Muzeul Banatului prezintă expoziția „ZEII TANGIBILI. Gemele și Cameele Antice între Utilitate și Estetică”

Muzeul Național al Banatului în colaborare cu alte șase muzee din întreaga țară, aduce în fața timișorenilor o expoziție rafinată, din toate punctele de vedere.
Aproximativ 200 de broșe și pietre prețioase formează expoziția „ZEII TANGIBILI. Gemele și Cameele Antice între Utilitate și Estetică”, pe care Muzeul Național al Banatului o vernisează miercuri, 7 decembrie, 2022.
Gemele și cameele care formează această expoziție sunt adevărate bijuterii care au fascinat și inspirat. Doar în cazul a două dintre ele este cunoscut locul de descoperire: este vorba despre o gemă descoperită la Buziaș și una în orașul roman Tibiscum (Jupa, jud. Caraș-Severin). Restul provin din colecțiile a două personalități ale Banatului secolului 19: Ormós Zsigmond și Pongrácz Imre.
Deși titlul expoziției amintește doar gemele și cameele antice, vizitatorii vor fi poate surprinși să constate faptul că vor găsi expuse și alte tipuri de obiecte: de la monumente funerare și statui, până la ceramică, lămpi, inele, fibule și casete pentru sigilii.
Expoziția arată prin imagini și exemple concrete care erau aspectele din viața de fiecare zi a locuitorilor Imperiului Roman în care aceste obiecte erau implicate. Expoziția este împărțită în opt secțiuni, ele reprezentând tot atâtea aspecte ale vieții de fiecare zi a locuitorilor Imperiului Roman din care făceau parte: (1)bijuterii sau aspecte ale înfrumusețării, (2) sigilii, (3) parte din aspectul funerar, (4) magia, (5)exprimarea identității sociale, (6) preferințele religioase, (7) atelierul de producere și prelucrare a sticlei și obiectelor din bronz, (8) gemele și cameele medievale și moderne, (9) restaurare.
Expoziția „ZEII TANGIBILI. Gemele și Cameele Antice între Utilitate și Estetică” a fost realizată cu sprijinul Muzeului Civilizației Dacice și Romane din Deva, Muzeului de Istorie din Turda, Muzeului Județean Argeș, Muzeului Județean de Istorie și Artă din Zalău, Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia și Muzeului Regiunii Porților de Fier din Drobeta Turnu Severin.
Vernisajul expoziției „ZEII TANGIBILI. Gemele și Cameele Antice între Utilitate și Estetică” are loc miercuri, 7 decembrie, în mansarda B1 a Bastionului Teresia, de la ora 18.00.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Roberta Metsola, președinta Parlamentului European, a ajuns la Timișoara!

Încă o persoană a căzut în capcana escrocilor din online! Paguba este de 45 de mii de lei. Cum a fost păcălită?

Bărbat, reținut de polițiști, după ce a bătut cu bestialitate un câine

Ești în căutarea unui job? AJOFM Timiș organizează Bursa Locurilor de Muncă, la Bastion! Sute de posturi disponibile

Atenție, șoferi! Un tronson din autostrada vestului, închis din cauza unui transport agabaritic de peste 750 de tone

O altă statuie de pe fațada Palatului Karl Kunz din cartierul Fabric a fost refăcută în cadrul proiectului „Patrimoniu reîntregit”!

Bastionul răsună din nou! JazzyBIT și The Bandits aduc energia pe scenă

Mai multă grijă pentru cei mai vulnerabili copilași! Spitalul Louis Țurcanu va avea o secție modernizată și mai spațioasă, pentru îngrijiri paliative

Bărbat încarcerat, după un impact violent! A ajuns cu mașina în șanțul de pe marginea drumului UPDATE: Medicii nu au mai putut face nimic pentru victimă

Orice viață contează! O văcuță și o pisică, salvate de pompieri

Alfred Simonis îl desființează pe George Simion, despre care spune că e incoerent, periculos și manipulat de ruși

Atenție, șoferi! Se circulă cu restricții pe autostrada A1

ADR Vest lansează un nou apel de proiecte. Peste 50 de milioane de euro, pentru spații publice moderne, în orașele din vestul țării

Trei firme și trei asocieri se bat pe contractul de peste 14 milioane de lei, pentru construcția centrului de recuperare pentru tineri dependenți de droguri, la Ciacova

Județul Timiș, prezent la cel mai important târg de turism de afaceri din lume – IMEX Frankfurt!

Zboruri directe de la Timișoara la Istanbul, din toamnă! Vor fi operate de compania AnimaWings!

Atenție, șoferi! Unul dintre cele mai circulate bulevarde din Timișoara intră în șantier! Cum se va desfășura traficul, pe perioada lucrărilor?

Lasă un răspuns