Decizie controversată a primarului din Săcălaz! Secretara instituţiei reclamă ilegalităţi şi refuză să fie părtaşă la abuzurile lui Nicu Viorel

La aproape două săptămâni de când Sursa de Vest prezenta umilinţa la care a fost supusă o angajată de Primăriei Săcălaz, aceasta a fost dată afară.
Pe motiv că a obţinut notă mică la evaluarea făcută de el, edilul a concediat-o pe Bianca Pecican, deşi avea o experienţă de 8 ani, în probleme de urbanism.
În primă fază, tânăra a fost mutată cu biroul în holul instituţiei, iar astăzi, a primit vestea că trebuie să plece din Primărie.
„Începând cu data de 05.04.2023, domnişoara Pecican Bianca-Carmina, având funcţia publică de referent, clasa III, grad profesional principal, gradaţie 2 în cadrul Serviciului de Urbanism Agricol şi Patrimoniu este eliberată din funcţia publică de execuţie deţinută, pentru incompetenţă profesională, ca urmare a obţinerii calificativului <> la evaluarea performanţelor profesionale individuale pentru perioada evaluată 01.01.2022-31.12.2022”, se arată în Dispoziţia nr. 30/04.04.2023, dată de primarul Viorel Nicu.

Până în 2022, când a fost punctată cu 4,5 puncte din 5 posibile, Bianca Pecican a primit note maxime, la fiecare evaluare.
Iar în 2023, primarul i-a acordat nota 1,85, pentru activitatea din anul precedent.
Tânăra spune că a fost pedepistă pentru că nu a vrut să semneze, la ordinul lui Viorel Nicu, recepţia unor lucrări despre care nu ştia nimic.
Bianca Pecican a contestat nota şi a cerut o reevaluare dar, în mod surprinzător, tot edilul i-a analizat activitatea şi a punctat-o cu 2,43 de această dată.
Drept urmare, a dat-o afară, însă abuziv, după cum reclamă şi secretarul general al instituţiei, care a refuzat să contrasemneze dispoziţia primarului, pentru a nu fi părtaş la ilegalităţile primarului.
„Subsemnata Vlad Mărioara Simona, secretar general al comunei Săcălaz, judeţul Timiş (…) vă învederez că refuz contrasemnarea de legalitate a Dispoziţiei numărul 230 emisă la data de de 04.04.2023 de primarul comunei Săcălaz, motivul fiind nerespectarea procedurii administrative de evaluare a funcţionarului public, aşa cum este prevăzută în Anexa nr. 6 Metodologie pentru realizarea procesului de evaluare a performanţelor profesionale individuale ale funcţionerilor publici”, se arată în adresa trimisă de secretarul Primăriei Săcălaz, Simona Vlad, către Prefectura Timiş.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole
O lună dedicată copiilor și tinerilor, în cadrul ediției aniversare a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”. Vezi aici programul complet al evenimentelor!
În cadrul ediției aniversare cu numărul 50 a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, Filarmonica Banatul Timișoara propune un program amplu dedicat publicului tânăr, desfășurat pe întreaga durată a lunii mai.

Tânără dispărută, găsită în stare de semi-conștiență într-un spațiu comercial! Există suspiciunea că ar fi fost violată
O tânără de 27 de ani a fost găsită de polițiști în stare gravă, într-un spațiu comercial din Haţeg, existând suspiciunea că ar fi fost violată.

Programul de lucru RETIM, în județul Timiș, pentru 1 Mai
Compania RETIM informează clienţii şi colaboratorii săi din județul Timiș asupra programului de lucru valabil pentru data de 1 Mai 2026.
Teren de baschet nou, pe malul Begăi! De mâine își așteaptă sportivii
De mâine, timișorenii se vor bucura de o nouă zonă dedicată sportului, amenajată pe malul Begăi.
Primăria Timișoara solicită actualizarea dosarelor pentru locuințe sociale! Anunță anchete în rândul solicitanților
Primăria Timișoara îndeamnă persoanele care au depus anterior o cerere de locuință socială să își actualizeze dosarul în conformitate cu noul regulament de repartizare.
PNL Timiș, în slujba familiei Simonis! Consilierii din Moșnița Nouă, pe punctul de a comite un abuz, pentru a salva onoarea președintelui CJT
Dacă la nivel național, lanțul de iubire dintre PSD și PNL s-a rupt, pe plan local, interesele personale sunt mai presus de doctrine, convingeri și chiar de lege.
FOTO: Avansează lucrările de modernizare a tronsonului de cale ferată Caransebeș-Lugoj! Stadiul execuției se apropie de 10%
Înaintează lucrările pe tronsonul de cale ferată Caransebeș-Lugoj, parte a magistralei care se modernizează cu bani europeni, proiect ce va permite trenurilor de călători atingerea unei viteze de circulație de până la 160 km/h, iar celor de marfă, 120 km/h.

Planifici un picnic, la Timișoara, de 1 Mai? Iată ce regului tebuie să respecți pentru a evita sancțiunile!
Va fi weekend prelungit, cu prilejul zilei de 1 Mai. Ca în fiecare an, multe persoane aleg să își petreacă această zi în aer liber, la picnic sau grătar.

Umilința supremă, îndurată de o tânără care s-a îndrăgostit de cine nu trebuia! Ce a ajuns să facă fata pentru a-i face pe plac partenerului său?
Viața unei tinere s-a transformat într-un adevărat coșmar după ce și-a cunoscut așa-zisul iubit. A profitat de ea, a convins-o să se prostitueze, iar atunci când refuza, era bătută cu sălbăticie.
Atenție de unde îți cumperi rovinieta! Autoritățile trag un semnal de alarmă cu privire la costurile ascunse pe care le plătești
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere trage un semnal de alarmă pentru șoferii din România: nu toate site-urile care vând roviniete sunt autorizate, iar unele percep costuri suplimentare ascunse.

O tânără a fost tâlhărită, chiar în apartamentul în care locuia! Cum s-a întâmplat?
O tânără a trecut prin clipe de groază după ce a fost tâlhărită de un necunoscut în locuința sa.

Condiții mizere descoperite de inspectorii DSP, într-un liceu din Timișoara! A rămas fără autorizația sanitară
Condiții greu de imaginat au fost descoperite, în urma unui control, de inspectorii DSP Timiș, la Liceul Teoretic „William Shakespeare” din Timișoara, unde învață 1.300 de elevi.
Tânăr din Timișoara, săltat de procurorii DIICOT! Este cercetat pentru trafic de droguri în formă continuată
Un tânăr de 24 de ani din Timișoara este anchetat pentru trafic de droguri de risc și mare risc, în formă continuată și deținere de droguri de risc în vederea consumului propriu.
Video: Criză pentru unii, risipă pentru alții! Primarul care aruncă banii publici pe telefoane, publicitate și contracte cu dedicație
Risipă de bani publici, pe mofturile primarului. Se întâmplă într-o comună din județul Timiș, unde edilul a creionat bugetul pentru anul în curs, ținând cont de prietenii și poftele angajaților, nu pe investițiile necesare în localitate.
Bărbat găsit mort, lângă o stână din Timiș! Prezenta mai multe mușcături de câini pe corp, dar cauza decesului nu a fost încă stabilită!
Un bărbat din Timiș, ajutor de cioban la o stână de pe raza localității Sânmihaiu German, a fost găsit mort în câmp. Pe trupul lui au fost descoperite mai multe urme de mușcături de câini.

Traseele mai multor tramvaie, deviate ca urmare a lucrărilor din Piața Traian! Cum vor circula garniturile?
Societatea de Transport Public Timișoara anunță o serie de modificări privind circulația mai multor tramvaie din oraş, ca urmare a lucrărilor din Piața Traian.

Bărbat care și-a falsificat un document oficial, prins de polițiștii de frontieră! A primit interdicție de a intra în România, pentru o perioadă de 5 ani
Un cetățean turc care a prezentat un document fals polițiștilor de frontieră, în încercarea de intra în România, este acum cercetat penal.
Horticultura plantează 250 de arbori în cimitirul din Calea Șagului
Societatea Horticultura a demarat un proiect de regenerare a arborilor din cimitirul din Calea Șagului.







Lasă un răspuns