Se încing grătarele în acest sfârşit de săptămână! Timişorenii, invitaţi la Festivalul Micilor


Timişorenii, invitaţi în acest sfârşit de săptămână la un festival inedit, cel al micilor.
La început de octombrie când sezonul grătarelor se apropie de final, Compania Nora Carmangerie și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și-au propus să celebreze printr-un eveniment în stil specific românesc tradiționalii mici, nelipsiți de pe grătarele românilor, acompaniați în general de-o bere rece.
De la jarul încins, debutul toamnei și răcirea vremii fac trecerea firească spre sezonul mezelurilor, al brânzeturilor maturate și al preparatelor conservate. Toamna aduce comunitatea împreună prin sărbătorile dedicate culesului viilor și stoarcerii mustului, creând cadrul potrivit pentru un astfel de eveniment care se dorește a fi unul de tranziție între cele două sezoane și care promovează producătorii locali și preparatele tradiționale specifice culturii locale, începând de la mici și până la cârnații proaspeți și afumați, brânzeturi tradiționale, pâine, produse lactate, zacuscă preparată după rețete tradiționale, vinuri, must și băuturi fine, miere și dulcețuri aromate etc.
Programul festivalului este unul interactiv și antrenant care să atragă mai multe categorii de vârstă.
Astfel, vor fi organizate:
degustări cu vânzare la preț de producator, în cadrul strandurilor producătorilor locali,
program artistic (dansatori și interpreți de muzică popupară),
tombolă cu premii,
concursuri cu premii de mâncat mici și cârnați.
Vor fi amenajate un spațiu de joacă și ateliere pentru copii iar o echipă de animatori va încuraja participarea familiilor cu copii.
Programul este următorul: vineri, între orele 13.00-21.00, sâmbătă și duminică între orele 11.00-21.00, la Centrul Regional de Afaceri din Timișoara.
În fiecare din cele trei zile, la ora 16.00, va avea loc concursul cu premii ”Câți mici poți mânca în 5 minute?” Se pot înscrie 5 participanți din mulțime care vor încerca să mănânce cât mai mulți mici într-un interval de 5 minute, iar câștigătorul va primi o diplomă și un voucher în valoare de 300 lei pentru cumpărături în magazinele Nora Carmangerie.
În vederea respectării prevederilor legale în vigoare privind distanțarea socială, pentru asigurarea accesului expozanților și a vizitatorilor s-au luat toate măsurile necesare impuse.
Distribuie pe rețele de socializare
Comentariu
Lasă un răspuns Anulează răspunsul
Alte articole

Zile de foc în vestul țării! Meteorologii anunță cod galben de caniculă și disconfort termic în mai multe regiuni ale țării
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări cod galben de vreme călduroasă, caniculă și disconfort termic accentuat, valabile astăzi și mâine. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Bărbat din vestul țării, dispărut după ce a plecat în Franța! Familia nu mai știe nimic despre el din luna martie
Polițiștii din vestul țării caută un bărbat de 50 de ani din municipiul Deva, despre care familia spune că nu mai are nicio veste de mai bine de trei luni. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Bani europeni pentru o nouă grădiniță, în Plopi! A fost semnat contractul de finanțare
Proiectul privind transformarea „Școlii Mici” din cartierul Ploi, într-o grădiniță cu program prelungit, primește sprijin financiar european. Administrația locală a semnat contractul de finanțare cu ADR Vest. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Dezbatere aprinsă pe viitorul circulației pe două roți în centrul Timișoarei! Unii bicicliști spun că măsurile sunt necesare, alții că e loc de mai bine!
Discuțiile privind viitorul circulației bicicletelor, trotinetelor și a altor mijloace alternative de transport în centrul Timișoarei stârnește reacții diferite în rândul comunității de bicicliști. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Cinci puncte de prim ajutor vor fi deschise în Timișoara în zilele toride! Vezi locațiile în care vor funcționa centrele anticaniculă
Timișorenii afectați de temperaturile extreme vor avea la dispoziție, și în această vară, cinci puncte de prim ajutor unde vor putea primi apă potabilă și asistență medicală de bază. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Gata și cea de-a doua probă a Evaluării Naționale! În Timiș, peste 5.000 de candidați au susținut examenul la matematică! O elevă a fost eliminată
Astăzi a fost cea de-a doua zi de examen pentru absolvenții ciclului gimnazial, și pentru majoritatea, ultima. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Muzicon Hub aduce la Ziua Timișoarei un showcase al scenei alternative contemporane
Muzicon Hub se alătură programului Ziua Timișoarei cu trei zile de concerte care reunesc artiști și proiecte muzicale din zone stilistice diverse, de la muzică electronică live și performance audio-vizual, până la world music, ambient, melodic techno și experimente sonore contemporane. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Noi locuri de parcare și spații verzi, într-un cartier din Timișoara!
Veste bună pentru locuitorii cartierului Dâmbovița din Timișoara. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Atenție, șoferi! Se închide traficul pe strada Drubeta, timp de o săptămână
La solicitarea Societății Drumuri Municipale, comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat închiderea parțială a traficului rutier pe strada Drubeta. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Ziua Drapelului Național, sărbătorită la Timișoara prin ceremonii militare și religioase
Timișorenii sunt invitați să participe joi, 26 iunie, la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României, organizate în centrul orașului. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Timișoara prinde culoare! Ansambluri folclorice din mai multe țări se reunesc la Festivalul Inimilor
Festivalul Inimilor, cel mai important festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai reprezentative evenimente de profil din Europa, revine la Timișoara. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Colegiul Național Bănățean va avea o sală multifuncțională modernă! Investiția depășește 24 de milioane de lei
Primăria Timișoara pregătește o nouă investiție în infrastructura educațională a orașului. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Lucian Vărșăndan se retrage după aproape două decenii, de la conducerea Teatrului German de Stat Timișoara
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara, Lucian Vărșăndan, a anunțat că se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie, după aproape două decenii petrecute la conducerea uneia dintre cele mai importante instituții culturale din vestul țării. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Psihodrom, la Ziua Timișoarei! Trei zile de experiențe audiovizuale, muzică electronică și artă interactivă
Psihodrom se alătură programului evenimnetului „Ziua Timișoarei” și propune publicului un weekend dedicat muzicii electronice, experimentului audiovizual și artei digitale. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Radiala de Vest, un pas mai aproape de realizare! Începe etapa de expropieri a terenurilor de pe traseu
Proiectul privind construirea unui nou bulevard care să lege strada Gării din Timişoara de viitoarea centură de vest a oraşului, intră într-o nouă etapă. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
VIDEO: Cele mai recente imagini de pe tronsonul de cale ferată Timișoara Est-Ronaț Triaj! Se lucrează la stațiile de pe traseu
Progres pe lotul 3 al magistralei feroviare Caransebeș – Lugoj – Timișoara – Arad. Este vorba despre tronsonul de cale ferată cuprins între Timișoara Est – Ronaț Triaj. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
VIDEO: Un bărbat din Timiș s-a dat drept Piedone, fostul șef ANPC, și a verificat magazine! A fost săltat de mascați și dus la audieri
Uzurpare de calități oficiale, este acuzația ce i se aduce unui bărbat în vârstă de 32 de ani, din Timiș, după ce s-a dat drept fostul șef ANPC. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Lațcău vrea trasee separate pentru bicicliștii din centrul Timișoarei: Nu scoatem bicicleta din centru!
Circulația bicicliștilor în centrul Timișoarei a fost, de-a lungul anilor, un subiect care a stârnit numeroase controverse. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio








Reminiscențe robuliene ???!!! Nu ne mai scăpăm de MÂRLĂNIE ?! Și mai și este organizat într-o zonă cu locuințe, ca să fie deranjul complet: fum de grătare, muzică la volum ridicat, răcnete (că doar trebuie să se înțeleagă om cu om, etc…). Ca să nu mai vorbim de normele de igienă, de toalete, etc….. Cine a aprobat așa ceva, la așa-zisul „centru de afaceri” este, cât de cât normal la cap ???!!! La Pădurea Verde nu era mai potrivit (dacă tot trebuie să se distreze vulgul) ???!!! De ce trebuie ca, o grămadă de oameni, locuitori ai aceluiaș oraș, dar, neamatori de astfel de chermeze, să suporte toate aceste manifestări ale unui anumit nivel de educație și cultură ???!!! ???