Este mare nevoie de sânge în spitalele timișorene! O nouă campanie de donare are loc săptămâna viitoare

Spitalul CFR Timișoara împreuna cu Centrul Regional de Transfuzie Sanguină organizează pe 28 septembrie o campanie de donare de sânge.
Timp de 5 ore, între 8.00 și 13.00, două încăperi din unitatea sanitară vor fi transformate într-un adevărat centru de recoltare. Până acum, 40 de angajați ai spitalului și-au anunțat disponibilitatea de a dona. Pe lângă angajați, însă, sunt așteptați și timișorenii dornici să ajute.
„Este o premieră pentru Spitalul Clinic CF Timișoara și mă bucur că am reușit, împreuna cu colegii de Centrul de Transfuzii, să organizăm o asemenea colectă. Noi am început deja o campanie de promovare a acestui eveniment și sper să vină cât mai mulți donatori. Am luat legătura cu vecinii noștri de la Palatul Apelor, apoi cu colegii de la Medicină 2 și chiar cu cei din UMF. Din cadrul spitalului sunt foarte mulți colegi care și-au arătat disponibilitatea de a participa la această acțiune de donare de sânge. Vreau să mulțumesc echipei care s-a implicat pentru organizarea acestei colecte publice: dr. Anca Chircă- medic specialist ATI, dr. Cioca Flavius- medic specialist Medicina Muncii și asistenta Zarandi Bella”, spune Stela Iurciuc, managerul Spitalului CFR Timișoara.
Cei care vin să doneze sânge trebuie să știe că la o donare se recoltează cel mult 420 de ml de sânge, care se reface ca volum în câteva ore, iar din punct de vedere al celularitatii, în cel mult două săptămâni.
Trusa utilizată pentru fiecare donare este sterilă și de unică folosința, neexistând riscul de contaminare cu HIV sau alte virusuri. Donarea de sânge aduce cu sine și realizarea unor teste medicale pe sângele donat: Rh, grupă sanguină, antigen HBs, anticorpi anti HCV, anticorpi anti HIV 1 și 2, anticorpi anti sifilis, anticorpi anti HTLV și transaminaze. Rezultatele analizelor medicale efectuate în urma donării pot fi vizualizate prin accesarea site-ului https://www.ctestimisoara.ro secțiunea analize.
„Un verset din Biblie spune „Căci viața trupului este în sânge”, iar noi, medicii, înțelegem cel mai bine acest adevăr. Pentru că în fiecare zi, când în sălile de chirurgie ale spitalului au loc două, trei sau chiar patru intervenții chirurgicale, avem nevoie de sânge. Și atunci solicităm pungi de sânge de la Centrul Regional de Transfuzii. Acum, e rândul nostru să contribuim la „rezerva de viața”, mai spune managerul Spitalului CFR, Stela Iurciuc.
Cei care donează sânge beneficiază de o zi liberă de la locul de muncă, o reducere de 50 la sută la transportul în comun pe o perioadă de 30 de zile și 7 tichete de masă care vor fi disponibile pe un card eliberat de Centrul Regional de Transfuzii Timișoara.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

CCIAT organizează cursul gratuit de ”expert dezvoltare durabilă”! Ce trebuie să faci dacă vrei sa participi și tu?

Se oprește apa în mai multe localități din județ, în altele presiunea va fi scăzută! Vezi aici unde sunt probleme

Programe de formare profesională gratuite organizate în 2025, de CCIAT, în cadrul proiectului european #Skills4Future!

Video: Experiență inedită la magazinul USVT! Clienții își culeg singuri, direct din sera Universității, legumele pe care vor să le cumpere

Se oprește căldura și apa caldă, în zona centrală a orașului, din cauza lucrărilor la linia de cale ferată Timișoara Est – Ronaț Triaj!

Campioana României la rugby, SCM USV Timișoara, are meci împotriva celor de la Dinamo București, în Supercupă!

Un elev din Timiș, eliminat de la prima probă a simulării Bac-ului!

Fără permis și băut bine, a urcat la volanul unei mașini și a făcut accident! După, a sunat la 112 și a mințit polițiștii că autoturismul i-a fost furat

Avertismentul meteorologilor: cod galben de vânt, în zona de vest a țării!

Bookfest, cel mai important salon de carte din țară, revine la Timișoara! Vezi aici ce autori sunt invitați!

Galerie foto: Cea mai nouă atracție turistică din județul Timiș, în șantier! Cum va arăta Parcul tematic în miniatură de la Moșnița Nouă?

Măsuri urgente pentru combaterea tuberculozei! Semnalul de alarmă tras de medicii specialiști, de Ziua Mondială de Luptă împotriva acestei boli

Copilă de 11 ani, lovită de mașină, în timp ce traversa strada printr-un loc nepermis! Fata a ajuns la spital, iar șoferița este cercetată de polițiști

Se oprește furnizarea apei sau presiunea va fi scăzută, în mai multe localități din județ! Aquatim spală rețeaua de distribuție

Atmosferă de sărbătoare la Timișoara! Târgul de Paște și-a deschis astăzi porțile! Iată programul evenimentelor din perioada următoare

Bărbat găsit mort, în anexa unui cimitir din Timișoara! Poliția a început o anchetă

S-a dat alarma la Timișoara, după ce cadavrul unui bărbat a fost zărit în Balta Aurora! Mai multe echipaje de intervenție, mobilizate la fața locului

Lasă un răspuns