Roxana Iliescu, la un pas să piardă funcţia de vicepreşedinte CJT după ce a votat împotriva bugetului!

Vicepreşedintele CJT, Roxana Iliescu a votat împotriva bugetului judeţului, la ordinul liderului de partid.
CITEŞTE ŞI: Gripa face încă o victimă! O femeie de 63 de ani a murit în spital!
Roxana Iliescu a anunţat încă de la începutul şedinţei de plen că nu va vota niciun proiect de pe ordinea de zi, insclusiv bugetul, şi că decizia este una politică şi că vine în urma solicitării preşedinteului PMP Timiş, Cornel Sămărtinean.
„Aşa cum am menţionat încă de la începutul şedinţei de astăzi, în calitatea de reprezentant al PMP Timiş am dus la îndeplinire o decizie politică la soclicitarea preşedintelui organizaţiei PMP Timiş, domnul Cornel Sămărtinean. Domnul Sămărtinean o să vă dea toate motivele şi explicaţiile necesare. Deocamdată sunt reprezentant al unui partid politic, în ziua în care pentru funcţia de consilier judeţean, sau pentru funcţia de vicepreşedinte se va susţine concurs atunci voi putea ignora o decizie politică. Prin urmare astăzi am dus ka îndeplinire o solicitare a preşedintelui oragnizaţiei”, a declarat Roxana Iliescu la finalul şedinţei extraordinare.
Întrebată dacă s-au făcut presiuni asupra sa să voteze împotriva bugetului judeţului, Roxana Iliescu a răspuns: „Nu comentez. Nu este cazul”.
De partea cealaltă, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş spune că dacă cei de la Mişcarea Populară nu îşi vor rezolva problemele în partid, va avea o discuţie serioasă cu partenerii din alinaţă, în ceea ce priveşte postul de vicepreşedinte.
„Echipa PMP va trebui să îşi clarifice situaţia pentru că nu e normal să fii şi în conducerea CJT, să lucrezi la acest buget şi după aceea să nu acorzi votul bugetului. Într-un fel nu te votezi pe tine însuţi. Sunt ferm cănvins că vor clarifica situaţia, iar dacă nu, bineînţeles că vom discuta ceea ce înseamnă şi acest post de vicepreşedinte pentru că îmi doresc ca pe post să fie un om care atunci când munceşte să dea şi votul pentru ceea ce a muncit” a declarat preşdintele CJT, Călin Dobra.
CITEŞTE ŞI: Migranți depistați la frontiera de vest a țării!
De la şedinţa de plen de astăzi a lipsit şi celălat consilier judeţean PMP, Dorin Cândea.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Îți dai cu părerea și câștigi 100 de euro! Ideea inedită a unui primar, care vrea să implice locuitorii în luarea deciziilor

CCIA Timiș pregătește misiunea economică de vizitare a Belgrade Wine Salon

VIDEO: Fritz cântă Imnul României, la pianul din Piaţa Libertăţii!

FOTO Paradă militară, elicoptere și prezentarea tehnicii din dotare, de Ziua Națională a României, la Timișoara

Sărbătorește Ziua Națională, la teatru! TNTm prezintă trei spectacole în cadrul evenimentul „1 Decembrie Cultural”

La mulţi ani, România! La mulţi ani, români! Programul evenimentelor de la Timişoara, organizate de Ziua Naţională

Terase închise şi trafic de coşmar, în weekend-ul în care TM2023 se încheie oficial! Străzile din zona centrală vor fi blocate, timp de patru zile

Haos în vămile din vestul ţării! Cozile de maşini se întind pe kilometri întregi!

Spectacole de excepție, în luna decembrie, la Opera Națională din Timișoara! Punctul culminant, în noaptea de Revelion!

Transformarea fabuloasă a fostului manej al împărătesei Maria Tereza, într-un centru teatral al viitorului!

Ocazia perfectă pentru a cumpăra cadourile de sărbători! Salonul Industriei Ușoare, ediția de Crăciun, își deschide porțile în curând

Restricții de circulație la Timișoara, mâine, de Ziua Națională! Ce străzi trebuie evitate?

FOTO/VIDEO Repetiția generală pentru parada de 1 Decembrie, de la Timișoara!

Femeie lovită în cap cu ciocanul, de iubit, într-o stație de autobuz, la Timișoara! Agresorul a fost trimis în judecată

Scandalul lucrării prost făcute de pe Cetăţii, tranşat de viceprimarul Laţcău! Edilul cere remedierea deficienţelor, pe banii constructorului

PSD cere demiterea vicepreședintelui CJ, Alexandru Proteasa, dar și o analiză a lucrărilor de la Centrul de legume de la Tomnatic! Reacția Consiliului Județean Timiș

Service auto, mistuit de flăcări! Două mașini, care erau în interior, au fost distruse complet!

Lasă un răspuns