,în cele mai multe cazuri , după un consult inițial făcut la Spitalul de Copii Louis Turcanu”, spune Teodora Moisil, medic la Spitalul Victor Babeș Timișoara.

 Doctorii recomandă ca, în cazul apariției unor simptome de viroză sau gripă, îndeosebi în cazul copiilor, să se ia legătura imediat cu medicul de familie care poate recomanda un consult. Depistarea gripei se poate face în unitățile medicale, unde se prezintă pacientul simptomatic, folosind un test antigripal.

Boala se tratează în spital sau la domiciliu, după caz, folosind medicație specifică, antivirală.

“Trebuie să facem distincția între virozele respiratorii și virusul gripal. În cazul virozelor respiratorii semne precum febra , tusea ,starea de oboseală, rinorea, uneori durerile în gât sunt de intensitate mai redusă. În cazul gripei, simptomele sunt mult mai accentuate și persistente. Gripa debutează brusc,cu febră și cefalee. Febrei, care poate să ajungă și la 39 de grade, i se adaugă

durerile musculare, frisoanele, o tusă seacă, dar și o stare de oboseală marcantă și chiar weezing (respirație șuierătoare). Gripa poate duce la complicații ,cel mai frecvent pulmonare dar în cazul copiilor vorbim și de laringite sau complicații în sfera ORL, asta dacă nu este tratată la timpmai precizează Teodora Moisil.

În ambele situații este necesară izolarea pacientului pentru a nu transmite mai departe boala.

Pe lângă medicația specifică și simptomatică,se recomada și consumul cât mai mare de lichide.

Arta și știința își dau mâna. Universitatea Politehnica va găzdui un nou reper cultural pe harta industriei creative a orașului

Universitatea Politehnica Timișoara și organizația artistică META Spațiu și-au unit forțele pentru a crea un centru cultural reper pentru urbea de pe Bega.

Acesta își va deschide  porțile pe data de 19 mai 2022, de la ora 19:00, în clădirea 1 MV (Bd. Mihai Viteazu nr. 1).

Este o premieră nu doar pentru Timișoara, ci și pentru România, fiind prima inițiativă care va susține constant colaborările dintre știință și artă la nivel universitar și va aduce împreună profesioniști din ambele sfere.

Creativitatea și inovarea în educație și tehnologie ocupă un loc central, abordarea multidisciplinară devine o obligație a oricărei instituții care dorește să producă educație la un nivel solid, mai ales în contextul Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023. Am considerat, pornind de la această premisă, că centrul MV sci-art are potențialul de a deveni un catalizator important, nu doar pentru sfera științifică și cea culturală, ci pentru comunitatea universității și comunitatea timișoreană, în ansamblul ei”, declară rectorul Universității Politehnica, Florin Drăgan.

În incinta centrului se va inaugura galeria de artă contemporană META Spațiu, care are deja 5 ani de existență și a operat, până acum, pe ideea unei galerii care există acolo unde arta ființează cel mai bine, activând, astfel, în muzee, locațiile altor galerii de artă, spațiul public sau în sfera virtuală.

 „Ne-am dorit și am reușit să realizăm un parteneriat care să aducă arta, știința și cultura contemporană mai aproape de timișoreni. Un spațiu deschis ideilor și dialogului, pentru a crea o relație dinamică, bazată pe co-creație, co-producție și transfer de cunoaștere între artiști și oameni de știință, studenți de la facultățile de artă și de la cele tehnice. Centrul cultural MV sci-art va articula un ansamblu de activități care să exploreze și să faciliteze colaborarea între arte vizuale și științele aplicate, între studenți și formatori, între mediul artistic, cel universitar și spațiul public: expoziții, intervenții, cercetări, comunicări, ateliere și sesiuni de lucru”, spune Mirela Stoeac-Vlăduți, directorul centrului MV sci-art, inițiatoarea proiectului.

MV sci-art va aduce un plus ecosistemului cultural timișorean și după momentul Timișoara 2023, fiind o inițiativă pe termen lung ce implică și parteneri internaționali precum universitățile din Oslo și Trondheim (Norvegia), Universitatea din Belgrad (Serbia) și Universitea Tehnică din Kosice (Slovacia).

Se configurează, astfel, un program local solid, cu accent pe inovarea artistică și științifică, în care UPT și META Spațiu contribuie activ la consolidarea industriei creative a orașului.

Mircea Samuil Raliu

Pilotul timișorean Mircea Samuil atacă un nou titlu la clasa 12. Începe noul sezon din Campionatul Național de Raliuri

Noul sezon de raliuri vine cu noutăți pentru Mircea Samuil, campion național în 2019 (la Rally 2), 2020 și 2021 (la NAT 12) în competiția organizată de Federația Română de Automobilism Sportiv (FRAS).

Timișoreanul va face echipă cu Călin Maier, copilot cu o vastă experiență în Campionatul Național de Raliuri, acolo unde a concurat în trecut alături de Bogdan Stanoiev și Bogdan Cuzma.

Samuil va concura pentru al treilea sezon consecutiv pe un Audi A3 2.0 Tdi, căruia i-a adus îmbunătățiri la motor și suspensii.

„Ne așteaptă o competiție de anduranță mai mult decât de sprint, iar anul acesta s-au înscris foarte mulți concurenți noi în campionat, cu mașini mult mai bune. Obiectivul va fi să apărăm titlul național, dar suntem conștienți că provocarea va fi cea mai mare de până acum”, a declarat Mircea Samuil.

Mircea Samuil

77 de echipaje s-au înscris pentru prima etapă a noului sezon – Raliul Maramureșului. Etapa va însuma 138,35 km, din care 3,80 de km vor fi parcurși de echipaje pe macadam, în cadrul unei probe speciale noi.

„E un raliu foarte diversificat, caracterizat prin probe speciale foarte diferite – de la trasee foarte înguste, chiar printre case, la trasee mai largi, cum sunt cele din Pasul Gutâi. Fiind prima etapă în noua formulă, o provocare va fi să mă adaptez cu noile setări ale mașinii și cu noul copilot”, a mai spus pilotul timișorean.

În 2019, Mircea Samuil a revenit în competițiile oficiale după aproape un deceniu de pauză.

În palmaresul pilotului timișorean mai figurează mai multe titluri județene și regionale. Ediția actuală din Campionatul Național de Raliuri, organizat de FRAS, va fi a patra consecutivă pentru el și e realizată cu ajutorul partenerilor: Aronia Charlottenburg, Goya Residence, MAD Turbo, Snap Vet, Healling Hub.

Războiul din Ucraina continuă! Este pentru a 38-a zi consecutiv, când aramata rusă atacă obiective militare și civile din țara vecină

Războiul din Ucraina continuă! Este pentru a 38-a zi consecutiv, când aramata rusă atacă obiective militare și civile din țara vecină.

Continuă lectura

În Timiș, începe Săptămâna Eco! Elevii se implică în problemele de mediu

Îngrijorați de lipsa dezvoltării durabile și a direcției în care se îndreaptă omenirea, membrii Asociației Elevilor din Timiș (AETM) au conceput un proiect prin care își doresc să crească gradul de conștientizare al elevilor privind modul în care influențează, pozitiv/negativ, mediul înconjurător. 

Continuă lectura

Şantier pe una dintre cele mai circulate străzi din Timişoara! Investiţii de 83 de milioane de lei, pe Calea Buziaşului

Luni, 4 aprilie, încep lucrările de execuție pentru obiectivul ”Reabilitarea liniilor de tramvai și modernizarea tramelor stradale în Municipiul Timișoara, Traseul 2 – Calea Stan Vidrighin”.

Continuă lectura