Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Expoziția permanentă „Istoria militară a Banatului” îşi deschide mâine porţile, la Muzeul Naţional al Banatului

Muzeul Național al Banatului în colaborare cu Asociația de Reconstituiri Istorice Timișoara vernisează mâine, de la ora 17.00, expoziția permanentă „Istoria militară a Banatului”.

Continuă lectura

Reacţia preşedintelui CJ Caraş-Severin, după ce şi-a văzut moartea cu ochii! Ce spune Romeo Dunca, despre accidentul în care a fost implicat?

Romeo Dunca, preşedintele Consiliului Judeţean Caraş-Severin, a fost implicat într-un accident rutier în lanţ, care s-a petrecut pe DN 6, în afara localităţii Căvăran.

Continuă lectura

Durere fără margini, la căpătâiul micului fotbalist care a fost spulberat pe trecerea de pietoni! Copilul este condus pe ultimul drum

Cosmin Popan, unul dintre cei 6 copii, care au fost loviţi în plin, de maşina condusă de un tânăr de 19 ani, băut şi fără permis, este înmormântat astăzi.

Continuă lectura

Video: Incendiu uriaş, în parcul auto al unei firme de transport! Paznicul a avut nevoie de îngrijiri medicale

Ghinion curat, pentru proprietarul unei firme de transport, în noaptea Crăciun, când a izbucnit un incendiu violent, care a făcut scrum, mai multe tiruri.

Continuă lectura

Drum bun, domn’ profesor! Omul care l-a învins pe Gică Hagi a trecut în lumea celor drepți!

Apreciat de unii dar și contestat de alții, asa cum îi stă bine unui om care a avut prestanță, Vlastimir Todorov a făcut ce a știut el mai bine în viața lui.

Domn’ profesor, cum era apelat de cei care-l cunoșteau, a pus pe primul loc pasiunea, meseria și abia apoi familia.

CITEŞTE ŞI: Mesajul de suflet al mitropolitului Banatului, ÎPS Ioan Selejan, de Crăciun!

Vlastimir, unul dintre cei mai destoinici oameni din micuțul sat Diniaș din județul Timiș, a fost mai întâi director la școala din localitate și un important om al comunității sârbe din Banat.

Cel mai mare succes al lui Vlastimir Todorov a fost cu siguranță în anul 2009, atunci când satul Diniaș a fost pus cu siguranță pe harta României datorită lui Vlastimir Todorov și celor care erau în jurul lui.

În acel an, băieții din Diniaș au reușit performanța să surclaseze echipa de fotbal Viitorul Constanța condusă de legendarul Gică Hagi și alte echipe titrate care proveneau din Cluj și București.

In anul 2009, echipa de fotbal Diniaș câștiga cupa Danone în România și mergea in faza finală în Africa de Sud, acolo unde echipa antrenată de regretatul Vlastimir Todorov a obținut locul 25 din cele 40 de țări prezente de pe intregul glob.

De menționat că prin mâinile lui Vlastimir Todorov au trecut fotbaliștii Benzar și Mailat.

Vlastimir Todorov a fost și consilier local în comuna Peciu Nou dar în ultimii ani a renunțat la această funcție pentru a se dedica familiei.

Din păcate “Domn’ profesor” a părăsit mult prea devreme această lume, s-a dus să antreneze echipa îngerilor iar pe pamânt a lăsat un gol imens în rândul comunității din Diniaș și în sânul familiei care îl plânge.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Ruşi, capturaţi de poliţiştii de frontieră! Cum au explicat încercarea de a intra fraudulos în România?

S-a dat alarma azi noapte, în zona Moraviţa, după ce poliţiştii au observat două persoane care au trecut frontiera dinspre Serbia spre România.

Oamenii legii dus pe cei doi bărbaţi în vârstă de 31, respectiv 62 de ani, la sediulPoliţiei de Frontieră Moraviţa, pentru verificări.

CITEŞTE ŞI: Apel disperat, pentru salvarea lui Robert Călin! Copilul este unul dintre supravieţuitorii accidentului din Petroşani

Este vorba despre doi cetăţeni ruşi, care le-au povestit poliţiştilor că s-au rătăcit, din cauza semnalului prost de telefonie mobilă.

„Aceştia au declarat că erau în zonă cu scopul de a vizita Serbia, iar pe timpul deplasării deoarece semnalul GPS era slab, au ajuns pe teritoriul ţării noastre. În cauză, se efectuează cercetări sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Deta, privind săvârşirea infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat„, transmite Poliţia de Frotnieră Timişoara.

De asemenea, cei doi cetăţeni ruşi au interdicţie de a intra în România, pe o perioadă de 5 ani.

Ei au fost preluaţi de autorităţile de frontieră din Serbia în baza acordului dintre cele două state.

CITEŞTE ŞI: Artişti de renume şi spectacol grandios de lumini, la Timişoara! CJT dă startul Capitalei Culturale Europene

Ping-pong cu angajările din CJT! Social democratul Alexandru Iovescu critică dur noua organigramă a lui Alin Nica

Proiectul privind aprobarea structurii organizatorice și a Statului de funcții ale aparatului de specialitate al CJT crează nemulţumiri în rândul consilierilor judeţeni.

Continuă lectura

Ucis pentru o sticlă cu alcool! Agresorul a fost trimis în judecată şi riscă ani buni de puşcărie

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş au finalizat ancheta în cazul bărbatului de 56 de ani care a murit după o altercaţie iscată pe fondul consumului de alcool.

Continuă lectura