Skip to main content

Juniorii din curtea școlii, turneu de fotbal pe baza sportivă Vasile Deheleanu! Joacă Cupa Druckeria

XPilates & Spa

Mai mulți copii din Timiș vor avea ocazia să experimenteze o parte din viața unui fotbalist profesionist, în cadrul primei ediții a Cupei Druckeria- Juniorii din Curtea Școlii.

Este un eveniment dedicat școlilor implicate în proiectul început de suporterii Poli, la finalul anului 2024, împreună cu Academia Politehnica Timișoara.

De-a lungul anului 2025, proiectul a ajuns în Bethausen, Iohanisfeld, Ghilad și Mașloc, unde juniori și jucători ai Politehnicii au petrecut timp alături de copiii din școlile locale. Au jucat meciuri împreună, iar copiii au primit echipamente personalizate, mingi, jambiere și materiale de antrenament.

Proiectul continuă acum cu turneul de fotbal, programat în 16 mai, pe baza sportivă Vasile Deheleanu din Timișoara. Aici, elevii celor patru școli vor juca semifinale și finale, cu arbitraj, premiere, fotografii și întâlniri cu oameni din jurul Politehnicii Timișoara.

La eveniment vor fi prezenți jucători ai echipei de seniori Politehnica Timișoara, iar copiii vor avea ocazia să stea de vorbă, să facă fotografii și să primească autografe de la componenții echipei alb-violete și de la antrenorul principal Dan Alexa.

„Pentru mulți dintre copii va fi prima experiență de acest fel și primul contact cu atmosfera unei baze sportive de nivel profesionist. Ne dorim ca această zi să fie o competiție între școli, dar și o amintire frumoasă pentru copiii care au intrat în povestea „Juniorii din Curtea Școlii”. Proiectul va continua și în perioada următoare, urmând să ajungem și în alte școli din mediul rural din județul Timiș”, transmit reprezentanții Druckeria.

Programul turneului:

  • 09:00 – Sosirea echipelor și prezentarea participanților
  • 09:45 – Semifinale
  • 10:45 – Finala mică
  • 11:45 – Finala mare
  • 12:30 – Premiere și fotografii

Evenimentul se desfășoară cu sprijinul Politehnica Timișoara, Academia Politehnica, Shop Poli, SCM Timișoara, AJF Timiș.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Deținătorii de terenuri în comuna Ghiroda, care nu își curăță proprietățile, vor fi aspru sancționați. Primăria Ghiroda anunță că Poliția Locală va intensifica controalele.

Într-un moment politic tensionat, în care România traversează o nouă criză guvernamentală, numele vehiculate pentru funcția de prim-ministru spun mai mult decât simple opțiuni administrative.

Mai mulți copii din Timiș vor avea ocazia să experimenteze o parte din viața unui fotbalist profesionist, în cadrul primei ediții a Cupei Druckeria- Juniorii din Curtea Școlii. Este un eveniment dedicat școlilor implicate în proiectul început de suporterii Poli, la finalul anului 2024, împreună cu Academia Politehnica Timișoara. De-a lungul anului 2025, proiectul a […]

Intervenție în forță a polițiștilor din Timișoara, după ce angajații unei case de schimb valutar au cerut ajutor, la 112, pentru că unul dintre clienți făcea scandal.

Colorful umbrellas suspended above a sunny street with outdoor café seating and pastel buildings on either side.

Centrul Timișoarei a prins din nou culoare. Sute de umbreluțe viu colorate au fost agățate deasupra străzii Alba Iulia, transformând-o într-un adevărat spectacol vizual.

Clădirea de pe Calea Aradului nr. 56, vizavi de Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I”, care a deservit fostului Liceu Agricol, va fi reintrodusă în circuitul educațional al orașului.

Fostul deputat PNL de Timiș, Cosmin Șandru, reacționează dur după căderea Guvernului, lansând acuzații dure la adresa Partidul Social Democrat și Alianța pentru Unirea Românilor, dar și către conducerea liberală din teritoriu.

Asociația Femeilor Antreprenor din România (AFAR), în parteneriat cu Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, organizează un eveniment dedicat susținerii, conectării și dezvoltării antreprenoriatului feminin, sub genericul „Antreprenoriatul feminin – Consolidarea relațiilor internaționale”.

Poster for Maratonul pentru educație antreprenorială — Save the date: May 7, 2026, 11:00, Aula Magna, Universitatea de Vest din Timișoara; features students and sponsor logos.

Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF) – Sucursala Timișoara organizează joi, 7 mai 2026, de la ora 11, la Universitatea de Vest Timișoara, semifinala județeană a competiției de planuri de afaceri „Maratonul pentru Educație Antreprenorială” IV, parte a programului național omonim dedicat descoperirii vocației și dezvoltării spiritului antreprenorial în rândul tinerilor.

White communion chalice and a black chalice on a wooden altar rail in a church setting, with a hand near the white chalice

S-a încheiat votul pe moțiunea de cenzură, iar rezultatul este cel anticipat: majoritatea parlamentarilor prezenți a decis ca Ilie Bolojan să plece din funcția de premier.

Indoor seating nook with wooden and green furniture beside a large glass wall; outside is a courtyard with trees and a statue.

Studenții Universității de Vest din Timișoara sunt, de astăzi, mai aproape de mediul bancar și financiar. Asta pentru că, în parteneriat cu UniCredit Bank România, UVT a inaugurat „UniCredit Cowork Hub”, un spațiu dedicat colaborării, învățării practice și conexiunii directe cu profesioniștii din domeniu.

Iubitorii de animale din Timișoara au un nou motiv să iasă din casă în weekend. Sâmbătă, 9 mai, de la ora 10:30, la Tucano Coffee, la Iulius Mall, are loc evenimentul caritabil „La Cafea cu Blănosul”, un mix atractiv de cafea bună, dresaj canin și fapte bune.