Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

migrantii

Afgan, arestat pentru trafic de migranţi! Transporta 11 bărbaţi din India şi Pakistan

La un control de rutină, poliţiştii de Frontieră de la Sânnicolau Mare au tras pe dreapta o maşină care se îndrepta spre vamă.

Oamenii legii aveau suspiciuni că şoferul ar transporta migranţi, aşa că au verificat cu mare atenţie documentele acestuia şi ale pasagerilor.

„În cadrul verificărilor preliminare s-a stabilit faptul că pasagerii sunt cetățeni din India şi Pakistan, toţi bărbaţi, cu vârste cuprinse între 18 şi 45 de ani, care au declarat  că au trecut ilegal frontiera din Serbia în România pe jos, la frontiera verde. Polițiștii de frontieră având suspiciuni cu privire la autenticitatea documentelor grecești prezentate de șofer, au efectuat verificări suplimentare și au constatat că acestea nu îndeplinesc condițiile de formă și fond ale unor documente autentice, fiind false”, anunţă Poliţia de Frontieră Timişoara.

Oamenii legii au extins cercetările şi au stabilit că şoferul este de fapt, un cetăţean afgan, de 37 de ani.

El este acuzat acum de trafic de migranţi şi fals privind identitatea.

A fost reţinut pentru 24 de ore, urmând să fie dus în faţa magistraţilor cu propunere de arestare preventivă, pe o perioadă de 30 de zile.

S-a deschis Parcul Primăverii! În această seară, Loredana Groza te aşteaptă la Muzeul Satului

Prima ediție a Parcului Primăverii, organizat de Consiliul Județean Timiș la Muzeul Satului Bănățean este în plină desfăşurare.

Aseară, în deschiderea evenimentului, trupa Subcarpaţi a încins atmosfera, însă organizatorii au pregătit surprize pentru toate categoriile de vârstă.

Miza festivalului este reconectarea la timpul de calitate, fie în cadrul unui atelier de creație, al unei activități de mișcare în aer liber, la un concert, o expoziție de artă sau la cumpărături de obiecte artizanale.

Astăzi, punctul culminant este concertul cu Loredana, iar duminică, Adrian Stanca, Carmen Popovici Dumbravă și Claudia Ionaș cu Generalul promit un regal de folclor într-o zi de mare sărbătoare.

Pe parcursul tuturor celor 11 zile de festival, accesul este liber și gratuit.

Ne așteaptă un weekend cu multă energie creativă, cu momente artistice și de divertisment foarte bine gândite și cuprinse într-o producție culturală de excepție. Parcul Primăverii a reușit să ridice standardele organizării de eveniment în Timișoara și vreau să subliniez, în mod deosebit, contribuția celor șase instituții de cultură ale Consiliului Județean la realizarea acestui festival multicultural de anvergură” a spus Alin Nica, președintele Consiliului Județean Timiș.

Mai multe detalii despre program și atracțiile pregătite pentru timișeni pot fi găsite pe www.parculprimaverii.ro , iar atașat găsiți programul de weekend, structurat pe zile.

Robu a rămas fără permis de conducere! Vezi aici cum a reacționat fostul primar

Fostul primar al Timișoarei a rămas pieton, pentru următoarele 90 de zile, pentru că a depășit viteza legală.

El a fost prins de poliţişti, pe drumul Timișoara – Arad, cu o viteză de 108 km/oră, într-o zonă în care limita de viteză este de 50 km/oră.

Fostul primar al Timișoarei și-a recunoscut greșeala și a povestit, pe contul lui de facebook, cum s-a întâmplat totul.

“AM GREȘIT, ÎMI PARE RĂU, ASUM ȘI… PLĂTESC!

Pentru că LEGEA E LEGE ȘI TREBUIE SĂ FIE LEGE PENTRU TOȚI ȘI TOȚI TREBUIE SĂ PLĂTIM când o încălcăm! Eram în drum spre Arad, în apropierea crescătoriei de pui Orțișoara.0

Înainte de a intra în zona celor câteva case aflate acolo, vis-a-vis se crescătorie, de pe sensul opus a apărut o mașină de poliție care mi-a cerut să trag pe dreapta. Polițistul mi-a spus respectuos -n-am ce să-i reproșez!-, că puțin mai spre Timișoara e un semn de restricție de viteză, la 50 Km/h. I-am spus adevărul și anume, că pur și simplu nu l-am văzut, că eu eram pregătit să reduc viteza un pic mai încolo, la intrarea în dreptul acelor case, dar… asta e, dacă am greșit, am greșit, plătesc, legea e lege.

Aveam 108 Km/h. Insist: nu eram in localitate. Imi pare rău că s-a întâmplat așa, îmi pare rău pt momentul de neatenție care a făcut să nu observ semnul de limitare la 50 Km/h. Dar, asum și plătesc!”, a scris Nicolae Robu.

Clipe disperate pentru familia unui bărbat, care a dispărut de aproape trei luni!

Poliţiştii fac cercetări ample pentru găsirea unui bărbat în vârstă de 65 de ani, care a plecat de acasă pe data de 25 ianuarie, iar de atunci nimeni nu ştie unde este.

Este vorba despre Ştefan  Tolnai, din oraşul Chişineu – Criş, judeţul Bihor, pe care familia îl caută cu disperare.

Rudele au cerut şi ajutorul poliţiştilor, care, la rândul lor, fac apel la cetăţenii care au informaţii despre acest bărbat.

Ştefan Tolani are următoarele semnalmente: înălţime 1,83-1,85 cm, constituţie slabă, faţă ovală, ten deschis, ochi albaştri, păr cărunt, tuns scurt.

Când a fost văzut ultima dată, bărbatul era îmbrăcat cu pantaloni de trening de culoare închisă, geacă din material textil de culoare roșie în partea superioară și neagră în partea inferioară, căciulă din material textil de culoare gri.

Persoanele care dețin informații ce pot conduce la depistarea tânărului sunt rugate să apeleze serviciul unic de urgență 112 sau să se adreseze celei mai apropiate secții de poliție.

Polițiștii locali

Polițiștii locali, pe post de profesori! Le-au vorbit elevilor despre bullying

În săptămâna premergătoare vacanței de Paște a elevilor, polițiștii locali au continuat  activitățile de prevenire în unitățile de învățământ arondate.

Este o campanie care are ca scop, creșterea gradului de siguranță al elevilor și al personalului didactic, dar și prevenirea delicvenței juvenile în incinta și în zonele adiacente unităților de învățământ preuniversitar.

Astfel, în ultima săptămână, un polițist local și un reprezentant al Biroului Consultanță și Evidență Juridică au explicat elevilor din clasele a V-a și a VI-a de la Liceul Jean Louis Calderon și de la Școala Rudolf Walther,  ce este bullying și delicvență juvenilă, fiind prezentate situații cu care aceștia se pot confrunta atât la școala, cât și în mediul familial, această categorie de vârstă fiind cea mai expusă la astfel de fenomene.

Reprezentanții Poliției Locale Timișoara au explicat  copiilor ce înseamnă bullying, care sunt caracteristicile acestui fenomen, cine poate fi implicat, cum poate fi identificat agresorul, victima și martorii.

Elevii au fost instruiți cu privire la necesitatea comunicării cu părinții, cadrele didactice și cu autoritățile în momentul în care simt că sunt în pericol, pentru a se putea interveni la timp în orice situație neplăcută.

Poliția Locală Timișoara desfășoară periodic astfel de activități de prevenire, pe lângă cele de supraveghere a afluirii și defluirii elevilor de la cursuri, la cele șapte unități de învățământ care funcționează în zece locații din Timișoara.

Programul de informare urmează să fie extins și la nivelul asociațiilor de părinți.

Video! Incendiu violent lângă Timişoara! Arde o hală industrială

Flăcări violente au cuprins, în urmă cu puţin timp, hala industrială de pe DN 59, Timişoara – Săcălaz.

Este vorba despre fosta fabrică de ţigări care i-a aparţinut controverastului om de afaceri Zaher Iskandarani.

Din primele informaţii, incendiul a izbucnit într-o încăpere în care erau depozitate mai multe aparate de jocuri de noroc.

Din fericire, nu s-au înregistrat vicitme, toate persoanele reuşind să se evacueze din clădire.

Însă, este vorba despre un incendiu violent, cu degajări mari de fum, motiv pentru care a fost transmis un mesaj Ro-Alert pentru locuitorii din zonă.

„Incendiu major cu degajări mari de fum produs la fosta fabrică de țigări, la ieșirea din Municipiul Timișoara, DN 59, km 5. Evitați zona. Lăsați libere căile de acces pentru accesul forțelor de intervenție. Luați măsuri de autoprotecție. Închideți ușile și ferestrele, astupați gurile de aerisire și opriți fincționarea instalațiilor de venitlație sau climatizare!”, spune mesajul de avertizare primit prin SMS de locuitorii din zonă”, se arată în mesajul Ro-Alert.

La faţa locului s-au deplasat de urgenţă 12 autospeciale de stingere, două autoscări de lucru la înălţime, dar şi un echipaj CBRN.

UPDATE:

Incendiul de manifestă pe o suprafaţă de 1.600 mp, iar situaţia este periculoasă, pentru că există risc de explozie.

În încăperea alăturată sunt cantităţi mari de azotat de amoniu lichid, pe care pompierii încearcă acum să le scoată afară.

În sprijinul pompierilor din Timiş au venit şi echipaje din Arad

„A fost dispusă creșterea capacității operaționale la Detașamentul 2 Timișoara și activarea Grupei Operative. Se intervine în interiorul halei pentru împiedicarea propagării incendiului la materialele periculoase. Totodată se intervine pentru evacuarea acestora. În sprijin de la ISU Arad 3 Autospeciale de stingere cu apă și spumă, ASAS, 14 subofițeri”, transmite ISU Timiş.

Lucrările la infrastructura rutieră dau peste cap circulaţia mijloacelor de transport în comun din Timişoara

În zilele de 15 și 16 aprilie, mai multe linii de transport public local vor circula deviat, din cauza unor lucrări care vor avea loc pe strada 1 Decembrie și pe Calea Șagului.

Mâine, 15 aprilie, între orele 09:00 și 16:00, și 16 aprilie, pe durata întregii zile, tramvaiele care circulă pe liniile 6a și 6b vor circula deviat pe următorul traseu (dus-întors): Gara de Est – Piața Badea Cârțan – Piața Traian – Piaţa Timișoara 700 – Catedrala Mitopolitană – Piața Sfânta Maria – Piața Bălcescu – bulevardul Liviu Rebreanu – AEM – Ciarda Roşie; 

Traseul liniei 23 va fi prelungit până la Gara de Est pe traseul dus – întors: AEM – Calea Stan Vidrighin – strada Ștefan cel Mare – Piața Traian – strada Dacilor – Piața Badea Cârțan – strada Mihail Kogălniceanu – Gara de Est.

Ca urmare a unor lucrări la rețeaua de gaze pe Calea Șagului, sensul spre localitatea Șag, pe breteaua dreapta care duce sub pod, după stația “Shopping City”, mâine, traseul comun al linilor 33, E1 și E8 va suferi următoarea modificare: autobuzele, la ieșirea din sensul giratoriu, nu vor intra pe breteaua ce duce sub pod, ci vor circula  înainte până la baza podului, după care vor reintra pe bretea, pe zona betonată; la revenire pe bretea va fi o stație temporară.

De asemenea, începand cu data de 15.04.2022, mijloacele de transport în comun vor circula după programul de vacanță, până la reluarea cursurilor școlare.

Aproape 80 de șoferi amendați de polițiștii locali, la Timișoara, pentru că au confundat pistele de biciclete cu parcările!

Parcarea la întâmplare se plătește scump, la Timişoara. Polițiștii locali îi atenționează șoferi că a crescut numărul sesizărilor prin care bicicliștii reclamă parcarea pe pistele pentru bicicliști din oraș.

79 de conducători auto s-au ales cu amenzi între 290 și 725 lei și 2 sau 3 puncte penalizare la permis pentru că au ignorat indicatoarele rutiere și au parcat pe piste amenajate pe străzi ca Bdul Eroilor, strada Cluj, Spl. N. Titulescu, Spl. T. Vladimirescu, Cetății, Ștefan cel Mare, C. Porumbescu, Calea Aradului, Calea Torontalului, Calea Martirilor, V. Babeș, Pestalozzi, Piața Al. Mocioni,

Aceste verificări sunt efectuate cu scopul de a veni în sprijinul persoanelor care folosesc vehiculele pe două roți și care au nevoie de piste libere, neocupate de mașini, cu atât mai mult cu cât astfel de trasee au fost amenajate nu numai în zona centrală cât și în celelalte zone”, informează Poliția Locală Timișoara.

Poliţiştii recomandă respectarea legislației pentru evitarea primirii de amenzi, iar timișorenii sunt sfătuiți să sune la numerele de telefon 0256.968, 0256.246.112 sau 0356.913 dacă văd bizoni parcați pe pistele pentru biciclete.

UVT, gazda celui mai important concurs studenţesc din România, în domeniul dreptului

A început Hexagonul Facultăților de Drept din România, cel mai important concurs național studențesc în domeniul dreptului, organizat la Universitatea de Vest din Timișoara.

Vor participa reprezentanți ai celor șase facultăți membre ale Hexagonului Facultăților de Drept din România: Facultatea de Drept a Universității din București, Facultatea de Drept a Universității „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca, Facultatea de Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Drept a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, Facultatea de Drept a Universității din Craiova și Facultatea de Drept a Universității de Vest din Timișoara.

Acestora li se adaugă, începând din anul 2014, cu statut de invitat special, echipa Facultății de Drept a Universității de Stat din Moldova.

“Ceea ce reunește echipele facultăților reprezentate în Hexagonului Facultăților de Drept din România este preocuparea pentru excelență în domeniul învățământului juridic, exigența în selecția, pregătirea și evaluarea studenților, ca și responsabilitatea față de viitorul acestora. Suntem bucuroși să îi întâmpinăm în aceste zile la UVT pe studenții aflați în prima linie a educației din științele juridice românești”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Cooperarea în cadrul Hexagonului se concretizează prin coordonarea planurilor de învățământ, activități științifice comune, mobilități ale profesorilor și studenților, dar și prin organizarea concursului studențesc Hexagonul Facultăților de Drept din România, care se desfășoară în fiecare an în una dintre facultățile membre. Concursul constă în trei probe științifice (Drept civil, Drept penal și Drept constituțional).

Ediția 2022 a evenimentului reunește 70 de studenți și profesori de la cele șapte facultăți.

Fostul director CFR Timişoara, ridicat de poliţişti şi dus la audieri! Ce acuzaţii i se aduc?

Au fost percheziţii de amploare, Într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de folosirea funcției pentru favorizarea unei persoane.

Poliţiştii au descins la 20 de adrese din judeţele Arad, Caraș-Severin, Hunedoara, Timiș și Satu Mare.

“Din cercetări a reieșit că, în perioada 2018-2022, un bărbat, în vârstă de 62 de ani, din Timișoara, ar fi atribuit contracte de prestări servicii unor societăți comerciale, cu care se afla în strânsă legătură, folosindu-se de funcția pe care o deținea în acea perioadă. În urma perchezițiilor, au fost ridicați 300 de litri de motorină, mai multe documente contabile, registre și medii de stocare”, transmite IPJ Timiş.

20 de persoane au fost conduse la sediul Secției Regionale de Poliție Transporturi Timișoara, pentru audieri.
Printre acestea, şi Florin Blăgăila, cel care a fost director la CFR Timişoara, până la începutul acestei luni.

El este suspectat de conflict de interese, pentru că a încheiat mai multe contracte cu firma deţinută de soţia lui.

Video: Bărbat pus la pământ şi încătuşat, în parcarea unui centru comercial! Jefuise un bătrân

Trei tineri de 18, 21 şi 20 de ani, i-au pus gând rău unui pensionar, pe care l-auatacat în repetate rânduri.

Totul a început în noaptea de 29 spre 30 ianuarie, când indivizii au intrat în curtea unei firme din Timişoara, de unde au furat 100 de kg de fier vechi și mai multe bunuri electrice.

Apoi, au intrat în rulota din curte, în care locuia un bărbat de 68 de ani.

L-au ameninţat cu moartea, folosind un cuţit şi o rangă şi astfel au reuşit să îi fure telefonul mobil şi suma de 1.100 de lei.

La începutul lunii martie s-au întors să repete scena, dar nu au avut la fel de mult noroc.

Ceva i-a speriat şi au făsut cale întoarsă, nu înainte de a-l ameninţa din nou pe bătrânul de 68 de ani.

Apoi, în noaptea de 9 spre 10 martie, doi dintre indivizi au revenit la rulota în care locuia victima lor şi, tot prin ameninţări cu acte de violenţă, i-au furat din nou, banii din pensie.

După câteva zile, poliţiştii i-au prins pe tânărul de 18 ani şi pe cel de 21 de ani.

Amândoi au fost arestaţi, pe o perioadă de 30 de zile, fiind acuzaţi de tâlhărie calificată.

Cel de-al treilea individ, a fost capturat acum, în timpul unui flagrant, organizat de oamenii legii, în parcarea unui centru comercial din Timişoara.

Prinşi în flagrant, în timp ce încercau să dea atacul, într-o gospodărie

Doi bărbaţi, în vârstă de 29, respectiv 19 ani, au fost prinşi de poliţişti, chiar în timpul unui jaf.

S-a întâmplat în Nădlac, judeţul Arad, unde indivizii au pus gând rău unei familii din zonă.

Au aşteptat momentul potrivit, după care au sărit gardul şi au pătruns pe proprietatea acesteia.

Au mers glonţ spre locl în care oamenii aveau mai multe ustensile folosite în construcţii şi le-au furat.

Doar că, nu au apucat să facă nimic cu bunurile luate, pentru că au fost surprinţi de poliţişti.

Acesţia au recuperat întregul prejudiciu, pe care l-au returnat păgubiţilor.

De cealaltă parte, hoţii au fost duşi la audieri şi s-au ales cu dosare penale pentru furt calificat.

usab 1

Hai la Bursa Locurilor de muncă pentru studenţi! Evenimentul are loc la Universitatea de Ştiinţe Agricole

Dacă eşti student şi îţi doreşti un job care să îţi permit continuarea studiilor, eşti aşteptat la un eveniment organizat special pentru tine.

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului “ Regele Mihai I al României” din Timișoara în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Timiș organizează în data de 07 aprilie 2022 „Bursa locurilor de muncă pentru studenți”.

Evenimentul este organizat în cadrul proiectului PracSIS-Parteneriat responsabil și active pentru calitate, Studenți integrați prin stagii, Pocu/626/6/13/132332, Proiect cofinanțat din Programul Operațional Capital Uman 2014-2020, dintre USAMVB Timișoara si SC Profi Rom Food SRL.

Actiunea evenimentului se va desfașura la sediul universității, in intervalul orar 10-14, în holul rectoratului USAMVBT, având ca obiectiv recrutarea de personal cu o bună pregătire profesională pentru locurile de muncă vacante pe care firmele prezente le oferă.

hoti

Atenţie, când mergi la restaurant! Poliţiştii au reţinut un bărbat care fura bunurile clienţilor


Un individ de 53 de ani a ajuns pe mâinile poliţiştilor, după ce a furat tot ce a prins, de la clienţii unor restaurante din Timişoara.

Primul furt a avut loc pe data de 11 martie, după care bărbatul a prins curaj şi a continuat.

A urmat un alt restaurant şi alţi clienţi, pe 13 martie, apoi a ales o altă locaţie, 5 zile mai târziu.

Conform anchetatorilor, individual a furat portofele cu bani, acte personale și un telefon mobil din poșetele lăsate pe scaune, de clienţii neatenţi.

În total, prejudicial se ridică la 4.500 de lei, sumă pe care, poliţiştii au recuperate-o partial.

Acum, bărbatul a ajuns în arest, fiind acuzat de furt calificat în formă continuată.