Ultimele zile pentru înscrieri în cursa de pe Lunca Timișului! Participanții se vor bucura și de o masă câmpenească și degustare de vinuri

Curse de ciclism și alergare pentru toate vârstele, degustare de vinuri și multă distracție pe Lunca Timișului, în cadrul unui eveniment sportiv internațional.
Este vorba despre Continental Anvelope CX UCI C1, desfășurat pe durata a două zile, destinat profesioniștilor, dar și amatorilor, care cuprinde, pe lângă cursele de ciclocros, și curse destinate iubitorilor de mountain bike și alergătorilor.
Doritorii se mai pot înscrie doar până miercuri, 30 Octombrie, AICI.
Peste 250 de concurenți din țară și din străinătate sunt înscriși deja la evenimentul ce va avea loc sâmbătă și duminică, 9-10 noiembrie, pe malul Timișului, la Urseni, la 10 km de Timișoara, începând cu ora 9.00.
Participanții vor fi așteptați la linia de sosire cu medalii premium, premii pentru cei mai buni, mâncare câmpenească și degustare de vinuri.
Ziua de sâmbătă, 9 noiembrie este dedicată ciclocross-ului, cu 3 curse înscrise în Calendarul Internațional UCI, (Men Elite, Women Elite, Men Junior) curse de categorie C1, dar și etapa a patra de Cupă Națională de Ciclocros a României.
Cicliști din Polonia, Belgia, Serbia, Ungaria și România au confirmat deja prezența la eveniment. Traseul este unul clasic de ciclocros cu bariere de lemn, urcări, coborâri, zone tehnice și zone de viteză, cu o lungime de aproximativ 3 kilometri și va fi parcurs de mai multe ori în funcție de categoria de vârstă a concurenților.
Prima cursă a zilei îi vizează pe iubitorii de mountain bike, care vor fi primii care vor testa traseul ediției 2024 de pe Luncă. Cursa va fi scurtă ca distanță și timp, dar solicitantă, aproximativ 20 de kilometri efectuați într-o oră.
Ziua de duminică, 10 noiembrie, este dedicată alergătorilor și copiilor. Alergătorii au de ales între două curse, una de 6 km și cea de 12 km, ambele parcurgând de 2 ori sau de 4 ori același traseu de ciclocros, cu iarbă, zone tehnice, urcări și coborâri.
Copiii cu vârsta cuprinsă între 3 și 14 ani vor avea de ales între cursele de mountain bike și alergare. Distanțele parcurse pentru fiecare disciplină sunt adaptate pentru fiecare categorie de vârstă în parte.
Pentru cei care participa la mtb: 3-7 ani – 1.2 km; 8-9 ani – 1 tur (3 km); 10-11 ani – 2 tururi (6 km); 12-14 ani – 4 tururi (12 km). Pentru alergători, distanțele sunt următoarele: 3-7 ani – 400 m; 8-9 ani – 800 m; 10-11 ani – 1200 m; 12-14 ani – 1 tur (3 km).
Detalii suplimentare despre eveniment gasiti pe pagina de Facebook, Instagram și Web.
Continental Anvelope CX 2024 este un eveniment organizat de EcoStuff Romania, având a Title Sponsor Continental Anvelope România, sponsorizat de Decathlon România, SMW, în parteneriat cu Primăria Comunei Moșnița Nouă, Federația Română de Ciclism și Universitatea de Vest Timișoara.

Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

VIDEO: Pericol de explozie, pe o șosea din vestul țării, după ce un tir încărcat cu butelii de oxigen a fost cuprins de flăcări!
S-a dat alarma, în această după-amiază, după ce, din primele informații, un tir încărcat cu butelii de oxigen a fost cuprins de flăcări.

Muzica, între artă și terapie! Eveniment european dedicat sănătății prin sunet, la Timișoara!
Timișoara devine, în perioada 9–12 iunie, un important punct de întâlnire pentru profesioniștii din domeniul muzical, odată cu găzduirea celei de-a 14-a ediții a European Forum on Music.

Sportivi timișoreni au reprezentat cu succes România, la Campionatul European de Culturism și Fitness 2026! Cea mai importantă performanță i-a revenit Mădălinei Stanca
România a fost reprezentată cu succes în cadrul Campionatului European de Culturism și Fitness IFBB 2026, desfășurat în perioada 30 aprilie – 2 mai, la Santa Susanna (Barcelona, Spania).

Se va întrerupe apa sau presiunea va fi scăzută, săptămâna următoare, în mai multe localități din județ. Vezi aici anunțul Aquatim!
Aquatim anunță lucrări, în perioada următoare.

Atenție, șoferi! Noi restricții de circulație intră în vigoare pe mai multe străzi din Timișoara, de săptămâna următoare
Comisia de Circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat mai multe restricții de circulație începând de luni, în vederea realizării unor lucrări la branșamentele de gaz și rețelele de apă.

A vrut să își ia zborul! Cu ce viteză a putut să circule un șofer, prins de polițiști pe o șosea din Timiș?
Inconștiență maximă, la volan! Un bărbat de 33 de ani a depășit viteza admisă pe sectorul de drum pe care circula cu 111km/h.

Mită, la frontieră! Un cetățean bulgar a încercat să își plătească ieșirea din țară! Ce nereguli au descoperit polițiștii?
Un cetățean bulgar, care a încercat să mituiască un polițist de frontieră, pentru a putea ieși din țară cu autoturismulsău, fără permis de conducere, este cercetat acum de oamenii legii.

OncoHelp organizează ediția aniversară a proiectului „Ora de Autoîngrijire” care urmărește să sprijine pacienții oncologici și familiile acestora
Un diagnostic oncologic nu înseamnă doar tratament. Înseamnă teamă, întrebări fără răspuns, decizii dificile și, de multe ori, nevoia de a învăța, de la zero, cum să ai grijă de tine.

Începe o nouă acțiune de dezinsecţie împotriva ţânţarilor și căpușelor, la Timișoara! Operațiunile vor avea loc pe timpul nopții
Municipalitatea continuă acțiunile de dezinsecție terestră pentru combaterea căpușelor, a țânțarilor și a larvelor acestora pe domeniul public al orașului.
EZOTERIC FEST revine la Timișoara! Trei zile dedicate echilibrului interior, terapiilor alternative și energiilor pozitive
EXPO TIMIȘOARA INTERNAȚIONAL în parteneriat cu Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș readuc în atenția publicului EZOTERIC FEST, un festival dedicat armoniei dintre minte, corp și suflet, eveniment care se înscrie în conceptul mai amplu „Timișoara Terapeutică”.
Stagiune estivală, în Parcul Rozelor! Punctul culminant, un concert susținut de trupa ALPHAVILLE
Sezonul verii va debuta în forță, la Timișoara. Casa de Cultură anunță organizarea primei ediții a unei stagiuni estivale, „Rosarte”, în Parcul Rozelor.

VIDEO: Incendiu uriaș de vegetație! Intervin zeci de pompieri și un elicopter
Pompierii cărășeni s-au mobilizat pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetație uscată și pășune împădurită, în zona localității Ilova, comuna Slatina-Timiș.

Ești DJ începător? Festivalul „Launmomentdat în parc” te așteaptă pe scena din Timișoara
Festivalul „Launmomentdat în parc” revine la Timișoara cu cea de-a 9-a ediție. Astfel, între 12 și 14 iunie, Parcul Regina Maria devine din nou punctul de întâlnire al scenei independente și alternative.
Circulația a două trenuri internaționale, perturbată de lucrările la calea ferată! Pasagerii vor fi transbordați cu mijloace auto, între Recaș și Remetea Mare
Pasagerii a două trenuri internaționale ale CFR Călători vor fi transbordați cu mijloace auto, din cauza unor lucrări la infrastructura feroviară din județul Timiș.

Copii dispăruţi fără urmă. Dacă îi vezi, sună imediat la 112!
O fată şi un băiat, ambii în vârstă de 15 ani, au fost daţi în urmărire naţională.

Cros caritabil, la Timișoara, în sprijinul animăluțelor fără stăpân de la Asociația Poli!
Asociația Poli organizează un nou eveniment caritabil care să vină în sprijinul animăluțelor salvate, care nu au găsit încă o familie iubitoare.

Cu bicicleta, în Serbia! Se redeschide punctul de trecere a frontierei, de pe malul Begăi
Și în acest weekend, timișenii vor putea trece granița în Serbia, pe pista de biciclete de pe malul Begăi, care leagă Timișoara de Zrenjanin.

Primarul din Moșnița Nouă legalizează ocuparea domeniului public! Schimbul de terenuri pentru familia Simonis, votat în grabă și cu cântec
Proiectul controversat privind schimbul de terenuri dintre Primăria Moșnița Nouă și familia președintelui Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a fost adoptat în Consiliul Local, însă în condiții care ridică serioase semne de întrebare.









Lasă un răspuns