VIDEO: TM2023 a început cu stângul! Pană de curent, la Ceremonia de Gală! Cum au reacţionat primarul Fritz şi premierul Ciucă?
Ghinion curat pentru organizatorii evenimentului oficial de deschidere a proframului Timişoara Capitală Europeană a Culturii, de la Opera Română.
În miijlocul spectacolului, la care particiapu sute de oficialităţi din ţară şi de peste hotare, a avut loc o pană de curent, care a lăsat sala în beznă.
CITEŞTE ŞI: Victimă încarcerată, în urma unui accident! A fost solicitat și elicopterul SMURD
Alimentarea cu energie electrică a fost reluată după câteva minute, însă ironic este faptul că sloganul Timişoara Capitală Europeană a Culturii să fie „Shine your light! Luminează oraşul prin tine”.
Printre oficialii care au asistat la Ceremonia de Gală şi implicit la incidentul cu pana de curent s-a numărrat şi prim ministrul României.
„Efectiv s-a întâmplat. Aici este o chestiune de pregătire tehnică a evenimentului”, a spus premierul României, Nicolae Ciucă, la finalul evenimentului.
De cealaltă parte, primarul Timişoarei nu vede nicio problemă de organizare, ci mai degrabă un semn că TM2023 se va bucura de succes.
„A fost foarte interesant… Trebuie să spun că în 2007, la ceremonia de deschidere (a Sibiului Capitală Europeană a Culturii – n.a) a picat curentul şi mi-a povestit consilierul prezidenţial Sergiu Nistor de acea întâmplare şi a spus: domnule primar, să ştiţi, dacă vă pică curentul, e un semnal bun pentru succesul anului. Şi ce s-a intamplat? A picat curentul, dar în perioada unui concert care oricum era cu lumini şi, la început, toată lumea a crezut că face parte din spectacol, apoi ne-am dat seama că a picat curentul, dar a şi revenit. Eu o iau ca pe un semn bun că va fi un an de succes, cum a fost 2007, în Sibiu”, a spus primarul Timişoarei, Dominic Fritz.
CITEŞTE ŞI: Emisiune de mărci poștale dedicată Timișoarei – Capitală Europeană a Culturii!
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Crin Antonescu și-a început campania pentru Palatul Cotroceni! Prima vizită, în județul Timiș, unde s-a întâlnit cu liderii administrației publice și cu mediul de afaceri

Impact extrem de violent între două mașini! Trei victime, între care și un copil de 7 ani, au ajuns la spital!

Antreprenorii din Timiș, informați cu privire la noile modificări din domeniul legislației muncii, într-un seminar organizat de CCIAT și ITM

Vești proaste pentru cei care trebuie să își facă sau să își schimbe buletinul! Vezi aici cu cât crește termenul de eliberare a actelor de identitate!

Video: Accident teribil, cu două victime! Un bărbat a pierdut controlul asupra mașinii și s-a izbit violent de un copac

Este oficial! Consiliul Județean Timiș preia echipa de fotbal Poli! Când va începe finanțarea propriu-zisă a clubului?

VIDEO: Drumarii au acționat toată noaptea pe drumurile naționale și autostrăzile din vestul țării! Au împrăștiat aproape 600 de tone de antiderapant!

Impact violent între două mașini! Intervine descarcerarea

Adolescent, lovit și jefuit, ziua în amiaza mare! Atacatorii au ajuns în spatele gratiilor

Stații de tramvai prea mici și care nu asigură confortul călătorilor! Lecția învățată de viceprimarul Ruben Lațcău, după modernizarea bulevardului Stan Vidrighin

Hoți prinși în flagrant în timp ce goleau mașinile parcate într-o benzinărie, pe autostradă! Au furat bani, telefoane și bijuterii!

Aproape de comă alcoolică, la volan! Șofer băut bine a provocat un accident rutier și și-a văzut mai departe de drum

Dimineți geroase, la Timișoara! Cum va arăta vremea în această săptămână?

Accident cumplit! Femeie încarcerată, după ce a intrat cu mașina, într-un tir

Incendiu puternic, în mijlocul nopții! Trei case au fost înghițite de flăcări violente

Primăvara, la un pas distanță! Primăria dă start înscrierilor pentru vânzarea produselor specifice zilei de 1 Martie

Polițist în misiune, lovit de o motocicletă al cărei conducător a refuzat să oprească pentru control și care este bănuit că era drogat

Lasă un răspuns