Operație în premieră în România, la Timișoara, mai exact la Spitalul Rocordis, unde medicii au realizat trei bypass-uri coronariene arteriale totale folosind cele 2 artere mamare, iar intervenția s-a făcut pe cord bătând.
SC. SAB PREMIUM DENT SRL, cod de identificare fiscală 36352601, înregistrată la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Arad cu nr. J2/963/2016, cu sediul în Municipiul Arad, Strada Petru Maior, Nr. 1/10, județul Arad, România, anunta finalizarea proiectului cu codul SMIS 311765, intitulat: „DIVERSIFICAREA ACTIVITĂȚII DE PRODUCȚIE A COROANELOR ȘI PROTEZELOR DENTARE”, cofinanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională, prin Programul Regional Vest 2021-2027, în baza Contractului de finanţare încheiat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii Vest, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Vest 2021-2027, în data de 26.03.2024.
Un accident s-a petrecut în urmă cu puțin timp, în zona Mehala, unde o șoferiță neatentă a lovit în plin un bărbat care traversa strada, pe trotinetă, pe trecerea de pietoni.
Accident cumplit, provocat de un tânăr care a pierdut controlul asupra mașinii pe care o conducea și a plonjat în râul de pe marginea șoselei, de la o înălțime de 15 metri.
S-a dat alarma, în Gara de Nord din Timișoara, după ce unei femei i-a venit sorocul. S-a așezat pe o bancă și nu a mai apucat să sune la 112, pentru că bebelușul pe care îl purta în pântece s-a grăbit să vină pe lume.
Klaus Iohannis a decorat școlile din România ai căror elevi au înregistrat, în ultima vreme, rezultate excepționale, atât la competițiile naționale cât și la cele internaționale.
Sindicatul IT îi îndeamnă pe timișoreni să spună „NU” abuzurilor de la locul de muncă două tragedii puse pe seama presiunilor pe care le fac șefii asupra subalternilor.
Procuorii anticorupție au descins, în această dimineață, la 60 de adrese din Timiș, Bihor, Cluj, Arad, Ialomița și Ilfov, iar vizate sunt o societate din subordinea Ministerului Agriculturii și sucursalele județene ale acesteia.
Consilierii județeani au aprobat astăzi proiectele pentru transferul taberelor Poieni Strâmbu, Herneacova, Chevereșu Mare și Bogda din domeniul public al Statului Român în administrarea județului Timiș.