Se redeschid punctele de evaluare pentru bolnavii COVID! La Spitalul Judeţean Timişoara va funcţiona un centru modular

Numărul infectărilor cu SARS-CoV-2 din România este într-o creştere alarmantă, astăzi fiin anunţate 4.995 de cazuri noi şi 5 decese.
În acest context, de la 1 august, se redeschid centrele de evaluare a pacienţilor COVID.
CITEŞTE ŞI: Noi restricții de tonaj, pe șoselele din Timiș, din cauza caniculei!
La Timişoara, un astfel de punct va funcţiona la Spitalul Judeţean Timişoara, unde se va deschide un centru modular de evaluare, pe platforma din faţa Unităţii de Primiri Urgenţe.
Spațiul total al acestuia este de 40 metri pătrați, segmentat pe suprafața a trei containere noi, iar amenajarea este concepută pentru protejarea pacienților și personalului din întregul spital.
Zona modulară va fi demarcată cu inscripționări vizibile de la intrarea laterală spitalului, cea care duce către UPU.
SCJUT are în vedere supravegherea zonei și a întregii activități medicale și menținerea măsurilor de igienă ce se impun a fi aprobate de instituțiile abilitate iar procedurile ce vor fi aplicate urmăresc eliminarea riscului expunerii și transmiterii virusului.
„În funcție de adresabilitate, putem asigura și evaluare pediatrică. Dispunem de suport medical de specialitate necesar protejării copiilor și suntem pregătiți pentru investigații clinice și pentru a indica tratamentul adecvat fiecărui pacient în parte. Mulțumim tuturor celor care au făcut ca acest centru să devină operațional. Existența unui astfel de centru medical gratuit, atât pentru adulți cât și pentru copii, previne apariția formelor critice ale bolii infecțioase”, declară managerul SCJUT, Sorin Barac.
CITEŞTE ŞI: Un nou cod portocaliu de caniculă pentru vestul și sudul țării! Vizat este și Timișul
Centrul de evaluare al SCJUT va funcționa exclusiv pentru pacienții confirmați Covid19 prin teste de laborator RT-PCR și/ sau teste rapide antigen.
SCJUT dispune de întreg echipamentul specific necesar activității medicale din Centru.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Accident înfiorător! O mașină a fost lovită de un microbuz și proiectată într-un autobuz plin cu pasageri

Focuri de armă, la o petrecere! Polițiștii au intervenit în forță, pentru aplanarea unui scandal

Prăpăd făcut de un bărbat băut și fără permis de conducere! A intrat cu mașina într-un cap de pod, apoi în gardul unei gospodării

Și-a înjughiat prietenul, la beție! Agresorul a fost capturat de polițiști și aruncat după gratii

UVT invită timișorenii la lansarea expoziției de video-animații „Voce și dizabilitate la Universitate”

Îți dai cu părerea și câștigi 100 de euro! Ideea inedită a unui primar, care vrea să implice locuitorii în luarea deciziilor

CCIA Timiș pregătește misiunea economică de vizitare a Belgrade Wine Salon

VIDEO: Fritz cântă Imnul României, la pianul din Piaţa Libertăţii!

FOTO Paradă militară, elicoptere și prezentarea tehnicii din dotare, de Ziua Națională a României, la Timișoara

Sărbătorește Ziua Națională, la teatru! TNTm prezintă trei spectacole în cadrul evenimentul „1 Decembrie Cultural”

La mulţi ani, România! La mulţi ani, români! Programul evenimentelor de la Timişoara, organizate de Ziua Naţională

Terase închise şi trafic de coşmar, în weekend-ul în care TM2023 se încheie oficial! Străzile din zona centrală vor fi blocate, timp de patru zile

Haos în vămile din vestul ţării! Cozile de maşini se întind pe kilometri întregi!

Spectacole de excepție, în luna decembrie, la Opera Națională din Timișoara! Punctul culminant, în noaptea de Revelion!

Transformarea fabuloasă a fostului manej al împărătesei Maria Tereza, într-un centru teatral al viitorului!

Ocazia perfectă pentru a cumpăra cadourile de sărbători! Salonul Industriei Ușoare, ediția de Crăciun, își deschide porțile în curând

Restricții de circulație la Timișoara, mâine, de Ziua Națională! Ce străzi trebuie evitate?

Lasă un răspuns