Skip to main content

Raiul agricultorilor, la Universitatea de Ştiinţe Agricole din Timişoara! S-a deschis Banat Agralim

XPilates & Spa

Banat Agralim și-a deschis larg porțile pentru marele public în Campusul USAMVBT din Timișoara.

CITEŞTE ŞI: Trafic îngreunat, după ce trei mașini s-au lovit pe podul din Calea Șagului

Manifestare expozițională devenită tradițională, de referinţă pentru sectorul agricol și domeniile conexe din România și din vestul țării, Expo Banat Agralim reunește peste 150 de expozanți din țară și străinătate – producători, distribuitori, fermieri, reprezentanțe în România ale unor branduri renumite, firme, meșteșugari, organizații și instituții de profil, care își prezintă produsele și serviciile din domeniul agro-alimentar, creșterea animalelor, producerea și distribuția de mașini și utilaje agricole și horticole, alimentație publică, măsurători terestre și cadastru, altele.

Este un eveniment pentru care Universitatea noastră a pus suflet, a depus energie. Împreună cu partenerii noştri am făcut posibil un astfel de eveniment pe parcursul acestor trei zile, astfel încât de la mic la mare, specialist, sau mai puţin specialist pe probleme de agricultură şi activităţi conexe să im astăzi şi în zilele următoare prezenţi aii pentru a putea intra în contact cu tot ceea ce este nou din spectrul acesta larg al ştiinţelor vieţii. Este important că o univeristate ca a noastră, o instituţie de prestigiu în zona învăţământului superior, pe lângă partea de educaţie şi cea de cercetare este şi va fi implicată în zona socio-economică, în zona de transfer tehnologic, aspecte care sunt foarte importante”, a transmis în deschidere rectorul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului, Cosmin Popescu.

banat 6 1

Doresc să felicit expozanţii care au ales să vină la Timişoara pentru a participa la expoziţie şi să le mulţumesc pentru fidelitate şi consecvenţă celor care sut aici pentru a doua sau a treia oară. Alături de Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului şi de ceilalţi parteneri şi colaboratori ne-am străduit ca şi această ediţie să aducă împreună ştiinţele vieţii şi suntem convinşi că cei peste 150 de expozanţi vor demonstra din plin acest lucru”, a fost mesajul transmis de preşedintele executiv al CCIAT, Florica Chiriţă.

Calitatea acestei expoziţii e dată clar de două lucruri, prezenţa domnului ministru (n.r. Petru Daea, ministrul Agriculturii), şi de numărul mare de expozanţi în cadrul evenimentului. Ajuns la cea de-a 16-a ediţie, acest eveniment nu putem decât să spunem că împreună ne apropiem de maturitate şi sunt convins că de la an la an va i o provocare pentru noi această expoziţie să o dezvoltăm”, a declarat preşedintele CJT, Călin Dobra.

banat 2 1

La deschidere a participat şi ministrul Agriculturii, Petre Daea.

În primul rând îngăduiţi-mi să dau salutul de respect tuturor făuritorilor de hrană din România, acelora care sunt prezenţi aici, acelora care sunt prezenţi în câmp. Astăzi, în România se recolteaza la orz, astazi în Romania fermierii reîsămânţează acolo unde natura nu a fost alături de dorinţele lor. Acum fermierii sunt în zootehnie, acum procesatorii sunt în industria alimentară, acum, aici, pe un platou al ştiinţei, o parte dintre cei care plămădesc pâinea ţării, şi-au dat întâlnire pentru a transmite respectul faţă de muncă, pentru a transmit respectul faţă de cadrele didactice care au lucrat şi lucreaza aici, cărora vreau să le aduc salutul de recunoştinţă din partea unui absolvent al Institutului Agronomic din Timişoara. Vă felicit pentru tot, în primul rând vă felicit pentru organizare, vă felicit pentru prezenţă, preşedintele Consiliului Judeţean care toti timpul aici şi în Parlamentul României este alături de dumneavoastră pentru a da acea încredere necesară actului de construcţie, de promovare a noului în acest domeniu. Astăzi, aici, în prezenţa dumneavoastra iată că o parte din cei care au misiunea să conducă acest domeniu şi-au făcut timp pentru a fi la faţa locului, acolo unde dumneavoastra şi noi cei care putem şi trebuie, cei care suntem chemaţi să rezlvam problemele ţării, suntem chemaţi să facem transferul de cunoştinţă, punând pe platoul de exprimare utilaje, substanţe, soiuri, tehnologii, totul la vedere astfel încat să aibă expresia necesara astfel încât fiecare dintre noi sa ne mobilăm din punct de vedere al cunoştintelor, dar în acelaşi timp să ne antrenăm pe culoarul de realizare a producţiilor în Ţara Românească”, a declarat Petre Daea, ministrul Agriculturii. 

Tematica Expo Banat Agralim vizează promovarea şi evidenţierea performanţelor din domeniile: agricultură, creșterea animalelor, industrie alimentară și ambalaje, produse ecologice, cinegetică, cercetare-inovare-extensie universitară-finanțare, produse tradiționale.

Pe durata celor trei zile, publicul profesionist va putea participa la demonstrații „în câmp” cu mașini și utilaje agricole, prezentări de firmă și produs, seminarii cu tematică specifică. Pentru publicul larg, se organizează concursuri de echitație și dresaj canin, show-uri gastronomice, momente artistice, tombolă. Organizatorii s-au străduit ca această nouă ediție a Expo Banat Agralim să aducă împreună științele vieții, iar expozanții vor încerca să demonstreze din plin acest lucru.

CITEŞTE ŞI: Piața Iosefin, luată cu asalt de polițiștii locali! Au confiscat 500 de kilograme de marfă

Evenimentul are loc în perioada 8 – 10 iunie 2018 și este organizat de Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului “Regele Mihai I al României” din Timișoara, sub egida Ministerului Cercetării și Inovării, în parteneriat cu Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, Consiliului Judeţean Timiş și Primăria Municipiului Timișoara, cu sprijinul Direcției pentru Agricultură Județeană Timiș, Camerei Agricole a Județului Timiș, Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș, Oficiului Județean de Zootehnie Timiș, Asociației Producătorilor de Cereale și Plante Tehnice Timiș, Asociației Crescătorilor de Vaci cu Lapte Timiș, Asociației Crascătorilor de Bovine „Narcisa” Timiș, AJOC – Ovis Banatim, Asociației Crescătorilor de Ovine OVITIM Miorița Coștei Timiș.

Program de vizitare: vineri și sâmbătă între orele 10.00 – 20.00, duminică între orele 10.00 – 18.00. Intrarea este liberă.

{gallery}Banat Agralim 2018{/gallery}

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Two blue bags with clear panels sit on gravel (left); on the right, a car hood displays scattered euro banknotes and police logos nearby.

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 50 de ani, dintre care unul recidivist, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetați într-un dosar pentru trafic de droguri de risc. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș vine în sprijinul mediului de afaceri prin organizarea unui seminar dedicat celor mai recente schimbări fiscale aplicabile în anul 2026. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Mâine, la Timișoara, are loc competiția sportivă „Poli Bike Challenge”. În acest context, circulația rutieră va fi restricționată pe mai multe artere din zona centrală a orașului, în intervalul orar 10:30- 17:00. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a patra grupă a cursului gratuit de marketing online. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Promotional poster for a teen film workshop on the big screen; green glow, clapperboard held by pink hands, Romanian text about the event in Timisoara (May 13–16).

Asociația Marele Ecran organizează în luna mai, la Timișoara, un atelier intensiv de film adresat tinerilor interesați de cinema în general și de documentare în special, sub îndrumarea documentariștilor timișoreni Mircea Gherase și Lucian Mircu. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

House engulfed in flames at night, bright orange fire consuming the roof behind a decorative gate.

Un incendiu de amploare a izbucnit în noaptea trecută, în localitatea Șiria din județul Arad, afectând două locuințe și mai multe anexe gospodărești. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara anunță lansarea celei de-a șasea ediții a Bienalei INTERDESIGN, o platformă internațională dedicată designului și inovației interdisciplinare. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Un grav accident feroviar a avut loc în această seară, în localitatea Urseni, lângă Timișoara, unde o ambulanță SMURD aflată în misiune a fost lovită tren, la trecerea la nivel cu calea ferată. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Two men in front of a detailed cadastral map with numbered parcels; one in a blue suit speaks, the other in a white shirt holds a cup.

Un nou scandal este pe punctul de a exploda lângă Timișoara, iar în centrul lui este președintele CJT, Alfred Simonis, care investește banii publici acolo unde au interese financiare el, familia lui și partenerii de afaceri. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Wide view of a sunny public playground with wooden climbing frames and colorful play structures as children and adults explore.

După succesul edițiilor anterioare, proiectul cultural-artistic „Povești din Vecini” revine în acest weekend, în noi zone ale orașului, aducând spectacole, ateliere și activități pentru toate vârstele mai aproape de locuitorii Timișoarei. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Societatea de Transport Public Timișoara a anunțat suspendarea temporară a transportului public pe Canalul Bega, mâine, 25 aprilie, ca urmare a desfășurării unor evenimente sportive importante în oraș. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Universitatea de Meidicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara organizează a treia ediție a Cursului postuniversitar „Comunicare medic-pacient”. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Municipalitatea continuă acțiunile de dezinsecție terestră pentru combaterea căpușelor, a țânțarilor și a larvelor acestora pe domeniul public al orașului. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

author avatar
Violeta GHIMBOAŞĂ