Skip to main content

Amendă maximă pentru problemele de pe DJ 681! CJT a sancționat firma care a uitat să deszăpezească șoseaua

XPilates & Spa

Consiliul Județean Timiș a aplicat sancțiuni aspre pentru modul deficitar în care a acționat firma care a câștigat licitația pentru curățarea drumurilor, din estul județului.

Mai exact, săptămâna trecută au apărut imagini cu drumul județean 681 Nădrag-Hăuzești, acoperit cu un strat gros de zăpadă și gheață.

În urma sesizărilor primite, responsabili din cadrul Direcției de drumuri și transport au făcut o verificare pe teren în vederea evaluării situației.

A fost o situație inacceptabilă și nu voi tolera așa ceva pe nici unul dintre drumurile județene din Timiș. De fiecare dată voi fi vigilent și voi cere ca responsabilii să fie trași la răspundere. Consiliul Județean Timiș aplică toate clauzele contractuale care apără interesele cetățenilor și nu ne abatem de la această regulă. În informările zilnice transmise către noi nu a fost semnalată zona Nădrag ca fiind periculoasă. Prestatorul nu a acționat conform obligațiilor contractuale, nu și-a coordonat activitatea și nu a intervenit corespunzător nici preventiv și nici pentru degajarea gheții de pe carosabil„, a spus Alexandru Proteasa, vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș.

În perioada 6 – 8 februarie, prestatorul nu și-a îndeplinit corespunzător obligațiile prevăzute în caietul de sarcini, parte a contractului de servicii, respectiv nu au fost prestate serviciile de intervenţie – prevenirea și combaterea poleiului și a formării unui strat de gheață pe toate pe tot traseul drumului DJ 681 și nu au fost respectate intervalele de timp corespunzătoare fiecărui tip de intervenţie.

Conform clauzelor contractuale, pentru modul deficitar în care a fost coordonată și desfășurată activitatea de prevenire şi combatere a înzăpezirii drumurilor judeţene de către prestator, acesta va plăti ca penalități suma de 9.926,24 lei, la care se adaugă o amendă de 2.000 de lei. 

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Asociația Poli organizează un nou eveniment caritabil care să vină în sprijinul animăluțelor salvate, care nu au găsit încă o familie iubitoare.

Și în acest weekend, timișenii vor putea trece granița în Serbia, pe pista de biciclete de pe malul Begăi, care leagă Timișoara de Zrenjanin.

Aerial view of a gated luxury villa complex with orange-tiled roofs, white circular markers C1, C2, C3 and a red triangular area; inset shows two men in suits shaking hands.

Proiectul controversat privind schimbul de terenuri dintre Primăria Moșnița Nouă și familia președintelui Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a fost adoptat în Consiliul Local, însă în condiții care ridică serioase semne de întrebare.

Compania RETIM informează clienţii şi colaboratorii săi din județul Timiș asupra programului de lucru valabil pentru data de 1 Mai 2026.

Person signing a document with a black and gold pen at a white desk.

Primăria Timișoara îndeamnă persoanele care au depus anterior o cerere de locuință socială să își actualizeze dosarul în conformitate cu noul regulament de repartizare.

Aerial view of a railway construction site with a passenger train on the left and workers building along the tracks on the right, with houses and trees in the background.

Înaintează lucrările pe tronsonul de cale ferată Caransebeș-Lugoj, parte a magistralei care se modernizează cu bani europeni, proiect ce va permite trenurilor de călători atingerea unei viteze de circulație de până la 160 km/h, iar celor de marfă, 120 km/h.

Va fi weekend prelungit, cu prilejul zilei de 1 Mai. Ca în fiecare an, multe persoane aleg să își petreacă această zi în aer liber, la picnic sau grătar.

Close-up of a hand holding car keys and a blue ticket/permit, with a highway and a 'Video Control' surveillance sign in the background.

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere trage un semnal de alarmă pentru șoferii din România: nu toate site-urile care vând roviniete sunt autorizate, iar unele percep costuri suplimentare ascunse.

Three-story beige-orange building with decorative window frames and an arched entrance, flags by the facade, under a clear blue sky.

Condiții greu de imaginat au fost descoperite, în urma unui control, de inspectorii DSP Timiș, la Liceul Teoretic „William Shakespeare” din Timișoara, unde învață 1.300 de elevi.