Sunt căutări ample, pentru găsirea unui bărbat care a plecat, ieri dimineaţă, să îţi ducă copilul la şcoală, iar din acel moment, nimeni nu mai ştie nimic despre el.
Primarul Dominic Fritz cere Guvernului României transmiterea în domeniul public al Municipiului Timișoara a peste 50 de hectare pe care funcționează CET Sud.
Un copil de 14 ani a ajuns în această dimineață la spital, cu traumatism cranio-cerebral şi leziuni la piciorul drept, după ce a fost lovit de un autoturism, pe trecerea de pietoni.
Un bărbat de etnie rromă din Timişoara, s-a ales cu dosar penal, după ce a ieşit cu două pistoale, pe strada pe care locuieşte şi a tras mai multe focuri.
Din acest an, pacienții cu suspiciune de cancer bronhopulmonar pot obține un diagnostic complet și de precizie în urma investigațiilor făcute în cadrul Spitalului de Boli Infecțioase Dr. Victor Babeș Timișoara.
Un accident rutier grav s-a produs în această dimineaţă, iar din primele informaţii de vină este un şofer de 42 de ani care nu a acordat prioritate unei autoutilitare care circula regulamentar.
Accidentul s-a petrecut în Orăştie, judeţul Hunedoara, la intersecţia străzilor George Coşbuc şi Andrei Şaguna.
Impactul dintre cele două vehicule a fost atât de puternic, încât maşina condusă de bărbatul de 42 de ani a fost proiectată într-o clădire de pe marginea drumului, după care s-a răsturnat.
„Un bărbat în vârstă de 42 de ani, din municipiul Orăștie nu ar fi respectat semnificația indicatorului OPRIRE și nu a acordat prioritate de trecere unui ansamblu de vehicule condus de către un bărbat în vârstă de 38 de ani, din comuna Beriu, intrând în coliziune cu acesta, ulterior răsturnându-se pe partea stângă a sensului de deplasare, acroșând fațada unui imobil și al unui indicator de circulaţie”, transmite IPJ Hunedoara.
O copilă de 9 ani care era în maşina condusă de şoferul vinovat a fost rănită şi transportată de urgenţă la spital.
„În urma accidentului în care au fost implicate două autoutilitare a rezultat o victimă, mai precis o fetiță în vârstă de nouă ani, conștientă și cooperantă, care a fost preluată de către un echipaj cu medic al SAJ sosit în sprijin, și transportată la Unitatea de Primiri Urgențe Deva pentru investigații medicale suplimentare. Șoferii autoutilitarelor nu au necesitat asistență medicală”, anunţă ISU Hunedoara.
Ambii şoferi au fost testați cu aparatul etilotest rezultatul fiind negativ.
Polițiștii au deschis în acest caz un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi continuă cercetările.
Un poliţist local din Timişoara a pătruns în interesecţia din zona Michelangelo, pe culoarea roşie a semaforului şi a intrat în plin, într-un taxi condus de o femeie de 45 de ani.
Un şofer în vârstă de 30 de ani, care a încercat să îşi scoată maşina din parcare, fără a se asigura, a provocat un accident în care au fost implicate alte patru autoturisme.
Un bărbat de 41 de ani a ajuns pe mâna poliţiştilor, fiind reţinut pentru 24 de ore, după ce chiar el a sunat la 112 să anunţe incidentul pe care l-a provocat.
Un incendiu violent, izbucnit într-o garsonieră, a creat panică în tot imobilul, iar locatarii au ieşit îngroziţi din case, temându-se de ce este mai rău.