Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

O nouă stagiune, la TNT! Ce spectacole pregătesc reprezentanţii Naţionalului din Timişoara?

La Teatrul Național din Timișoara a început o nouă stagiune, care are o semnificație importantă atât pentru TNT, cât și pentru publicul său, construindu-se în jurul temelor și principiilor care fundamentează conceptul Capitalei Europene a Culturii – Timișoara 2023.

Continuă lectura

Copii care nu au văzut niciodată Timişoara, deşi trăiesc în apropiere! Acţiune de suflet pentru micuţii cu care soarta nu a fost generoasă

Rotaract Ripensis Timișoara organizează cea de-a doua ediție a proiectului “Ora lui Robert”.

Continuă lectura

Începe o nouă ediţie a Liberty Marathon! Surpriza pregătită de UVT, pentru a V-a ediţie 

Toamna se apropie cu încă o ocazie de a ne face planuri și de a stabili noi obiective ambițioase, în căutarea echilibrului dintre viața personală și cea profesională, academică sau școlară, pentru a selecta un mix optim de condiții ce ne ajută să ne cultivăm mintea, corpul sau spiritul.

Continuă lectura

primaria tm

Un nou dosar penal, pentru administraţia Fritz! De această dată, pe numele şefului Serviciului de Protecţie a Mediului

Problemele, inclusiv cele penale, se ţin lanţ de conducerea Primăriei Timişoara, care acţionează după bunul plac, fără a ţine cont de lege.

De această dată, anchetatorii vizează amplasarea celor 16 staţii de încărcare pentru maşini electrice şi au deschis un dosar penal pe numele lui Victor Birdea, şeful Serviciului de Protecţie a Mediului.

CITEŞTE ŞI: Tânăr întins pe jos, pe marginea canalului Bega! Ce au descoperit poliţiştii locali?

“Un nou scandal cu iz penal a izbucnit zilele trecute și îl are ca protagonist pe un funcționar zelos, care a sărit printre primii în barca noilor stăpâni, fiind unul dintre liderii sindicatului pro-frițist din PMT. Numai cum aproape niciodată pupincurismul nu garantează profesionalismul în funcție, s-a întocmit un dosar penal de toată frumusețea pe numele șefului Serviciului Protecției Mediului din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara”, spune consilierul local PSD, Radu Ţoancă.

Birda este acuzat că a dat undă verde amplasării celor 16 stații de încărcare, fără a avea sudii de descărcare arheologică.

Şi asta în ciuda faptului că în avizele eliberate de Direcția pentru Cultură, Culte și Patrimoniul Cultural Național a județului Timiș pentru amplasamentele din zona centrală este specificată necesitatea acestor studii.

“Acestea nu s-au făcut, stațiile au fost amplasate ilegal, iar în acest caz legea este extrem de strictă și prevede începerea urmăririi penale a persoanelor sau instituțiilor care se fac vinovate de eludarea condițiilor legale.

Rămâne de văzut dacă la nivelul PMT se vor decide măsuri administrative pentru cei care s-au grăbit nejustificat și au plasat într-o zonă penală o problemă de maximă importanță pentru comunitate sau, dimpotrivă, ei vor fi premiați pentru obediența de care dau dovadă în a fii pe placul șefilor! Nu de alta, dar administrația Fritz pozează în intransigentă cu cei care încalcă regulile pe domeniul public ( terase , construcții ilegale, firme care murdăresc drumurile etc ) și în acest caz ar trebui să fie consecventă și cu ea însăși atunci când vorbim de fapte cu iz penal!”, a scris Radu Ţoancă.

CITEŞTE ŞI: Video: Ursul care a terorizat localnicii din Petroşani, a fost capturat! Ce s-a întâmplat cu el?