Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

După ce s-a declarat deranjat de “behăitul” de la Catedrală, USR-istul Răzvan Popescu, criticat dur de liberali

Organizaţia de tineret a PNL Timiş reacţionează la postarea lui Răzvan Popescu, angajat al Primăriei Timişoara, la Direcţia de Urbanism.

În urmă cu câteva zile, el a scris pe facebook un text în care compară slujba care se aude din boxele Catedralei, cu un behăit.

„Cluburile ca cluburile, dar de behăitul zilnic de dimineață ce iese din boxele de la Catedrală nu comentează nimeni? Mă simt mai ceva ca la Mecca”, a scris Răzvan Popescu.

CITEŞTE ŞI: Toamna vine cu noi cursuri, la CCIAT! Vezi aici în ce te poţi specializa

Acum, tinerii liberali cer sancţionarea acestuia şi se delimitează de o astfel de atitudine pe care o numesc “grotească”.

Comportamentul lui Răzvan Popescu este unul regretabil și îl contestăm public. Acesta nu este reprezentativ pentru tinerii care s-au născut, au crescut, studiază sau locuiesc în Timișoara. Noi, tinerii liberali, credem în libertatea de gândire, conștiință și de religie, nu dorim să fim asimilați unor persoane care batjocoresc simboluri atât de importante pentru sute de mii de credincioși”, a spus Ionuț Sîrbu, președintele Organizației de tineret a PNL Timiș.

Răzvan Popescu nu este la o primă abatere, pozițiile sale publice constituindu-se ca atacuri constante la instituția Bisericii și a valorilor tradiționale românești.

„Răzvan Popescu, ca angajat al Primăriei Timișoara, are de urmat un cod de etică, iar batjocorirea unei instituții fundamentale a societății românești, cu siguranță nu se încadrează într-o conduită acceptabilă. Transmit un mesaj public ferm către toți cei tentați să calce în picioare religia și Biserica, indiferent de confesiune: nu vă permitem să normalizați grosolănia și ticăloșia, așa că învățați să distingeți între dreptul la exprimare și defăimare. Nu mi se pare normal sa asistăm impasibili la astfel de derapaje și nici să le minimalizăm în numele tinereții”, spune președintele PNL Timiș.

Răzvan Popescu poate fi sancționat atât în cadrul instituției Primăriei Timișoara, cât și în cadrul partidului, dacă conducerea USR se desprinde de comportamentul deșănțat al acestuia.

Până în momentul de față, nu a existat nicio reacție publică din partea administrației Fritz și nici a USR Timiș, deși opinia publică s-a arătat dezgustată de exprimările tânărului.

CITEŞTE ŞI: Vom tremura de frig la iarnă? Primarul anunţă că nu găseşte gaz, pentru a trece cu bine peste anotimpul rece

O nouă stagiune, la TNT! Ce spectacole pregătesc reprezentanţii Naţionalului din Timişoara?

La Teatrul Național din Timișoara a început o nouă stagiune, care are o semnificație importantă atât pentru TNT, cât și pentru publicul său, construindu-se în jurul temelor și principiilor care fundamentează conceptul Capitalei Europene a Culturii – Timișoara 2023.

Continuă lectura

Copii care nu au văzut niciodată Timişoara, deşi trăiesc în apropiere! Acţiune de suflet pentru micuţii cu care soarta nu a fost generoasă

Rotaract Ripensis Timișoara organizează cea de-a doua ediție a proiectului “Ora lui Robert”.

Continuă lectura

Începe o nouă ediţie a Liberty Marathon! Surpriza pregătită de UVT, pentru a V-a ediţie 

Toamna se apropie cu încă o ocazie de a ne face planuri și de a stabili noi obiective ambițioase, în căutarea echilibrului dintre viața personală și cea profesională, academică sau școlară, pentru a selecta un mix optim de condiții ce ne ajută să ne cultivăm mintea, corpul sau spiritul.

Continuă lectura

primaria tm

Un nou dosar penal, pentru administraţia Fritz! De această dată, pe numele şefului Serviciului de Protecţie a Mediului

Problemele, inclusiv cele penale, se ţin lanţ de conducerea Primăriei Timişoara, care acţionează după bunul plac, fără a ţine cont de lege.

De această dată, anchetatorii vizează amplasarea celor 16 staţii de încărcare pentru maşini electrice şi au deschis un dosar penal pe numele lui Victor Birdea, şeful Serviciului de Protecţie a Mediului.

CITEŞTE ŞI: Tânăr întins pe jos, pe marginea canalului Bega! Ce au descoperit poliţiştii locali?

“Un nou scandal cu iz penal a izbucnit zilele trecute și îl are ca protagonist pe un funcționar zelos, care a sărit printre primii în barca noilor stăpâni, fiind unul dintre liderii sindicatului pro-frițist din PMT. Numai cum aproape niciodată pupincurismul nu garantează profesionalismul în funcție, s-a întocmit un dosar penal de toată frumusețea pe numele șefului Serviciului Protecției Mediului din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara”, spune consilierul local PSD, Radu Ţoancă.

Birda este acuzat că a dat undă verde amplasării celor 16 stații de încărcare, fără a avea sudii de descărcare arheologică.

Şi asta în ciuda faptului că în avizele eliberate de Direcția pentru Cultură, Culte și Patrimoniul Cultural Național a județului Timiș pentru amplasamentele din zona centrală este specificată necesitatea acestor studii.

“Acestea nu s-au făcut, stațiile au fost amplasate ilegal, iar în acest caz legea este extrem de strictă și prevede începerea urmăririi penale a persoanelor sau instituțiilor care se fac vinovate de eludarea condițiilor legale.

Rămâne de văzut dacă la nivelul PMT se vor decide măsuri administrative pentru cei care s-au grăbit nejustificat și au plasat într-o zonă penală o problemă de maximă importanță pentru comunitate sau, dimpotrivă, ei vor fi premiați pentru obediența de care dau dovadă în a fii pe placul șefilor! Nu de alta, dar administrația Fritz pozează în intransigentă cu cei care încalcă regulile pe domeniul public ( terase , construcții ilegale, firme care murdăresc drumurile etc ) și în acest caz ar trebui să fie consecventă și cu ea însăși atunci când vorbim de fapte cu iz penal!”, a scris Radu Ţoancă.

CITEŞTE ŞI: Video: Ursul care a terorizat localnicii din Petroşani, a fost capturat! Ce s-a întâmplat cu el?