Skip to main content

Oameni blocaţi în mijlocul câmpului, în miez de noapte, din cauza copacilor căzuţi pe calea ferată

Paște Fericit!

Trenul Arad-Bucureşti, în care erau aproximativ 100 de călători, a fost blocat azi-noapte, mai bine de două ore în zona haltei Crivadia, din judeţul Hunedoara.

Garnitura nu a mai putut înainta, din cauza vântului puternic, care a doborât mai mulţi copaci, pe şinele de cale ferată şi pe firele de înaltă tensiune.

CITEŞTE ŞI: O nouă demisie la Colterm, dacă Primăria nu găseşte soluţii pentru cumpărarea certificatelor verzi

Mai multe echipaje de pompieri s-au deplasat de urgenţă în zona respectivă, pentru a remedia problema, astfel încât circulaţia feroviară să revină la normal.

A fost însă o intervenţie anevoiasă, iar trenul Arad-Bucureşti a staţionat în mijlocul câmpului, mai bine de două ore.

„Pompierii au fost anunţaţi în jurul orei 23.45, printr-un apel la numărul unic de urgenţă 112, despre faptul că un tren de călători care circula pe relaţia Arad – Bucureşti a fost oprit în linie curentă, în zona haltei Crivadia, din cauza mai multor arbori căzuţi pe calea ferată şi peste firele de înaltă tensiune. La faţa locului s-au deplasat pompierii Gărzii de Intervenţie Baru, cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă şi un echipaj SMURD. În jurul orei 2.15, situaţia a fost remediată de către reprezentanţii CFR şi circulaţia a fost reluată”, transmite ISU Hunedoara.

Pentru a veni în sprijinul călătorilor, ISU Hunedoara a alocat două microbuze, însă nu au existat solicitări pentru transportul persoanelor spre gara municipiului Petroşani.

CITEŞTE ŞI: Sute de oi, în pericol, după ce un râu a ieşit din matcă! Intervenţie dificilă a pompierilor

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Societatea de Transport Public Timișoara asigură transportul în comun, cu program extins, în această noapte, cu ocazia oficierii slujbelor religioase de Paști.
Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara anunță că sumele alimentate pe tichetele sociale pe suport electronic, destinate sprijinirii cuplurilor mamă–nou-născut aflate în situații de vulnerabilitate, pot fi utilizate până la data de 31 mai.
Incident șocant, în această seară la Timișoara! O tânără de 19 ani s-a aruncat în gol de la etajul unu al unui bloc, după o ceartă cu iubitul.
RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță începerea primei campanii trimestriale pentru colectarea deșeurilor textile, din Zona 1 Timișoara. Utilizatorii casnici pot folosi această oportunitate pentru a se debarasa legal și gratuit de deșeurile textile din gospodărie. Campania se desfășoară în perioada 22 aprilie – 30 iunie 2025, în localitățile: Timișoara, Dumbrăvița, […]
Trei persoane au fost rănite după ce două mașini s-au izbit violent în municipiul Deva, la ieșirea din sensul giratoriu din Sântuhalm, spre Hunedoara.
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Timiș, împreună cu Consiliul Județean Timiș, organizează o nouă ediție a Bursei Generale a Locurilor de Muncă, într-un format inedit… în aer liber.
Casieriile Aquatim și centrul relații clienți de pe strada Enric Baader nr. 11 din Timișoara vor fi închise în perioada 18-22 aprilie.

Alte articole

Paște Fericit!
Paște Fericit!
Paște Fericit!
Paște Fericit!
Paște Fericit!
Paște Fericit!
Paște Fericit!
Paște Fericit!
Retim – Fereşte-te de eticheta roşie!
San Marco
RMN ImagisticAS
A fi om!
A fi om!
Forța Dreptei
MAXAGRO
Metal Doors – www.usidesiguranta.ro
iGard panouri de gard – www.igard.ro
ATC BAUDESIGN