Skip to main content

Prezenţa la vot, în timp real! În Timiş sunt aşteptaţi la urne peste 600 de mii de alegători

XPilates & Spa

Alegerile pentru funcţia de preşedinte al României sunt în plină desfăşurare.

În Timiș, sunt așteptați la urne 630.642 de alegători, dintre care 276.437, în Timișoara.

ORA 09:00

În primele două ore de la deschiderea secţiilor, în judeţul Timiş au votat 16.347 persoane, ceea ce înseamnă o prezenţă de 2,59 %.

Cea mai ridicată prezență este în mediul urban, unde 9.060 de persoane și-au exprimat deja dreptul constituțional, iar în satele și comunele din Timiș, s-au prezentat la urne 7.287 de alegători.

Comparativ cu alegerile prezidențiale din 2019, prezența din județ este mai scăzută. În urmă cu cinci ani, până la ora 09:00, 20.160 de oameni, adică 3,17% din populația așteptată la urne, își votaseră deja viitorul președinte.

La nivel național, până la ora 09:00 și-au exprimat dreptul constituțional, 4,08% dintre alegători.

ORA 11:00

Până la această oră, în Timiș s-au prezentat la urne 56.912 de alegători, ceea ce înseamnă 9,02 % din totalul celor înscriși pe listele permanente.

Prezența este cu mai bine de un procent mai scăzută decât în urmă cu cinci ani când, la primul tur de scrutin pentru prezidențiale, în primele patru ore votaseră 10,48% dintre timișeni.

Datele de astăzi plasează Timișul în partea de jos a clasamentului privind prezența la vot care, la nivel național este de 11,19%.

ORA 13:00

Timișul rămâne sub media națională, în ceea ce privește prezența la vot, cu un număr de 116.491 persoane care au trecut astăzi, pe la secțiile de vot.

Asta înseamnă că 18,47 dintre timișenii cu drept de vot au pus ștampila pe candidatul preferat, în timp ce la nivel de țară procentul este de 21,99

În Timiș, cea mai ridicată prezență este în comuna Barna, unde până la ora 13:00 și-au exercitat dreptul constituțional, aproape 39% dintre alegători.

Pe listele permanente sunt 289 de persoane, dintre care au votat deja 55, iar alți 57 de alegători au votat pe listele suplimentare.

În 2019, la primul tur al alegerilor prezidențiale, până la ora 13:00, în Timiș votaseră 21,23% dintre alegători.

ORA 15:00

Au trecut opt ore de la deschiderea secțiilor de votare din România, iar în acest timp, peste 5,6 milioane de oameni.

Asta înseamnă un procent de 31,93%, iar Timișul este în continuare, în partea de jos a clasamentului privind prezența la urne, cu 28% dintre alegători care și-au exprimat dreptul constituțional.

În Timiș, prezența rămâne mai scăzută decât la primul tur al prezidențialelor din 2019, atunci când până la ora 15:00 au pus ștampila pe candidatul preferat, 29,66% dintre cei cu drept de vot.

ORA 17:00

Județul Timiș rămâne sub media națională, în ceea ce privește prezența la urne. Până la această oră, au votat 237.610 de persoane, ceea ce înseamnă un procent de 37,59%.

Cei mai conștiincioși sunt timișorenii, care s-au prezentat la urne în procent de 41,17%.

La nivel național, numărul alegătorilor care și-au exercitat dreptul constituțional este de 7.471.365 persoane, adică o prezență de 41,48%.

ORA 20:00

Cu o oră înainte de închiderea secţiilor de vot, prezenţa la urne, în judeţul Timiş, este de 48,57% .

Municipiul Timişoara se menţine în top, cu 52,89%, de altfel mediul urban având la acest tur de scrutin, o prezenţă mai ridicată decât în mediul rural.

Până la această oră, și-au exprimat dreptul constituțional, 306.104 de alegători, iar dintre aceștia, 172.797 sunt din mediul urban.

La nivel național, prezența la vot la ora 20:00 a fost de 51,11%, ceea ce înseamnă că 9.209.434 persoane au pus ștampila pe unul dintre candidați.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Group of students posing in front of a bus, holding a purple 'Cyber Moon' banner and a Romanian flag.

Performanță excepțională pentru o echipă de liceeni din Timișoara. Elevii de la Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, reuniți în echipa de robotică CyberMoon, au câștigat FIRST Tech Challenge European Premier Event 2026, una dintre cele mai importante competiții internaționale de robotică dedicate liceenilor. Bianca Albei See Full Bio

Group of formally dressed people on a stage at a conference, with a podium in the center.

Liberali din toată țara au fost prezenți astăzi, la București, la Congresul Extraordinar al partidului, convocat după desemnarea lui Adrian Veștea în funcția de premier, fără consultarea PNL. Bianca Albei See Full Bio

Yellow city bus with a large white logo on its side parked along a street with trees and buildings in the background.

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând de luni, 22 iunie, mijloacele de transport în comun vor circula după programul de vacanță, cunoscut și ca programul de vară. Bianca Albei See Full Bio

restrictii trafic

La solicitarea Delgaz Grid, a Societății Drumuri Municipale și a companiei AHM SMARTEL, comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului rutier în câteva zone din oraș, începând de mâine. Bianca Albei See Full Bio

Firefighter in helmet and turnout gear on a heavily damaged tiled roof, directing a water spray as smoke rises from the burned house.

Intervenție de urgență a pompierilor, în această dikmineață, când un incendiu puternic a izbucnit la o gospodărie și a fost urmat de explozia a două butelii de aragaz. Bianca Albei See Full Bio

Firefighters on a burning building roof at night as flames and thick smoke rise, with a fire engine in view at the right. (Informative)

Un incendiu de proporții a izbucnit azi-noapte, când trei locuințe au fost cuprinse de flăcări violente care amenințau și o a patra casă. Bianca Albei See Full Bio

După zilele cu temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat, vremea se schimbă brusc în vestul țării. Bianca Albei See Full Bio

Un tână de 25 de ani a trăit coșmarul vieții sale, în timp ce mergea spre magazin să facă unele cumpărături. Bianca Albei See Full Bio

Side-by-side image: a young man with curly hair and round glasses on the left; on the right is a Romanian RO-ALERT screen with a missing-person notice text.

Sunt căutări ample, la această oră, pentru găsirea lui Rareș Andrei Manciu, care a dispărut fără urmă, iar părinți se tem de ce este mai rău. Bianca Albei See Full Bio

Two vehicles damaged in a highway collision: a crushed small car on the left with responders nearby; a dented white van on the right with an ambulance behind.

Accident rutier grav, în urmă cu puțin timp, pe autostrada A1 Timișoara-Lugoj, provocat de un tânăr de 20 de ani. Bianca Albei See Full Bio

Couple in bed: man sleeping with mouth open while the woman looks alarmed under the pillows and blanket

Sforăitul este una dintre cele mai frecvente probleme din timpul somnului și poate afecta atât persoana care sforăie, cât și partenerul de viață. Bianca Albei See Full Bio

A small outdoor string ensemble performing on a portable stage in a park, with sheet music stands and a banner in the background.

Două noi concerte vor avea loc săptămâna viitoare în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative a municipalității menite să aducă momente de relaxare și sprijin emoțional pacienților și personalului medical. Bianca Albei See Full Bio

author avatar
Bianca Albei