VIDEO: Impozite mai mari cu aproape 300% la Timișoara! Prima zi de plată a taxelor locale a adus înghesuială la ghișee
Cozi uriașe s-au format, în această dimineață, la Direcția Fiscală din Timișoara, în prima zi în care pot fi achitate taxele și impozitele locale pe anul 2026.
Mulți timișoreni s-au grăbit să își plătească dările către stat și s-au așezat la rând încă de la primele ore ale dimineții, unii venind chiar înainte de deschiderea instituției. Oamenii vor să scape rapid de această obligație, mai ales că în acest an taxele sunt mai mari pentru anumite categorii de proprietăți, dar și pentru autoturisme.
Potrivit directorului Direcției Fiscale, Carmina Nițescu, în primele două ore de la deschiderea casieriilor, aproximativ 5.000 de timișoreni s-au prezentat pentru a-și achitra dările către bugetul local. Dintre aceștia, aproximativ 1.000 au plătit la ghisele Direcției Fiscale, la oficiile poștale din oraș și la stațiile self-pay, iar 80% au plătit online. Suma totală adunată în acest interval este de aproximativ un milion de lei.

Amintim că, la sfârșitul lunii trecute, Consilul Local a aprobat noile reglementări, care includ ajustări ale nivelului de impozitare și eliminarea reducerilor acordate în funcție de vechimea clădirilor de 10%, 30% și 50%. Măsurile au fost puse pe seama legislației naționale. Astfel, impozitele pentru clădirile rezidențiale aflate în proprietatea persoanelor fizice au crescut considerabil.
Dacă în 2025, pentru un apartament de 55 de metri pătrați, situat în zona A rezidențială din Timișoara, proprietarii plăteau un impozit anual cuprins între 138 și 275 de lei, în funcție de vechimea clădirii și de reducerile aplicate, în 2026 suma achitată crește semnificativ.
Odată cu eliminarea reducerilor pentru vechimea imobilelor și majorarea valorii impozabile pe metru pătrat, același apartament ajunge să fie impozitat la 515 lei pe an, aproape dublu față de nivelul maxim plătit anul trecut și de aproape patru ori mai mult față de situațiile în care se aplicau reduceri de 50%.
Pe scurt, timișorenii care beneficiau până acum de facilități fiscale resimt cel mai puternic schimbarea, iar diferențele de plată sunt semnificative.
„Și la Timișoara, la fel ca în toată țara, majorarea vine din modificările legislative apărute la sfârșitul anului, prin care valoarea impozabilă pe metru pătrat, în cazul clădirilor rezidențiale, se majorează cu aproximativ 80%, iar celelalte diferențe vin din reducerile care s-au aplicat asupra valorii impozabile abrogate, fiind evident că produc efecte asupra impozitului rezultat. Creșterile se situează între 80% și 270%”, a explicat Carmina Nițescu, director executiv al Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara.
În schimb, impozitul datorat de firme va scădea, ca urmare a modificării cotelor de impozitare aplicate persoanelor juridice. De exemplu, pentru o clădire cu o valoare impozabilă de aproximativ 29 de milioane de lei, impozitul achitat în 2025 a fost de circa 490.000 de lei, iar în 2026 suma datorată se reduce la aproximativ 433.000 de lei.
Modificări sunt și în ceea ce privește impozitele auto, întrcât sunt calculate în funcție de capacitatea cilindrică și norma de poluare Euro.
Astfel, în 2026, pentru autoturismele mai puțin poluante, nivelul de impozitare scade, chiar dacă motorul este foarte mare, în timp ce mașinile mai vechi și mai polunate sunt taxate mai mult. Spre exemplu, pentru un autoturism Euro 5, cu o capacitate cilindrică de 3.800 cm³, în acest an, proprietarii plătesc 5.510 lei, față de 8.213 lei, anul trecut, iar pentru o mașină euro 3, cu aceeași capacitate cilindrică, timișorenii plătesc 264 de lei, față de 241 lei, în 2025.
Totodată, proprietarii de mașini electrice, scutiți până acum, vor trebui să achite 40 de lei începând cu 2026.
În același timp, au fost eliminate scutirile de impozit pentru persoanele cu handicap grav sau accentuat, pentru persoanele încadrate în gradul I de invaliditate, precum și pentru instituțiile coordonate de Ministerul Educației, Ministerul Cercetării, Ministerul Familiei și federații sportive.
Unii timișoreni spun că diferențele de plată se simt la buzunar, în timp ce alții susțin că schimbările nu îi afectează, decât în mică măsură.
Impozitul pe clădiri, terenuri și asupra mijloacelor de transport poate fi achitat atât online, cât și fizic, la casieriile Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara, de pe strada A. Demetriade nr. 1 (incinta Iulius Mall), precum și la oficiile poștale din municipiu sau la stațiile SelfPay.
Programul cu publicul al Direcției Fiscale este luni – joi, în intervalul 08:30 – 16.00, și vineri, în intervalul 08:30 – 14.00.
Pentru plata anticipată a taxelor și impozitelor locale, efectuată până la data de 31 martie a anului în curs, se acordă o bonificație de 10%.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

De luna viitoare, vei plăti mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare! Vezi aici noile tarife anunțate de Aquatim!
Aquatim S.A. informează clienții că, începând cu data de 1 iulie 2026, vor intra în vigoare noi tarife pentru serviciile de alimentare cu apă potabilă și canalizare. Bianca Albei See Full Bio
Peste un sfert de miliard de euro, investiți în județele din vestul țării! Aproape 500 de proiecte în educație și mobilitate
Proiectele finanțate din bani europeni prind repede viață în Vestul țării. Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a făcut plăți efective de peste 250 milioane de euro către beneficiarii din regiune. Bianca Albei See Full Bio

Orașul de pe Bega, în centrul dezbaterilor europene! Va găzdui „Timișoara Forum for European Values”
Timișoara va fi, din nou, gazda unui eveniment cu vizibilitate europeană. Primăria, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe, pregătește prima ediție a „Timișoara Forum for European Values” . Bianca Albei See Full Bio
Sfârșit tragic pentru adolescentul care a căzut de pe trotineta electrică, la Dumbrăvița! A murit în spital
Durere fără margini pentru familia băiatului de 15 ani, rănit grav după ce a căzut de pe o trotinetă electrică la Dumbrăvița. Bianca Albei See Full Bio

Festivalul Etniilor, la ediția jubiliară! Timișoara celebrează diversitatea culturală a Banatului
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș organizează mâine, cea de-a XXV-a ediție a Festivalului Etniilor, unul dintre cele mai reprezentative evenimente culturale ale verii, dedicat promovării diversității culturale și valorilor tradiționale ale comunităților etnice din Banat. Bianca Albei See Full Bio

Un bunicuț de 91 de ani a dispărut de acasă! Unde l-au găsit polițiștii?
Panică, în familia unui bărbat în vârstă de 91 de ani, care a plecat de la locuința sa din Peciu Nou și nu a mai revenit. Bianca Albei See Full Bio
Timișoara devine capitala filmelor balcanice! S-au pus în vânzare biletele pentru cea de-a patra ediție a festivalului TAIFAS
Festivalul de film și cultură balcanică TAIFAS revine la Timișoara, cu cea de-a patra ediție. Timp de șase zile, publicul este invitat la proiecții de film, teatru, muzică, gastronomie și literatură, într-un program care aduce împreună povești, gusturi, voci și ritmuri din spațiul balcanic. Bianca Albei See Full Bio

Explozie, urmată de incendiu, într-un bloc din Timișoara! Zeci de persoane evacuate
S-a dat alarma, în zorii zilei, după o bubuitură puternică, ce a creat panică în rândul locatarilor unui bloc cu patru etaje din Timișoara. Bianca Albei See Full Bio
Faci un bine și ești recompensat! Primești bilet gratuit pentru prima zi a festivalului UNTOLD, dacă donezi sânge la caravana mobilă
În acest weekend, caravana mobilă Blood Network a celor de la UNTOLD este la Timișoara. Bianca Albei See Full Bio
Elena Micicoi și-a dat demisia din funcția de prefect al județului Timiș, după perchezițiile EPPO: Decizia îmi aparține mie și doar mie!
Cornelia Elena Micicoi și-a depus demisia din funcția de prefect al județului Timiș. Bianca Albei See Full Bio

Un tir și o camionetă s-au ciocnit pe autostrada A1! Intervine descarcerarea
Mai multe echipaje de intrevenție s-au mobilizat în urmă cu puțin timp, pe autostrada A1, la locul unui acccident rutier. Bianca Albei See Full Bio

Adolescent, cercetat pentru trafic de minori! A determinat o fată de 15 ani să se prostitueze
Un adolescent de 16 ani, din Hunedoara, este cercetat pentru trafic de minori. Bianca Albei See Full Bio

Noi restricții de circulație intră în vigoare, începând de mâine, la Timișoara! Ce zone sunt vizate?
Se va circula cu dificultate, în mai multe zone din oraș, începând de mâine. Bianca Albei See Full Bio

Peste 1,6 milioane de lei pentru cultură! Primăria anunță investiții de amploare în două spații muzeale din Timișoara
Pe masa consilierilor locali va ajunge, în ședința următoare, un proiect în valoare de peste 1,6 milioane de lei, pentru dezvoltarea a două spații muzeale din Timișoara. Bianca Albei See Full Bio
Video: Schema imobiliară perfecționată de Simonis! Prima casă dezvăluie mecanismul din spatele ingineriilor financiare și cadastrale care i-au adus milioane de euro
Palatul de la Moșnița Nouă, ridicat pe aproape 4.000 de metri pătrați și înconjurat de suspiciuni privind ocuparea domeniului public și construcții fără acte, nu este primul episod controversat din istoria imobiliară a lui Alfred Simonis. Bianca Albei See Full Bio
Concert dedicat capodoperelor renascentiste engleze, în Piața Bălcescu din Timișoara
Timișorenii sunt invitați la o incursiune în universul muzicii renascentiste, în cadrul Festivalului Baroc. Bianca Albei See Full Bio

Prefectul de Timiș, călcat de mascați! Elena Micicoi, vizată de procurorii EPPO, într-un dosar privind fraudarea fondurilor europene
O nouă acțiune de amploare, în această dimineață, la Timișoara, unde procurorii Parchetului European fac cercetări într-un dosar privind fraudarea fondurilor comunitare. Bianca Albei See Full Bio

A avut intenții bune, dar a fost jefuit! Cum a rămas un bărbat fără telefon?
Un bărbat în vârstă de 53 de ani a cerut ajutor polițiștilor, după ce telefonul i-a fost furat. Bianca Albei See Full Bio







Lasă un răspuns