Dezbatere aprinsă pe viitorul circulației pe două roți în centrul Timișoarei! Unii bicicliști spun că măsurile sunt necesare, alții că e loc de mai bine!

Discuțiile privind viitorul circulației bicicletelor, trotinetelor și a altor mijloace alternative de transport în centrul Timișoarei stârnește reacții diferite în rândul comunității de bicicliști.
La dezbaterea organizată ieri de administrația locală au participat reprezentanți ai asociațiilor de bicicliști și ai companiilor de livrări care folosesc curieri pe biciclete sau trotinete. În cadrul întâlnirii, municipalitatea a anunțat că intenționează să amenajeze trasee dedicate pentru bicicliști, în paralel cu introducerea unor restricții de circulație în zonele aglomerate din centrul orașului.
„Orașul s-a schimbat, e mai dinamic – piețele centrale și străzile pietonale din centru sunt pline și chiar peste capacitatea maximă la final de săptămână. E motivul pentru care analizăm variante de trasee dedicate. Nu scoatem bicicleta din centru. Dar când piețele centrale sunt arhipline, nici pentru bicicliști nu e confortabil să circule printre sute de pietoni de toate vârstele – copii activi, adulți, seniori”, spunea ieri, viceprimarul Ruben Lațcău.
Una dintre asociațiile de bicicliști care a participat la discuții susține că municipalitatea a propus interzicerea bicicletelor în toate piețele centrale și contestă ferm această abordare.
„Planul propus a fost interzicerea vehiculelor mai sus menționate în piețele din cetate și unele din străzile adiacente, în toate anotimpurile și la toate orele, indiferent de gradul de folosire în acel moment al pieței de către pietoni, fără nici o acțiune complementară de mărire a gradului de siguranță din zonă (…) Ne-a surpins și declarația din partea directorului tehnic că nu există loc fizic niciunde în cetate sau pe inelul 1 pentru a crea rute alternative specific și sigure pentru biciclete. Această atitudine, alături de prezentarea unui plan de interzicere a bicicletelor în zonele din cetate, fără soluții alternative de fluidizare a fluxului pietonal si de biciclete, este punitivă si disproportionată”, au transmis reprezentanții Asociației de bicicliști, ”Pedallez”.
Asociația propune o variantă mai puțin restrictivă: interdicția să fie aplicată doar între orele 10:00 și 22:00 și numai în lunile de vară, atunci când afluxul de pietoni este semnificativ mai mare.
O altă asociație prezentă la discuții are însă o poziție diferită. Potrivit acesteia, restricțiile ar urma să vizeze doar cele mai aglomerate zone pietonale din centrul orașului, respectiv Piața Victoriei, strada Alba Iulia, strada Eugeniu de Savoya, strada Vasile Alecsandri și Piața Libertății.
Reprezentanții organizației susțin că interdicția este una firească, având în vedere numărul mare de pietoni care tranzitează zilnic zona. Totuși, ei au propus ca restricțiile să fie ridicate după ora 22:00, argumentând că traficul pietonal scade considerabil pe timpul nopții.
„În zonele în care s-a propus interdicția, e un pic imposibil să mergi pe bicicletă în timpul zilei. Singura obiecție pe care aș avea-o, acea interdicție să nu existe pe timp de noapte”, au transmis, pentru Sursa de Vest, reprezentanții Asociației Timisiensis.
În același asentiment este și o altă asociație de bicicliști, care susține că discuțiile purtate cu administrația locală nu au vizat o interdicție totală a circulației bicicletelor în centrul orașului, ci identificarea unei soluții de compromis care să țină cont atât de nevoile iubitorilor mersului pe două roți, cât și de siguranța pietonilor.
„Nu cred că este vorba de interzis total, pentru că nu s-a discutat despre așa ceva la ședință, cât despre o cale de mijloc și faptul că, totuși, au întrebat (administrația locală- n.r.) și au chemat anumite inițiative ce promovează mersul pe bicicletă și că n-au făcut ca vechea administrație care a interzis total circulația bicicletelor. Consider că trebuie să colaborăm și să ajungem la un numitor comun. Eu nu văd sensul mersului cu bicicleta făcând slalom printre oameni. Sunt rute ocolitoare”, a scris pe facebook, Alina Buchert, reprezentantă a Asociației ”Suflete pe Două Roți” din Timișoara.
Forma finală a regulamentului nu a fost încă stabilită, iar consultările dintre municipalitate și asociațiile de bicicliști continuă în perioada următoare.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Zile de foc în vestul țării! Meteorologii anunță cod galben de caniculă și disconfort termic în mai multe regiuni ale țării
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări cod galben de vreme călduroasă, caniculă și disconfort termic accentuat, valabile astăzi și mâine. Bianca Albei See Full Bio

Bărbat din vestul țării, dispărut după ce a plecat în Franța! Familia nu mai știe nimic despre el din luna martie
Polițiștii din vestul țării caută un bărbat de 50 de ani din municipiul Deva, despre care familia spune că nu mai are nicio veste de mai bine de trei luni. Bianca Albei See Full Bio
Bani europeni pentru o nouă grădiniță, în Plopi! A fost semnat contractul de finanțare
Proiectul privind transformarea „Școlii Mici” din cartierul Ploi, într-o grădiniță cu program prelungit, primește sprijin financiar european. Administrația locală a semnat contractul de finanțare cu ADR Vest. Bianca Albei See Full Bio

Dezbatere aprinsă pe viitorul circulației pe două roți în centrul Timișoarei! Unii bicicliști spun că măsurile sunt necesare, alții că e loc de mai bine!
Discuțiile privind viitorul circulației bicicletelor, trotinetelor și a altor mijloace alternative de transport în centrul Timișoarei stârnește reacții diferite în rândul comunității de bicicliști. La dezbaterea organizată ieri de administrația locală au participat reprezentanți ai asociațiilor de bicicliști și ai companiilor de livrări care folosesc curieri pe biciclete sau trotinete. În cadrul întâlnirii, municipalitatea a […]

Cinci puncte de prim ajutor vor fi deschise în Timișoara în zilele toride! Vezi locațiile în care vor funcționa centrele anticaniculă
Timișorenii afectați de temperaturile extreme vor avea la dispoziție, și în această vară, cinci puncte de prim ajutor unde vor putea primi apă potabilă și asistență medicală de bază. Bianca Albei See Full Bio

Gata și cea de-a doua probă a Evaluării Naționale! În Timiș, peste 5.000 de candidați au susținut examenul la matematică! O elevă a fost eliminată
Astăzi a fost cea de-a doua zi de examen pentru absolvenții ciclului gimnazial, și pentru majoritatea, ultima. Bianca Albei See Full Bio

Muzicon Hub aduce la Ziua Timișoarei un showcase al scenei alternative contemporane
Muzicon Hub se alătură programului Ziua Timișoarei cu trei zile de concerte care reunesc artiști și proiecte muzicale din zone stilistice diverse, de la muzică electronică live și performance audio-vizual, până la world music, ambient, melodic techno și experimente sonore contemporane. Bianca Albei See Full Bio

Noi locuri de parcare și spații verzi, într-un cartier din Timișoara!
Veste bună pentru locuitorii cartierului Dâmbovița din Timișoara. Bianca Albei See Full Bio

Atenție, șoferi! Se închide traficul pe strada Drubeta, timp de o săptămână
La solicitarea Societății Drumuri Municipale, comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat închiderea parțială a traficului rutier pe strada Drubeta. Bianca Albei See Full Bio

Ziua Drapelului Național, sărbătorită la Timișoara prin ceremonii militare și religioase
Timișorenii sunt invitați să participe joi, 26 iunie, la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României, organizate în centrul orașului. Bianca Albei See Full Bio
Timișoara prinde culoare! Ansambluri folclorice din mai multe țări se reunesc la Festivalul Inimilor
Festivalul Inimilor, cel mai important festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai reprezentative evenimente de profil din Europa, revine la Timișoara. Bianca Albei See Full Bio
Colegiul Național Bănățean va avea o sală multifuncțională modernă! Investiția depășește 24 de milioane de lei
Primăria Timișoara pregătește o nouă investiție în infrastructura educațională a orașului. Bianca Albei See Full Bio

Lucian Vărșăndan se retrage după aproape două decenii, de la conducerea Teatrului German de Stat Timișoara
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara, Lucian Vărșăndan, a anunțat că se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie, după aproape două decenii petrecute la conducerea uneia dintre cele mai importante instituții culturale din vestul țării. Bianca Albei See Full Bio
Psihodrom, la Ziua Timișoarei! Trei zile de experiențe audiovizuale, muzică electronică și artă interactivă
Psihodrom se alătură programului evenimnetului „Ziua Timișoarei” și propune publicului un weekend dedicat muzicii electronice, experimentului audiovizual și artei digitale. Bianca Albei See Full Bio
Radiala de Vest, un pas mai aproape de realizare! Începe etapa de expropieri a terenurilor de pe traseu
Proiectul privind construirea unui nou bulevard care să lege strada Gării din Timişoara de viitoarea centură de vest a oraşului, intră într-o nouă etapă. Bianca Albei See Full Bio
VIDEO: Cele mai recente imagini de pe tronsonul de cale ferată Timișoara Est-Ronaț Triaj! Se lucrează la stațiile de pe traseu
Progres pe lotul 3 al magistralei feroviare Caransebeș – Lugoj – Timișoara – Arad. Este vorba despre tronsonul de cale ferată cuprins între Timișoara Est – Ronaț Triaj. Bianca Albei See Full Bio
VIDEO: Un bărbat din Timiș s-a dat drept Piedone, fostul șef ANPC, și a verificat magazine! A fost săltat de mascați și dus la audieri
Uzurpare de calități oficiale, este acuzația ce i se aduce unui bărbat în vârstă de 32 de ani, din Timiș, după ce s-a dat drept fostul șef ANPC. Bianca Albei See Full Bio
Lațcău vrea trasee separate pentru bicicliștii din centrul Timișoarei: Nu scoatem bicicleta din centru!
Circulația bicicliștilor în centrul Timișoarei a fost, de-a lungul anilor, un subiect care a stârnit numeroase controverse. Bianca Albei See Full Bio








Lasă un răspuns