Skip to main content

Încep înscrierile pentru comercializarea beţelor de Moş Nicolae! Vezi aici de unde poți cumpăra nuieluşele

Încep înscrierile pentru comercializarea beţelor de Sfântul Nicolae, la Timişoara!

Toţi cei interesaţi de activităţi comerciale ocazionale (beţe de Sfântul Nicolae, felicitări, vâsc, miniaturi reprezentative) trebuie să depună o solicitare în vederea obţinerii avizului.

Cererile se pot înregistra la sediul Primăriei Timișoara, camera 12, ghișeele 8 și 9, în perioada 21-25 noiembrie, urmând să fie soluționate în limita locurilor disponibile.

Actele necesare obținerii avizului sunt următoarele: cerere tip obținută de la ghișeul 8 sau 9 (camera 12); copie a buletinului de identitate/cărții de identitate sau copie act firmă (copie Certificat Unic de Înregistrare ).

Comercializarea beţelor de Sfântul Nicolae, felicitărilor, vâscului şi a miniaturilor reprezentative se va face în perioada 2-6 decembrie, în următoarele locaţii:

  1. Ceas Floral – bd. Proclamaţia de la Timişoara – platou (10 amplasamente);
  2. str. Mărăşeşti, de la str. Brediceanu spre Str. Gheorghe Dima (20 amplasamente);
  3. Parcul Copiilor-bd. Revoluţiei 1989–platou (15 amplasamente);
  4. Piaţa A. Mocioni- platou (10 amplasamente);
  5. bd. Regele Carol I, de la str. I.Văcărescu până la str. Gen. I. Dragalina (10 amplasamente);
  6. Piaţa Nicolae Bălcescu–în faţa Liceul Teoretic „Grigore Moisil” (15 amplasamente);
  7. Dâmboviţa – platou (20 amplasamente);
  8. Piaţa Doina–platou (5 amplasamente);
  9. Piaţa zona Soarelui- platou Şcoala Generală nr. 30 (20 amplasamente);
  10. Calea Buziaşului–platou PROFI (15 amplasamente);
  11. zona Spitalului Judeţean-str. Arieş (10 amplasamente);
  12. str. Daliei, între str. Al. Vaida Voievod şi str. Lascăr Catargiu (max. 10 amplasamente);
  13. str. S. Bărnuţiu– Calea Dorobanţilor-zona Modern (10 amplasamente);
  14. Piaţa Traian (25 amplasamente);
  15. str. Sf. Apostoli Petru şi Pavel-vizavi de piaţă (10 amplasamente);
  16. Calea Aradului–zona UTT, în fața magazinului Mega Image (10 amplasamente);
  17. Calea Torontalului–platou (15 amplasamente);
  18. str. Circumvalaţiunii colț cu str. Ghe. Lazăr–platou (10 amplasamente);
  19. zona Piața Dacia–parc (15 amplasamente)

Achitarea taxei de autorizare  (69 lei), a imprimatului (6 lei) și a taxei de ocupare a domeniului public (2 lei/mp/zi, 3 lei/mp/zi – zona centrală – Ceas floral, Str. Marasesti, Parcul Copiilor) se va face în momentul înregistrării cererilor (după emiterea notei de plată de la ghişeul 8 sau 9), fără posibilitatea de restituire a acestora. Se acordă o singură locaţie pentru fiecare solicitant, pe o suprafaţă de 2 mp, cu respectarea normelor de protecție sanitară.

Reamintim că operatorii economici au obligaţia de a deţine la locul de vânzare, Avizul pentru desfăşurarea comerţului stradal, eliberat de Compartimentul Autorizare Activități Comerciale și Publicitate, dovada achitării taxei de ocupare a domeniului public – în original, documentul de identitate al vânzătorului care să coincidă cu identitatea persoanei menţionate în aviz. Încălcarea prevederilor legisaţiei în vigoare atrage sancţiunea contravenţională şi retragerea avizului. Salubrizarea permanentă a amplasamentului ocupat este obligatorie, încălcarea acestei prevederi ducând la retragerea avizului. Cedarea dreptului de folosinţă a amplasamentului de către deţinătorul avizului altei persoane duce la retragerea avizului şi sancţionarea contravenţională a faptei”, transmit reprezentanții Primăriei Timișoara.

Activitatea comercială trebuie să se desfăşoare fără a perturba circulaţia pietonală din zonele respective.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Alte articole

Îți dai cu părerea și câștigi 100 de euro! Ideea inedită a unui primar, care vrea să implice locuitorii în luarea deciziilor

Strategia de dezvoltare a unei localități ar trebui să fie în concordanță și cu dorințele cetățenilor care însă, de cele mai multe ori, nu prea se implică în luarea deciziilor de acest gen.

CCIA Timiș pregătește misiunea economică de vizitare a Belgrade Wine Salon

În perioada 7-8 decembrie, o delegație de afaceri timișeană se va afla la Belgrad pentru a vizita Salonul de Vinuri – Belgrade Wine Salon.

VIDEO: Fritz cântă Imnul României, la pianul din Piaţa Libertăţii!

Timişorenii care au trecut, în această după amiază, prin Piaţa Libertăţii, au avut parte de un moment artistic inedit.

Sărbătorește Ziua Națională, la teatru! TNTm prezintă trei spectacole în cadrul evenimentul „1 Decembrie Cultural”

Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara sărbătorește Ziua Națională a României împreună cu publicul său, prin trei spectacole dedicate acestui moment istoric, în cadrul evenimentului „1 Decembrie Cultural”.

La mulţi ani, România! La mulţi ani, români! Programul evenimentelor de la Timişoara, organizate de Ziua Naţională

România sărbătorește astăzi 1050 de ani de la Marea Unire! Ziua Naţională este marcată la Timişoara, prin parade militare, slujbe religioase și depuneri de coroane.

Haos în vămile din vestul ţării! Cozile de maşini se întind pe kilometri întregi!

A început minivacanţa de 1 Decembrie, iar românii care aleg să petreacă peste hotare, trebuie să se înarmeze cu multă răbdare.

FOTO/VIDEO Repetiția generală pentru parada de 1 Decembrie, de la Timișoara!

Repetiția generală pentru parada de Ziua Națională a României a început în urmă cu puțin timp, la Timișoara.

Orchestra Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest invită timișorenii la un eveniment Mozart!

Orchestra Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara din cadrul Universității de Vest din Timișoara invită publicul la un concert simfonic dedicat marelui compozitor W. A. Mozart.