Skip to main content

Podul de peste Bega, din zona Solventul, blocat! Proiectul nu poate demara până când zona nu va fi decontaminată

XPilates & Spa

Despre Inelului IV de circulaţie al Timişoarei, care ar urma să fluidizeze traficul din oraş, se vorbeşte de ani buni, însă nici acum, proiectul nu este finalizat.

Ba mai mult, problema semnalată de prefectul judeţului. Mihai Ritivoiu, zilele trecute, afectează şi acest proiect de infrastructură.

Reprezentantul Guvernului în teritoriu anunţa că întreaga zonă, de peste 40 de hectare de teren, unde a fost Combinatul Chimic Solventul este contaminată.

În aceste condiţii, dezvoltatorul imobiliar care vrea să construiască un ansamblu rezidenţial, nu primeşte autorizaţia de mediu necesară, până când pământul nu va fi decontaminat.

CITEŞTE ŞI: Viitoarea parcare supraetajată din centrul Timişoarei, tun imobiliar! Consilierii judeţeni PSD acuză conducerea CJT de interese ascunse

De acest aviz depinde şi închiderea Inelului IV de circulaţie, pentru care este necesară construcţia unui pod peste Bega.

Acest pod va lega cartierul Ronaţ de Dâmboviţa, însă pentru căile de acces este nevoie ca dezvoltatorul să doneze câteva hectare de teren, Primăriei.

“Avem nevoie de o abordare pragmatică şi funcţională, nu funcţionărească, pentru că vorbim despre o suprafaţă uriaşă de teren. Nu toate suprafeţele sunt contaminate şi nu toate suprafeţele sunt contaminate în acelasi fel. Acolo unde va fi drumul, terenul nu este contaminat şi de aceea trebuie să avem o abordare diferenţiată şi o etapizare a decontaminării. Să nu aşteptăm să fie decontaminate toate cele 40 de hectare, pentru a putea să continuăm”, a spus primarul Timişoarei, Dominic Fritz.

Edilul face apel către Agenţia de Protecţie a Mediului şi către prefectul de Timiş, să ia decizii clare şi să stabilească un calendar pentru decontaminarea zonei, astfel încât dezvoltatorul care deţine cele 40 de hectare de teren să se apuce de treabă.

Atât timp cât lucrurile rămân blocate, municipalitatea nu poate să meargă mai departe cu constrcuţia podului, care acum este în faza de proiect.

CITEŞTE ŞI: Lucrări în Timișoara și județ, programate mâine de Aquatim! Se oprește apa!

“Momentan se finalizează studiul de fezabilitate, apoi putem să lucrăm şi la proiectul tehnic şi să obţinem autorizaţia de construire. Avem o finanţare european[, pentru proiectarea podului, de 1.3 milioane de lei, iar asta înseamnă că, cel mai probabil, vom putea obţine finanţare europeană şi pentrut construcţia podului. Vom avea nevoie de această finanţare europeană, pentru că vorbim despre o valoare de peste 200 de milioane de lei, 40 de milioane de euro”, a mai spus Fritz.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Outdoor construction equipment showroom event with people examining machines near a Komatsu/Kuhn building.

Comuna Giarmata continuă să atragă investiții importante. KUHN România, unul dintre principalii furnizori de utilaje și soluții pentru construcții, industrie și infrastructură, deschide, aici, un centru regional. Petronela Axinte See Full Bio

Universitatea de Vest Timișoara redevine, în perioada 12-13 iunie, spațiul romanic al întâlnirii dintre limbi, culturi și tradiții academice, organizând cea de-a XIV-a ediție a Colocviului Internațional „Comunicare și cultură în Romania europeană”. Petronela Axinte See Full Bio

Organizația Femeilor Social-Democrate Timișoara și-a desemnat noua echipă de conducere. În urma votului, Roxana Iliescu a fost aleasă președinte al organizației. Petronela Axinte See Full Bio

Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea circulației rutiere în două zone din oraș, începând de mâine, pentru desfășurarea a două evenimente. Petronela Axinte See Full Bio

C.I.I. Urechiatu Romeo, 0744843545, lichidator judiciar al  Radel & Hahn SRL – în faliment, in bankruptcy, en faillite, Dosar nr. 615/30/2025, Tribunal Timis, vinde la cel mai bun pret oferit: bunuri mobile  – 43588 euro + TVA, FORD FOCUS AB Autoturism berlina cu hayon, TM 16 PXT, an 2011, benzina, 1596 cmc – 1157 euro […]

Surgical team in blue gowns and masks perform an operation around a patient on the operating table under overhead lights.

O tânără de 23 de ani, care se confrunta cu o afecțiune gravă ce îi afecta mobilitatea și calitatea vieții, și-a recăpătat speranța, după o intervenție chirurgicală realizată la Spitalul Județean din Timișoara. Petronela Axinte See Full Bio

Primăria Timișoara susține proiectul propus de Alfred Simonis, președintele CJT, privind construcția unei parcări de mari dimensiuni, în zona Spitalului Județean. Petronela Axinte See Full Bio

Black-and-white portrait of a man in formal military uniform with epaulettes and a mourning ribbon in the top-right corner, looking straight ahead.

Comunitatea jandarmilor timișeni este în doliu, după ce Ciprian- Florin Glava, plutonier adjutant, s-a stins din viață. Petronela Axinte See Full Bio

Group of people seated around a long conference table, discussing with papers and water bottles, flags in the background.

Timișoara intră oficial pe harta relațiilor economice româno-chineze, prin lansarea filialei locale a Camerei de Comerț și Industrie România–China (CCIRC). Petronela Axinte See Full Bio

Producătorii locali de pepeni verzi și galbeni care doresc să își comercializeze produsele în Timișoara sunt invitați să se înscrie la Festivalul Pepenilor, organizat de S.C. Piețe S.A. Petronela Axinte See Full Bio

Primăria Timișoara anunță continuarea procesului de digitalizare a serviciilor publice, prin platforma „Portalul Unic”, adică mai puține deplasări la ghișeu. Petronela Axinte See Full Bio

author avatar
Petronela Axinte