Skip to main content

Alfred Simonis: PSD va vota viceprimarul USR pentru a debloca o criză creată de oameni politici mici, fără experiență şi cu orgolii mai mari decât capacitatea lor intelectuală

XPilates & Spa

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, anunță că social democrații vor vota viceprimarul propus de USR.

Gestul vine în semn de respect pentru dorința timișorenilor care au poziționat USR pe primul loc în Timișoara la alegerile locale din 27 septembrie, dar și pentru a debloca o criză creată de oamenii politici la nivel local.

În ultimele săptămâni am făcut mai multe apeluri la responsabilitate adresate domnilor Nica şi Fritz. Le ceream să conştientizeze gravitatea situației sanitare şi economice cu care ne confruntăm. Le ceream să nu se mai bată pentru funcții, putere, influență.

Solicitările mele au fost în van, iar astăzi asistăm la un teatru absurd, ale cărui victime sunt timişorenii. Azi vor fi votați viceprimarul sau viceprimarii, iar USR şi PNL nu au reuşit să depăşească logica intereselor meschine de grup. Actuala pandemie este şi o  provocare peste care putem trece dacă invățăm să fim mai uniți, mai solidari, mai aproape de cei pe care îi reprezentăm. USR a câştigat alegerile în Timişoara cu 13 consilieri locali, având nevoie de un singur vot pentru majoritatea necesară alegerii viceprimarului. Voința timişorenilor a fost ca USR să conduca municipiul in următorii 4 ani, iar PSD respectă acest lucru. 

Vă anunț că reprezentanții PSD vor vota viceprimarul USR, ca un gest de responsabilitate şi de recunoaştere a rezultatului alegerilor. Țin să subliniez incă o dată că PSD Timiş nu participă la nicio negociere pentru majorități şi nu doreşte funcții în executiv. De asemenea, votul de azi nu este un cec în alb dat actualei administrații, ci un gest punctual, menit să deblocheze o criză creată de oameni politici mici, fără experiență şi cu orgolii mai mari decât capacitatea lor intelectuală. 

Timişoara pe primul loc!”, a transmis liderul PSD Timiș, Alfred Simonis.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Indoor seating nook with wooden and green furniture beside a large glass wall; outside is a courtyard with trees and a statue.

Studenții Universității de Vest din Timișoara sunt, de astăzi, mai aproape de mediul bancar și financiar. Asta pentru că, în parteneriat cu UniCredit Bank România, UVT a inaugurat „UniCredit Cowork Hub”, un spațiu dedicat colaborării, învățării practice și conexiunii directe cu profesioniștii din domeniu.

Iubitorii de animale din Timișoara au un nou motiv să iasă din casă în weekend. Sâmbătă, 9 mai, de la ora 10:30, la Tucano Coffee, la Iulius Mall, are loc evenimentul caritabil „La Cafea cu Blănosul”, un mix atractiv de cafea bună, dresaj canin și fapte bune.

Primăria Timișoara introduce, de la 1 august, noile reguli prin care traficul greu este restricționat în interiorul orașului, în funcție de categoriile de drum, pentru a reduce zgomotul, poluarea aerului, degradarea rețelei stradale și pentru a crește siguranța cetățenilor.

Cei care apelează la mila publică, dar și persoanele fără adăpost, se regăsesc în continuare pe străzile Timișoarei. În ultima lună, 108 cerșetori și oameni ai străzii au fost depistați de polițiștii locali și duși la centrele sociale din oraș, însă, cei mai mulți dintre ei se întorc în stradă.

Group of children in blue shirts holding hands and stretching in a sunny park while adults watch nearby in the background.

Timișoara devine scena unor intervenții performative, în care mișcarea și muzica live se nasc în dialog direct cu spațiul și publicul.

Speaker on stage at UniVsThreats26 Finals with a large screen displaying the event title and logo behind him, in a modern wooden-walled auditorium.

Echipa de securitate cibernetică a Universității de Vest din Timișoara (UVT), „UVT-CTF”, și-a propus să aducă împreună studenți pasionați de cybersecurity, în cadrul competițiilor de tip Capture The Flag, pentru dezvoltarea unei comunități active în acest domeniu esențial pentru viitorul digital.

Se va înterupe furnizarea apei, mâine, între orele 9:00-:18:00, la Lugoj, pentru realizarea legăturii provizorii a conductei de alimentare de la Podul de Fier.

Poster for a postgraduate course on hematologic and cardiologic complications in pregnancy; shows a pregnant woman with a heart-rate line and holding her belly, logo of Victor Babeș University.

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara, prin Clinica Universitară Abilități Clinice, organizează în perioada 6–7 mai un curs postuniversitar dedicat complicațiilor hematologice și cardiologice la femeia gravidă.

Poster advertising 'Ruga Satului' with people in traditional Romanian costumes; dates May 8–9, 2026, organized by Giarmata Commune Town Hall.

Locuitorii din Cerneteaz și din împrejurimi sunt invitați să ia parte la unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului – „Ruga Satului”.

Promotional banner for the China Brand Fair 2026 at Hungexpo, June 18–20 (red background with decorative blocks).

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener al rețelei Enterprise Europe Network (EEN), invită companiile timișene să participe la misiunea economică organizată cu ocazia vizitării China Brand Fair 2026, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate cooperării comerciale dintre China și Europa Centrală și de Est.

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara organizează sâmbătă, 9 mai, de la ora 10:00, simularea concursului de admitere pentru viitorii candidați la programele de studii ale instituției.