Cel mai mare oraș din județul Timiș, după Timișoara, este într-o situație nemaiîntâlnită, după ce toți liderii administrației locale și-au părăsit funcțiile, rând pe rând.
Primul a fost Claudiu Buciu, primarul PNL ales în 2020, care doi ani mai târziu, și-a mutat rezidența în Germania, motiv care prefectul l-a suspendat.
Locul lui a fost preluat interimar, de viceprimarul orașului, liberalul Bogdan Blidariu, care la începutul lunii august a acestui an, a demisionat.
La conducerea Primăriei a urmat Adrian Serendan, consilierul local PNL, care în scurt timp a ales și el să își dea demisia.
În acest moment, rolul de primar îl joacă secretarul general al instituției, Dan Ciucu, însă acesta are atribuții limitate.
Din acest motiv, prefectul județului încearcă să urgenteze învestirea lui Călin Dobra, care a câștigat funcția de primar, la alegerile locale din iunie.
„Demisia viceprimarului cu atribuții de primar şi incapacitatea Consiliului Local de a desemna un înlocuitor lasă în derivă activitatea municipiului. Secretarul general are atribuții extrem de limitate, neputând nici măcar semna plăți pentru salarii şi utilități.
Investirea noului primar şi a Consiliului Local va mai dura zile bune, pentru că validarea mandatelor se face în instanță şi ține de nişte termene ce nu pot fi urgentate.
Tot ce pot face ca prefect este să prioritizez şedința de investire. Până atunci, le solicit actualilor consilieri locali să dea dovadă de responsabilitate, să îşi aducă aminte că au depus un jurământ, să se întrunească de urgență într-o şedință de Consiliu Local, să-și aleagă un viceprimar pentru aceste ultime zile din mandat şi să asigure funcționalitatea primăriei.
Și le mai cer lugojenilor să fie atenți la ce fac aleşii lor, pentru că, lăsând la o parte discursurile electorale sforăitoare, este un moment în care pot să vadă adevărata față a celor care îi reprezintă. Şi dacă ei mai merită vreodatā încrederea lor!„, spune Mihai Ritivoiu, prefectul județului Timiș.