Skip to main content

Mai mulți pasageri în 2022 față de anul trecut, pe Aeroportul Internațional Timișoara, dar mai puțini comparativ cu 2019!

Retim – Fereşte-te de eticheta roşie!

Traficul de pasageri a fost în creștere anul acesta, față de anul trecut, însă este mult mai mic față de anul dinaintea pandemiei, 2019.

Conform datelor AIT, în 2022, în perioada ianuarie – noiembrie au tranzitat aeroportul puțin peste 1.103.000 de pasageri, în creștere cu 92% față de anul trecută, când în aceeași perioadă au călătorit cu avionul puțin peste 574.000 de persoane. În 2019 însă, cifrele au stat mai bine. În primele 11 luni din anul dinaintea pandemiei au fost înregistrați peste 1.460.000 de pasageri, cu 24% mai mulți față de anul acesta.

Anul acesta, luna cu cei mai mulți pasageri a fost august, când de pe aeroportul timișorean au zburat peste 137.500 de pasageri, iar luna cu cei mai puțini pasageri a fost februarie când au trecut pragul aeroportului aproape 42.500 de persoane.

Cele mai căutate destinații, anul acesta au fost București, Munchen&Memmingen și Milano-Bergamo.

În ceea ce privește cursele charter, cea mai căutată destinație a fost Antalya, Turcia.

Și în ceea ce privește mișcarea aeronavelor, tot anul 2019 rămâne de referință. Atunci au fost înregistrate în primele 11 luni, 15.893 de curse, în timp ce anul acesta au fost 13.997 în aceeași perioadă. Totuși se înregistrează o creștere de 29%. raportat la anul 2021, când au fost 10.859 de curse.

Transportul de mărfuri în schimb a depășit toate recordurile, anul acesta. Din ianuarie și până în noiembrie au fost transportate 7.247 de tone de mărfuri, în creștere cu 36% față de anul trecut și cu 53% față de 2019.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

S-a încheiat procedura internă din cadrul USR pentru desemnarea unei noi echipe de conducere, iar cele mai multe voturi au fost adunate de Dominic Fritz, primarul Timișoarei.
O scenă șocantă petrecută în Jimbolia, județul Timiș, a stârnit revoltă în mediul online, după ce au apărut imagini video în care o femeie în vârstă este agresată fizic de propria noră.
Polițiștii locali timișoreni au verificat, pe linie de mediu, mai multe șantiere din oraș, de la începutul acestui an, și au aplicat amenzi usturătoare, pentru gestionarea proastă a deșeurilor.
Percheziții efectuate de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Timiș, la locuința unui lugojean, într-un dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Pompierii au fost solicitați, în această după amiază, să intervină pentru stingerea unui incendiu puternic ce a cuprins anexa unei case și care amenința să se extindă și la locuința din apropiere.
Delegația Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, condusă de către secretarul general, Marcel Miclău, a participat la Varșovia, la cea de-a 23-a reuniune a Consiliului de administrație al Rețelei Serviciilor Publice de Ocupare din Uniunea Europeană.
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în parteneriat cu Centrul Regional pentru Finanțarea Investițiilor Rurale 5 Vest organizează seminarul de informare privind oportunitățile de finanțare oferite în 2025 prin Planul Strategic PAC 2023-2027.