Skip to main content

Autorul Thomas Perle, pe lista Premiilor Teatrale Nestroy din Austria!

Autorul Thomas Perle, care în prezent scrie împreună cu Clemens Bechtel textul pentru piesa Sidy Thal la Teatrul German de Stat Timișoara, va fi distins în acest an cu celebrul premiu austriac de teatru, Premiul Nestroy.

Acesta este recompensat pentru cea mai bună piesă, pentru creația sa karpatenflecken (carpații ca niște pete pe pielea mea), care a fost pusă în scenă la Burgtheater din Viena.

Piesa evocă destinul germanilor din România prin intermediul unei povești de familie din Maramureș și a fost jucată la TGST în 2022 – la vremea respectivă într-o producție a Deutsches Theater Berlin – în deschiderea Festivalului European de Teatru Eurothalia.

De asemenea, teatrul Griessner Stadl din Styria a fost nominalizat la Premiul Nestroy pentru o altă piesă a lui Perle, anume lucrarea Protestanții – expulzarea din țara natală, în care autorul abordează persecuția protestanților.

Autorul – născut în 1987 la Vișeul de Sus și emigrat în Germania în 1991 – a fost în perioada mai-septembrie 2023 scriitor în rezidență al orașului Timișoara din partea Forumului Cultural German pentru Europa de Est.

Piesa de teatru documentar Sidy Thal, la care se repetă în aceste săptămâni la TGST, vorbește despre atacul antisemit care a avut loc la 26 noiembrie 1938 în teatrul din Timișoara, în timpul unui spectacol susținut în turneu de actrița bucovineană Sidy Thal. Spectacolul multilingv este realizat în coproducție de Teatrul German de Stat Timișoara și Teatrul Evreiesc de Stat București. El a fost prefațat de o lectură scenică în data de 21 septembrie 2023 în Sinagoga din Cetate, în coordonarea lui Thomas Perle.

Premiul Nestroy se acordă începând cu anul 2000 pentru realizări remarcabile pe scenele vieneze și în teatrul austriac.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Alte articole

Documentarul „Flavours of Banat and Crișana”, realizat de britanicul Charlie Ottley, proiectat la Consiliul Județean!

Timișenii sunt invitați la proiecția documentarului „Flavours of Banat and Crișana”, vizionare urmată de o sesiune de întrebări și răspunsuri susținută de Charlie Ottley și echipa sa.

Little Main Stage aduce magia muzicii în inimile copiilor din centrele sociale din Timișoara

Proiectul Little Main Stage, inițiat de Asociația Cultură Play, și-a propus în această perioadă să deschidă un nou orizont copiilor din centrele sociale din Timișoara și să le insufle bucuria de a cânta la un instrument, prin activități speciale.

Tratament non-invaziv, pentru durerile articulare, la Spitalul CFR Timişoara! Infiltraţiile care le oferă pacienţilor, mobilitate maximă

Infiltrațiile intraarticulare (în interiorul unei articulații) și periarticulare (în jurul unei articulații) sunt proceduri medicale prin care se introduce, cu ajutorul unei seringi, o substanță medicamentoasă, într-o zonă specifică a corpului, având ca scop ameliorarea durerii și îmbunătățirea funcției și mobilității segmentului respectiv.

Un mort și doi răniți, lângă Timișoara, după ce o mașină s-a izbit violent de un copac

Accident grav, în acestă dimineață, când un bărbat de 37 de ani a pierdut controlul asupra direcției de mers, a pătruns pe contrasens, după care s-a izbit violent de un copac.