Tir răsturnat pe autostradă! Traficul este îngreunat, pe sensul Timişoara-Lugoj
Impact violent, în această după-amiază, pe autostrada A1, Timişoara-Lugoj, în zona localităţii Şanoviţa.
Impact violent, în această după-amiază, pe autostrada A1, Timişoara-Lugoj, în zona localităţii Şanoviţa.
Temperaturile extrem de ridicate din aceste zile dau peste cap şi traficul rutier, după ce autorităţile au instituit o serie de măsuri pentru protejarea carosabilului.
Organizatorii UNTOLD, unul dintre cele mai mari festivaluri de muzică din lume, continuă campaniile de susținere a performanței în educație la toate nivelurile.
Controlul demarat de prefectul de Timiş, la cele 47 de centre de permanenţă din judeţ, scoate la iveală mari probleme în ceea ce priveşte cheltuirea banilor.
Timp de trei zile, Agro Village din incinta Universităţii de Ştiinţe Agricole din Timişoara geste gazda Târgului Mierii.
Startul evenimentului, organizat de Asociaţia Crescătorilor de Albine din România, Filiala Timiș în parteneriat cu Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului „Regele Mihai I al României” din Timişoara, se se va da joi, 28 iulie, la ora 10:00
Târgul Mierii este locul perfect pentru a te îndulci cu minunatele produse ale stupului, produse complet naturale ce vin din bogăţia naturii, dar şi din hărnicia albinelor şi apicultorilor.
“Acest eveniment se dorește a fi o oportunitate pentru toți consumatorii produselor apicole din Timișoara și împrejurimi cât și pentru apicultori, prin promovarea produselor apicole din stupina proprie. Vizitatorii târgului vor găsi diferite sortimente din acest minunat dar al naturii, de la miere de salcâm, polifloră, tei, mană, rapiță şi zeci de alte produse apicole: faguri cu miere, miere cu nuci, cu scortişoară sau cu cătină, siropuri cu miere, polen, propolis etc”, transmit organizatorii.
La târg va fi şi un stand de degustare a diferitelor sortimente de miere dar și o tombolă cu produse apicole.
Pe parcursul evenimentului vor fi organizate și competiții pe diverse teme: cel mai frumos stand, cel mai interesant produs, cea mai frumoasă etichetă și altele.
Târgul Mierii adună cei mai pricepuți apicultori din județul Timiș și vecinătate, dar și firme specializate (distribuitori locali) în domeniul produselor apicole.
De asemenea cu ocazia Târgului Mierii, de la ora 10.30 în Amfiteatrul A1, va avea loc deschiderea secţiunii de comunicări, unde vor fii sustinute Conferințe pe teme de apiterapie și produse apicole susținute de: Dr. Roxana SPULBER de la I.C.D.A. București, iar pe patologie apicolă Prof. Univ. Dr. Narcisa MEDERLE de la USAMVBT.
S-a dat alarma, printr-un apel la 112, pentru lichidarea unui incendiu violent, care a cuprins un depozit de furaje.
Biopsia mamară sub ghidaj ecografic reprezintă una dintre cele mai noi tehnici folosite în cadrul Laboratorului de Imagistică al Spitalului Victor Babeș Timișoara.
Incompetenţă, prostie, sau interese meschine? Aceasta este întrebarea legată de degringolada provocată de viceprimarul Ruben Laţcău, care îşi bate joc de aproape două mii de elevi, de la două licee din Timişoara.
Scandal politic, la Timişoara, pe tema rezultatelor obţinute de absolvenţii de liceu, la examenul de bacalaureat.
Poliţiştii au intrat în alertă şi au început căutările pentru găsirea unei fete de 14 ani, care a dispărut fără urmă.
Cristina-Maria Tudosi, a plecat de acasă, din localitatea Tomnatic, judeţul Timiş, în urmă cu două zile.
Club Sportiv Alergotura a început înscrierile gratuite pentru ediția cu numărul VII a evenimentului Tura Licuricilor.
Consiliul Local al Municipiului Timișoara a aprobat, astăzi, proiectul de hotărâre privind Studiul de Prefezabilitate pentru modernizarea infrastructurii rutiere Reșița Nord – Timișoara Nord cu extensie Voiteni – Stamora Moravița frontieră”.
Acum, viteza maximă de circulație pe acest tronson este de 80 km/h pentru trenurile de călători și 60 km/h pentru trenurile de marfă.
”Modernizarea căii ferate Timișoara – Reșița este un proiect cheie pentru conectarea Banatului de șes cu Banatul de munte. Mulțumesc Primăriei Reșița care coordonează proiectul și celorlalți parteneri, consiliile județene Caraș Severin și Timiș. Proiectul se încadrează în viziunea noastră de a dezvolta serviciul de tren urban/metropolitan în zona urbană funcțională Timișoara. Lucrăm cu o echipă de experți internaționali pentru care avem asigurat suportul Băncii Europene de Reconstrucție și Dezvoltare”, spune primarul Dominic Fritz.
Studiul de prefezabilitate cuprinde 3 scenarii pentru tronsonul Timișoara – Stamora Moravița – Frontieră și 4 scenarii pentru tronsonul Reșița Nord – Voiteni, din care 2 scenarii sunt propuse spre o analiză mai detaliată în cadrul studiului de fezabilitate.
În următoarea etapă, cea a studiului de fezabilitate se vor analiza următoarele variante:
Pentru traseul Timișoara Nord – Stamora Moravița – Frontieră (Componenta A):
1. Reabilitarea/Modernizarea tronsonului de cale ferată pentru o viteză de până la 120 km/h pentru trenurile de călători și 80 km/h pentru trenurile de marfă.
Acest scenariu presupune îmbunătățirea infrastructurii/suprastructurii existente, pentru sporirea vitezei de circulație până la 120 km/h pentru trenurile de călători, respectiv 80 km/h pentru trenurile de marfă, păstrând pe cât posibil aliniamentele existente. Conform acestui scenariu, se prevede o viteză de până la 120 km/h pe o distanță de cca. 90% din traseu și fără modificări majore ale traseului existent.
2. Reabilitarea/Modernizarea tronsonului de cale ferată pentru o viteză de până la 160 km/h pentru trenurile de călători și 120 km/h pentru trenurile de marfă.
Acest scenariu presupune îmbunătățirea infrastructurii/suprastructurii existente, pentru sporirea vitezei de circulație până la 160 km/h pentru trenurile de călători, respectiv 120 km/h pentru trenurile de marfă, de-a lungul întregului tronson, cu excepția primilor cca. 6,50 km identificați la ieșirea din stația CF Timișoara Nord, în interiorul zonelor urbane. Conform acestui scenariu, se prevede o viteză de până la 160 km/h pe o distanță de cca. 90% din traseu.
Pentru traseul Reșița Nord – Voiteni (Componenta B):
1. Reabilitarea/Modernizarea tronsonului de cale ferată pentru o viteză de până la 120 km/h pentru trenurile de călători și 80 km/h pentru trenurile de marfă – 60%
Acest scenariu presupune îmbunătățirea infrastructurii/suprastructurii existente, pentru sporirea vitezei de circulație până la 120 km/h pentru trenurile de călători, respectiv 80 km/h pentru trenurile de marfă, păstrând pe cât posibil aliniamentele existente. Conform acestui scenariu, se prevede o viteză de până la 120 km/h pe o distanță de aproximativ 60% din traseu și fără modificări majore ale traseului existent.
2. Reabilitarea/Modernizarea tronsonului de cale ferată pentru o viteză de până la 120 km/h pentru trenurile de călători și 80 km/h pentru trenurile de marfă – 75%
Conform acestui scenariu, se prevede o viteză de până la 120 km/h pe o distanță de aproximativ 75% din traseu și fără modificări majore ale traseului existent, cu excepția tronsoanelor compuse din aliniamente și curbe ce nu asigură retrasarea liniei cu parametrii pentru viteza de 120 km/h.
CITEŞTE ŞI: Restricții de tonaj timp de trei zile, pe șoselele din Timiș, din cauza caniculei!
Proiectul pentru obiectivul de investiții Linia de cale ferată de pe traseul Reșița Nord – Voiteni – Componenta B se va realiza în două faze, după cum urmează: Faza 1 – Reînnoirea liniei de cale ferată, finanțare cuprinsă în cadrul programului Planul Național de Redresare și Reziliență PNRR, respectiv Faza 2 – Modernizarea liniei de cale ferată, care se va finanța din orice alt program de finanțare, din ciclul financiar 2021 -2027, buget de stat sau alte surse de finanțare legal constituite.
Obiectivul de investiții este prevăzut în Planul Național de Redresare și Reziliență, Pilonul Tranziția spre o economie verde, Componenta 4 – Transport sustenabil, Modernizarea și reînnoirea infrastructurii feroviare.
Simona Amâna, multipla campioană olimipică, este acum în direct la Sursa de Vest fără Filtru, miercuri – 20 iulie 2022.
Administraţia locală din Lugoj este în derivă, după ce primarul liberal, Claudiu Buciu, a fost demis pentru că şi-a schimbat, temporar, domiciliul, în Germania.
În aceste condiţii, într-o perioadă scurtă de timp, vor fi organizate alegeri anticipate.
CITEŞTE ŞI: VIDEO: Infernul din Grecia, în care sunt pompierii români!
Dar, indiferent de data la care lugojenii îşi vor allege un nou primar, un lucru este cert: PSD vrea să recâştige această funcţie.
Şi cum conform uzanţelor, preşedintele organizaţiei este cel care îşi asumă candidatura, Călin Dobra se va înscrie, cel mai probabil în această cursă.
“Va candida cine stabileşte echipa. Ca să câştigăm alegerile, nu e condiţie ca preşedintele să candideze. Da, s-ar putea să candidez, dacă un sondaj real va arăta că dintre toţi colegii, eu am şansele cele mai mari să câştig Primăria Municipiului Lugoj. Îmi asum, dacă este aşa (…) Vizibilitatea dată de funcţiile pe care le-am avut, implicarea şi prezenţa tot timpul în comunitate, îmi dă un plus în ceea ce priveşte candidatura pentru Primăria Municipiului Lugoj”, a declarat Călin Dobra, preşedintele PSD Lugoj, la podcastul Sursa de Vest fără Filtru, realizat de Dan Radosav.
CITEŞTE ŞI: ALERTĂ în România! Premierul instituie Celula de criză!