Ziua Județului Timiș, marcată prin spectacole, expoziții, lecturi, fotbal și alte surprize!
Ziua Județului Timiș, sărbătorită anual în 28 iulie, va fi marcată și de această dată printr-o serie de activități pentru toate gusturile și vârstele.
Astfel, timișenii vor avea ocazia să redescopere județul din punct de vedere cultural, în cadrul programului dedicat manifestării.
Seria de evenimente se întinde în acest an pe două zile, 27 și 28 iulie, și include vernisaje de expoziții, atelier de mediere culturală, spectacole în premieră, cupa instituțiilor timișene la fotbal, dar și fleshmob.
Astfel, pentru iubitorii de folclor, Ansamblul Profesionist Banatul prezintă, în 27 iulie, un spectacol folcloric în premieră, intitulat ”Atemporal”. Timișenii sunt invitați să ia parte la un spectacol care valorifică tradiția printr-o interpretare modernă și inovatoare. Invitațiile sunt disponibile pe platforma www.eventim.ro începând din 17 iulie, ora 11:00.
Tot joi, va avea loc și a doua ediție a „Cupei instituțiilor timișene la fotbal”, o competiție care va reuni angajați din instituțiile din județ, desfășurată pe terenul de la Baza 2 Politehnica.
Activitățile de vineri, 28 iulie, vor debuta cu o ședință festivă a Consiliului Județean Timiș, desfășurată în Sala Multifuncțională.
Apoi, publicul iubitor de cultură este invitat la un nou eveniment provocator: „Expoziție de presă: Timișul, istorie vie”. Materialele expuse provin din fondul de Documentar – Periodice al Bibliotecii Județene Timiș „Sorin Titel” și pun în valoare momente importante din evoluția județului. Expoziția va avea loc în foaierul Palatului Administrativ și va fi însoțită de un recital muzical marca Incanto Quartetto.
Tot în 28 iulie, sute de dansatori din județul Timiș vor aduce în Piața Victoriei jocuri autentice din arealul folcloric al județului Timiș și ritmuri în care se regăsește identitatea multiculturală a acestui spațiu, printr-o activitate de tip flash-mob organizată de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș.
„Lecturi aprinse, lecturi în lumina farurilor de motocicletă” este o altă activitate interesantă, programată pentru vineri, în Piața Sf. Gheorghe. Textele ce se vor citi provin din fondul de presă al Bibliotecii Județene Timiș „Sorin Titel”. Biblioteca Județeană Timiș a lansat conceptul de „Lecturi aprinse” din dorința de a contribui și a aduce un plus de valoare culturală pentru județul Timiș, transformând Timișoara într-o capitală a lecturilor publice, statut care s-a confirmat de-a lungul anilor.
Ziua de 28 iulie marchează instaurarea administrației românești în județ, în anul 1919, după retragerea trupelor de ocupație de pe teritoriul comitatului Timiș.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Tânără dispărută, găsită în stare de semi-conștiență într-un spațiu comercial! Există suspiciunea că ar fi fost violată
O tânără de 27 de ani a fost găsită de polițiști în stare gravă, într-un spațiu comercial din Haţeg, existând suspiciunea că ar fi fost violată.

Programul de lucru RETIM, în județul Timiș, pentru 1 Mai
Compania RETIM informează clienţii şi colaboratorii săi din județul Timiș asupra programului de lucru valabil pentru data de 1 Mai 2026.
Teren de baschet nou, pe malul Begăi! De mâine își așteaptă sportivii
De mâine, timișorenii se vor bucura de o nouă zonă dedicată sportului, amenajată pe malul Begăi.
Primăria Timișoara solicită actualizarea dosarelor pentru locuințe sociale! Anunță anchete în rândul solicitanților
Primăria Timișoara îndeamnă persoanele care au depus anterior o cerere de locuință socială să își actualizeze dosarul în conformitate cu noul regulament de repartizare.
PNL Timiș, în slujba familiei Simonis! Consilierii din Moșnița Nouă, pe punctul de a comite un abuz, pentru a salva onoarea președintelui CJT
Dacă la nivel național, lanțul de iubire dintre PSD și PNL s-a rupt, pe plan local, interesele personale sunt mai presus de doctrine, convingeri și chiar de lege.
FOTO: Avansează lucrările de modernizare a tronsonului de cale ferată Caransebeș-Lugoj! Stadiul execuției se apropie de 10%
Înaintează lucrările pe tronsonul de cale ferată Caransebeș-Lugoj, parte a magistralei care se modernizează cu bani europeni, proiect ce va permite trenurilor de călători atingerea unei viteze de circulație de până la 160 km/h, iar celor de marfă, 120 km/h.

Planifici un picnic, la Timișoara, de 1 Mai? Iată ce regului tebuie să respecți pentru a evita sancțiunile!
Va fi weekend prelungit, cu prilejul zilei de 1 Mai. Ca în fiecare an, multe persoane aleg să își petreacă această zi în aer liber, la picnic sau grătar.

Umilința supremă, îndurată de o tânără care s-a îndrăgostit de cine nu trebuia! Ce a ajuns să facă fata pentru a-i face pe plac partenerului său?
Viața unei tinere s-a transformat într-un adevărat coșmar după ce și-a cunoscut așa-zisul iubit. A profitat de ea, a convins-o să se prostitueze, iar atunci când refuza, era bătută cu sălbăticie.
Atenție de unde îți cumperi rovinieta! Autoritățile trag un semnal de alarmă cu privire la costurile ascunse pe care le plătești
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere trage un semnal de alarmă pentru șoferii din România: nu toate site-urile care vând roviniete sunt autorizate, iar unele percep costuri suplimentare ascunse.

O tânără a fost tâlhărită, chiar în apartamentul în care locuia! Cum s-a întâmplat?
O tânără a trecut prin clipe de groază după ce a fost tâlhărită de un necunoscut în locuința sa.

Condiții mizere descoperite de inspectorii DSP, într-un liceu din Timișoara! A rămas fără autorizația sanitară
Condiții greu de imaginat au fost descoperite, în urma unui control, de inspectorii DSP Timiș, la Liceul Teoretic „William Shakespeare” din Timișoara, unde învață 1.300 de elevi.
Tânăr din Timișoara, săltat de procurorii DIICOT! Este cercetat pentru trafic de droguri în formă continuată
Un tânăr de 24 de ani din Timișoara este anchetat pentru trafic de droguri de risc și mare risc, în formă continuată și deținere de droguri de risc în vederea consumului propriu.
Video: Criză pentru unii, risipă pentru alții! Primarul care aruncă banii publici pe telefoane, publicitate și contracte cu dedicație
Risipă de bani publici, pe mofturile primarului. Se întâmplă într-o comună din județul Timiș, unde edilul a creionat bugetul pentru anul în curs, ținând cont de prietenii și poftele angajaților, nu pe investițiile necesare în localitate.
Bărbat găsit mort, lângă o stână din Timiș! Prezenta mai multe mușcături de câini pe corp, dar cauza decesului nu a fost încă stabilită!
Un bărbat din Timiș, ajutor de cioban la o stână de pe raza localității Sânmihaiu German, a fost găsit mort în câmp. Pe trupul lui au fost descoperite mai multe urme de mușcături de câini.

Traseele mai multor tramvaie, deviate ca urmare a lucrărilor din Piața Traian! Cum vor circula garniturile?
Societatea de Transport Public Timișoara anunță o serie de modificări privind circulația mai multor tramvaie din oraş, ca urmare a lucrărilor din Piața Traian.

Bărbat care și-a falsificat un document oficial, prins de polițiștii de frontieră! A primit interdicție de a intra în România, pentru o perioadă de 5 ani
Un cetățean turc care a prezentat un document fals polițiștilor de frontieră, în încercarea de intra în România, este acum cercetat penal.
Horticultura plantează 250 de arbori în cimitirul din Calea Șagului
Societatea Horticultura a demarat un proiect de regenerare a arborilor din cimitirul din Calea Șagului.
FOTO: Cele mai recente imagini de pe șantierul Stadionului Lego! A început amenajarea parcării
Continuă lucrările pe șantierul Stadionul Eroii Timișoarei, cunoscut sub numele de Stadionul Lego, din Calea Buziașului.







Lasă un răspuns