Skip to main content

Vești proaste dacă vrei să pleci în concediu, în Grecia ! Țara a intrat în zona roșie

XPilates & Spa

Una dintre destinațiile preferate de români în această perioadă de vară, a intrat pe lista roșie a țărilor cu risc epidemiologic ridicat.

Lista adoptată de CNSU, în urmă cu puțin timp, va intra în vigoare de pe data de 1 august.

CITEȘTE ȘI: UVT rămâne în topul preferințelor elevilor! Confirmarea este dată de rezultatele sesiunii de admitere din această lună

Principalele modificări survenite sunt:

– în zona roșie au intrat: Grecia, Irlanda, Monaco, Maldive, Bahamas, Curaçao și Insulele Virgine ale Statelor Unite;

– în zona galbenă au intrat: 

     • din zona roșie, în urma scăderii incidenței: Suriname și Insulele Feroe;

     •din zona verde, în urma creșterii incidenței: Franța, Belgia, Israel, Statele Unite ale Americii, Islanda, Honduras, Aruba și Sint Marteen;

-în zona verde au intrat: Oman, Paraguay și Uruguay. 

“Vă reamintim că persoanele care sosesc în România din state aflate în zona roșie nu intră în carantină dacă sunt vaccinate.De asemenea, copiii cu vârsta sub 6 ani sunt exceptați automat de la carantină, iar cei cu vârsta între 6 și 16 ani sunt exceptați dacă prezintă la intrarea în țară un test cu rezultat negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înainte”, anunță Grupul de Comunicare Strategică.

VEZI AICI LISTA COMPLETĂ A ȚĂRILOR CU RISC EPIDEMIOLOGIC RIDICAT

 CITEŞTE ŞI: Terminal ca în filme! Cum sunt întâmpinaţi pasagerii care vin din străinătate şi aterizează la Timişoara?

 

 

 

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

White communion chalice and a black chalice on a wooden altar rail in a church setting, with a hand near the white chalice

S-a încheiat votul pe moțiunea de cenzură, iar rezultatul este cel anticipat: majoritatea parlamentarilor prezenți a decis ca Ilie Bolojan să plece din funcția de premier.

Indoor seating nook with wooden and green furniture beside a large glass wall; outside is a courtyard with trees and a statue.

Studenții Universității de Vest din Timișoara sunt, de astăzi, mai aproape de mediul bancar și financiar. Asta pentru că, în parteneriat cu UniCredit Bank România, UVT a inaugurat „UniCredit Cowork Hub”, un spațiu dedicat colaborării, învățării practice și conexiunii directe cu profesioniștii din domeniu.

Iubitorii de animale din Timișoara au un nou motiv să iasă din casă în weekend. Sâmbătă, 9 mai, de la ora 10:30, la Tucano Coffee, la Iulius Mall, are loc evenimentul caritabil „La Cafea cu Blănosul”, un mix atractiv de cafea bună, dresaj canin și fapte bune.

Primăria Timișoara introduce, de la 1 august, noile reguli prin care traficul greu este restricționat în interiorul orașului, în funcție de categoriile de drum, pentru a reduce zgomotul, poluarea aerului, degradarea rețelei stradale și pentru a crește siguranța cetățenilor.

Cei care apelează la mila publică, dar și persoanele fără adăpost, se regăsesc în continuare pe străzile Timișoarei. În ultima lună, 108 cerșetori și oameni ai străzii au fost depistați de polițiștii locali și duși la centrele sociale din oraș, însă, cei mai mulți dintre ei se întorc în stradă.

Group of children in blue shirts holding hands and stretching in a sunny park while adults watch nearby in the background.

Timișoara devine scena unor intervenții performative, în care mișcarea și muzica live se nasc în dialog direct cu spațiul și publicul.

Speaker on stage at UniVsThreats26 Finals with a large screen displaying the event title and logo behind him, in a modern wooden-walled auditorium.

Echipa de securitate cibernetică a Universității de Vest din Timișoara (UVT), „UVT-CTF”, și-a propus să aducă împreună studenți pasionați de cybersecurity, în cadrul competițiilor de tip Capture The Flag, pentru dezvoltarea unei comunități active în acest domeniu esențial pentru viitorul digital.

Se va înterupe furnizarea apei, mâine, între orele 9:00-:18:00, la Lugoj, pentru realizarea legăturii provizorii a conductei de alimentare de la Podul de Fier.

Poster for a postgraduate course on hematologic and cardiologic complications in pregnancy; shows a pregnant woman with a heart-rate line and holding her belly, logo of Victor Babeș University.

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara, prin Clinica Universitară Abilități Clinice, organizează în perioada 6–7 mai un curs postuniversitar dedicat complicațiilor hematologice și cardiologice la femeia gravidă.

Poster advertising 'Ruga Satului' with people in traditional Romanian costumes; dates May 8–9, 2026, organized by Giarmata Commune Town Hall.

Locuitorii din Cerneteaz și din împrejurimi sunt invitați să ia parte la unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului – „Ruga Satului”.

Promotional banner for the China Brand Fair 2026 at Hungexpo, June 18–20 (red background with decorative blocks).

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener al rețelei Enterprise Europe Network (EEN), invită companiile timișene să participe la misiunea economică organizată cu ocazia vizitării China Brand Fair 2026, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate cooperării comerciale dintre China și Europa Centrală și de Est.

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara organizează sâmbătă, 9 mai, de la ora 10:00, simularea concursului de admitere pentru viitorii candidați la programele de studii ale instituției.