Este oficial! Simona Neumann a preluat conducerea Asociației pentru Dezvoltarea Județului Timiș! Obiectivul pe care și l-a propus, pentru 2025
Simona Neumann, cea care a condus echipa ce a adus Timişoarei, titlul de Capitală Europeană a Culturii, este acum directorul Asociației pentru Promovarea și Dezvoltarea Județului Timiș.
Ea îl înlocuiește pe Iosif Nicoara, care rămâne șef de proiect, în cadrul structurii.
După ce a părăsit Asociația Timișoara Capitală Europeană a Culturii, Neumann a contribuit, în calitate de consultant independent, la obținerea titlului de Capitală Cultural-Creativă din Republica Moldova pentru orașul Cahul.
Acum, ea a acceptat propunerea președintelui CJT, de a pune umărul la promovarea turismului în Timiș și de a ajuta județul să câștige titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028.
Primul pas în acest sens va fi făcut anul viitor, când va avea loc un concurs culinar complex, care va contribui decisiv, consideră Simona Neumann, la obținerea titlului.
„E o bucurie pentru mine să revin acasă, în județul Timiș, de data aceasta. Începând de azi, am preluat, în calitate de director executiv, coordonarea Asociatiei pentru Promovarea și Dezvoltarea Județului Timiș (APDT – Visit Timis) alături de colega mea, Sorina Ciurlea, în calitate de director-adjunct și am participat la ultima Adunare Generală a membrilor organizației din acest an.
Îmi propun ca alături de mica, dar foarte entuziasta echipă executivă pe care am găsit-o la asociatie și de membrii săi din tot județul, să contribui la diversificarea turismului din Timiș, iar în urma concursului ce va avea loc pe parcursul anului 2025 să câștigăm titlul de REGIUNE GASTRONOMICĂ EUROPEANĂ în 2028.
Sunt încântată să-i avem alături de asociație pe toți partenerii noștri din județ, despre care voi reveni cu informații lunile viitoare, și că vom beneficia de expertiza antropologului culinar, Caius Ovidiu Merșa„, a scris Simona Neumann, pe facebook.
Lasă un răspuns